Файл: за мерзімді жоспарды блімі 2Aтарау Есептерді электронды кестелерді кмегімен шешу Кні Сынып 7.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.02.2024

Просмотров: 14

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

7.2A-тарау: Есептерді электрондық кестелердің көмегімен шешу

Күні: 

Сынып: 7

Мұғалімнің аты-жөні: Истаев Ерлан

Қатысқандар саны: қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Мәліметтер пішімі

Осы сабақта қол жет-кізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.3.1- деректердің типін жіктеу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар оқиды:

Электронды кестедегі деректер типі не екенің;

Электронды кестедегі деректер пішімі не үшін қажет екенің; Электронды кестедегі деректер пішімі тәсілдерін.

Оқушылардың көбісі оқиды:

Электронды кестедегі деректерді деректер пішімі арқылы жүзеге асырса.

Кейбір оқушылар оқиды:

Электронды кестедегі деректермен жұмыс істегенде деректер пішімін қолданса

Бағалау критерийлері

Оқушы оқу мақсатына жетті, егер электронды кестемен жұмыс істеген кезінде деректер пішіміні қолданса.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар біледі:

Деректер типі не екенің және оның тәсілдерін;

Оқушылар істей алады:

Электронды кестеде деректер пішімінің тәсілдерін сөзбен түсіндіре алады;

Предметтік лексика және терминология:

кесте, ұяшық, қатар, баған, парақ, формула,

Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы

  • Міндетті шешу үшін біз… пайдаландық, себебі …

  • Деректерді бейнелі көрсеу үшін … болады.

  • Диаграмма құру үшін алдымен …, содан кейін …

Құндылықтарды дарыту

  • Өмір бойы оқуға дағдылану;

  • Сыйластық;

  • Қызметкерлік.

АКТ қолдану дағдылары

Ноутбуктар нтерактивті тақта, интернет.

Жаһандық азаматтылық

Әрбір оқушыға жайлы орта құру.

Пәнаралық байланыстар

Математика, физика, шығармашылдық.

Бастапқы білім

Электронды кесте бойынша бастапқы білім.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған іс-әрекеттері

Ресурстар

Сабақтың басы

0 - 5 мин.

Дайындалу уақыты: сабақта жоқтарды журналға белгілеу.

(W) Интерактивті тақтада жоғарғы көлемді біртекті деректері бар электронды кесте көрсетілген. Мұғалім жетелеуші сұрақар қояды:

Ұсынылған кесте бойынша не айта аласыздар?

Осы кестені толтыруын жеңілдетуге мүмкін бе? Қалай ойлайсыздар?

Қалай ойлайсыздар? Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай?

Оқушыларды сабақ тақырыбымен, оның мақсаттары мен жетістік критерийлерімен таныстыру.

Сыныппен талқылау ұйымдастырып, оның барысында оқушыларға мысал түрінде кестелердің ұяшықтары «мәннен» тұратындығын және біз көретін нәрсе осы мәннің «көрінісі» болып табылатындығын

түсіндіріледі.

Мысалы, белгілі бір күннің «Күн мәні» бар, бірақ осы күннің мәнін бейнелеу үшін бірнеше әр түрлі формат қолданылады.

Келесі деректер типтерін пайдалануды

бейнелі түрде көрсету;

Презентация слайд 1-3


Сабақтың ортасы

6 - 20 мин.

21-22 мин.

23-26 мин.

27-37мин.


(W) Мұғалім мысал арқылы деректерді пішімдеудің әртүрлі тәсілдерін ұсынады:

  • Бағанға еңгізілген деректерді пішімдеу;

  • Ұяшықтарға кірітілген деректердің пішіміне орай өзгеруі;

  • Сандық типін қолдану;

  • Мәтіндік типін қолдану;

  • Формулалық типін қолдану

Физминутка.

(W) Мұғалім Деректерді деректер пішімі мен түсіндірулуі бар Қосымша 2 көрсетеді.

Оқушылардан мұғалім ұсынған және тапсырмасы бар алдын ала дайындалған парақтарды пайдаланып, деректердің әр түрлі

типтерін анықтауды сұралады. Әр түрлі форматтар қандай жағдайда және не үшін қолданылатынын талқылаймыз.

Оқушыларға алдыңғы сабақтарда құрылған кестелерді ашып, деректерге әр түрлі форматтарды қолдануды ұсынамын.

Сыныппен деректер типтерінің көбірек жиі кездесетін қателері туралы қарастыру

(мысалы, ұяшықта ###-#### таңбаларының пайда болуы).

  1. деректер пішімінің әртүрлі тәсілдеріне арналған прақтикалық тапсырманы, оқушылар кестені құрастыра отырып орындайды.

Excel


Сабақтың аяғы

38 - 40 мин.

Сабақ рефлексиясы, жетістік критерийлерін қайталау арқылы «Тарелкедегі алмалар» атты рефлексияны өткізу. (қызыл – түсінбейім, сабақ қиын, жасыл – толық түсінемін, сабақ қызықты).





Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Жекелей жұмыс және толық сыныппен жұмыс

Бақылау, өзара бағалау, мұғалімнің тексерісі

Рефлексия Қауіпсіздік техникасын сабақта толық сақтау. Физминутка

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?




Жалпы баға

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:______________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________

2:______________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: _____________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________

2:______________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

___________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________