ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 16.03.2024
Просмотров: 11
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Оқытушының аты-жөні: Шеримбетова Е.Е | |||
Сабақтың тақырыбы: Тема занятия: | Эволюцияның дәлелдемелері. | ||
Осы сабақта жүзеге асырылатын оқу мақсаттары: (Сілтеме Типтік оқу жоспары, ҰМЖ) | -10.2.6.2 эволюцияның дәлелдемелерін талдау Эволюцияның дәлелдемелері: Салыстырмалы-анатомиялық. Эмбриологиялық. Палеонтологиялық. Биогеографиялық. Биохимиялық. | ||
Сабақ мақсаты: | Барлық студенттер: Эволюцияның дәлелдемелерін: (Салыстырмалы-анатомиялық. Эмбриологиялық. Палеонтологиялық. Биогеографиялық. Биохимиялық) оқып зерттей алады Студенттердің көпшілігі: Эволюцияның дәлелдемелеріне мысалдар келтіріп, суреттерінен анықтап айтып бере алады. Аналогиялық, гомологиялық мүшелерді салыстырады. Кейбір студенттер: Эволюцияның дәлелдемелерін салыстырып, өз пікірлерін ұсынады. | ||
Тілдік мақсаты (филологтардан басқалары) | Пәнге тән лексика мен терминология: палеонтология, филогенетикалық қатар, салыстырмалы-анатомиялық әдіс, гомологиялық мүшелер, аналогиялық мүшелер, эмбриологиялық дәлелдемелер, онтогенез, филогенез, биохимиялық, биогеографиялық дәлелдемелер. | ||
Бағалау критерийлері |
Өз пікіріне дәлелдеп айтады | ||
Құндылықтарды дарыту | Білімділікке, адами қасиеттерінің дамуына, бір-бірін сыйлай білуге, тыңдай білуге, этнопедагогикалық құндылықтарды дарыту. Осы мәселе туралы ойлануға мүмкіндік беру. | ||
Пәнаралық байланыс | Биология – анатомия, палеонтология, география | ||
Тақырып бойынша алдыңғы білім | Омыртқалы жануарлардың дамуы; құрылыс ерекшеліктері. Жануарлардың жіктелуі (отряд, тұқымдас, туыс, түр) | ||
| |||
Сабақтың жоспарланған этаптары | | | |
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, жақсы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Не оқу керек екенін айтып, бағалау критерийлерімен таныстыру. Қандай ресурстармен жұмыс жасау керегін хабарлау. Оқу мақсатымен таныстыру: 10.2.6.2 эволюцияның дәлелдемелерін талдау Студенттерді топқа бөлу. Кілт сөздермен таныстыру. | 10-сынып оқулығы, п.86,87 | |
Сабақтың ортасы | Әр топ эволюциялық дәлелдемелері бар суреттерді топта талдап, өз ой-пікірлерін ортаға салады 1-топ : Салыстырмалы-анатомиялық ; Кейбір омыртқалылардың алдыңғы аяқтарының әр түрлі қызмет атқарғанымен құрылыстары ұқсас. Салыстырмалы-анатомиялық зерттеулер: гомологиялық , аналогиялық мүшелерге ерекше тоқталып өту . 2-топ: Эмбриологиялық зерттеулер ; К.Бэр (1792- 1876жж.) енбегіне талдау. Биогенетикалық заңның негізгі қағидасы. 3-ші топ: Палеонтологиялық зерттеулер; Жылқылардың филогенетикалық қатарына тоқталу. 4-ші топ: Биохимиялық зерттеулер. Молекулалық- генетикалық дәлелдемелерге басты назар аудару. 5-ші топ: Биогеографиялық зерттеулер. Әр топ оқулықпен мұғалім берген ресурстармен жұмыс жасайды. Топтың алдында талдауларын айтады (5 минуттан) Қалған топтар тыңдайды, сұрақ қояды (қажет болса). Талдайды. | 10-сынып оқулығы,п.86,87 | |
Сабақтың соңы | Рефлексия | Рефлексия Мен енді білемін ..... Маған ұнағаны ..... Менің түсінбей қалғаным .... Мень жақсы түсіндім ..... Менің келесі сабақта білгім келетіні .... | |
Үй тапсырмасы | П. 86,87 |