ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 16.03.2024
Просмотров: 12
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Пәні: химия. | Мектебі: | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Пән мұғалімі: Абдуллаева Умида | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныбы: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | 7.1В Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі (4 c.) Физикалық және химиялық құбылыстар. №3 зертханалық тәжірибе «Химиялық реакциялардың белгілері» | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары) | 7.1.1.3 -физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: – «физикалық және химиялық құбылыстар» анықтамасын біледі; – химиялық реакциялардың белгілерін біледі; – физикалық және химиялық құбылыстарды ажыратады; | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: физикалық және химиялық құбылыстарды қандай негізгі белгілері бойынша ажыратылуын түсіндіреді; | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: физикалық және химиялық құбылыстардға күнделікті тұрмыстан мысал келтіре алады және өз ойына қорытынды жасай алады. | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі | қолдану | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | • Физикалық және химиялық құбылыстарды салыстырады. • Физикалық және химиялық құбылыстардың белгілерін сипаттайды. | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Оқушылар: | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Заттың агрегаттық күйі, физикалық және химиялық құбылыс, газ бөлініу, тұңба түсуі, ашу, шіру, таттану, иіс пайда болу | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Табиғатта .... құбылыстар болады. .... бұл- ... қүбылыс, ойткені ... . Химиялық қайта түрленуі ... Біздің топ … деп ойлайды Біздер … байқадық | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Ынтымақтастық арқылы топта/жұпта жұмыс жасау; Сын тұрғысынан ойлауды дамыту. Біліктерін дамыту, талдау, қорытынды жасау. | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | 5.3.1.4 физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу | Қатты, сұйық және газтәрізді заттардың құрылымы, заттардың қасиеттері. | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы 13 минут | Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал . Шаттық шеңбері. Үй тапсырмасын сұрау. С «Білім тоннелі» әдісі. Сыныпты табиғаттағы түрлі құбылыстар бейнеленген сурет қыйқымларын құрастыру арқылы топқа бөлу. | Таныстырылым Түсті қағаздар. Стикер. А-3 қағаз. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы 23 минут | Жаңа сабақ. 1.Миға шабуыл. Тақырыпты ашу: Түрлі суреттерді біріктіретін жасырынған сөзді табу.(құбылыс). 2.Сурақ-жауап. Т Оқушылардан құбылыс туралы тұсініктерін сұрау. 3. Stop-кадр әдісі арқылы оқушыларды диалогқа тарту. М К 4.Т 1-топ:Сәйкестентір.
2-топ: Келтірілген құбылыстарды жіктеңіз: 1.Терезе шынысын майдалау арқылы ақ ұнтақ алу; 2.Электр тоғы арқылы судан сутек және оттек алу. 3.Ашық ыдыста бензиннің булануы. 4.Жұмыртқаның пісуі.
3-топ: «Дұрыс немесе бұрыс» әдісі.
5.Пысықтау. 1 - тапсырма Лабораториялық тәжірибе «Химиялық реакциялардың белгілері». тәжірибе арқылы химиялық реакциялардың белгілерін көрсету. Мына реакцияларды жүзеге асырып, есептеріңізді үлгі бойынша жазыңыз. Не байқадыңыз? Бұл реакциялардың белгілері қандай? а) Бор мен тұз қышқылының әрекеттесуі. Бор бөлігіне тұз қышқылын қосқанда бөлінеді. Сонымен қатар реакцияның белгісі _________ болады. Демек, бұл ______ құбылыс. b) AgNO3 және HCl арасындағы реакция. АgNO3 ерітіндісіне қышқылды қосқанда ______________________________________ байқалды. Қорытынды: Реакция белгісі ____________ бөлінгеннен білінді. Демек, бұл ______________________ құбылыс. c) Натрий гидроксидіне фенолфталейн қосу. Натрий гидроксидіне фенолфталейн қосқанда __________________ түс пайда болды. Қорытынды: Реакция белгісі _________ түстен ____________түске өзгеруі арқылы байқалды. Демек, бұл ______________________ құбылыс. Дескриптор Білім алушы - химиялық құбылыстың белгілерін атайды; - байқалған белгілер бойынша құбылыстың атауын көрсетеді. 2- тапсырма • Суреттерде біздің айналамыздағы әр түрлі құбылыстар көрсетілген. Осы суреттердегі құбылыстарды қандай құбылыстың түріне жатқызуға болады? • Физикалық және химиялық құбылыстар белгілерін салыстырыңыз. • Физикалық және химиялық құбылыстарға мысал келтіріп, себебін жазыңыз . Дескриптор Білім алушы − физикалық құбылыстарды анықтайды; − химиялық құбылыстарды анықтайды; − физикалық құбылыстардың себебін жазады; − химиялық құбылыстардың себебін жазады; − құбылыстарға өзі мысал келтіреді | оқулық, маркер,ғаламтор материалдары Физикалық және химиялық құбылыстардың интерактивті анимациялық бейнебаяны: http://www.bbc.co.uk/schools/scienceclips/ages/10_11/rev_irrev_changes.shtml | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аяқталу 9 минут | Ү.Қорынтындылау. Бағалау. Дайын жауап шаблоны арқылы бірін-бірі тексеру. Смайликтер арқылы, мадақтау арқылы. Рефлексия. «БББ» кестесін толтыру. Үйге тапсырма:§2.1оқу, оқулықтағы 1,2-тапсырма. | Таныстырылым.стикер. плакат,маркер. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілетті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау-оқұшылардың үйренгенін тексеруді қалай орындаймын | Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері . АКТ-мен байланыс | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.Суреттер келтірілген карточкалардан құбылыстарды жіктеуді ұсынамын. 2.Күрделі сұрақтар беру: Суды тазартуда қандай физикалық және химиялық құбылыстарға негізделеді. | 1.Сұрақ-жауаптар арқылы. 2.«БББ» кестесін толтыру. 3.Смайликтер. | Лаборатория кезінде қышқылдар және сілтілермен жұмыс барысында ҚТ ескерту. | | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгерім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? | |
С–бүкіл сыныпты оқыту әдісі Т–топтық жұмыс Жж–жұптық жұмыс Ж–жеке жұмыс Э–оқушы эксперименті К–мұғалімнің көрсетілімі
М–мұғалімнің түсіндіруі Б–бағалау ҚТ–қауіпсіздік техникасы