Файл: збеклі Жнібеков атындаы мектепгимназиясы Ашы саба Сабаты таырыбы.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.02.2024
Просмотров: 16
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Өзбекәлі Жәнібеков атындағы мектеп-гимназиясы
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы:
Абай – ұлы ақын
Дайындаған: қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі – Абубакирова Динара Икматуллаевна
Кентау 2022-2023 оқу жылы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні: Қазақ тілі | «Өзбекәлі Жәнібеков атындағы көп салалы мектеп-гимназиясы» | |||||||||||||||||||||||
6-бөлім: | Атақты тұлғалар | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Абай-ұлы ақын | |||||||||||||||||||||||
Күні:20.02.2023 | Мұғалімнің аты-жөні:Абубакирова Д. | |||||||||||||||||||||||
Сынып: 3 | Қатысқандар | | | | Қатыспағандар: | | | | ||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | 3.1.4.1 тыңдаған мәтіннің тақырыбын, жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді, мұғалімнің қолдауымен оқиғалар ретін анықтау 3.4.1.1 тірек сөздер, сызбалар, суреттер, символдарды қолданып, постер/мәтін құрастыру 3.4.3.1 өз бетінше жай сөйлемнің соңында қойылатын тыныс белгілерді қолдану | |||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
| |||||||||||||||||||||||
Ж о с п а р: | ||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт: | Педагог іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті | Бағалау. Ресурс | |||||||||||||||||||||
Басы | Оқушылармен сәлемдесу. Оқу құралдарын түгендеу. Жақсы көңіл-күй сыйлау. | Сәлемдесу. | | |||||||||||||||||||||
Қуанамын мен де, Қуанасың сен де Қуанамыз бәріміз Арайлап атқан күнге | Өлеңді бірге айтады, іс-қимылдармен көрсетеді | | ||||||||||||||||||||||
Өткен сабақтарға шолу «Менен сұрақ, сенен жауап» Берілген сұрақ Дина Нұрпейісова туралы болса, І топ, Шоқан жайлы болса ІІ топқа бірігеді. | Оқушылар қорапшадан нөмір алады. Нешенші нөмір түскен болса, сол нөмір бойынша тұрған сұраққа жауап береді. | Кері байланыс, мадақтау | ||||||||||||||||||||||
|
| |||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырманы сұрау. Дәптер алмастырады. | Оқушылар кезек-кезек үй жұмысын оқиды. | Кері байланыс | ||||||||||||||||||||||
Қызығушылықты ояту. Өткен сабақта атақты тұлғалардан тағы кіммен таныстық? | Оқушылар берілген суретке қарай отырып, өз жауабын айтады. | Суреттер Бас бармақ әдісі | ||||||||||||||||||||||
| «Сызбаны сөйлет» әдісі. Мұғалім интербелсенді тақтадан Абай Құнанбайұлына қатысты диаграмманы көрсетеді. | Деск: оқушылар сызбада берілген мәліметтердің Абайға қандай қатысы бар екендігін дұрыс айтады. | Сызба Өзін-өзі қошеметтеу | |||||||||||||||||||||
| | |||||||||||||||||||||||
| Сабақтың мақсатымен таныстыру | |||||||||||||||||||||||
Ортасы: | Жаңа сөздерге түсініктеме (МК, Ұ) Жаңа сөздерді суретарқылы түсіндіру, анықтама беру, синонимдер арқылы меңгерту.
| |||||||||||||||||||||||
Грамматикалық қоржын «Өлең жазды», «қазақ тіліне аударды», тіркестерін жіктетеді. | Оқушылар берілген тіркестерді жіктейді. | | ||||||||||||||||||||||
Тыңдалым. Мәтінді тыңдатады Абай Құнанбайұлы – қазақтың ұлы ақыны, дара тұлға. Абай өмір, өнер, білім, табиғат туралы өлең жазды. Оның өлеңдерін қазақ халқы сүйіп оқиды. Абай орыс ақындарының өлеңдерін қазақ тіліне аударды. Абайдың шығармалары әлемнің отыз үш тіліне аударылды. | Мәтінді мұқият тыңдайды. | үнтаспа | ||||||||||||||||||||||
«Ойтізбек» әдісін ұйымдастырды | Деск: Оқушылар кезек-кезек мәтін желісін сақтай отырып, мәтін мазмұнын баяндайды. | Бір-бірін қошеметтеу | ||||||||||||||||||||||
Жұптық жұмыс. 1-тапсырма. Көп нүкте орнына тиісті сөздерді қойып жазады. Абай Құнанбайұлы – қазақтың ... . Ол адам, өмір, ..., ... туралы көп өлең жазды. Абай орыстың ұлы ақындарының өлеңдерін қазақ тіліне ... . Қажетті сөздер: ұлы ақыны, табиғат, аударды | Дескриптор:
| Үлестірмелі парақша Өз-өзін бағалау | ||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті. “Аспаптар” әдісі. | Айтылған ұлттық аспаптарды қимылмен көрсетеді. | таяқша | ||||||||||||||||||||||
(Ө) Жазылым. Тақтамен жұмыс. Көп нүктенің орнына керекті қосымшаны жалғап жазады.
| Тақтаға шыққан оқушыларды смайликпен бағалау | |||||||||||||||||||||||
Оқылым. Мәтінді екі топтан бір – бір оқушыға оқытады. | Оқушылар оқулықтағы мәтінді оқиды, мазмұнымен танысады. | Оқулық | ||||||||||||||||||||||
Абай Құнанбайұлы–ұлы ақын, дара тұлға. Абай өмір, өнер, білім, табиғат туралы өлең жазды. Оның өлеңдерін қазақ халқы сүйіп оқиды. Абай орыстың танымал, ірі ақындарының өлеңдерін қазақ тіліне аударды. Абайдың шығармалары әлемнің отыз үш тіліне аударылды. | ||||||||||||||||||||||||
Жеке жұмыс. І топ «Бір сөзбен» әдісін ұйымдастырады.
| І топ. Деск: сұрақтарға бір сөзбен жауап жазады. Жазып болған соң жауап парақтарын бір-бірімен ауысады. | Оқулық Бірін-бірі бағалайды. | ||||||||||||||||||||||
ІІ топ «4 сөйлем» әдісін орындайды.
| ІІ топ. Деск: бір хабарлы сөйлемді жазады. Оны сұраулы, лепті және бұйрықты сөйлемге айналдырады. Тыныс белгілерін дұрыс қояды. | Кері байланыс | ||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті | Тарт күйіңді, домбыра! Төгіл, төгіл, тәтті күй! Тау суындай сылдыра, Желпін, желпін, жел соқтыр | | ||||||||||||||||||||||
Абай кім? Топтастыру Топтық жұмыс | Деск: Абай туралы білгендерін топтастырады | Бас бармақ әдісі Мадақтау А3 парағы | ||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||
«Иә, жоқ» ойынын ұйымдастырады Абай тұңғыш ғалым ба? Абай деген сөз зат есім бола ма? Абайдың ұстазы Дулат па? Абайдың анасының есімі Зере ме? Сын есім кім, не сұрағына жауап бере ме? Абай «Ғылым таппай мақтанба» деген бе? Абайдың әндері бар ма? Етістік іс-әрекетті білдіреді ме? «Абайдың 45 қара сөзі бар» деген сөйлемде сан есім бар ма? | Деск: Оқушылар берілген сұрақтарға «иә» немесе «жоқ» деп жауап беру үшін оң және сол қолдарын қолданады. | Кері байланыс «Шапалақ» әдісі | ||||||||||||||||||||||
Соңы | Бағалау Жұлдызды баспалдақ | Оқушылар өздерін бағалайды. Берілге стикерге бағасын жазып көтереді. | Стикер, баспалдақ суреті | |||||||||||||||||||||
Рефлексия 1+1- | Оқушылар сабақтан алған бір жақсы және түсінбеген 1 ақпаратты айтады | 1+1- | ||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма береді, түсіндіреді | 4-тапсырманы күнделіктеріне жазып алады | | ||||||||||||||||||||||
Оқу ісінің меңгерушісі: |