Файл: за мерзімді жоспарды тарауы Пайыз. Мектеп Ккжиде орта мектебі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.02.2024

Просмотров: 12

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Пайыз. Мектеп: Көкжиде орта мектебі

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Абитбекова Ж.С

Сынып 6 Қатысқаны: Қатыспағаны:


Сабақтың тақырыбы



Берілген санның процентін табу. Процент бойынша санды табу

сабақ

Осы сабақта қолжеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.2.34 берілген санның пайызын табу;

6.1.2.35 бір санның екінші санға пайыздық қатынасын және керісінше табу;

6.1.2.36 берілген пайызыбойыншасандытабу;

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың бәрі: Пайыз ұғымын меңгерееді, санның пайызын таба біледі,пайызы бойынша санды таба біледі.

Оқушылардың көпшілігі: Мазмұнды есептерді шығаруда пайызды қолдана алады

Кейбір оқушылар: Күнделікті тұрмыста кезесетін пайызға байланысты есептерді мысалға келтіріп дәлелдейді,талдайды.Пайызды табу алгоритмін түрлендіріп қолданады.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әркеті



ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут)

1.Ұйымдастыру кезеңі (амандасу, сыныптың тазалығы, сыныпты түгендеу )

2.Топқа бөлу «Пазл» әдісі арқылы

3.«Миға шабуыл»

І топқа: 60км-дің 1%-ы, 20метрдің 1%-ы

ІІ топқа: 1%-ы 10-ға тең, 1%-ы 5-ке тең болатын санды табу керек

(екі топқа банк пен ақшаның қиындыларынан сурет құрастыру)

Сандардың процентін табады



Оқулық


Сабақтың ортасы
(25 минут)

Дарынды оқушыға тапсырма

1.Тақырыппен, сабақ мақсатымен және күтілетін нәтижемен таныстыру.

«Жаңа білімді меңгеру».

І топқа: Берілген санның пайызын табу

ІІ топқа: Пайызы бойынша санды табу

«Ойлан тап» (жұптық жұмыс)

Әр оқушы көршісіне ойлаған санын айтады және сол санның пайызын таптырады. Екеуі бір-біріне тапсырма жасырады

Мысалы: 20 санының 25%-ы, 120 санының 40%, 52%-ы 52-ге тең болатын санды табыңыз

«Кім жылдам» (бекіту жаттығулары)


?

?

200


25%

4%


?

?

3.2


50%

75%


«Өрмекші» ойыны (деңгейлік тапырмалар,оқулықпен жұмыс құндылыққа байлансты есептер)
А деңгейі

А) Бұйымның бағасы 15%-ке қымбаттады. Егер осы бұйымның алғашқы бағасы 5000 тг болса, оның қымбаттаған бағасы бағасы неше теңге.

В) Еркін флэшкасына 50%-өлең жазды.3 гигабайт флэшкада қанша бос орын бар.
В деңгейі

А)Банк салымшыларға қысқа мерзімді салым бойынша 3,5% жылдық сыйақы төлейді ( сосын жыл сайын 3,5% -ға өсіп отырады.) Бір жылдан соң салымшы 207000 теңге алса, ол банкке алғашқыда қанша теңге салған?

В) Мектеп кітапханасында 2800 оқулық бар. Бұл ондағы барлық кітаптың 85%-і. Мектеп кітапханасында барлығы неше кітап бар?

С деңгейі

А) Атай жинақ кассасына 10%-тік өсіммен 36 мың теңге ақша салады. Атайдың ақшасы 3 жылдан соң қанша теңге болады?

В) Мұнай қоймасына әрқайсысы т-дан 30 цистерна мұнай әкелінді. Бірінші күні әкелінген мұнайдың 30%-ы,екінші күні қалған мұнайдың 80%-і сатуға жіберілді.Қоймада қанша мұнай қалды?

Топтық жұмыс

  1. топ

Берілгені: бағасы-420теңге

15 % арзандатылды

7 ойыншыққа неше теңге үнемделді?

2 топ

Берілгені: в=6см

а=в+в0,75

S=?

№1298

Берілгені: жылдамдық 50 км/сағ, 3 сағ

20% арттырды, 2 сағ

Орташа жылдамдығы?

3 топ

Қоланың-85% мыс,5кг қоланың құрамындағы мыс қалайыдан қанша

кг. артық ?

Шешуі: 5*0,85=4,25

5-4,25=0,75

4,25-0,75=3,5

Жауабы: 3,5 артық

«Математикалық лото» логикалық сұрақтар:
1. Жүгіру жарысынан Асет, Марат, Талғат үш орынды алды, егер: Марат екінші орын алмаса, ал Талғат – бірінші орын алмаса, кім қандай орын алды? Жауабы: 1 - Марат, 2 - Асет, 3 - Талғат
2. Бес шырпы таяқшасынан екі үшбұрыш құру керек. Құраңдар.
3. Қараңғы бөлмеде майшам мен керосин лампасы бар. Бірінші не жағасыз? Жауабы: шырпы
4. Менің атым Медет. Менің тәтемнің бір ғана інісі бар. Менің тәтемнің інісінің аты кім? Жауабы: Медет
5. Допты лақтырғанда, доп сол ізімен кері қайту үшін оны қалай лақтыру керек? Жауабы: жоғары
Жауап берген оқушыға қалам және карандаш беру

«Бес жұлдыз» арқылы оқушыларды бағалаймын

Тақырыпты топ ішінде өзара талқылап,топ көшбасшысы қорғайды

Екі топ бір-бірін «Бағдаршам әдісі» арқылы бағалайды

Топтар бірін бірі бағалағаннан кейін мұалім тақтаға слайд арқылы тақырыпты түйіндейді.
«Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды


«Шапалақ» арқылы бағалайды

Деңгейлік есептерді шығарады

Шешуі: 420*0,15=63

63*7=441

Жауабы : 441 теңге

Шешуі: а=6+6*0,75=6+4,5=10,5

S=6*10,5=63

Жауабы: 63

Шешуі:50+50*0,2=60

(50*3+60*2)/(3+2)=54км/сағ



Флипчарт,

Маркерлер






  1. Қате есептер беріледі. Оқушы қатені тауып түзетеді.

  2. Өзінің туған өлкесіне байланысты пайыз ұғымын қолданып есеп құрастырады

«Мадақтау» сөздер арқылы бағалаймын

Сергіту сәті: «Көңілді би»



Сабақ соңы

(10 минут)

3 мин

1 тапсырма

30,150,210 сандарының 10%-н табыңыз.

28,68,100 сандарының 50%-н табыңыз.
2 тапсырма

Сыныпта 16 қыз бала бар, бұл сынып оқушыларының 80%-н құрайды. Сыныпта неше оқушы бар?

3 тапсырма

Кітапханадағы25000 кітаптың 40%-і оқулықтар. Олардың 12%-і математика оқулықтары.Кітапханадағы математика оқулықтары нешеу?

«Бес сұрақ» стикерде жазылған бес сұраққа «ия» немесе «жоқ» деп жауап беру арқылы сабақты қорытындылаймыз


Бағалау критерийі: Білім алушы

-берілген санның пайызын есептейді

- пайызы бойынша санды анықтайды

- Пайызға байланысты мәтінді есептерді

шығара отырып талдайды,алгоритмін

қолданады
Дескриптор: Білім алушы

-өрнекті құрайды

-берілген санның пайызын анықтайды.

Дескриптор: Білім алушы

-өрнекті құрайды

-берілген санның пайызын анықтайды.


Дескриптор: Білім алушы

-санның пайызын табады

- Пайызға байланысты мәтінді есептерді шығара отырып талдайды,.



дістемелік (А.Е.Әбілқасымова)

Саралау

Бағалау

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау



Тақырыпты меңгеру үшін оқушыларға тілдіқ мақсаттың лексика және терминология, диалогтік тармақтарын пайдаланамын. Есеп шығаруда есептердің деңгейін(А,В,С) қадағалаймын және кейбіреулері үшін қосымша есепті ұсынамын.

Қалыптастырушы бағалауды ұйымдастыру үшін деңгейлік тапсырмалар беремін.Белсенді оқу тәсілдеріне-«бес жұлдыз», «шапалақ», «басбармақ», «бес сұрақ», «бағдаршам» секілді оқу тәсілдерін қолдандым

Сергіту сәті: «Көңілді би»ді пайдаланамын. Оқушылардың партада орналасуын, техникалық қауіпсіздігін қадағалаймын.