Файл: Блім 3а химиялы реакциялар.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 17.03.2024

Просмотров: 11

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім

7.3А Химиялық реакциялар

Педагогтің аты-жөні

Сисенгалиева З

Күні:

24-25-26.01.2023 ж

Сынып:

7 «А» «Г» « Б» «В» Д

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сұйылтылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі.

№9 зертханалық жұмыс «Мырыштың сұйылтылған тұз қышқылымен әрекеттесуі».

Оқу мақсаттары

7.2.2.1 -сұйылтылған қышқылдардың қолдану аяларын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау

7.2.2.2 -сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу және сутек газының сапалық реакциясын жүзеге асыру

Сабақтың мақсаты

-сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу

-Сұйылтылған қышқылдардың әр түрлі металдармен әрекеттесу мүмкіндігін анықтау

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

Ұйымдастыру.

Ой қозғау- сабақ стартері.

Question: What element in this pair is more active ?

K-Fe

Mg-Zn

Au-Fe

Са- Ag

Na-Pb

Cu-Al




Сабаққа дайындық жасайды.



Оқулық.

Металдардың белсенділік қатары

Сабақтың ортасы
6-25 мин

25-43 мин


Жаңа сабақ .

№9 зертханалық жұмыс «Мырыштың сұйылтылған тұз қышқылымен әрекеттесуі».

-мырыштың сұйылтылған тұз қышқылымен әрекеттесуін зерттеу.
Құралдар мен реактивтер: мырыш металы, тұз қышқылының ерітіндісі, сынауықтар, тұрғы.

Жұмыс барысы:

Сынауыққа 1-2 дана мырыш түйіршігін салып, үстіне сұйылтылған тұз қышқылын құйыңыз. Не байқадыңыз?

Сутек газының сапалық реакциясын сипаттаңыз.

Тәжірибенің тақырыбы

Бақылау нысаны

Реакция теңдеуі


Мырыштың сұйылтылған тұз қышқылымен реакциясы








Қорытынды: электрохимиялық кернеу қатарында сутегіне дейін тұрған металдар

___________________________________________________________

___________________________________________түзе әрекеттеседі.
Дескриптор

-мырыштың сұйылтылған тұз қышқылымен әрекеттесу үдерісін сипаттайды;

-бақылау нысанын жазады;

-реакция теңдеуін сөзбен жазады;
1 тапсырма (Жеке жұмыс)

4 тапсырма (68-бет) орындау
2 тапсырма (Жұптық жұмыс)

Реакция теңдеулерін аяқтаңдар.

магний + тұз қышқылы → магний хлориді + сутегі

калий + тұз қышқылы →

мыс + хлорсутек қышқыл →

мырыш + күкірт қышқылы →

натрий + күкірт қышқылы →

темір + хлорсутек қышқылы →

Дескрипторлар:

-реакция өнімдері мен реагенттерді анықтайды

-реакция теңдеулеріндегі тұз және күкірт қышқылдарының тұздарын атайды


Зертханалық жұмыстардың орындалу барысымен танысады.
Зертханалық жұмыстарды орындап қорытынды жасайды.

ҚБ жұмысын орындайды.



Жұмыс бойынша қорытындылары дескриптор бойынша бағаланады.

Өз жұмыстарын дұрыс жауап бойынша тексеріп бағалады.


Зертханалық жұмыстарға арналған құралдар, реактивтер.


Қосымша

(Саралау) тапсырмасы

Белсенділік қатарын пайдаланып берілген металдарды (алюминий,мыс, темір, натрий, күміс) белсенділігі бойынша орналастырыңдар және тұз қышқылымен реакция теңдеулерін жазыңдар

Оқу тапсырмаларын орындайды.







ЕБҚ бар оқушы үшін тапсырма



Суретпен жұмыс жасап жүретін реакцияларды анықтайды







Сабақтың соңы

44-45 минут

Оқу мақсаттары бойынша кері байланыс жасау.

Үй тапсырмасы:  §12.