Файл: ыса мерзімді жоспар Сабаты таырыбы Серпімділік кші. Гук заы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 17.03.2024

Просмотров: 5

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Серпімділік күші.Гук заңы


Білім беру ұйымының атауы

«№ 13 ЖОББМ» КММ

Пәні:

Физика

Бөлім:

Денелердің өзара әрекеттесуі

Педагогтің аты-жөні:

Аюпова Мөлдір Муратқызы

Күні:




Сынып: 7

Қатысушылар саны: 11


Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Серпімділік күші.Гук заңы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.2.2.5- Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу;

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Гук заңын тұжырымдай алады;


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

(0-5 мин)

Сабақтың ортасы

15 минут

10 минут

10 минут




І.Ұйымдастыру:

Оқушылармен амандасу, түгендеу, даярлықтарын тексеру.
ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру
Оқушыларға бүгінгі сабақтарына сәттілік тілеп, «Іздер» әдісі арқылы психологиялық ахуал туғызу.

Топқа бөлу: оқушылар жоғарыда ілінген суреттерді қиып алады.Суреттер алдыңғы өткен тақырып бойынша серпімді және серпімсіз деформация. Сол бойынша оқушылар топтарын тауып отырады.

1-топ: Серпімді деформация

2-топ: Серпімсіз деформация


ІІІ. Алдыңғы білімді тексеру

(Жеке жұмыс)

«Бір минут» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау. "Ғlippity" программасының көмегімені үй тапсырмасын тест тапсырмасы арқылы тексеру.

Қалыптастырушы бағалау:

Берілген бақылау парағына доптың пішіні

1-2 сұраққа – жарылған доп

3-5 сұраққа – желі шыққан доп

6-8 сұраққа – толық доп

жабыстыру арқылы өздерің бағалайды

Тапсырма 1:

«Суреттер сөйлейді» әдісі

арқылы сабақты ашады.

(Топтық жұмыс)

Қалыптастырушы бағалау:

«Үш шапалақ» әдісі

Тапсырма 2:

«Стоп Кадр» әдісі

Топтық жұмыс,жұптық жұмыс

Қалыптастырушы бағалау:

Динамометр әдісі

Тапсырма 3:

Инсерт әдісі

Жеке жұмыс

Қалыптастырушы бағалау:

Берілген бақылау парағына доптың пішіні

1 есеп – жарылған доп

2 есеп – желі шыққан доп

3 есеп – толық доп

жабыстыру арқылы өздерің бағалайды



Амандасады,сабаққа дайындықтырын көрсетеді

Іздерді секіріп басу арқылы жақсы көңіл күйді сыйлайды


Суреттерді алып,топқа бөлінеді

Cұраққа жауап беру арқылы үй тапсырмасын қорытындылайды

Берілген бақылау парағына доптың пішінің жабыстыру арқылы өздерін бағалайды


1-топ: Серпімді деформация

«Фишбоун» әдісі

арқылы сұрақтарға жауап береді

2-топ: Серпімсіз деформация

«Данышпан үкі» әдісі арқылы тақырыпты ашады.

Команда топбасшысы:

берілген тапсырмаларды түсіндіреді;


Топтар бір-бірін бағалайды

Топтарға есептер бейнероликтер арқылы беріледі. Топта талқыланып, әр топтан бір оқушы шығып, есептің берілгенін оқып тақтаға шығарады.

Топтар бір бірін бағалайды.

3 жүк-өте жақсы

2 жүк-жақсы

1 жүк-орташа

Жеке оқушыларға есептер беріледі және орында отырып жауап береді


Берілген бақылау парағына доптың пішінің жабыстыру арқылы өздерін бағалайды



Дескриптор:

-Гук заның сипаттайды

-Серпімділік күшін ажырата алады

-Формуласын біледі

Дескриптор:

1.Гук формуласын қолданады;

2.Серіппе қатаңдағын есептейді;


Дескриптор:

1.Гук формуласын қолданады;

2.Серіппенің ұзаруын есептейді;

Дескриптор

1.Формуладан қатаңдықты және серіппенің ұзаруын өрнектей алады;

2.Есеп шығаруда Гук заңын пайдалана біледі;

3.Өлшем бірліктерін ХБЖ-ға келтіреді;

4.Есептеулерді дұрыс жүргізе алады;



1-топ: Серпімді деформация

2-топ: Серпімсіз деформация

Интерактивті тақта






Қосымша 1
Қосымша 2


Қосымша 3

Қосымша 4


5 қосымша







Бекіту

5 минут


Кері байланыс:
Ашық микрофон әдісі

Үй тапсырмасы:

Тәжірибелер


Тақырып бойынша ой пікірлерін айтады;






Қосымша 9



Қосымша 1

1-топ: Серпімді деформация «Фишбоун» әдісі



Қосымша 2

2-топ: Серпімсіз деформация «Данышпан үкі» әдісі



Қосымша 3

3Н күш әсер еткен кезде 6 см ұзарған серіппенің қатаңдығын есептеңіз;

Дескриптор:

1.Гук формуласын қолданады;

2.Серіппе қатаңдағын есептейді;

Қосымша 4

Серіппеге 10 Н күш әсер етіп, серіппенің қатаңдығы 500 Н/м болса, оның ұзаруын анықтаңыз.

Дескриптор:

1.Гук формуласын қолданады;

2.Серіппенің ұзаруын есептейді;

Қосымша 5



F, Н

x, м

k, Н/м

1

60

30

2

2

10

2,5

4

3

180

30

6

Дескриптор

  • формуладан қатаңдықты және серіппенің ұзаруын өрнектей алады;

  • есеп шығаруда Гук заңын пайдалана біледі;

  • Өлшем бірліктерін ХБЖ-ға келтіреді;

Үй тапсырмасы

Қосымша 6

1-тәжірибе:

Серіппені штативке іліп, оған массасы белгілі жүктерді іліп созылуын бақылаймыз. Әрбір жүкті ілген сайын созылуын сызғышпен өлшеп, белгілеп алып отырамыз.

Қорытынды жасаймыз.

Дәптерге жазу:

«серіппеге неғұрлым көбірек жүк ілсек ол көбірек созылады.»

2- тәжірибе.

Қатаңдығы басқа серіппені штативке іліп, оған алдыңғы серіппеге ілген жүктерді ретімен іліп созылуын бақылаймыз. Әрбір жүкті ілген сайын созылуын сызғышпен өлшеп, белгілеп алып отырамыз. Алдыңғы серпіппенің ұзаруымен салыстырып қорытынды жасаймыз.


Дәптерге жазу:

«серіппенің созылуы оның жасалған материалына тәуелді.»