Файл: 02. 09. 2021 жыл Блім 1Молекулалы биология жне биохимия.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 17.03.2024

Просмотров: 6

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

02.09.2021 жыл

Бөлім: 1Молекулалық биология және биохимия

Сыныбы: 9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жасушалық құрылымдар: плазмалық мембрана, цитоплазма, эндоплазмалық тор, Гольджи жиынтығы және лизосомалар, митохондриялар, пластидтер, қозғалыс органоидтері, олардың құрылысы мен атқаратын қызметтері; жасушалық қосындылар.


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

Жасушаның құрамдас бөліктері туралы баяндау. Жасушадағы органоидтардың негізгі орындары туралы білу, әрбір органоидтың құрылысын, атқаратын қызметтері мен жасушалық қосындылар туралы білім беру.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

Жасушаның құрамдас бөліктері туралы баяндау

Жасушадағы органоидтардың негізгі орындары туралы білу,

Әрбір органоидтың құрылысын, атқаратын қызметтері арасындағы байланысты сипаттау

Құндылықтарға баулу:

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу

Жаңа сабаққа кіріспе


(Ұ) Оқу мақсаты және сабақ мақсаттарымен таныстыру.

Оқушылардан БББ кестені толтыруды сұраймын


БББ торында оқушылар " білемін " нақты тақырып немесе мәселе туралы білетіндерін жазады.

Содан кейін оқушыларға "білгім келеді" бағанасында білгісі келетіндерді толтыра отырып, өз білімдеріндегі олқылықтар туралы ойлану ұсынылады.

Білемін

Білгім келеді

Білдім













ҚБ.




Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

26 мин.

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді Білу және түсіну

1 топ: Жасуша жарғақшасы, Цитоплазма, ЭПТ

2 топ: Гольджи жиынтығы, Лизосома, митохондрия

3 топ: Рибосома, пластидтер, вакуоль

4 топ: Жасуша орталығы, цитоқаңқа, қозғалу органоидтары

Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқулықтағы сызбаны сызып алады. Берілген мағулматтар бойынша өз ойларын айту оқып, түсіну, мұғалім түсіндірмеғсіндегі тапсырмаларды орындау

Дескриптор: Жалпы - 3 балл








Талдау Талдау Қолдану

1-тапсырма «Кестені аяқта»

2 тапсырма

Жарғақшасыз орг

Біржар орг

Қосжар орг










1 Жарғақша 2 Центриол 3 Лейкопласт 4 Лизосома 5 Ядро

6 ЭПТ 7 Талшық, кірпікшелер

8 Голь жиын 9 Хлоропласт

10 Митохон 11 Рибосома 12 Пластид 13 Хромопласт Вакуоль

Тапсырма.

Органоид

Атқаратын қыз

Жарғақша

Нәруыз биосинтезін іске асырады

Лизосома

Жасушалар қозғалысын іске асырады







Берілген тапсырма бойынша жұмыс жасайды , қателікпен жұмыс жүргізеді

Бір-біріне көмек бере отырып, сабақты толықтырып отырады

Дескриптор: Жалпы - 6 балл

.

ДК экраны

10-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.

Рефлексия «4 сатылы ойлау»

Кері байланыс

«.БББ кестесін аяқтауды ұсынамын

Өз пікірлерін білдіреді

Кестені аяқтайды.

Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай бағалайды