Файл: Жаратылыстануматематика баытында жалпы білім беретін мектепті 10сыныбына арналан Информатика оулыыны мазмны негізінде дайындалан.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 17.03.2024
Просмотров: 93
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Түрі | | | |
247 | | | |
қалай | | | |
| | | |
| | сегіздік санау жүйесіне ауыстырыңдар. | | ||
| 1)10010 2)10011011 3)11011 4)110111 | ||||
| 5) 11110011 6)10101001 | ||||
| Дескриптор: | ||||
| Сандарды сегіздік және оналтылық санау жүйесіне | ||||
| ауыстыра алады. | ||||
| Смайлдер арқылы бағалау | ||||
5 мин | 3-тапсырма. | ||||
| - Төменде берілген екілік санау жүйесіндегі сандарды | ||||
| он алтылық санау жүйесіне ауыстырыңдар. | ||||
| 1) 10111010 2)1110011011 3)1111011 | ||||
| 4)1100011 5) 11110011 6)1011101001 | ||||
| - Төменде берілген сандарды екілік санау жүйесіне | ||||
| ауыстырыңдар. | ||||
| 1) 258 2) 768 3) 172 2 4) 382 5) 1028 6) 2316 | ||||
| 7) 12816 8) 643816 9)15216 10) 4116 | ||||
| Дескриптор: | ||||
| Сандарды оналтылық, екілік санау жүйесіне ауыстыра | ||||
| алады. | ||||
| Смайлдер арқылы бағалау | ||||
Сабақтың соңы | 3 мин 2 мин | «Конверттегі сұрақтар» әдісі
Өздерін бағалайды Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі Оқушылар сабақтан алған жақсы екі түсінігін, түсінбеген бір сұрағын айтады. | | ||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін | Денсаулық және | |||
көбірек қолдау көрсетпексіз? | қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | қауіпсіздік | |||
Сіз басқаларға қарағанда | | техникасын | |||
қабілетті оқушыларға қандай | | сақтау | |||
тапсырма бересіз? | | | |||
Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс | Фигуралар арқылы ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру | Компьютермен | |||
арқылы сабақты меңгерту. | жұмыс кезіндегі | ||||
Шаттық шеңбері, «Мозайка» – | қауіпсіздік | ||||
топқа біріктіру, «Креативті | ережелерін еске | ||||
матрица» әдісі бойынша өткен | түсіру | ||||
тақырыпты пысықтау, «Миға | | ||||
шабуыл», «Ойлан, жұптас, | | ||||
бөліс», деңгейлік тапсырмалар, | | ||||
«Конверттегі сұрақтар» әдісі, | | ||||
кері байланыс орнату: «Екі | | ||||
жүрек, бір тілек» | |
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Деректерді ұсыну Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 10 Қатысқандар: Қатыспағандар: | ||||
Сабақтың тақырыбы | § 2.4 ЛОГИКАЛЫҚ ОПЕРАЦИЯЛАР (ДИЗЪЮНКЦИЯ, КОНЪЮНКЦИЯ, ИНВЕРСИЯ) | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу программасына сілтеме) | 10.2.2.1 Логикалық операцияларды қолдану (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия) | |||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушы: Логика және оның түрлерін анықтау Көпшілік оқушы: Ойлаудың негізгі формалары мен логикалық амалдарды салыстыру Кейбір оқушы: логикалық амалдарды өмірде қолдану | |||
Ойлау дағдылары | Білу, түсіну, қолдану, жинақтау | |||
Бағалау критерийі |
| |||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология: Логика-логика-logics, пікір-мнение-opinion, коньюкция-коньюкция-conjunction, дизъюнкция-дизъюнкция-disjunction, логика алгебрасы-логическая алгебра-logic algebra, инверсия-инверсия-inversion | |||
Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Ойлаудың негізгі формаларын жазыңдар. Логика ілімінің негізін қалаған ғалымдар ... | ||||
Құндылықтарға баулу | Топта бірлесіп жұмыс істеу, топ ережесіне бағыну, бір-бірінің пікірін тыңдау | |||
Пәнаралық байланыс | Математикалық амалдар қолданылады, қазақ тілі бойынша және, немесе, емес жалғаулықтары қолданылады. | |||
Алдыңғы білім | Санау жүйелері | |||
Сабақтың барысы | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Уақыт | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |
Сабақтың басы | 3 мин 2 мин | Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне бір сөзбен жақсы тілек айтады. Топқа біріктіру: Мұғалім оқушыларға сан жазылған | Сандар |
| 7 мин | карточкалар таратады. Әр карточкада 1 сан жазылады және үш түрлі сан. Мұғалім: «Мен бір сан ойладым, оған 12 санын қосып, 8 санын алып тастағанда 4 шықты. Мен қандай сан ойладым?» Қолдарында 4 саны бар оқушылар жауап береді де, бір топқа отырады. Екінші тағы солай қайталанады. Үш топқа бөлінеді. Өткен сабақты пысықтау: «Дүкен» әдісі Үш топқа өткен тарау бойынша бес сұрақтан дайындауды тапсырады. Мұғалім санау жүйесі туралы деректерді карточкаларға жазып, араластырып, үш топқа бес данадан таратады. Әр топ өз тақырыптары бойынша мәлімет жинайды. Ол үшін дүкенге барып өз тақырыптары туралы мәліметті іздейді. Сатушы сұрақ қояды, сұраққа жауап беріп, тауарларын алып кетеді. Жауап бере алмаса, тақырыптарын толықтыра алмайды.
Оқушылардың іс-әрекеттерін ауызша мадақтау | Карточкалар |
Сабақтың ортасы | 2 мин | «Миға шабуыл» әдісі
| |
| 5 мин | «Джигсо» әдісі Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін ортада талқылайды. Ауызша мадақтау, ынталандыру | Оқулық |
| | | Плакат, маркер |
| 5 мин | 1-тапсырма. «Венн диаграммасы» әдісі Логикалық амалдарды Венн диаграммасы арқылы салыстыру Дескриптор:
Медальдар арқылы бағалау | |
| 7 мин | 2-тапсырма.
Дескриптор: Логикалық амалдарды практикада қолдана алады. Медальдар арқылы бағалау | |
| 5 мин | 3-тапсырма.
1, 2, 3-кестелерді пайдаланып логикалық амалдардың нәтижесін табыңдар. 1) (А^В) 2) (С D) 3) (А^В) 4) (В^С); 5) (А В) 6) (С^ D) 7) А 8) В. Дескриптор: Ақиқат кестелерін қолданып логикалық амалдардың нәтижесін табады. Оқушылар бағалау парағына балл қою арқылы бір- бірін бағалайды. | | ||
Сабақтың соңы | 3 мин 1 мин | Шағын тест Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді. Өздерін бағалайды Кері байланыс: «Басбармақ» әдісі Оқушылар сабақтан алған әсерін басбармақтарын көрсету арқылы білдіреді. | | ||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||
Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс арқылы сабақты меңгерту. Шаттық шеңбері, Топқа біріктіру, «Дүкен» әдісі бойынша өткен тақырыпты пысықтау, «Миға шабуыл», «Жиксо», «Венн диаграммасы» әдісі, деңгейлік тапсырмалар, «Тест» әдісі, кері байланыс орнату: «Басбармақ» | Бағалау парағы арқылы бір-бірлерін бағалайды, ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру | Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру | |||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? | |||||
|
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Деректерді ұсыну Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 10 Қатысқандар: Қатыспағандар: | ||||
Сабақтың тақырыбы | § 2.5 АҚИҚАТ КЕСТЕСІН ҚҰРУ | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу программасына сілтеме) | 10.2.2.2 Берілген логикалық элементтер үшін ақиқат кестесін құру | |||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушы: Ақиқат кестесінің қызметімен танысады Көпшілік оқушы: Логикалық амалдардың ақиқат кестесін құрудың алгоритмін анықтайды Кейбір оқушы: Логикалық амалдардың мәнін табады | |||
Ойлау дағдылары | Білу, түсіну, қолдану, талдау | |||
Бағалау критерийі |
| |||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология: Ақиқат кестесі-таблица реальности-reality table, логикалық өрнек-логическое выражение-logical expression | |||
Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Ақиқат кестесі дегеніміз – .... Логикалық амалдардың ақиқат кестесін құрудың алгоритмін жазыңдар. | ||||
Құндылықтарға баулу | Топта бірлесіп жұмыс істеу, топ ережесіне бағыну, бір-бірінің пікірін тыңдау | |||
Пәнаралық байланыс | Математика амалдары қолданылады, қазақ тіліндегі жалғаулықтар қолданылады | |||
Алдыңғы білім | Логикалық операциялар (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия) | |||
Сабақтың барысы | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Уақыт | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |
Сабақтың басы | 3 мин 6 мин | Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады. Топқа біріктіру: «Атомдар мен молекулалар» әдісі арқылы топтарға бірігеді. Өткен сабақты пысықтау: «Айналдыру» әдісі Оқушылар тақырыпқа байланысты постер жасайды. Келесі топқа ұсынады. Ол топ толықтырып, келесі топқа береді. Соңында жұмыстарын қорғайды.
Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау | Плакат, маркер |