Файл: ызылорда облысы, ызылорда аласы Абылай хан атындаы 140 аза орта мектебіні информатика.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 18.03.2024
Просмотров: 10
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Автор: Байдарбесова Салтанат Бахытбековна
Қызылорда облысы, Қызылорда қаласы Абылай хан атындағы №140 қазақ орта мектебінің информатика пәні мұғалімі
Қысқа мерзімді жоспары | ||||
Бөлім | Роботтехника | |||
Педагогтың аты-жөні | Байдарбесова Салтанат | |||
Күні | | |||
Сынып: 5 «А» | Қатысушылар саны | 19 | Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | Роботтың түрлері және оларды қолдану | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
| |||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: | |||
«Робот» ұғымын біледі | ||||
Көптеген оқушылар: | ||||
Роботтың атқаратын қызметіне қарай түрлерін біледі. | ||||
Кейбір оқушылар: | ||||
Роботтарды қай салаларда кездестіруге болатындығы туралы мысалдар келтіреді. |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы |
| 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. | | |
Сабақтың ортасы | 3.Жаңа тақырыпқа шолу. Көрсетілім. Видео | Видеоны толық көреді. | | Интерактивті тақта https://youtu.be/ 55VKaeX6N4c |
| Кел, ойланайық!
| Мұғалімді тыңдайды. Сұраққа жауап береді | Презентация | |
| Роботтар туралы сөз болғанда көз алдымызға адам тәрізді әрекет, адам тәрізді қимыл жасайтын темірден құрастырылған машина елестейтіні белгілі. | Мұғалімді тыңдайды. | Презентация | |
| | | | |
| «Робот» сөзін чех жазушысы Карел Чапек ойлап тапқан. | | | |
| Чех тіліндегі robota – "мәжбүрлі жұмыс" сөзінен алынған. | | |
| Робот – адамның іс-әрекетін алмастыратын автоматтандырылған, адамның қажетіне қарай еңбек етуге бағытталған құрылғы. Роботтар кез келген пішінде және кез келген режимде жұмыс істей алады. Мысалы, бізге таныс кір жуғыш машина, микротолқынды пеш, теледидар арнасын ауыстыратын пульт, тоңазытқыш, компьютерлер т.б. автоматтандырылған құрылғылардың барлығын роботтар деуге болады. Бұлар – адамдардың жұмысын жеңілдетуге көмекші құрал ретінде ойластырылған заманауи құрылғылар. Сөздік: Робот түрлері – Типы роботов – Types of robot Роботтар атқаратын қызметіне қарай бірнеше түрге бөлінеді:
Өнеркәсіптік роботтарды фабрикаларда, зауыттарда жұмыстың өнімділігін арттыру үшін пайдаланады. Сонымен қатар роботтар қауіпті өнер кәсіп орындарында, адам қатынауы қиын жерлерде, жоғары немесе төмен температура жағдайларында, жоғары радиациялы атом электрстанцияларында қолданылады. Көліктік роботтар – ғарышқа ұшатын роботтар, адамның қатысуынсыз өнеркәсіпте бұйымды тиеу және түсіру қызметтерін автоматты түрде орындайтын көліктер, | Роботтың анықтамасын дәптерге жазады Мұғалімді тыңдайды. 3 оқушы оқиды. Барлығы бірге қайталайды. | | Презентация Оқулық |
| жүргізушісіз қалаған жағына апарып тастайтын робот-машиналар. Тұрмыстық роботтар – үй шаруасындағы автоматтан дырылған құрылғылар. Медициналық роботтар медициналық қызметкерлер мен хирургтерге емдеу шараларына көмектесу үшін қолданылады. Адам денсаулығына диагностика жасайтын аппараттарды да медициналық роботтар деп атаймыз. Білім беру роботтарына LEGO MINDSTORMS EV3, Arduino сияқты конструкторлар мен электронды құрылғылар жатады. «Үздік роботтар топтамасы» видео көру. Міне, қызық! 2006 жылдың мамыр айында медицина саласында алғаш рет Италияда роботтар адамдардың қатысуынсыз ота жасаған. Ота жасау сәтті аяқталды. | Видеоны толық көреді. Оқушы оқиды. | | https://youtu.be/ uYU3YN1AxC U оқулық |
| Тапсырма №1 Суреттегі роботты қолдану саласын анықта. Дұрыс жауап саны: 2 А) жапсырмаларды мөрлеу зауытында Б) ауруханаларда В) үстел ойындары үшін С) қарттар үйінде Дескриптор: -роботтың қолдану саласын анықтайды. ҚБ: стикер /2 балл/ Кері байланыс: «Смайлик» Тапсырма №2 Ұсынылған нұсқалардан тұрмыстық роботтарды таңда. Дұрыс жауап саны: 2 Дескриптор: -тұрмыстық роботтарды анықтайды. ҚБ: стикер /2 балл/ Кері байланыс: «Басбармақ» Сергіту Сәті: «Робот биі» Тапсырма №3 «Өзіңізді тексеріңіз» Кестедегі пікірлердің ақиқат немесе жалған екенін анықтап жазыңыз. |
Сергіту сәтін орындайды.
| Смайлик пен 2 балл Басбарма қ
«Шапала қпен»
| Bilimlend платформасы Bilimlend платформасы Видео Mozabook платформасы |
| Дескриптор: -пікірлердің ақиқат, жалған екенін. анықтайды. ҚБ: стикер /3 балл/ Кері байланыс: «Бағдаршам» Тапсырма №4 Топтық жұмыс. «Кластер» әдісі Дескриптор: -роботтың атқаратын қызметіне қарай түрлерін жазады. ҚБ: стикер /4 балл/ Кері байланыс «Шапалақ» |
| «Бағдарш ам» 3 балл «Шапала қ» 3 балл | |
Сабақтың соңы |
| Өзін-өзі бағалау. | | |
Үй тапсырмас ы | Роботтарды болашақта тағы қандай салаларда қолдануға болады? Пікіріңді мысал келтіру арқылы дәлелде. | | | |