ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 18.03.2024
Просмотров: 10
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| ||||||
Пән: Қазақ тілі | Бөлім: 5. Табиғат құбылыстары | |||||
Күні : | Педагогтің аты-жөні: Сейткалиева М.С | |||||
Сынып: 4 | Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : | |||||
Сабақтың тақырыбы: «Жасанды мұхит» | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 4.4.5.1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс жазу 4.4.5.2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтау | |||||
Сабақтың мақсаты : | Оқушылардың барлығы: мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс жазады, сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтайды | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурс | ||
Сабақтың басы | Ертеңгілік шеңбер. «Мен саған тілеймін» Қызығушылықты ояту «Сөзжұмбақшылар» сайысы Үй тапсырмасын тексеру Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Барлық оқушылар бір-біріне шеңбер бойы жақсы тілек айтады. Мысалы: Саған денсаулық тілеймін! Саған жақсы көңіл күй тілеймін! 98 бет 4-тапсырма | Қолпаштау | | ||
Сабақтың ортасы | 1.Тыңда. Қайтала. Сөздікпен таныстыру: Жаңа сөздер: Тұз-соль Су перісі-русалка Балдыр-водоросли Мұхит-океан Жасанды-искусственный Қоңыр-коричневый Жаңа сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру жаттығуы: 2. Тыңдалым. Айтылым. 1-тапсырма Сұрақтарды оқы, көршіңмен талқыла. 1. Мұхит дегеніміз – не? 2. Мұхиттың теңізден қандай айырмашылығы бар? 3. Мұхиттың суы қандай болады? Оны ішуге бола ма? 4. Мұхит астынан не көруге болады? 5. Жасанды мұхит жасауға бола ма? Қалай? ! Есте сақтайық Қанша? неше? Бір, екі, үш, төрт, бес, алты, жеті, сегіз, тоғыз, он, он бір, он екі, он үш, он төрт, он бес, он алты, он жеті, он сегіз, он тоғыз, жиырма. Отыз, қырық, елу, алпыс, жетпіс, сексен, тоқсан, жүз. Нешеу? біреу екеу үшеу төртеу бесеу алтау жетеу. 3. Айтылым. Ойланайық. 2-тапсырма Асты сызылған сөздерге сұрақ қой? 1. Мұхиттан салмағы алпыс килограмм акуланы ұстады. 2. Осы аймақта тоқсан екі кит тіршілік етеді. 3. Менде акуланың суреті – біреу. 4. Су перісінің қолы екеу болады емес пе? 4. Айтылым. Жазылым 3-тапсырма. А және Ә оқушы деп бөлініңдер. Өзге оқушының суреттерін парақпен жап. Үлгі бойынша сөйле. Үлгі: менің бірінші суретімде акула – екеу. сенің бірінші суретіңде не бар? а оқушы үшін: Ә оқушы үшін: | Тыңдалым,айтылым. Сөздерді оқиды, қайталайды, сөз тіркесін құрастырады. Мысалы: Тұзды су Тыңдалым. Жазылым.Айтылым Сұрақтарды оқиды. Сыныптастарымен талқылайды. Ережелермен танысады. Сан есімдерді таңдап 5-6 сөз тіркесін құрастырып жазады. Ойланып, берілген сұрақтарға жауап береді. 3-тапсырма А және Ә оқушы деп бөлінеді. Өзге оқушының суреттерін парақпен жабады. Үлгі бойынша сөйлейді. Үлгі: менің бірінші суретімде акула – екеу. сенің бірінші суретіңде не бар? А оқушы үшін: Екі кит, 5 акула,1 балдыр,бір кеме,алты тасбақа, үш дельфин, екі су перісі,төрт жылан, алты қап құм, екі пачка тұз, жеті сегізаяқ,бір балық. Ә оқушы үшін: Бір кит, үш акула, бес балдыр, екі кеме,жеті тасбақа, төрт дельфин, бір су перісі,үш жылан, үш қап құм, екі пачка тұз, төрт сегізаяқ,бір балық. | «Бас бармақ» Дескриптор: - Сұрақтарды оқиды. Сыныптастарымен талқылайды ҚБ: «Табыс сатысы: Алғашқы қадам». Дескриптор: Ережелермен танысады. Сан есімдерді таңдап 5-6 сөз тіркесін құрастырып жазады. ҚБ: «Табыс сатысы: Екінші қадам». Дескриптор: Ойланып, берілген сұрақтарға жауап береді. ҚБ: «Табыс сатысы: Үшінші қадам» Дескриптор: А және Ә оқушы деп бөлінеді. Өзге оқушының суреттерін парақпен жабады. Үлгі бойынша сөйлейді. | Слайд Слайд Оқулық 99 бет Слайд Оқулық 100 бет Оқулық 101 бет Оқулық 102 бет | ||
| 6. Тыңдалым.Жазылым. Айтылым. 4,5-тапсырма Мәтінді оқып, мәтін бойынша сұрақтарға жауап бер. Океанариум – Қазақстанда ең алғаш ашылған жасанды мұхит. Ол 2003 жылы ашылды. Бұл жер табиғи мұхиттан шамамен 3000 километрге алыс орналасқан. Ол жазық даланың қақ ортасында тұр. Сол себепті оны рекордтар кітабына енгізген. Оған 120 тоннадай мұхиттың табиғи құмы қолданылған. Океанариумға 3 000 000 литрдей су құйылған. Шамамен 2000 теңіз жануары әкелінген. Ғажап көрініс! Су астынан түрлі балықтар мен өсімдіктерді көруге болады. Жасыл, қоңыр балдырлар су астында әсем жайқалады. Ең маңыздысы, мұнда дауыл ешқашан болмайды, жаңбыр жаумайды. Мұхит үнемі тұп-тұнық болып тұрады. 1. Океанариум дегеніміз – не? 2. Қазақстанда океанариум қашан және қай қалада ашылды? 3. бұл океанариум не себепті рекордтар кітабына жазылды? 4. «Думан» океанариумына қанша тонна мұхит құмы әкелінген? 5. бұл жасанды океанариумға қанша литр су керек болды? 6. Океанариумда шамамен неше теңіз жануары бар? Дескриптор: Мәтінді оқып, мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді ҚБ: «Табыс сатысы: Мәре» | Оқулық 103 бет | ||||
Сабақтың соңы | Үйге: 102 бет 6-тапсырма | | ||||
| Рефлексия «Табыс сатысы: қорытынды». | «Мен ........................................білемін», «Мен....................................түсінемін», «Мен ..........................жасай аламын». | |