Файл: План урока 1 ( Биология пнінен ысамерзімді жоспары).docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 19.03.2024
Просмотров: 10
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ жоспары №1/План урока №1
( Биология пәнінен қысқамерзімді жоспары)
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары | Мектеп: “Aisaf -Almaty” ЖМ гимназиясы | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Ұзақбай Бану | ||||||
Сынып: 9 А | Қатысқан оқушы саны: | Қатыспаған оқушы саны: | |||||
Сабақтың тақырыбы | Мендель ашқан белгілердің тұқымқуалаузаңдылықтары. Тұқымқуалаушылықты зерттеудің гибридологиялық әдісі | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 9.2.4.1 генетиканың дамуы мен қалыптасуындағы Мендель зерттеулерінің рөлін бағалау | ||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: генетиканың дамуы мен қалыптасуындағы Мендель зерттеулерінің рөлін анықтайцды. | ||||||
Бағалау критерийі | -генетиканың дамуын біледі -генетиканың қалыптасуын тзертейді -Мендель зерттеулерімен танысады | ||||||
Құндылықтарға баулу | - құрмет: оқушы мен оқушы, оқушы мен мұғалім арасындағы қарым-қатынастың, сыйластық пен үлкенге деген ізеттіліктің негізі екендігін ұғыну; - ынтымақтастық: топтық жұмыста, жұптық жұмыста өзара ынтымақтастықта жұмыс жасау; - ашықтық: топпен жұмыста өз пікірін ашық айту және топ мүшелерінің пікірін тыңдай білу; - еңбек және шығармашылық: берілген тапсырмаларды орындауда еңбек етудің маңыздылығын ұғынып, шығармашылық қабілетін шыңдай білу. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың кезеңі (уақыт) | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 5 минут | Ұйымдастыру сәті Құрылымдалған топтарға біріктіру. Түсті қағаздар бойынша құрылымдалған топқа біріктіру Үй жұмысын тексеру «Сұрақты ұстап ал» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрайды.»сұрақты ұстап ал» әдісі | Тапсырма 1. Үй тапсырмасын тексеру. Оқушыларға қағаз қтындылар таратылады. Қиындыларда сұрақтар берілген оқушылар сұраққа жауаб береді
| ДИСКРИПТОР 1.Генетика ғылымы нені зерттейтінін айтады 1б 2.Генетика ғылымының негізін салған кім ененін айтады 1б 3.Адамдарды ерте кезден –ақ тұқымқуалаушылықтың қандай қасиеті қызықтыратынын айтады 1б 4.Тұқымқуалаушылық дегеніміз не? Өзгергіштік деген не екенін айтады 1б 5. Генетика ғылымы қай жылы ресми түрде жарияланғанын айтады Неге екенін түсіндіреді 1б 6.Генетиканың дамуы кезеңдерін атайды 1б 7.Генетика ғылымы қандай ғылымдармен байланысты екенін айтады 1б | интербелсенді тақта, түсті қағаздар | |||
Негізгі бөлім / Основной раздел 35 мин | Жаңа сабақ: «Мендель заңдары» бейнефильм қарайды Салайд түсіндіріледі Оқушыларға тақырыпқа байланысты кеспелерді тарату. Кеспелерде сұрқтар берілген | Жаңа ұғымдар Генетикалық символдар: Р -ата-ана даралары -parentes Г – гаметалар Х-будандастыру F-ұрпақтар -filius А-басымдылық белгісі (доминантты) немесе ген а- басыңқылық белгісі (рецессивті) немесе ген 1-тапсырма 1.Локус- гендердің хромосомадағы орны аллельді гендер дегеніміз не? 2. Гомозигота, гетерозигота деген не? 3. Доминатты, рецессивті белгі дегеніміз не? 4. Символдар туралы не білесіңдер 5. Г.Мендель өзінің зерттеуін қандай өсімдікке жүргізді және не себепті осы өсімдікті таңдады? 6. Г.Мендель зерттеуде қандай әдісті қолданды? 7. Моногибридті будандастыру ,белгілердің ажырау заңы дегеніміз не? 2-тапсырма І-топ Биологиялық диктант Бірдей гендерді 1----- деп, әртүрлі гендерді 2------деп атайды. Басым гендерді ------, ал басылыңқы гендерді 3--------дейді, Гендердің жиынтығын 4---------, ал сыртқы көрінісін 5--------- деп атайды ІІ-топ Тест тапсырмалары І. Бір белгінің көрініс беруіне жауапты гендер 1.Гомологті 2. Аллельді 3. Доминантты ІІ. Бірінші ұрпақ будандары мынадай генотип түзеді- 1. АА, АА, Аа, Аа 2. Аа, АА, Аа, аа 3. Аа, Аа, Аа, Аа ІІІ. Гендердің хромосомада орналасқан орны 1. Гамета 2. Локус 3. Кариотип ІҮ. Екінші ұрпақ белгілерінің генотип бойынша ажырауы тең 1.1:2:1 2. 1:1:2 3. 2:1:2 Ү. Екінші ұрпақ белгілерінің фенотип бойынша ажырауы тең 1. 3: 2 2. 1:3 3. 3:1 ІІІ- топ Кестені толтырығыз | ДИСКРИПТОР; 1.Локус- гендердің хромосомадағы орны аллельді гендер дегеніміз не екенін жазады 1б 2. Гомозигота, гетерозигота деген не екенін жазады 1б 3. Доминатты, рецессивті белгі дегеніміз не екенін жазады 1б 4. Символдар туралы не білетіндігін жазады 1б 5. Г.Мендель өзінің зерттеуін қандай өсімдікке жүргізді және не себепті осы өсімдікті таңдағанын жазады 1б 6. Г.Мендель зерттеуде қандай әдісті қолдандығанын жазады 1б 7. Моногибридті будандастыру ,белгілердің ажырау заңы дегеніміз не екенін жазады 1б ДИСКРИПТОР; Биологиялық диктант 1.Бірдей гендерді не деп атайды 1б 2.әртүрлі гендерді не деп атайды жазады 1б 3.Басым гендерді не деп атайды жазады1б 4.Басылыңқы гендерді не деп айтады жазады 1б 5.Гендердің жиынтығын не деп атайды жазады 1б 6.Сыртқы көрінісін не деп атайды жазады 1б Тест тапсырмалары І. Бір белгінің көрініс беруіне жауапты генді белгілейді 1б ІІ. Бірінші ұрпақ будандары мынадай генотип түзеді деп дұрыс жауапты белгілейді 1б ІІІ. Гендердің хромосомада орналасқан орнын анықтайды 1б ІҮ. Екінші ұрпақ белгілерінің генотип бойынша ажырауы тең екенін анықтайды 1б Ү. Екінші ұрпақ белгілерінің фенотип бойынша ажырауы тең екенін анықтайды 1б Кестені толтыры. 1.Ата-аналық белгіні жазады 1б 2.Гамета қалай белгіленетіндігін жазады 1б 3.Ұрпақ қалай белгіленеді жазады 1б 4 Будандастыру белгісі қандай екегін жазады 1б 5.Аталыұтың белгісін жазады 1б 6.Аналыұтың белгісін жазады 1б | https://youtu.be/ohuEBWEjFHo?t=8 интербелсенді тақта Оқулық. Интер белсенді тақта, дәптер, | |||
Соңы 5 минут | Сабақты бекіту Рефлексия Кері байланыс «қазақ үй» Үйге тапсырма: Генетика ғылымы, Г.Мендель заңдары | Ауызша бекіту сұрақтары «Иә» , «Жоқ» ойыны 1.Организмдердің тұқым қуалаушылығы мен өзгергіштігі туралы ғылымды генетика деп атайды. иә/жоқ 2.Генетика ғылымының негізін қалаған ғалым: Т.Морган иә/жоқ 3.Гомозиготалы организм әр түрлі аллельдерден тұрады Аа . иә/жоқ 4.Мендельдің бірінші заңы ажырау заңы деп аталады. иә/жоқ 5.Ақпарат сақталған ДНҚ-ның бір тізбегі ген деп аталады. иә/жоқ 6.Бір геннің екінші генге басымдық қасиет көрсетуін эпистаз деп атаймыз. иә/жоқ Үйге берілген тапсырма нөмірін күнделікке жазады | | Тақта, , стикерлер |