Файл: 3.азастандаы жан жануарлар мен сімдіктер лемі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 19.03.2024

Просмотров: 10

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

 Пәні:қазақ тілі мен әдебиеті орыс сыныптарында

Бөлім:

3.Қазақстандағы жан –жануарлар мен өсімдіктер әлемі

Мектеп

Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының «Арқалық қаласы білім бөлімінің Кейкі батыр атындағы №4 жалпы білім беретін мектебі» КММ

Мұғалімнің аты-жөні

Муханова Асима Хамитовна

Күні:

18.10.2022

Сынып:5 «В»

Қатысушылар саны:16

Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы

Қасқыр мен тиін

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.6.1 - тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау;

5.2.5.1- берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу

Сабақтың мақсаты

Барлығы:Фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсінеді.

Көбі: Фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсініп, тақырыбын анықтайды.

Кейбірі: Шағын көлемді көркем әдеби шығармалардың тақырыбын анықтап, берілген сұраққа лайықты жауап береді, шағын диалогке қатысады.

*Ескерту - ЕББҚ

ЕББҚ :платформа арқылы жұмыс жасау барысында,орман жануарлары мен үй жануарларын ажырата алады,иллюстрациялар арқылы орман жануарлары атауын сәйкестендіре алады

Бағалау критерийлері



Оқылым:

  • Фольклорлық және шағын көлемді көркем

Әдеби шығармаларды түсінеді

  • Шағын көлемді көркем әдеби шығарманың тақырыбын анықтайды.


      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

4 мин

13 мин

5 мин

5 мин

8 мин

Сабақтың соңы

5 мин


Психологиялық ахуал жасау.

«Күннің шуағы»

Ал оқушылар бүгінгі сабақта мен сіздерді бағдаршам әдісі арқылы бағалайтын боламын

«Бағдаршам» әдісі

қызыл стикер - төмен

сары стикер - жақсы

жасыл стикер - өте жақсы дегенді білдіретінін оқушыларға түсіндіріп өтемін

Алдыңғы оқуды пысықтау

Қызғалдақтың отаны?

Қазақстанда қанша түрі кездеседі?

Бойы неше сантиметр?

ПАЗЛ әдісі

Қасқыр мен тиіннің

суреті салынған қиылған қағаздарды құрап,атауын дұрыс айтып таңдап екі топ қасқыр және тиін тобы болып бөлінеді.

Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру

Жаңа сөздермен таныстыру сөздік дәптерге жаздыру

Сөздікпен жұмыс:

тиін- белка

өмір сүреді- живет

бұтақтан- бұтаққа- с ветки на ветку

құлайды – падает

ашуланады- злиться

жалынады- умоляет

жіберші- отпусти

қорқамын – боюсь

қорқытасың- пугаешь

залым- коварный

жамандық жасамаймыз– мы не делаем зла

сөз беремін - даю слово

тырысып жүр - старается

ақыл сұрайды- просит совета

Жаңа сабақ мәтінін бейнежазбадан тыңдату

Тыңдалым.Қасқыр мен тиін ертегісі

Оқылым.



К «Кім жылдам?» ойыны

Екі топ берілген жануарлар суреттерінің ішінен үй жануаларын бір бағанға , жабайы жануарларды екінші бағанға бөліп, атауын қазақ тілінде айтады.

К «Сәйкестендір» ойыны

Орман жануарларын,атауын жұптастыру.

Жіктік жалғауын дұрыс жаза аласың ба?

Топтық жұмыс. «Галереяны шарлау»

2 тапсырма. Берілген сөздерді пайдаланып сұраққа жауап беріңіз

Постермен жұмыс

Жеке жұмыс 3-тапсырма.Үш нұсқаның ішінен қажетті сөздерді таңдап жазыңыздар

Орманда көңілді (қоян, тиін, аю)өмір сүреді.

Тиін (тастан-тасқа, бұтақтан-бұтаққа, таудан-тауға)секіреді.

Тиін (ұйықтап жатқан, жүрген, секірген) қасқырдың үстіне құлайды.

Қасқыр (қуанады, көңілденеді, ашуланады). Тиін қасқырға (жылайды, құлайды, жалынады).

Жұптық жұмыс «Бір минуттық әңгіме» диалог

Қасқыр мен тиін

Автор: Ақ тиін бұтақтан бұтаққа қарғып жүріп, ұйықтап жатқан қасқырдың үстіне құлайды.Қасқыр қарғып тұрып, оны жегісі келеді.

Ақ тиін жалынып:

         — Мені жеме, жібер? – дейді.

       Қасқыр:  — Жарайды, жіберейін, бірақ сен маған айт: неліктен сендер әр уақытта шат болып жүресіңдер?

         Сонда ақ тиін:

         — Мені жіберіңіз, сонан соң айтайын, әйтпесе жүрегім дірілдеп, сөйлей алатын емеспін, – дейді. Автор: қасқыр ақ тиінді босатады.   Ақ тиін ағаш басына шығып алып:

     Тиін:    — Сен қасқыр, залымсың, залымдық ішіңді жандырады. Сондықтан әрқашан қапалы жүресің. Біз ешкімге жауыздық істемейміз, сол үшін де әр уақытта шат болып жүреміз, – Автор:дейді де, cылқ-сылқ күліп, ағашқа өрмелеп шығып кетіпті.

Қасқыр мен тиін”

әнін орындау Сергіту сәті

Кел, шырқайық!

Кері байланыс: https://padlet.com/asimamukhanova71/phlhbzz8icly2p90

Платформасы арқылы оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі

Үйге тапсырма:

1.Мәтін мазмұнын айту;

2 «Дос» туралы мақал-мәтелді орысша баламасымен жазу.

Қорытынды. Мұғалім сабақты қорытындылайды, белсенді оқушыларды бағалап атап өтеді.


Оқушылар бір біріне жақсы тілектер айтып күннің шуағынан алып қолдарына тағып алады

Оқушылар сұраққа жауап беруге тырысады

https://wordwall.net/ru/resource/36388448 платформасы арқылы топқа бөлемін

Суреті салынған қиылған қағаздарды құрап,атауын дұрыс айтып таңдап екі топ қасқыр және тиін тобы болып бөлінеді

Сөздік дәптерлеріне көшіріп жазады

презентацияда мәтін шығады, оқушылар әр сөйлемді кезекпен оқиды

Мақсаты: ой-өрісін дамытады және сөз байлығын жетілдіреді.

1.Оқушылар мәтінді оқиды.

2.Жұпта бір-біріне сұрақтар қойып, мәтіннің мазмұнын ұғады.
Ленинг платформасы арқылы жұмыс жасау

https://learningapps.org/watch?v=pja9885zt22

https://learningapps.org/watch?v=pw8ibp0qc22

learningapps.org/watch?v=p5cicuvt522

Мақсаты:тез ойлауға және жылдамдықа үйретеді.

1.Оқушылар мәтінен үйренгендерін ойын арқылы жетілдіреді.

2.Тапсырманы ойын түрінде қызығушылықпен орындаайды,жануарларды атауы мен суретін байланыстыра алады,жіктік жалңауын өте жақсы біліп орындайды .

Екі топтағы оқушылар постерде гі Қасқыр қандай?

Қасқар не істеді?

Тиін қандай?

Тиін не істеді? Сұрақтарына жауап береді. Постерді қорғайды.

Оқушылар дәптерлеріне дұрыс нұсқасымен жазады

Оқушылар рөлге бөлініп

Автор,қасқыр,тиін рөлін орындайды

Мақсаты:ертегідегі басты кейіпкердің сипатын ашу арқылы айтылым дағдысын жетілдіру.

Білім алушы

Дескрипторлар:

-мәтінді оқып түсінеді.

-мәтіндегі кейіпкерлерді әрекеттеріне қарай ажыратады;

-кейіпкерлерге қатысты сөз тіркестерін айтады

Мақсаты: Сөз байлығын жетілдіреді.

1.Оқушылардың барлығы әнді керемет орындайды.

2.Әннің мағынасын түсінеді

Оқушылар телефон арқылы жіберілген ссылкамен кіріп,өздерін суретке түсіп,сабақтың өздеріне ұнаған,ұнамағаны жайлы айтып кері байланыс жасайды



Бағалау парағын үлкен плакатқа балалардың атымен фотосуретімен дайындалып ілінеді

Әр жауапқа сәйкес стикерлер жапсырылып бағаланады

Қалыптастырушы бағалау:

Платформада Керемет сен тамаша орындадың!

Тамаша,сен жарайсың! деген

Бағалау шығады

Қалыптастырушы бағалау:


Қалыптастырушы бағалау:

Қалыптастырушы бағалау:


Қалыптастырушы бағалау:



Қалыптастырушы бағалау:













Сурет қиындылары





Мұғалімнің сабаққа дайындаған,өз даусымен жазған бейнежазба

https://youtu.be/YRghIuseu5c

жеке каналыма

салынған

пайдаланған материал «Балапан»арнасынан,ютуб каналынан алынған

презентация









Оқулық, постер

Түрлі -түсті маркерлер, постер, желім, ақпараттық парақшалар




тиін маскасы


Қасқыр маскасы

Автор

https://youtu.be/RiZxlrPC0s8

«Балапан» арнасынан



h ttps://padlet.com/asimamukhanova71/phlhbzz8icly2p90