Файл: Білім беру йымыны атауы 56 негізгі орта мектебі Пні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 19.03.2024

Просмотров: 12

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Білім беру ұйымының атауы

№ 56 негізгі орта мектебі

Пәні:

Қазақ тілі мен әдебиеті

Бөлім:

Абайды оқы, таңырқа!

Педагогтің аты-жөні:

Бесбаева Дария Узакбаевна

Күні:

05.08.2022 ж.

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Абай Құнанбайұлы. Табиғат лирикасы. «Қыс» өлеңі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтау;

6.4.3.1 жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазу;


Сабақтың мақсаты

  • Өлеңнің негізгі мазмұнын түсініп, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды.

  • Жазба жұмысында теңеу, эпитет сөздерін орынды қолданып жазады.

  • Өлеңдегі теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазады (ЕБҚ)




Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру

(2 мин)

Өткен білімді еске түсіру

(3 мин)


Топқа бөлу (2 мин)

Жаңа білім (30 мин)

Бекіту (5 мин)


Кері байланыс

(3 мин)


Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Оқушылармен амандасып, түгендеймін, кезекшімен сұхбаттасамын.

«Сиқырлы сандықша» әдісімен оқушыларға сандықшаның ішінен алдын ала жазылған парақтарды алу арқылы бір-біріне жылы лебіздерін білдіруді ұсынамын.

Үй тапсырмасын тексеру:

Өткен сабақты еске түсіріп,оқушыларға «Венн» диаграммасы арқылы жылдың «Жазғытұры», «Күз» мезгілдерін салыстыруды ұсынамын.

«Жыл мезгілдері» тәсілімен қиындыларды құрастыру арқылы бүтіндей сурет құрап, сол суреттердің желісімен топқа бөлінуді сұраймын.

Тыңдалым алды жұмысы бойынша оқушыларға қысқы табиғат бейнебаянын көрсетемін. https://youtu.be/CqKivRzAcvk

Жаңа сөздер:

Жаңа сөздермен таныстырамын.

Үскірік – лютый мороз

Қырау - иней

Долдану – взбеситься

Кәрі құда – старый сват

Әлек – возня, хлопоты

Әуес – любопытный (-ая,-ое,-ые)

Денелі – здоровый (-ая,-ое,-ые)

Әсемпаз - кокетливый (-ая,-ое,-ые)

Зейінді – внимательный (-ая,-ое,-ые)

Көн – покорись, смирись

Әділдік – справедливость

Жирену – испытывать чувство отвращения

Абай Құнанбайұлы «Қыс» өлеңі

https://youtu.be/rZxrG8PvPok бейнебаян көрсетемін.

1 -тапсырма. Жұптық жұмыс «Көрші» әдісі

«Қыс» өлеңін тыңдап, негізгі мазмұнын түсініп, негізгі және қосымша ақпараттарды

анықтаңыз, дәптерге жазыңыз (Қыс, суық, үскірік, боран, аяз, ақ қырау, ақ киімді, денелі, ақ сақалды,соқыр-мылқау, түсі суық және т.б ).

ЕБҚ тапсырмасы: «Қыс» мезгіліне байланысты өлеңнен қысты сипаттайтын 2-3 сөз жазыңыз (қыс, ақ қырау, түсі суық) (өлеңнің мәтіні) беріледі.

Дескриптор:

  • Өлеңді мұқият тыңдайды;

  • Негізгі мазмұнын түсініп, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды;

  • «Қыс» мезгіліне байланысты өлеңнен қысты сипаттайтын 2-3 сөз жазады (ЕБҚ)


2-тапсырма. Жеке жұмыс «Адасқан сөздер» әдісі
Мәтінді пайдаланып, эпитет пен теңеуді тиісті орнына қойып жазыңыз (оқушыларға А4 қағазына жазылған, эпитет пен теңеу сөздері түсіп қалған парақтарды таратамын. Керекті сөздер: (ақ киімді,түсі суық,аяз бен қар, ұшпадай, бұлттай, бурадай, ақ орда)

ЕБҚ тапсырмасы: «Ақ киімді, денелі», «Бұлттай» берілген тіркестерін 2 сөйлем құрап жазыңыз.

Дескриптор:

  • Мәтінді пайдаланады;

  • Эпитет пен теңеуді тиісті орнына қолданып жазады;

  • Тіркестерді пайдаланып, 2 сөйлем құрайды (ЕБҚ)


3-тапсырма. Топтық жұмыс «Алтын қалам» әдісі

«Қыс» өлеңіндегі теңеу мен эпитетті пайдалана отырып, қыс мезгіліне байланысты әңгіме құраңыз.

Қыс мезгіліне байланысты (аяз, суық, боран) сөздерін аударыңыз, дәптерге жазыңыз (ЕБҚ)
Дескриптор:

  • Әңгімені құрайды;

  • Теңеуді қолданады;

  • Эпитетті қолданады.

  • Қыс мезгіліне байланысты берілген сөздерді аударып, жазады (ЕБҚ)



«Шын/ жалған» әдісі

Ақпарат

Шын

Жалған

Жалған

«Қыс» өлеңін Ыбырай Алтынсарин жазған.










Ақ киімді (теңеу)










Бұлттай (эпитет)










Ақ қырау (эпитет)










Борандай (теңеу)










«Қыс» өлеңіндегі «ақ киімді, денелі, ақ сақалды, ақ қырау, түсі суық, басқан ізі сықырлап, үскірік, аяз бен қар, кәрі құдаң» деген сөздер қыс мезгілін білдіреді.










Ұшпадай (эпитет)










Ақ сақалды (теңеу)










Табиғат лирикасы «Жазғытұры», «Жаз», «Күз», «Қыс» өлеңдерін Абай Құнанбайұлы жазған.










Қыста далада жаңбыр жауады.










Қыста қар жауып, боран болады.










Дескриптор:

  • Ақпараттың шын/жалған екенін ажырата алады;

  • Өз пікірін дәлелдей алады.


Оқушылар өздерінің жұмыс жасау

деңгейлерін бағалауды ұсынамын.


Үйге тапсырма:

  1. «Қыс» тақырыбына 5 жолды өлең құрастыру.

  2. Өлеңнен үзінді жаттау.

Оқушылар сандықшаның ішінен алдын ала жазылған парақтарды алу арқылы бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді.


Венн диаграммасы



Оқушылар жылдың «Жазғытұры», «Күз» мезгілдерін салыстырады.

Оқушылар қиындыларды құрастыру арқылы бүтіндей сурет құрап, сол суреттердің желісімен топқа бөлінеді (Жаз, Күз, Қыс)
Бұл жерде оқушылар бүгінгі өтілетін тақырыпты болжайды.
Жаңа сөздермен танысып, тыңдайды, тізбектеп, қайталап айтады.

Оқушылар бейнебаянды көре отырып, тыңдайды, негізгі мазмұнын түсініп, негізгі және қосымша ақпараттарды жұппен анықтайды, дәптерге жазады.
Қыс» мезгіліне байланысты өлеңнен қысты сипаттайтын 2-3 сөз жазады.


Оқушылар А4 қағазына «Адасқан сөздерді» тиісті жеріне қолданып жазады.

ЕБҚ оқушылар:

тіркестерді

пайдаланып,

2 сөйлем құрайды.


Топтық жұмыста «Қыс» өлеңіндегі теңеу мен эпитетті пайдалана отырып, қыс мезгіліне байланысты әңгіме құрайды, жазады.

Қыс мезгіліне

байланысты

берілген сөздерді

аударып, жазады


Оқушылар

«Шын/жалған»

әдісі бойынша

ақпараттың

шын/жалған

екенін ажыратып,

өз пікірлерін

дәлелдейді.

«Менің сабақтан

кейінгі әсерім»

кестесін

толтырады.


  1. «Қыс»

тақырыбына 5

жолды өлең

құрастырады.

  1. Өлеңнен үзінді жаттайды.


Жасыл түс -жауап дұрыстығын, сары түс – аздаған түзетулерді қажет етеді, қызыл түс – тағы да жұмыс жасауға тиіс дегенді білдіреді. ҚБ



Ауызша мадақтау «Жарайсың!»

«Күлегештер» әдісімен бағалау


«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі



Ауызша мадақтау «Жарайсың!»



«Бағдаршам» әдісімен ҚБ



«Қол шапалақтау» ҚБ


Сабақ барысында

қалыптастырушы бағалау түрлерін қолданамын.

Сабақ соңында cабаққа белсенді қатысқан оқушыларды 1-10 балдық жүйемен бағалаймын.

Қима қағаздар

Венн диаграммасы




https://youtu.be/CqKivRzAcvk

(қысқы табиғат)


https://youtu.be/rZxrG8PvPok

Қыс өлеңі

Дәптер

Өлеңнің мәтіні жазылған парақ

А4 қағазы

Өлеңнің мәтіні жазылған парақ (түсіп қалған сөздер жазылған)
Үлестірме қағаз

Постер

Өлең мәтіні

Үлестірме қағазы

Кесте

Кесте