Файл: 8. 3в химиялы байланыс трлері.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 20.03.2024

Просмотров: 5

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Бөлім:

8.3В Химиялық байланыс түрлері

Педагогтің аты-жөні:

Киргизбаева Сабира Батырбекқызы

Күні:

09.02.2023ж


Сыныбы: 8 «Г»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Электртерістілік. Ковалентті байланыс

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.4.1 -электртерістілік ұғымы негізінде атомдар арасындағы ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Электртерістілік ұғымын сипаттайды.

Электртерістілік ұғымы негізінде атомдар арасындағы ковалентті байланысты анықтайды

Электртерістіліктің сандық мәніне сүйеніп кез келген элементтің метал немесе бейметал екенін біледі

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.

2 Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Үй тапсырмасы айдары

«Қамалға жолдау» әдісімен үй тапсырмасы сұралады.

Топқа бөлу

Мұғалім «атомдар» деп айтса, оқушылар қозғалыста жүреді. «Молекулалар» деп айтып, бір санды атаса, сол аталған топтардағы сан құрамына жедел бірігеді. Үлгере алмай қалған оқушы айып өтейді (ән айтады, өлең оқиды) сабақ осы құрамда жалғасады.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

«Электролиз» тақырыбына

есептер шығару


Оқушылар сәлемдеседі.
Үй тапсырмасына негізделген сұрақтарға жауап береді.

1. Металдар деген не?

2. Бейметалдар деген не?

3. Металлоидтер деген не?

4. Ең белсенді металдарды ата

5. Ең белсенді бейметалдарды ата

6. Ең жеңіл элементті ата

7. Ең жеңіл сілтілік жер металл

8. Қалқанша безіне қажетті бейметалл

9. Ең белсенді галоген

10. Дирижаблдерді толтыратын газ

Оқушылар айтылған команда бойынша топтасады, топтарға отырады.



Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзіменынталандыру



АКТ
Таратпа материал Бағалау парақшасы


Сабақтың ортасы

(35мин )

6 мин


«Миға шабуыл» Химиялық байланыс туралы түсіндіреді. Электртерістілік сөзіне анықтама береді. Ковалентті ролюсті, полюссіз байланыстар ұғымын түсіндіреді.

Тапсырмалар айдарындағы тапсырманы орындатады, бақылайды.

Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырма «Кім жылдам?»

Жұптық жұмыс «Сәйкестендір» әдісі 

Топтық жұмыс. «Лабиринттен шығып көр»әдісі.Слайлта берілген сұрақтарға оқушылардың жауап беруін қадағалайды.

Жеке жұмыс Функционалдық сауаттылығын қалыптастыру тапсырмалары ««Түсіндіріп көр» 

Оқушылар кітаптағы мәтінмен жұмыс жасап,термин сөздерді дәптеріне жазады.


Оқушылар тапсырмаларды орындайды

1-тапсырма. Сұрақ – жауап әдісі

1. Электртерістілік деген не?

2. Кім ашты?

3. Металдар мен бейметалдардың электртерістілігі неге тең?

4. Ковалентті полюсті, полюссіз байланыстар туралы не ұғындың?

5. Молекуланың эл.терістілігі жоғары және төмен болған жағдайдағы зарядтар қандай болады?


Оқушылар тапсырмаларды орындайды(жеке)



Оқушылар тапсырманы топпен орындайды



Оқушылар жеке сұрақтарға жауап береді?

1. Не себепті атомдар байланыс түзеді?

2. Атомдар арасындағы химиялық байланысқа белгілі бір қосылысты мысалмен түсіндір

Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап, кері байланыс беріп отырады


Дескриптор 3 ұпай

-Электртерістілік ұғымын меңгереді.

-Ковалентті полюсті, полюссіз байланыстарды ажыратады.

-Заряд шамаларын анықтайды.


-Дескриптор 4ұпай

-Кестені талдайды

-Ковалентті полюсті байланысты ажыратады

-Ковалентті полюссіз байланыстарды ажыратады.


Дескриптор 4 ұпай

--К.П/ті, КП/сіз байланыстарға мысалдар келтіреді.

- Молекуланың эл.терістілігі жоғары және төмен болған жағдайдағы зарядтардың күйін анықтайды.

.

АКТ

Қима қағаздар


Таратпа материал


Таратпа материал

Таратпа материал

АКТ


Слайд


Сабақтың соңы
4 мин

Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдау.Формативті бағалау
Үй тапсырмасы. 130 бет 3-тапсырма


Кері байланыс «Көңіл күй букеті»

Түсті стикерді таңдап аты жөнін жазып,вазаға салады
Қызылтүс – проблема бар, көмекқажет.
Сары түс – барлығытүсініктіемес.
Жасылтүс – барлығыжақсы.

Бағалау парағы бойынша ұпайларын есептейді



Оқушылар1-10 баллдық жүйе бойынша, оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.