Файл: Альмуханова Бибигуль Амангелдиевна Ы. Алтынсарин атындаы жоббм батыс азастан облысы Ажайы ауданы Тайпа ауылы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 20.03.2024

Просмотров: 12

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Альмуханова Бибигуль Амангелдиевна

Ы.Алтынсарин атындағы ЖОББМ

Батыс Қазақстан облысы Ақжайық ауданы

Тайпақ ауылы


Сабақтың тақырыбы

Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту.




Осы сабақта қолжеткізетін оқу мақсаттары


5.1.2.21 - жай бөлшектерді көбейтуді орындау,

аралас сандарды көбейтуді орындау;




Сабақтың мақсаты


Білім алушы

- жай бөлшектерді аралас сандарды көбейту ережесін біледі,түсінеді.

- жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейту ережесін қолданып есептерді орындай алады.

- жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейтуді пайдаланып, мәтін есептерді шығара алады.




Бағалау критерийі

- жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейту алгоритмін анықтайды.

- жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейту ережесін қолданып есептерді орындайды.

- Күнделікті өмірмен байланысты мәтін есептерді шығарады.




Тілдік мақсаттар


жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейту алгоритмін түсіндіре алады;

- жай бөлшектермен арифметикалық амалдар орындау ережелерін тұжырымдай алады

- жай бөлшектері бар мәтін есептерді талдай алады;

Терминология: дұрыс және бұрыс бөлшектер;

бөлшектерді қысқарту; аралас сандар;аралас санның бүтін

және бөлшек бөліктері;




Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының құндылықтарына:

Құндылықтарды дарыту жеке жұмыста – адалдық, жұптық жұмыста – өзара құрмет көрсету, топтық жұмыста - бір –бірінің пікірін тыңдай отырып, ынтымақтастықта жұмыс жасау арқылы жүзеге асырылады.




Пәнаралық байланыс

қазақ тілі




Тақырып бойынша алдыңғы білім

Оқушылар біледі:

жай бөлшектер және аралас сандарға амалдар қолдану




Сабақтың барысы




Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


ресурстар




Сабақтың басы

2 мин

5 мин

1. Ұйымдастыру сәті

а) Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа зейінін жинақтап, олардың сабаққа әзірлігін тексеру;

ә) сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу;

б) сабақтың мақсатын айту.

Саралау тәсілі: «Жіктеу» (аралас гендерлік топ)

Белсенді оқу әдісі: «Көрсету және модельдеу»

Топқа бөліну «Стикердегі жазу» (аралас топ)

Мұғалім шағын топқа әртүрлі деңгейлі оқушыларды біріктіреді. Себебі, бұл топтық жұмыс жаңа оқу мақсатына жету үшін қажетті алдыңғы білімдері мен біліктерін қайталап, бір-бірінің есіне түсіру мақсатында ұйымдастырылған. Қағазға жазылған бөлшектерді

таңдап алуларына байланысты топқа бөлінеді.

«Жай бөлшек» алғандар 1-топқа

«Бұрыс бөлшек» алғандар 2-топқа,

«Аралас сан» алғандар 3- топқа бөлінеді.

ҚБ: «Бас бармақ» әдісі

ІІ. Бүкіл сыныппен жұмыс.

Үйтапсырмасын тексеру.

Саралау тәсілі: «Диалог және қолдау көрсету».

Белсенді оқу әдісі: «Сөйлейтін таяқ»Топтағы қатысушылар кезекпен сөйлеп бір-бірін тыңдау үшін«сөйлейтін таяқты» қолдануға болады. Таяқты қолына ұстап тұрған адам ғана сөйлеу мүмкіндігіне ие. Бұл мұғалімдерге де қатысты. Сөйлейтін таяқты шеңбер бойындағы адамдар кезекпен алып өз пікірін білдіреді. Бұл әдісті қолдану арқылы оқушыларды өз пікірлерін кезекпен білдіруге, бірін-бірі тыңдауға үйретеді.Бұл жұмыс жаңа оқу мақсатына жету үшін қажетті алдыңғы білімдерімен біліктерін қайталап;бір-бірінің есіне түсіру мақсатында ұйымдастырылды.

Бағалау критерийі: Білім алушы

- жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейту алгоритмін анықтайды.

Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну.

1) Аралас сан дегеніміз не?

2) Жай бөлшектің негізгі қасиеті қандай?

3) Жай бөлшекті қысқарту дегеніміз не?

4) Жай бөлшектерге қосу, азайту амалдарын қалай қолданамыз?

5) Бөлімдері әр түрлі аралас сандар қосу немесе азайту ережесі.

6) Жай бөлшектерді ортақ бөлімге қалай келтіреміз?

Дескриптор:Білім алушы

жай жай бөлшектердің қасиетін қолданады

- аралас сандарды қосу немесе азайту ережелерін есеп шығаруда пайдаланады

-жай бөлшектермен аралас сандарды ажырата алады

ҚБ. Мұғалімнің мадақтауы«Жарайсың», «Өте жақсы», «Тамаша!» т.б.









Сабақтың

ортасы

5 мин.

10 мин

10 мин

4 мин

3 мин

Сабақтың аяқталуы:

Қорытынды

лау
1 мин

ІІI. Топтық жұмыс

Саралау тәсілі:Тапсырма

Белсенді оқыту:«Пазл әдісі»

Пазл – бас қатырғыш, адамды ұшқыр ойлауға үйрететін, логиканы дамытатын ойын түрі. Бұл тапсырманы берудегі мақсатым- берілген көлемдегі біртұтас суреттің жеке-жеке бөліктерін анықтау арқылы бөлшек және аралас сан түрінде жазуға үйренеді. Жаңа тақырыпты ашу мақсатында барлық топқа тапсырма беріледі.Топтағы оқушылар бірлесіп орындайды.Бұл тапсырма сурет бойынша анықталған жай бөлшектер немесе аралас сандарды көбейту ережесін қалай қолдануға болатынын, бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу мақсатында берілді.1,2,3,4- сурет бойынша бөлшекті жазып және оны қысқартылмайтын бөлшек түріне келтіріңіз.5,6-сурет бойынша аралас сан түрінде жазып,оны бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар:


1










2










3










4










5











6









Дескриптор: Білім алушы

-бөлшектерді қысқартады;

-сурет бойынша аралас сандарды жазады;

-сандарды бұрыс бөлшек түрінде жазады.

ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісімeн тoптық бaғaлaу жүргізeді.

«+»-пaйдaлы бoлғaн, түсінгeн жaқтaры

«-»- сәтсіз шыққaн, oрындaй aлмaғaн жaқтaры

«қызықты»- ұнaғaн, қызықты бoлғaн жaқтaры Осы тапсырмадағы мысалдар арқылы жаңа сабақты түсіндіремін.

Жаңа сабақ түсіндіріледі. IV. Бeлсeнді oқыту әдісі: «Джигсo» «Зeрдeлeу жәнe зeрттeу».Бұл әдістің артықшылығы-топта жұмыс істеу кезінде оқушының сөйлеу,тыңдау дағдыларын дамытады. Сaрaлaу тәсілі:тапсырма (күрделілігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмалар)

Жаңа тақырып бойынша топтарға деңгейлік тапсырма беріледі.

Топтар берілген деңгейлік тапсырмаларды орындайды.

Oқушылaр тaпсырмaны өздeрінің дeңгeйлeрінe бaйлaнысты тaңдaп, oрындaрынaн шығaрып,тoпқa жинaлып тaлқылaйды.

Бағалау критерийлері:

- жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейту алгоритмін анықтайды

- жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейту ережесін қолданып есептерді орындайды.

- Күнделікті өмірмен байланысты мәтін есептерді шығарады.
Ойлау дағдыларының деңгейлері: білу және түсіну, қолдану

А деңгейіЖердің жасанды серігі 7 км /c жылдамдықпен ұшырылды . Ол 8 секундта қанша қашықтыққа барады? Ж: 63 км.

ҚБ «Басбармақ»

В деңгейі Үйдегі немесе пәтердегі бір бөлменің ұзындығын, енін өлшеп, метр есебімен жазыңдар.Бөлменің ауданын квадрат метр есебімен табыңдар.Егер 1 м2 еден ауданын сырлауға кг сыр жұмсалса, осы бөлменің еденін сырлауға неше килограмм сыр қажет?

ҚБ «Шапалақ »

С деңгейі Вокзалдан саяжайға Әлібек 30минутта, Бауыржан 45 минутта барады. Егер Әлібек вокзалдан шығып, Бауыржан саяжайдан шығып, олар бір-біріне қарсы жүрсе, сағатта кездесе ме? Ж: олар кездеседі.

Дескриптор: Білім алушы

Жай бөлшектерді көбейтеді

Есептер шартына сәйкес санды өрнектер құрастырады;

Әр есептің жауабын табады ҚБ «Мадақтау

Сергіту сәті «Доп »

Мақсаты: диалогтік қарым-қатынас құру

Оқушылар шеңберге тұрады. Бір-біріне доп лақтыру арқылы екі оқушы екі жай бөлшек айтады, үшіншісі жай бөлшекті көбейтіп, дұрыс-бұрысын ажыратады

V.Жұптық жұмыс (оқулықпен жұмыс)

Саралау тәсілі: Қарқын (кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді)

Белсенді оқу әдісі: «Вагон құрау»

Әр топқа бірнеше вагондар беріледі. Екі оқушыға бір вагоннан.Вагонның артындағы тапсырманы орындаған оқушы вагонды ретімен тақтаға келіп іледі. Қай топтың вагондары алдымен құралса, сол топ жеңіске жетеді.Бұл тапсырма оқушыны жылдам ой қорытуға баулиды.

Бағалау критерийлері:

- жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейту алгоритмін анықтайды

- жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейту ережесін қолданып есептерді орындайды. Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну,қолдану № 575. Бөлшектердi көбейтiңдер:

; ; ;

; ; ;






Дескриптор: Білім алушы

Жай бөлшектерді көбейтеді;

аралас сандарды көбейтеді

аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдырады.

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды

VI. Жеке жұмыс. Саралау тәсілі:Қорытынды(Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады)

Белсенді оқу әдісі:«Кім жылдам?»

Нұсқау беру және айту

Бағалау критерийі: жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту ережесін қолданады.

Ойлау дағдыларының деңгейі:Қолдану

Тапсырма:Көбейтуді орындап,кестеге есептің жауаптарымен бір бағанға оның тұсындағы әріпті қойыңдар.Сондаесептің шешімі дұрыс болғанда ұлы ақын, ағартушы Абай есімі шығады.

; (Б) 4) = ; Й)

А) 5) (А)





17



ҚБ. «Қол шапалақтау» әдісі.

VII.Бүкіл сыныппен жұмыс

Белсенді оқыту әдісі: Тиімді сұрақ-ұтымды жауап.

Саралау тәсілі: бағалау
1. Жай бөлшекті қалай көбейтеміз ?

2. Жай бөлшекті натурал санға қалай көбейтеміз?

3. Аралас сандарды қалай көбейтеміз?

4. жай бөлшегіндегі 11 санын қалай атайды ?

5. жай бөлшегіндегі 12 санын қалай атайды?

6. Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады?

7. Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады?

8. Қандайсандыаралас сан дейді?

9. Бөлшекті қалай қысқартуға болады? ҚБ. «Қошемет» VIII. Рефлексия Белсенді әдіс тәсіл: «Табыс сатысы» Мен ........... білдім

Мен ...........түсіндім

Мен сабақта өз жұмысым үшін ............. болдым

Үйгe тaпсырмa: № 578 , №579

Қалыптастырушы бағалауға арналған

тапсырмалар жинағы
Математика
5-сынып


+

-

Қызық

ты




















5 сынып математика

Е.С. Байшоланов

Қ.С. Байшоланова А.Алдамуратова,
2017ж














Сaрaлaу

Бaғaлaу

Дeнсaулық жәнe қaуіпсіздік тeхникaсын сaқтaу



«Жіктeу» тәсілі

«Диaлoг жәнe қoлдaу көрсeту» тәсілі

«Тaпсырмa» тәсілі

«Қaрқын» тәсілі

«Қoрытынды» тәсілі

«Бaғaлaу» тәсілі

ҚБ тапсырмаларын орындағанда топтық бағалау,жеке бағалау жүзеге асырылады. -«Бас бармақ»; -Мұғалімнің мадақтауы «Жарайсың», «Өте жақсы» -«Бағдаршам арқылы өзін-өзі бағалауы»; -«Плюс- Минус- Қызығамын » әдісі арқылы өзін- өзі бағалау;

Oқушылaрдың дұрыс oтыруын, жaрықтың дұрыс түсуін, интeрбeлсeнді тaқтaның сaбaқ бoйы қoсулы тұрмaй, уaқытылы сөндірілуін қaдaғaлaймын.