Файл: Блім 3а химиялы элементтерді периодты жйесі Педагогті атыжні.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 27.03.2024
Просмотров: 12
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
«Қысқа мерзімді сабақ жоспары»
Бөлім: | 8.3А Химиялық элементтердің периодтық жүйесі | |
Педагогтің аты-жөні | Керімжанова Айжамал Бахтиярқызы | |
Күні: | 26.01.2023ж. | |
Сынып: 8 «в» | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Химиялық элементтердің табиғи ұяластары және олардың қасиеттері | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 8.2.1.5 -химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын дәлелдеу; 8.2.1.6 -химиялық элементтердің табиғи ұяластарын білу және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіру | |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: Элементтердің табиғи топтарын және олардың қасиеттерін түсіну. Көпшілігі: Сілтілік металдардың физикалық және химиялық қасиеттерін атау. Кейбіреуі: Галагендер мен инертті газдардың қасиеттерін атап, есеп шығару. Қажеттіліктері бар балалар үшін: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындау. Тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіру. | |
Бағалау критерийлері | Тақырыптың маңызын түсіндіреді. Элементтердің табиғи топтарын және олардың қасиеттерін түсіну. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. Қажеттіліктері бар балалар үшін: Тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. | |
Ойлау деңгейінің дағдылары | Білу, түсіну, қолдану. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||
Ұйымдастыру кезеңі (2 минут) | Оқушылармен сәлемдесу. Сабаққа дайындығын тексеру, психологиялық дайындық, сабақ мақсатын айту. Сабақ басталмастан бұрын оқушыларды «Сиқырлы сандықша» әдісі арқылы топқа бөліп аламыз. I - Элементтер II - Сілтілер III - Галогендер IV – Инертті газдар | Сәлемдеседі. Сабаққа дайын, белсенді қабылдау мен өзара қарым-қатынасқа дайын. Оқушылар сандықша ішінен топтың аты жазылған парақты алып топтарға бөлінеді, | Бағалау критериімен танысады | Презентация Сандықша | ||||
Сабақтың басы (2-5 минут) | Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. 1-тапсырма "Миға шабуыл" әдісі арқылы кіріспе сұрақтар қойылады: 1. Менделеев элементтерді периодық кестеге қандай заңдылық бойынша орналастырды? 2.Элементтердің электрондық қабатын неге қарап анықтаймыз? 3.Күкірттің протон, нейтрон және электрон санын тап. 4.Периодтық кесте дегеніміз не? | Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылап, тақырып бойынша анықтамаларды еске түсіреді. | Топтар өзара бірін-бірі бағалайды, өз ой-пікірлерімен бөліседі. Өзін-өзі бағалау
Дескриптор: Жалпы балл-10 | Үлестірмелі материал | ||||
Cабақтың ортасы (28 минут) | «Элементтердің табиғи топтары және олардың қасиеттері» тақырыбы бойынша жаңа сабақты түсіндіру. 2-Тапсырма Қолдану айдарындағы тапсырманы орындату. Элемент пен оның табиғи ұяластары арасындағы сәйкестікті табыңдар? 3.Тапсырма Есеп шығару. 1.Массасы 460г натрий хлормен әрекеттескенде түзілетін натрий хлоридінің массасын есептеңдер? 460г х 46г 2х58,5 Жауабы: 1170г. 2.Термохимиялық теңдеу бойынша: + = . 46 КДж жылу түзілуі үшін қажетті хлордың көлемін (қ.ж) есептеңдер. КДж Хл 46 КДж H2 + Cl2=2HCl+184 КДж 22,4л n=1 моль Vm=22.4 л/моль V=22.4 моль | Жаңа тақырыпты меңгеру. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алу. Оқулықтағы кестені сызу. Қолдану айдарындағы тапсырманы орындау.Кесте толтыру. Оқушылар берілген есептерді шығарып дәптерлеріне жазады. | Презентация Оқулық, жұмыс дәптерлері. | |||||
Сабақты қорытындылау (5-минут) | Оқушыларға тақырып бойынша сұрақ қою: 1. Сілтілердің физикалық қасиеттері? 2. Гологендер тағы қандай мағына береді, аталу себебі? 3. Инертті газдардың басқа элементтерден ерекшелігі? 4. Хлорға сипаттама бер. | Сұрақтарға жауап береді. | Дайын жауаптарын пайдаланып жұптасып бір бірін бағалайды | | ||||
Сабақтың соңы: (3 мин) Рефлексия Үй тапсырмасы | "Еркін микрофон" әдісі бойынша кері байланыс жүргізу §19 оқу, мазмұндау, 83 бет кесте толтыру. | Рефлексия, сабақ туралы өз пікірін білдіру. Мен үшін сабақ пайдалы болды.Немен жұмыс істеу керек? Өзін-өзі бағалау парағында рефлексивті жазбалар жасаңыз. 83 бет, кесте толдыру. | | |