Файл: 7 14 алгебралы рнектерді ысаша кбейту формулалары арылы кбейткіштерге жіктеу.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 27.03.2024

Просмотров: 4

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру

Бөлім:

Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру

Педагогтің аты-жөні

Ергалиева Ә

Күні:

08.02.2023 ж

Сынып:

7

Сабақтың тақырыбы

Қысқаша көбейту формулалары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.2.1.14 алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу;

Сабақтың мақсаты

  • Қысқаша көбейту формулаларын қолдану;

  • алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулаларынан пайдаланып, көбейткіштерге жіктеу;

  Сабақтың барысы



Педагогтің әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1-кезең:

Сабақтың басы:

7 мин

1.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу.

Үй тапсырмасын тексеру

35.7-есеп

- Үй тапсырмасын талқылау сұрақтары

Теңдеудің түбірін табуда

қай формулалардан қолдандың?

Басқа формуладан қолдану арқылы теңдеуді шешуге бола ма?
«Ой қозғау» Алғашқы білімдерін еске түсіру «Тиісті топқа сәйкестендір» әдісі
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:

Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру.

Бүгінгі сабақта:

Сенің білетінің:

  • тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;

Сенің меңгеретінің:

  • Қысқаша көбейту формулаларын қолдану;

  • Нақты тапсырмада тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формуласын таңдай алу;

Тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;


«Шынайылық» әдісі арқылы әр оқушы үй тапсырмасын тексереді

Үй тапсырмасын талдау .

Оқушылар сұрақтарға жауап береді

learningapps бағдарламасынан пайдаланып топтастырады


Кері байланыс беріледі

Кері байланыс жасалады

https://learningapps.org/14735872

2-кезең: сабақтың ортасы: теориялық-практикалық бөлімі

15 мин


10 минут

8 минут


1-тапсырма

Топтық жұмыс «Айналмалы бекет»

«Ұзақуақытбақылаунәтижесіндеежелгігректертаңсәрідегіжәнекешкікөріністерінеқарапбелгіліғаламшарлардыңбіреуінекітүрлі жарық көзі деп санаған». Қай ғаламшар туралы айтылған Кестеде жауапқа сәйкес келетін ғаламшарлар атауын сызыңдар. Сызылмай қалған ғаламшар атауы сұрақтың жауабы болады.

2а 12 4а2 ;

4аа 2 а 22 4 ;

а 2а 4а12

а 12 а 1а 2



2-тапсырма

Жеке жұмыс «Т» кестесі

Дұрыс тепе-теңдік болатындай етіп, бос орындрды толтырыңыз:

1) … 16ав + … = (… 1)2;

2) … – 4= ( )(3в+ …);

3) (…)3 (…)3= (3х– 4у)(…+……+ );

4) (5х+ …)2 = … + … + 9:
16ав + … (… 1)2;

… – 4 ( )(3в+ …)

(…)3 (…)3 (3х– 4у)(…+……+ )

(5х+ …)2 + … + 9

Талқылау сұрақтары:

Есепті орындауда қандай қиындық туды?

Қай қысқаша көбейту формулаларын қолдандыңдар?

3 тапсырма

«Кім жылдам?» әдісі

Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеңіз:

  1. 100х2 – 64

  2. (х+2)2 – 9




  1. у6 – 8

  2. 3 + 125




  1. 4 – с8

  2. (х – 3)2 – (x+4)2


Талқылау сұрақтары:

Көбейткіштерге жіктеуде

қай формулалардан қолдандың?

Ерекше білімді қажет ететін оқушыға арналған тапсырма:

1)4а2-9

2)(а+4)2

3)(а-3)3


Оқушылар топтаса отырып, бос орындарды толтырады

«Т» кестесі әдісі бойынша өрнектерді көбейткіштерге жіктейді

«Кім жылдам?» әдісі бойынша оқушылар жеке жұмысты орындайды.


Топтар аралық бағалау

Дескриптор
-Көбейткіштерге жіктеу тәсілін таңдайды

-алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулаларынан пайдаланып, көбейткіштерге жіктейді

-Кестеде жауапқа сәйкес келетін ғаламшарлар атауын сызады

-Сызылмай қалған ғаламшар атауын табады

Дескриптор
-қай формуланы қолдану керектігін анықтайды
-қысқаша көбейту

формулаларын қолданады-
-өрнектерді көбейткіштерге жіктейді

Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл

Дескриптор
қысқаша көбейту

формулаларын қолданады--өрнектерді көбейткіштерге жіктейді-

Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл

Барлығы 6 балл




ОМЖ

ОМЖ

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы



3-кезең: Сабақтың соңы: рефлексия

(

5 минут

Сабақты қорытындылау.

Жалпы 10 балл
Үйге тапсырма: 34.12-есеп

\Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

«Сөйлемді жалғастыр»

Бүгінгі сабақта... білдім

… үйрендім

… қиындық туындады

… әлі де жұмыстануым керек.

Оқушылар бүгінгі жинаған баллдарын есептейді, сабаққа рефлексия жасайды.




Алгебра 7-сынып.200-бет