Файл: Осы сабата ол жеткізілетін оу масаттары (оу бадарламасына сілтеме).docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 27.03.2024

Просмотров: 9

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3В

Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Кеңістіктегі векторлардың координаталары мен ұзындығы


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.11 - кеңістіктегі вектордың координаталарын және ұзындығын таба білу;


Сабақ мақсаттары

Оқушыларда кеңістіктегі векторлардың коордианатасын және ұзындығын есептеу дағдысын және бірлік вектор бойынша іктеу дағдысын қалыптастыру.

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • векторлардың координаталары ұғымын біледі;

  • кеңістіктегі векторлардың координаталарын таба алады;

  • вектор координаталарын бірлік векторлар бойынша жіктеп таба алады.

  • кеңістіктегі векторлардың ұзындығын таба біледі;




Тілдік мақсаттар

Тілдік мақсат:

оқушылар: вектор, бағыт, бағыттас, қарама-қарсы бағытталған ,координата, ұзындық, модуль сөз тіркестерін қолданады;

Пәнге қатысты лексика мен терминология: баистік жіктелуі;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: коллинеар, компланар векторларды ажыратуды жүзеге асырады және оларды геометриялық терминдермен интерпретациялайды.

Құндылықтарды дарыту



Құндылықтарды дарыту жұппен жұмыс, ұжымдық жұмыс арқылы бірін-бірі түсіну сыйласу, көмегімен және оқушылардың идеяларын бағалау арқылы оны тұлға ретінде қолпаштау көмегімен жүзеге асады.

Пәнаралық байланыстар

Сызу

Бастапқы білім


Жазықтықтағы вектор, олардың түрлері, оларға қолданылатын амалдар.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


1.Оқушылармен амандасу.

2.Қызығушылықтарын ояту. Логикалық есеп



Жауабы: ақша кітаптын арасында болды

3.Тақырыпты, сабақ мақсатын, жетістік критерийлерін анықтау.

4.Үй жұмысы. Дәптерлерді жұпта алмасу арқылы тақтадан дұрыс жауаптармен тексеру




Сабақтың ортасы


3.Қайталау

Ұжымдық жұмыс «Сәйкестендіру»

Вектор: а↑↑в бағыттас векторлар

а↑↓в қарама-қарсы векторлар

вектордың ұзыңдығы

а (x;y;z) вектордың координаталары

Кеңістіктегі тікбұрышты координаталық жүйе Декарттық

Х осі – абсцисса

У осі – ордината

Z осі - аппликата

АВ векторының ортасындағы нүктені ( ; ; )

12; у12; z1+z2) векторларды қосу

12; у12; z1-z2) векторларды азайту

4.Жаңа тақырып. Мұғалім жаңа сабақты оқушылармен диалог құру арқылы түсіндіріп, оқушылармен бірлесе жұмыс жасайды. Оқулықпен дәптермен жұмыс.

Тікбұрышты координаталық жұйе салу, остерді белгілеу. i(1;0;0), j(0;1;0), k(0;0;1) нүктелерді белгілеу

, , векторлары координаталық векторлар. векторын координаталық векторларға жіктеу: , x, y, z жіктеу коэффициенттері. (х;у;z) векторының координаталары.

вектордың ұзындығы: .

АВ векторының координаталарын анықтау АВ(х21; у21; z2-z1)

АВ векторының ұзындығын табу |AB|=

Төмендегі мысалдарды тақтада қарастырады

1-мысал. Егер А(3; -1; 2), В(2; -1; 4) болса, онда векторының координаттарын табыңыз.

2-мысал. векторының координаталарын анықтаңыз. векторының ұзындығын табыңыз.

Алғашқы бекіту. Көбейту кестесі арқылы жұпқа бөлу

А) Ұжымдық жұмыс. Кесте толтыру

PQ векторының координаталарын табу


Д: кеңістіктегі векторлардың координаталарын таба алады;

Жұптық жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар (әр деңгей сайын комментарий әдісі арқылы жұптар бірін-бірі бағалау)

А-деңгей

1. Келесі векторлардың координаттарын жазыңыз:

, , , , ,

2. Берілген векторларды , , векторлары бойынша жіктеп жазыңыз:



Д:

кеңістіктегі векторлардың координаталарын таба алады;

вектор координаталарын бірлік векторлар бойынша жіктеп таба алады.

В-деңгей

3. векторының ұзындығын табыңдар

4. А(3; 1; 5), B(2; 3; 4), C(7; 0; 1) және D(8; 4; 8) нүктелері берілген. және векторларының тең екенін көрсетіңіз.

Д: кеңістіктегі векторлардың ұзындығын таба біледі;

С-деңгей

5. және векторларына салынған параллелограмның сүйір бұрышы -қа тең. Параллелограмның ауданын табыңыз.

Д: кеңістіктегі векторлардың ұзындығын таба біледі;

Параллелограмның ауданың таба біледі

Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау

Сабақты қорытындылау

Дескриптор

Ұпай саны




кеңістіктегі векторлардың координаталарын таба алады;

1




вектор координаталарын бірлік векторлар бойынша жіктеп таба алады.

1




кеңістіктегі векторлардың ұзындығын таба біледі;

2




4 ұпай- 5; 3 ұпай-4; 2 ұпай-3; 1 ұпай - 2

Баға:

Жалпы:






Сабақтың соңы


Үй тапсырмасын беру.

Рефлексия.

Сабақ соңында оқушылар рефлексия парағын толтырады

- нені білдім, нені үйрендім_______________________________

- немен жұмысты жалғастыру қажет________________________

- нені түсінбедім___________________________________