Файл: Кері тригонометриялы функциялар Педагогті атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.03.2024

Просмотров: 5

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқамерзімді жоспар


Бөлімі:

Кері тригонометриялық функциялар

Педагогтің аты-жөні:

Бірлес Ақбота Нұржанқызы

Күні:

09.01.2023

Сыныбы: 10 « »

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Бірнеше айнымалысы бар көпмүшелер және олардың стандарт түрі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

10.2.1.1 - бірнеше айнымалысы бар көпмүшенінің анықтамасын білу және оны стандарт түрге келтіру, стандарт түрдегі көпмүшенің дәрежесін анықтау

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар: бірнеше айнымалысы бар көпмүшенінің анықтамасын біледі және оны стандарт түрге келтіре алады, стандарт түрдегі көпмүшенің дәрежесін анықтай алады

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

- оқушылардың назарын шоғырландыру;

- оқушылармен бірге оқу мақсатын анықтау

- оқушылардың «жақын арадағы дамуын» анықтау.


Амандасады.


Бағалау парағы






Сабақтың ортасы

20 минут

Жаңа тақырып

Бүтін алгебралық өрнектер. Бір айнымалысы бар бірмүше.

Оқушылармен жалпы жұмыс. Оқушыларға келесі «бірмүше», «бірмүшенің дәрежесі», «бірмүшенің коэффициенті», «көпмүше» ұғымдарды еске түсіру ұсынылады. Бірмүшенің анықтамасы беріледі және бірнеше бірмүшенің мысалдары мен бірмүше болып табылмайтын өрнектер беріледі.

Топтық жұмыс. Сынып үш топқа бөлінеді. Келесі теормалар қарастырылады.

Теорема 1. бірмүшесі мен бірмүшесі өзара тең болады, егер және болса.

Мұндағы, , .

бірмүшесі нөлге тең болады, егер болса

Теорема 2. Егер көпмүшесі - айнымалысының кез келген мәнінде нөлге тең болса, онда оның барлық коэффициенттері нөлге тең.

Теорема 3. Егер және көпмүшелері өзара тең болса, онда алар сәйкес көпмүшелер деп аталады. Яғни дәрежелері тең тең дәрежелі мүшелерінің коэффициеттері де өзара тең.

Топтар теоремаларды өз дәлелдеулерін келтіріп және мысалдар қарастырады. Топтық жұмыс екі жұлдыз, бір тілек арқылы бағаланады.



Оқушылар берілген тапсырмаларды топпен орындайды

Тапсырма 1.

және ,



а, және коэффициенттерін анықтаңыздар.

Дескриптор

  • Есептің берілгенін жазады;

  • Қысқаша формуланы ашады;

  • Ұқсас қосылғыштарды біріктіреді;

  • Коэффициенттерін анықтайды;

  • Жауабын жазады.

Тапсырма 2. Берілген

-өрнегі толық квадрат болатындығын дәлелдеңдер.



Дескриптор

  • Есептің берілгенін жазады;

  • Қысқаша формуланы ашады;

  • Ұқсас қосылғыштарды біріктіреді;

  • Коэффициенттерін анықтайды;

  • Толық квадрат түріне келтіреді;

  • Жауабын жазады.




Бағалау парағы




Оқулық пен дәптер

Практикалық бөлім

15 минут

Тапсырма 1:

Өрнекті стандарт түрдегі көпмүше ретінде жазыңдар:





Тапсырма 2:

f(x) көпмүшесінің табыңдар және коэффициенттерін атаңдар:





Тапсырма 3:

Өрнекті стандарт түрдегі көпмүше ретінде жазыңдар:





Оқушылар бастапқы теоремаларды қолдану арқылы есептерді шығарады.







Соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау.

Үйге тапсырма.





Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.







Кері байланыс

Оқушылар сабақты қорытындылайды, мына сұрақтар бойынша өз жұмысын бағалайды:

  • Мен барлығын білемін және түсіндіре аламын.

  • Мен барлығын білемін, түсіндім, бірақ сенімді емеспін

  • Барлығын білемін, бірақ түсіндіре алмаймын

  • Менде әлі сұрақтар бар

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.