Файл: Саба аза дебиеті ііі блім Мен бала жары кнде суле уан.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.03.2024

Просмотров: 8

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ: қазақ әдебиеті

ІІІ бөлім: Мен балаң жарық күнде сәуле қуған...

О.Бөкей «Тортай мінер ақбоз ат» хикаясы

Мектеп:


Күні:

Мұғалімнің есімі:

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны: 0

Оқу бағдарламасына

сәйкес оқыту

мақсаттары


6.2.4.1 - әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу

Сабақтың мақсаты

Әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып,шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын ,кейіпкер бейнесін сипаттап жазады

Тілдік мақсат

Өз көзқарастарын білдіреді, кейіпкерлерге баға береді, себептерін түсіндіреді, өз сөзімен мазмұндайды, өз ойларымен бөліседі, көркем шығармаларды тибиғи көріністерді сипаттайды

Тақырыпқа қатысты сөздік қор мен сөз тіркестері:

Нар-1) жалғыз өркешті асылтұқымды ірі түйе; 2) ауыспалы мағынады:үлкен, мықты,ерекше тұлға деген. Бұл жерде адам отыруға жатуға арнап ағаштан жасалған тапшан,сәкі,сөре.

Ұлар- таудың биік шыңдарын мекендейтін түсі сұрғылт,еті дәмді ірі құс.

Жемтір-жемтір болу- сын есім; жұлма- жұлма, арса- арса яғни ескірген деген.

Қара қағаз,естіту жайында не білеміз

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:   

«Бұл дүниеде пір тұтар, жалғыз ақ нәрсем бар,ол- кітап»-, дейді Тортай. Сендер нені пір тұтасыңдар? Неліктен?

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» жалпықоғамдық құндылығы

Тіл мен мәдениет

Алдыңғы оқу


О. Бөкейдің «Тортай мінер ақ боз» ат хикаясының мазмұнын біледі

Жоспар


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

(Ұйымдастыр

у кезеңі)

10 мин


  1. Оқушылырмен сәлемдесу.Сыныпты түгендеу. (1 минут)

Психологиялық ахуал тудыру

Кубик-Рубик әдісі

Топтастыру 3 топқа

Пазл әдісі Қиынды қағаздарды оқушыларға беру

Сабақ мақсатымен таныстыру : Сабақ тақырыбымен, жоспарымен және оқу мақсатымен таныстыру.

Кубикке қай іс-әрекет түссе сол қимылды істейді

Пазл әдісі арқылы оқушылар топтасып отырады


Жүрекшелер арқылы бағалану

Таратпа материалдар

АКТ


Топтастыру

Тақырыпты болжау

Үй тапсырмасын Колесо әдісі арқылы тексеру.

  1. 1.Оралхан Бөкей кім?

  2. 2.Оралхан Бөкей қай жылы дүниеге келді?

  3. Тортай кім?

  4. Оқиға қандай елді мекенде өтеді?

  5. Тортайдың басқалардан ерекшелігі неде?

  6. Үзіндідегі оқиғаға ұқсас басқа қандай шығарма оқыдың?

  7. Ол кезде балалар не істейтін еді, біз қазір не істейміз?

  8. Ауыл адамдарының тіршілігі қандай?

  9. Тортай арманына жете ме?

  10. Тортайдың тағдыры қалай болды?

  11. Ол армандаған ақ боз атын мінді ме?

  12. Әңгіме неліктен «Тортай мінер ақ боз ат» деп аталған?




Сұрақ

түскен кезде тақтаға шығып сұраққа жауап береді,топ бойынша ұпай алады


Жүрекшелер арқылы бағалану

Word Wall платфомасы
АКТ


Негізгі бөлім 2 мин

1-тапсырма

Сюжеттің басталуы




Тортай мінер ақ боз ат... Менің тақымымда кеткендей еді...

Сюжеттің байланысы

Тортай мен Ораштың достығы

Сюжеттің шиеленісуі

Тортайдың түсі

Сюжеттің шегі

Салықсалған ауылының көрінісі

Сюжеттің шешімі

Тортайдың үйінен кетуі


2-тапсырма

Кестені толтырады

Әңгіменің аталуы

«Тортай мінер ақ боз ат»

Авторы

Оралхан Бөкей

Тақырыбы

Жетім өмірі

Идеясы

Жас бозбаланың биік арманының соғыс салдарынан орындалмай қалуы.

Кейіпкерлер

Тортай, фермер баласы

Қай кезеңді суреттейді?

Соғыстан кейінгі жылдарды

Әңгіме немен аяқталды?

Тортай арманына жете алмады

Сергіту сәті Нейрожаттығу

3-тапсырма Топтық тапсырма

1-топ Табиғат көрінісін баяндайды

2-топ Оқиға орнын баяндайды

3- топ Кейіпкер бейнесін
Кері байланыс :

Кім миллонер ? әдісі бойынша сабақты бекіту

Рефлексия Тик-ток әдісі бойынша қорытындылау


Шығарманың композициялық құрылымына талдау жасайды.

Оқушылар болжап ауызша айтады
Тапсырманы толық орындайды

Оқушылар жекелей отырып тапсырмаларды орындайды



Әр дұрыс жауапқа 2 балл

Видеоматериал
Таратпа материалдар