Файл: Блім Мектеп 83 мектепгимназия.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.03.2024

Просмотров: 7

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Бөлім

Мектеп: 83 мектеп-гимназия

Сынып: 6 Б


Мұғалімнің аты-жөні: Ерман Бекқожа Мұхамбетұлы

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Электрлі қол құралдары мен жабдықтары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


. 6.2.2.1-Табиғи, жасанды және конструктивті материалдарды өңдеу үшін пайдаланатын қозғалысты беру механизмдері мен қол электрлік құралдардың құрылысын анықтайды және сипаттайды

6.2.6.2-Қол электрлі құралдары мен жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін, еңбек гигиенасы ережелерін (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру мен тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу) білу және түсіндіру.

Сабақмақсаттары

Жасанды және табиғи материалдарды, конструктивті өңдеуге арналған құрылғылар мен қол құралдарын анықтап, сипаттайды және қолданады.


Бағалау

критерийлері

Әр түрлі материалдармен жұмыс жасауды жалғастырады

оларды өңдеуге (лобзикпен кесу, музыкалық аспаптар жасау, сымнан бұйымдар жасау) дағдыларын дамытады

Нысандардың сиппаттамаларын зерттейді

музыка және сәндік қолданбалы өнер мен дәстүрлі мәдениет аумағындағы түсініктерін кеңейтеді.

Тәжірбиелік жұмыс жасау барысында қауіпсіздік еңбек ережесін сақтау қажеттілігін ескере отырып, сенімділік танытып, сапасына мән береді.

Тілдік мақсаттар


  • Электр құрылғылар - Электроприборы-electrical appliances

  • Қыл ара - лобзик - jig saw

  • Бұрғылау - сверло - drill

  • монтаж пышағы - монтажный нож - mountingknife

  • Балға – молоток - a hammer

  • Қолмен жұмыс істеу ережелері - Правила работы с ручным - Rules of work with manual

Құндылықтарды

дарыту


Сабақ барысында еңбектену және эстетикалық құндылығын бойына сіңіреді. Оқушы бір-бірімен ынтымақтастық пен ашық пікір бөлісіп, шығармашылық көзқараспен еңбектенеді.

Пәнаралық байланыстар

Физика пәндерімен: Электр құрылғылармен жабдықтау

Математика: Өлшемдер қою және түсіру

АКТ қолдану

дағдылары

Жұмыс барысында материалдарға негізделген суреттемелер мен жазбалар жасауда бейне ролик көрсетіледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

Ұйымдастыру бөлімі

Топтасу



Ережелер

Уақыт Сұрақтар тұрағы Сыйластық



Тапсырма 1. « Қызықты тапсырмалар» ойыны

Мақсаты: Оқушылар аккумуляторлы бұрандалы көмегімен бұрғылап тесу үшін тескіш темірдің диаметрлерін өз беттерінше таңдап, бұрғылайды. Өзара топ арасында жауап береді.

Интер белсенді тақтасында бейнетаспа көрсету.

https://yandex.kz/video/search?filmId

Оқушылардан бейне көрініске байланысты алған әсерін сұрау.

Бейнероликтен не байқадық?
Қандайойтүйдіңіздер?

Интерактив тақтасында сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Сабақтың тақырыбы:Электрлі қол аспаптары және құрал- жабдықтар. Тәжірбиелік жұмыс

Сабақ мақсаты :

*Ағаш және темір өңдеу білдегінің тағайындалуы мен құрылысын түсіндіру

*Конструкциялық, табиғи және жасанды материалдарды өңдеу үшін қол еңбегі құралдары мен жабдықтарын анықтау, сипаттау және қолдану

Бағалау критерийлері:


  • табиғи және жасанды материалдармен жұмыс жасауды жалғастырады

  • оларды өңдеуге (лобзикпен кесу, музыкалық аспаптар жасау, сымнан бұйымдар жасау) дағдыларын дамытады

  • Нысандардың сиппаттамаларын зерттейді

  • музыка және сәндік қолданбалы өнер мен дәстүрлі мәдениет аумағындағы түсініктерін кеңейтеді.

  • Тәжірбиелік жұмыс жасау барысында қауіпсіздік еңбек ережесін сақтау қажеттілігін ескере отырып, сенімділік танытып, сапасына мән береді.







Сабақтың ортасы

35 минут

Топтық жұмыс



Сабақтағы тілдік мақсаттарды орындау үшін тақырыпқа қатысты термин сөздермен жұмыс жүргізіледі

Термин сөздік-Термин словарь-Gglossary

  • Электрқұрылғылар - Электроприборы -electrical appliances

  • Лобзик - лобзик - jig saw

  • Бұрғылаубиті - сверло - drill

  • монтаж пышағы - монтажный нож - mountingknife

  • Балға – молоток - a hammer

  • Қолмен жұмыс істеу ережелері - Правила работы с ручным - Rules of work with manual

Жасанды және табиғи материалдарды, конструктивті өңдеуге арналған құрылғылар мен қол құралдарын анықтап, сипаттайды және қолданады.






Қажетті құрал-жабдықтар тізімін анықтау.



Материалдар: ағаш, коматекс(ПВХ),пластик, фанера.

Құрал- жабдықтар және қол құралдары: лобзик, балға, ара, қысқаш, ағаш өңдеу шеберүстелі.

Техникалық қауіпсіздік ережесі

Топтық тапсырма: Берілген құрал-жабдықтарды қолдануының ерекшеліктері туралы ойланып тізімін (ережесін)жазу.
1.
2.
3.
4.


Топтық жұмыс

Тапсырма : Қолда бар материалдар мен құралдарды пайдаланып, дайындаған дизайын үлгісіне сүйеніп, ағашты бұрғылау немесе сымнан бұйым жасау

Дискриптор:

  • Қолда бар аспаптар мен материалдар көмегімен таңдалған музыкалық аспаптар және сымнан жасалынатын бұйымдардың аэродинамикалық нысанды таңдайды;

  • Өз бұйымдарын кесіп, ішінен және сыртынан әшекейді;

  • Нысандарды бірге бекітеді және желімдейді;

  • Нысандардың сипттамаларын зерттейді;

  • Қауіпсіздік ережесін сақтай отырып сенімділік танытып сапасына мән береді

Музыка ырғағымен практикалық жұмыс жасау

https://www.youtube.com/watch?v=Dkkg4pQhROE&list=PLC2F21351078690A9&index=3

Мақсаты: оқушының орталық нерв жүйесіне, яғни, жүйкесіне әсер етіп, ой - өрісін жетілдіреді, рухани дүниелерін байытады, сезімталдыққа, нәзіктікке, қайырымдылыққа тәрбиелейді.

Қорғау сатысы

Оқушылар өз жұмыстарын сынып алдында қорғайды.(Топтық бағалау жүргізу мүмкіндігі бар). Топ оқушылары өз жұмыстарын қорғап болған соң, әртүрлі деңгейдегі оқушыларға тақырып төңірегінде сұрақтар қойылады.

Жоғары деңгейдегі оқушыларға:

2-3 ашық сұрақтар қойылады (түсіндіруді, өз көзқарасын білдіруді талап етеді).

Мысалы;

Қандай материалдан жасалған?

Ағаштың қандай қасиеті бар ?

Орта деңгейдегі оқушыларға:

2-3 жабық сұрақтар қойылады (қысқа жауапты талап етеді).

Мысалы;

ағаштың қандай түрі қолданылған?

Не үшін жасалған?
Сарамандық жұмысы: (жұптық жұмыс, 5 минут):Әр топтың оқушылары ойларынан адамның түрін, көңіл күйін сипаттап айтып береді. Ал екінші топ, көз алдарына сол адамды елестету арқылы қағаз бетіне адамның бейнесін түсіреді.

Тапсырма берген топтың оқушысы, өзінің сипаттап берген адам бейнесінің қалай шыққанын бағалайды.
Дескриптор:

  • Портретті парақта дұрыс орналастырады;

  • Түстерді дұрыс табады;

  • Адамның бейнесін дұрыс келтіреді:

  • Жұмысы аяқталған.



Слайд

Көркем шығармашылық бояу құралдары, альбом немесе А 4 форматты қағазы

АКТ



Сабақтың соңы

3 минут

Рефлексия.

Оқушыларға келесі сұрақтарды қоюға болады

Саған не оңай болды?

Қолыңнан не жақсы келді?

Не қиын болды?

Неге олай ойлайсың?

Жаңадан не үйрендің?





Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы





Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың барысында қабілеті жоғары оқушыға тапсырманы күрделетемін


Өзара бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі және мұғалім бағалауы (дескрипторлар арқылы) жүреді


Денсаулық сақтау технологиялары. Интерактивті тақтаны 10-мин артық қолданбау

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет. Бұл сабақта практикалық жұмыс жасау барысында оқушылар орындарынан тұрып жүреді

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелері


Сабақбойыншарефлексия
Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.