Файл: Реактивтi озалыс.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.03.2024

Просмотров: 8

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Реактивтi қозғалыс

Бөлім:

Динамика негіздері

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты

Қуатбекова Қ.А.

Күні:

16.01.2023ж.

Сынып: 9 «Б»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Реактивтi қозғалыс

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.3.3 – табиғаттағы және техникадағы реактивті қозғалысқа мысалдар келтіру;

Сабақтың мақсаты

Оқушылар реактивті қозғалыс табиғатын тұжырымдайды және табиғаттағы және техникадағы реактивті қозғалысқа мысалдар келтіреді.

Оқыту технологиясы

БжС технологиясы (1-карта)

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин


1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.

2. «Формуланы еске түсіру» әдісі бойынша оқушыларға өткен тақырыптар бойынша қима қағазға формула жазу тапсырмасы беріледі.

1.Ньютонның бірінші заңы

2.Ньютонның екінші заңы

3.Ньютонның үшінші заңы

4.Ауырлық күші

5.Үйкеліс күші

6.Серпімділік күші

7.Екі күш өзара бір бағытта

8.Екі күш өзара қарама- қарсы

9.Екі күш өзара перпендикуляр

10. Салмақ

11. Дененің жылдамдығы

12. Қозғалыс теңдеуі

13. Дененің құлау биіктігі

Сабақ тақырыбын ашу мақсатсында проблемалық сұрақ қойылады.

  1. Үрленген шарды лезде жіберіп алсақ неге ұшып кетеді?

  2. Зымыранның құрылысы неге сүйеніп жасалады?

  3. Әуе шарларының қозғалысын қалай түсіндіре аласыздар?

Оқушыларға сабақ тақырыбы мен мақсаты көрсетіліп, түсіндіріледі.

Сәлемдеседі. Картамен жұмыс тәртібін түсінеді.

ООМ бойынша орын дарын біледі.

Берілген формулаларды жазады.

1.Инерция заңы

2.F=ma

3.F1= -F2

4.F=mg

5.F=uN

6.F=-kx

7.F=F1+F2

8. F=F1-F2

9.F=

10. p= mg

11.v=v0+gt

12.x=x0+vt

13. h=v0t+gt2/2

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Сабақ мақсатын ашады.

Кері байланыс


Интерактивті тақта

Оқулық

Матрица

Сабақтың ортасы

15мин

Тапсырма 1. Топтық жұмыс. «ДЖИГСО» әдісі.

Тақырып мәтіні үш топқа бөлініп беріледі. Сұрақтар қойылады.

Тақырыпты оқып, сұрақтарға жауап береді. Әр топ бір бірімен талқылайды, түсіндереді.

Дұрыс жауап +

Дұрыс емес -

Матрица Оқулық

15 мин



Тапсырма 2. Жеке жұмыс. «Practice time» әдісі

1.Массасы 160г шайбаның импульсі массасы 8г, 600 м/с жылдамдықпен ұшып келе жатқан оқтың импульсіне тең болу үшін, шайба қандай жылдамдықпен ұшуы керек?

2.Массасы 50000 кг ғарыш кемесі двигателінің тарту күші 105 Н.Двигателдің 6 с уақыт жұмысы кезіндегі ғарыш кемесі жылдамдығының өзгерісі.

3.Массасы 0,1 кг арабша үстелдің горизонталь бетінде 5 м/с жылдамдықпен қозғалады. Арба импульсінің проекциясы.

4.Импульсі 40 дененің жылдамдығы 4 болса, дененің массасы.

5.8 км/с жылдамдықпен айналатын массасы 3 т жер серігінің импульсі.

6.3 м/с жылдамдықпен қозғалатын, массасы 2 кг дененің импульсі.

Сабақ мақсатына сай есептер шығарады.

  1. V=33м\с

  2. V=318м\с

  3. Р=0.5 кг*м\с

  4. Р=10 кг*м\с

  5. Р=24 т*км\с

  6. Р=6 кг*м\с




Дескриптор:

1.Есептің шартын жазады,ХБЖ жүйесіне келтіреді - 1

2.Формула түрлендіреді-1

3.Есептейді-1

Тақта

Оқулық

Сабақтың соңы

8 мин

Кері байланыс. «Қайталау сұрақтары» әдісі арқылы мақсатқа сай сұрақтар қойылады.

  1. Зымыран қалай қозғалады?

  2. Реактивті қозғалыс деген не?

  3. Ғарыш кемесін Жерге қалай қондырады?

  4. Зымыранның құрылысы, жұмыс істеу принциптері қандай?

  5. Зымыранның жылдамдығы неге байланысты?

  6. Ғарышты игеру тарихынан нені білеміз?

  7. Ғарышты игерудің Жер экологиясына, мемлекет экономикасына тигізетін маңызы қандай

  8. Ғарышта ғарыш кемесінің қозғалыс бағытын қалай тексереді

Үй тапсырмасы: 117 бет 21- жаттығуды импульстің сақталу заңының формуласын пайдалана отырып жаттығуларды орындау.

Тақырып бойынша сұрақтарға жауап беріп, кері байланыс береді.

Матрица арқылы бағаланады.


Матрица