ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 28.03.2024
Просмотров: 10
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйымының атауы | 133 мектеп -гимназия | |||||
Пәні: | Математика | |||||
Бөлім: | Саяхат | |||||
Педагогтің аты-жөні: | Казбекова М | |||||
Күні: | 18.01.2023ж | |||||
Сынып: | 1 «Д» сынып | | ||||
Сабақтың тақырыбы: | №71 сабақ. Есептер шығару / Атпен саяхатқа шығу | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 1.5.1.5 қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару | |||||
Сабақтың мақсаты | Қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табуға берілген есептерді талдау Кері есеп құрастыру | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут | Психологиялық ахуал қалыптастыру Араларыңда түйені көргендерің бар ма? Түйелерді тағы қалай атайтынын білесіңдер ме? «Түйе» сөзі айтылса, бірден «шөл кемесі» деп қосып қояды. Оны неге бұлай атайды? Жүктерді шөл мен далада таситын түйелер тобы қалай аталады? (Керуен.) Жолдар төселмеген жерлерде бұл қозғалыстың жалғыз тәсілі. Өткенді пысықтау «Пирамида әдісі» Есеп дегеніміз не? Түсінік беру. Мұғалім оқушыларға тапсырма ұсынады. Аквариумда 13 алтынбалық және 4 семсербалық бар. Аквариумда барлығы неше балық бар? Есепте не белгілі? Есепте не белгісіз? Қандай амалдың көмегімен қалған балық санын табуға болады? Шешуі: 13+4=17 (б.) Жауабы: 17 балық бар. Жаңа тақырып Біздің бөліміміз саяхат бөлімі болғандықтан, «Ертегі әлеміне саяхат» жасаймыз. Суретті көрсетіп, -Балалар, мұнда қандай кейіпкерлер бенеленген. (Алладин) Олай болса тапсырмаларды орындау арқылы Алладинге көмектесейік. Бейне жазба - Олай болса әртүрлі тапсырмаларды орындау арқылы Алладинді Жасминге жеткіземіз. «Монеталар» әдісі. ФС тапсырмасы №1 тапсырма Бірінші есепте не белгілі? Есепте нені табу қажет? Есептің сұрағына жауап беру үшін не істеу қажет? Есеп қандай амалмен орындалады? Неге? Екінші есептің шарты қандай? Есептің сұрағы қандай? Үшінші есепте не берілген? Шарты қандай? Олардың бәрі бірдей ме? (Өрнектердегі сандар бірдей және өзара байланысқан). Ұқсастықтары неде? (Есептердің ұқсастығы бір керуен туралы айтылуында) Айырмашылықтары неде? (Есептердің айырмашылықтары берілгендердің кейбірінің және есептер сұрағының орын ауыстыруында). Мұндай есептерді қалай атаймыз? (Кері.) А) Шешуі: 20+10=30 (т.) Жауабы: екі керуенде барлығы 30 түйе бар. Ә) Шешуі: 30-10=20 (т.) Жауабы: бірінші керуенде 20 түйе бар. ЕҚБ Б) Шешуі: 30-20=10 (т.) Жауабы: екінші керуенде 20 түйе бар. . Су Жаттығулар орындайды Өзіндік жұмыс «Банандар әдісі» Абуға банан бер. 2-тапсырма Тапсырманы өзбетімен орындайды. 20+60= 20+70= 80-40= 90-40= 30+20= 100-80= 50+10= 40+30= Жұптық жұмыс 3-тапсырма Суреттер бойынша есеп құрастыр Шешуі: 3+1=4 Жауабы: Барлығы 4 ат болды Зерттеушілік тапсырмасы 4-тапсырма «Пазл» әдісі «Сиқырлы сандарды тап» ойыны Бірінші суреттен мынадай қорытынды жасайды. Бірінші өрнекте бірдей үш түйе қосындысы 90-ға тең. Қандай бірдей үш қосылғыштардың қосындысы 90-ға тең? (30) 30+30+30=90 Енді екінші өрнекті қарастырамыз. Бір түйе мен екі сиырдың қосындысы 50-ге тең. Бір түйе, яғни бірінші қосылғыш белгілі, ол 30-ға тең. Қосуға кері амал азайтуды пайдаланып екі қосылғыштың қосындысын табамыз. 50-30=20 Екі қосылғыш қосындысы 20-ға тең болса, онда олардың әрқайсысы 10-ға тең болады. 10+10=20 Жауабы: Сиқырлы сандар – 30, 10. ҚЖ: Есеп құрастыр | Түйе туралы айтады Керуен сөзімен танысады Тапсырманы ауызша орындайды Балалар видеоны көреді Есептің шығарылу жолын үйренеді Есеп құрастырады Шешуін табады Есепті шығарады Жеке жұмыс жасайды Қимыл-қозғалыс жасайды Өзіндік жұмыс орындайды Жұптық жұмыс орындайды Зерттеушілік тапсырмасын орындайды Жауаптарын айтады Есеп құрастырады Кері байланыс жасайды | Дескриптор: Есептің қысқаша жазбасын жазады Есептің сұлбасын жасай алады Мадақтап отыру Дескриптор: Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Есептердің ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратуды үйренеді. Дескриптор: Есепті құрастырады, сұлбасын сызады Дескриптор. Есепті шығарады, кері есептер құрастырады. Олардың біреуін шығарады. Дескриптор: Суреттер бойынша есеп құрастырады Есепті шығарады, жауабын жазады Дескриптор: Түйе мен сиырдың орнына жасырынған сандарды табады Жылқы пен тағаның орнына жасырынған сандарды табады Тамаша! «Бағдаршам» әдісі | Түйе Керуеннің суреттері Есеп сұлбасы Оқулық Оқулық Есеп сұлбасы Оқулық Суреттер Есеп сұлбасы Оқулық Оқулық Суреттер Оқулық Кері байланыс тақтасы |