Файл: за мерзімді жоспарды тарауы Денсаулы жне ауіпсіздік.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.03.2024

Просмотров: 12

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар





Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.2. Денсаулық және қауіпсіздік.

Мектеп: №11

Күні: 22.10.22 ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Абдуллаева У.А

Сынып: 8 а,б

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Желідегі қауіпсіздік

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.2.1. Желі қолданушыларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау (интернеттегі алаяқтық пен агрессия)

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар үшін: Желі қолданушыларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау жолдарын біледі.

Көпшілік оқушылар үшін: Әлеуметтік желіде қауіпсіз жұмыс жасай алады.

Электрондық поштамен, интернетпен қауіпсіз жұмыс жасау жолдарын түсініп, жұмыс жасай алады.

Кейбір оқушылар үшін: Кибербуллинг және одан қорғанудың жолдарын ажыратады. Фишинг немесе интернеттегі алаяқтық пен агрессия туралы талдау жасай алады.

Бағалау критерийі

Компьютерде қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін атап бере алады.

Желіде қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін түсіндіре алады.

Интернеттегі алаяқтық және одан қорғану туралы ақпараттарды біледі және қолдана алады.

Тілдік мақсаттар


Оқушыладың колынан келеді ...

Ережелер айтады, мағлұматтар келтіреді.

Пәнге тән лексика және терминология.

Компьютерлік вирус-Компьютерный вирус - Computer virus

Әлеуметтік желі - Социальная сеть - Social network

Желідегі қауіпсіздік - Безопасность в сети - Network Security

Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:

WI-FI, Кибербуллинг мағынасы, Фишинг анықтамасы.

Құндылықтарға баулу



"Мәңгілік ел" жалпыұлттық идеялары бойынша құндылықтар.

Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы - мемлекеттің белсенді, теңдестірілген, сындарлы және жауапты ішкі саясатының басты мәні.

Бұл құндылық білім беру процесіне қатысушыларға бір-біріне сыпайы қарым-қатынасты сақтау, компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғау шаралары, техника қауіпсіздігін сақтау(жұмыс орнын сабаққа дейін және кейін таза ұстау) арқылы қалыптастырылады.

Пәнаралық байланыстар

Ағылшын тілі, орыс тілі, сызу

Алдыңғы білім

* Вирустар мен басқа да қауіп-қатерлер түрі

* Компьютерді осы қауіп-қатерлерден қорғау.

АКТ қолдану дағдылары

Интернет, бейнежазба

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы
Топқа біріктіру

1 минут

5 минут

Тақырыпты ашу /проблема/

3 минут

Білу, түсіну


Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу, түгендеу.

"Сәлем" жаттығуы арқылы психологиялық ахуал туғызу.

(Т)Оқушылар жасырылған парақтардағы сөздер арқылы 4 топқа топтастырылады. "Әлеуметтік желі", "Электронды пошта", "Фишинг".

Үй тапсырмасын тексеру. "Конверт-сұрақ".

(Т) Бұдан бұрынғы тақырыпты білуін тексеру үшін жұмыс:

Сұрақтар жазылған парақшалар таратылады.

1. Компьютерде қауіпсіз жұмыс жасау жолдары қандай?

2. Компьютердің адам ағзасына тигізетін әсері қандай?

3. Вирустар мен басқа да қауіп-қатерлер түрлері қандай?

Бағалау критерийі

Дескриптор

ҚБ

Компьютерде қауіпсіз жұмыс жасау, адам ағзасына тигізетін әсері, вирустар туралы ақпараттарды біледі

Компьютерде қауіпсіз жұмыс жасау жолдарын түсіндіреді



Компьютердің адам ағзасына тигізетін зиянды тұстарын ажыратады, айтып береді



Вирустарды біледі



Қауіп-қатер түрлерін ажыратады




Смайликтер арқылы бағалау:
Сұрақ:

1. Сендер әлеуметтік желіде бір адаммен достасып, 5 күн бойы сөйлесіп жүрдіңдер. Осы 5 күн ішінде сендер өздеріңнің аты-жөндеріңді, неше жаста екендеріңді, қайда тұратындарыңды, қай мектепте, қай сыныпта оқитындарыңды айтып бердіңдер. Сендердің бұл іс-әрекеттерің дұрыс па? Неге?

2. Егер сайт Сізді алдайтынын түсінсеңіз қандай әрекет жасайтын едіңіз?

3. Интернет желісі, электрондық пошта арқылы келетін қандай қауіп-қатерлерді білесіңдер?


Бағалау критерийі

Дескриптор

ҚБ

Интернет желісіндегі қауіп-қатерлерді біледі

Дұрыс іс-әрекетті айта алады




Интернет желісінде жүктеуге болмайтын ақпараттарды сараптай алады




Интернет желісі мен Электронды пошта арқылы келетін қауіп-қатерлерді біледі





Мұғалім жаңа тақырып және сабақ оқу мақсаттарын (ОМ) айтады.

Оқушылар оқу мақсаттарына сәйкес өз табыс критерийлерін жасайды.

Сұрақ парақшалары





Сабақтың ортасы
Қолдану
15 минут

Талдау және салыстыру

4 минут

Жинақтау

2 минут

2 минут


2 минут

Жинақтау

3 минут


Жаңа сабақты меңгерту

Оқушыларға БББ кестесі таратылып беріледі

  • БББ кестесі бойынша таратылган қағаздың бірінші «Білемін» кестесін толтырады.

Білемін

Білдім

Білгім келеді











(Т) Оқулықпен жұмыс. "Топтық зерттеу" әдісі. Топ мүшелері топтың атына байланысты оқулықтан мәтінді бөліп алып оқып, негізгі анықтамалар мен терминдерді және олардың мағыналарын флипчартқа түсіреді. Осыдан кейін топ басқа топтарға осы ұғымдарды түсіндіреді. Басқа топтар олардың айтқан негізгі терминдерді кестелерге жазады. Нәтижесінде барлық оқушылар жаңа тақырып тұрғысынан ұғымдардан толық ақпараттар алады.
(Т) Топтарға:

1. "Компьютерлік вирустар": "Компьютерлік вирустар" және қорғану әдістері, WI-FI желісі" және желіде қауіпсіз жұмыс жасау ережелері, "Әлеуметтік желілер" және желідегі қауіпсіздік ережелері,

2. "Электронды пошта" және поштамен қауіпсіз жұмыс жасау ережелері, "Кибербуллинг" және күресу жолдары,

3. "Фишинг" немесе интернет-алаяқтық және күрсеу жолдары туралы, "Сандық бедел" мен сандық беделді сақтау жөніндегі кеңестер және Авторлық құқық туралы.
Және интернеттен қосымша ақпарат қарастыруға болады.

Оқушылар желіде қауіпсіз жұмыс жасау ережелерімен таныстырады.


Бағалау критерийі

Дескриптор

ҚБ

Термин сөздер бойынша анықтамалар мен қауіпсіздік ережелерін қарастырады

Анықтамаларды айтады



Қауіпсіздік ережелерін талдайды






  • БББ кестесі бойынша таратылган қағаздың екінші «Білдім» кестесін толтырады.

Білемін

Білдім

Білгім келеді











(ЖЖ) Берілген терминдер мен анықтамаларды сәйкестендіріңдер:

"Сәйкестендіру кестесі" әдісі. Оқушылар интерактивті тақтада терминдерді анықтамалармен сәйкестендіреді.


Терминдер

Анықтамалар

Кибербуллинг

Желіні қолданушылардың құпия мәліметтерін, логин мен құпия сөздерін ұрлайтын жаңа қауіп-қатер түрі

Фишинг

Адам ақылымен жасалған өнертабыс

Әлеуметтік желі

Желіні қолданушылар арасында электронды хабар алмасу тәсілі

Электронды пошта

Қызығушылықтары бірдей адамдардың интернетте бірігетін қоғамдық сайттар

WI-FI желісі

Радиосигналдар көмегімен желіге сымсыз қосылу технологиясы

Сандық бедел

Сендер туралы желідегі дұрыс немесе бұрыс ақпараттар




Бағалау критерийі

Дескриптор

ҚБ

Терминдерді анықтамалармен сәйкестендіреді

Терминдерді біледі





Терминдерге сәйкес анықтамаларды ажыратады




Сәйкестікті анықтайды





"Бағдаршам" түстері арқылы бағалау.
"Сұрыптау " жаттығуы. Дәптермен жұмыс.

(Ж) Төменде берілген әрекеттерді қауіпті және қауіпсіз деп топқа бөліп, "Венн диаграммасында" интербелсенді тақтада және дәптерде топтап жазыңдар:

1. Әлеуметтік желілерде өздеріңді сыпайы ұстау.

2. Өз профильдеріңе шынайы аты-жөндеріңді, мекен-жайларыңды, телефон нөмірлеріңді қою.

3. Күдікті хабарламаларды ашу, оларды жіберу.

4. Желіде біреуді ренжіту.

5. Өздерің жайлы ақпараттарды жасыру.

6. Антивирустық программаны жаңартып отыру.

7. Агрессорға дөрекі сөз қайтару.

Қауіпті Қауіпсіз




Бағалау критерийі

Дескриптор

ҚБ

Қауіпті, қауіпсіз әрекеттердің айырмашылықтарын ажыратады

Қауіпті әрекеттерді анықтайды



Қауіпсіз әрекеттерді анықтайды



Айырмашылықтарын түсіндіреді




Мұғалім осы тақырыпқа байланысты қысқаша бейнеүзінді көрсетеді.

Оқушылар өз пікірлерін білдіреді
Жаңа тақырыпты бекіту: Сұрақтар. /"Серпілген сауал"/

1. Әлеуметтік желі деген не? Қандай әлеуметтік желілерді білесіңдер?

2. Кибербуллингпен күресу жолдары қандай?

3. Интеллектуалды жекеменшік дегеніміз не?

4. Интернет желісінде қандай ақпаратты жүктеуге болмайды?



Бағалау критерийі

Дескриптор

ҚБ

Тақырыпты бекітуге арналған сұрақтарға нақты жауап береді

Әлеуметтік желі туралы біледі



Кибербуллингпен күресу жолдарын біледі




Интеллектуалдық жекеменшік туралы біледі




Интернет желісінде жүктеуге болмайтын ақпараттар туралы біледі



Дифференциация : Тапсырманы ерте аяқтаған оқушылар үшін оқулықтан 39 бет 4 тапсырманы орындауды тапсырамын:

Бос орындарды толтырыңдар:

1. Кез-келген желі қолданушысы _____________ жекеменшік құқығын сақтау қажет.

2. Біреуге зияны тиетін немесе _____________ ақпаратты жүктемеңдер.

3. Поштаның құпия сөзі ________________ болған жөн.

4. Компьютерлік вирустар - бұл компьютер жұмысын ______________ немесе мәліметтерді ________________ арнайы жазылған шағын _____________________ .

Бағалау критерийі

Дескриптор

ҚБ

Бос орындарды тиісті терминдермен толықтырады

Бос орындарға қажетті терминдерді тауып жазады



Сөйлемді мағынасына қарай түсіндіреді.
"Бас бармақ" әдісі арқылы бағалау.



БББ әдісі бойынша парақша таратылады

Оқулықтағы материалдар
Таратпа парақшалар

Флипчарт,

Түрлі қалам



Қалыптастырушы бағалау
Смайликтер





Интербелсенді тақта









kaztrk.kz/.../page-79937-aleumettik-zhelige-zhazuha-bolmai..


Сабақтың соңы
3 минут


Рефлексия және бағалау:

  • Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша нені түсінді;

  • БББ кестесі бойынша таратылган қағаздың үшінші «Білдім» кестесін толтырады.

    Білемін

    Білдім

    Білгім келеді










  • Нені келесі сабақта қайта дәл осындай айтып береді.

  • Келесі сабақта осы тақырыптан практикалық жұмыс болса, мұғалімнің көмегінсіз оны орындай ала ма?

Оқушылар ойлау дағдыларына сәйкес жанындағыларға қалыптастырушы баға береді.

Үй жұмысы

1. 28 бет. "Себебін анықтау" сұрақтары

1. Не себепті интернет желісін қолданушылар саны артып келеді?

2. Желідегі беделді не себепті сақтау қажет?

3. Не себепті желідегі агрессорды банға қою қажет?

4. Авторлық құқық дегеніміз не және ол қажет пе?

2. Оқулық 39-40 беттегі тест тапсырмасы.

3. "Желідегі қауіпсіздік" тақырыбына көрсетілім жасау.
Рефлексия

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ салынған суреттер арқылы бағалау.





Смайликтер