Файл: Кні Малімні атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.03.2024

Просмотров: 6

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқамерзімдіжоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.3.Сақтар

Мектеп: №24 орта мектеп, Нұр-Сұлтан қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Кайргалиева Айнур Батыргалиевна

Пәні Қазақстан тарихы

Сынып:5

Қатысқандар:20

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы

Сақтардың Александр Македонский әскеріне қарсы күресі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар орындайды: Сақтардың грек – македон соғысы туралы түсінік айтайды. (білу, түсіну)

Басым бөлігі орындайды: Сақтардың грек – македонға қарсы соғысы болған аймақты картадан көрсетеді, хранологиялық кесте құрайды. (қолдану)

Кейбір оқушылар орындайды Сақтардың Александр Македонский әскерлеріне қалай қарсы тұра алғанын түсіндіреді. (қолану, талдау)

Бағалау критерийі

  • Сақтардың грек – македон соғысы туралы түсінік айтайды.

  • Сақтардың грек – македонға қарсы соғысы болған аймақты картадан көрсетеді, хранологиялық кесте құрайды.



Тілдік мақсаттар

Глоссарий: жорық, партизан, жаулаушылар(оқылым, айтылым, тыңдалым, жазылым)

«Аквариум» әдісімен мәтінді топта оқиды, талқылайды, келесі топтарға барып, түсіндіреді. Постермен жұмыс жасайды. (оқылым, айтылым, тыңдалым, жазылым)

«Кесте толтыру» жұппен орындайды.

(оқылым, айтылым, тыңдалым, жазылым)

Құндылықтарға баулу

-Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

-Қарым-қатынас жасау қабілеті;

-Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау;

-Жауапкершілік;

-Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету;

-Өмір бойы оқуға дайын болу.

Пәнаралық байланыс

Дүниежүзі тарихы, жаратылыстану

Алдыңғы білім

«Шырақтың ерлігі» тақырыбын еске түсіру үшін Сұрақтары бар қорап әдісі арқылы, өткен сабақ соныңдағы сұрақтарды талқылай отыра, қортындылаймын


Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығутүрлері

Ресурстар

Сабақтың басы:

5 минут

Білім алушылармен сәлемдесемін, сыныпты түгендеймін, сыныпты 3-топқа түрлі-түсті смайликтер арқылы бөлемін, бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбымен оқу мақсаттарын, бағалау критерийлерімен таныстырамын.

түрлі смайликтер

Сабақтың ортасы

30 минут



Барлық оқушылар орындайды:

1-тапсырма. (Оқулықпен жұмыс) мәтінді оқып, төмендегі сұрақтарға жауап беріңіздер:

  • Неліктен Александр Македонский сақтарды толық бағындыра алмады?

  • Сақтар неліктен македондықтарға қарсы Спитамен бастаған көтерілісті қолдады?



Дескриптор: білім алушы-

- Сақтардың грек- македон соғысы туралы біледі

- Түсінгенін әңгімелей алады

Қалыптастырушы бағалау: «5 саусақ» әдісі
Басым бөлігі орындайды: Сақтардың грек – македонға қарсы соғысы болған аймақты анықтайды, хранологиялық кесте құрайды;

2-тапсырма.

Уақыт сызығына белгілеңдер.



Дескриптор: білім алушы-

- Сақтардың грек – македонға қарсы соғысы болған аймақты анықтайды,

- Сақтардың грек – македонға қарсы соғысы хранологиялық кесте құрайды;

-Топтық бағалайды.
Қалыптастырушы бағалау:«5 саусақ» әдісі


оқулық, қосымша мәтіндер, постер қағаздарын А3 форматты, түрлі түсті маркерлер, картамен жұмыс, бағалау парақтары


.Сабақтың соңы

5 минут

Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі бойынша


Оқушылар әрқайсысы жеке өз жауаптарын бармақпен көрсетеді және парақтарға жазады. Мен (мұғалім)сабақтан соң жазуларды қарап шығып, қорытынды жасаймын. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Екендігіне көз жеткіземін.


Плакат, смайликтер

Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті балаларға қандай тапсырма?

Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Барлық оқушылар орындады: Сақтардың грек – македон соғысы туралы түсінік айтты.

Басым бөлігі орындады: Сақтардың грек – македонға қарсы соғысы болған аймақты картадан көрсетті, хранологиялық кесте құрады.

Кейбір оқушылар орындады Сақтардың Александр Македонский әскерлеріне қалай қарсы тұра алғанын түсіндірді. (қолану, талдау) Кестеге жазды, сынып алдында өз жұмыстарын таныстырды;

Сабақта, мен саралаудың тапсырма, қарқын, дереккөздер, диалог және қолдау көрсету, бағалау, жіктеу, қорытынды тәсілдерін қолдандым.

Қалыптастырушы бағалау:

«5 саусақ» әдісі

Қалыптастырушы бағалау:

«5 саусақ» әдісі

Қалыптастырушы бағалау:
«5 саусақ» әдісі

Мысалы, қылмыстық құқық ұғымын анықтауда бағалау критерийілері арқылы сабақта мен «5 саусақ» әдісі арқылы қол жеткіздім.
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі бойынша


Оқушылар әрқайсысы жеке өз жауаптарын бармақпен көрсетеді және парақтарға жазады. Мен (мұғалім)сабақтан соң жазуларды қарап шығып, қорытынды жасаймын. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Екендігіне көз жеткіземін.


Тарих кабинетінде техника қауіпсіздік ережесіне сай орындалады.