ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 29.03.2024
Просмотров: 8
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
_______________№175 орта мектеп____________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
Мейоз. Мейоз фазалары.
(сабақтың тақырыбы)
Тексерілді: Смагулова А.А.
Бөлім: | Жасушалық айналым | |
Педагогтің аты-жөні | Атабаева Гулназ. | |
Күні: | | |
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Мейоз. Мейоз фазалары. | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | Барлық оқушылар: Мейоз кезеңдерін түсіндіреді. Оқушылардың басым бөлігі: Мейоз кезеңдерінің ерекшеліктерін салыстырады. Кейбір оқушылар: «Шамды щетка» типті хромосомалар туралы ақпарат береді. | |
Сабақтың мақсаты | 9.2.2.3 мейоз кезеңдерін сипаттау | |
Тілдік мақсаты | Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер. Мейоз, хромосомалардың гаплоидті жиынтығы, хромосомалардың диплоидті жиынтығы, редукциялық бөліну, мейоздардың фазалары, профаза, метафаза, анафаза, телофаза, гаметалардың алуантүрлілігі, мейоздың биологиялық маңыздылығы. | |
Құндылықтарды дарыту | Құндылықтар сабақтың ажырамас бөлігі Олар ашықтық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу, генетикалық тәрбиемен ұштастыру | |
Бастапқы білім | 8.2.2.1. тірі ағзалардың тіршілік әрекетіндегі митоз бен мейоздың маңызын түсіндіру. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі 5 мин Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады Жұптық жұмыс. Тапсырма-1. «Суреттер сөйлейді» әдісі - жұппен жұмыс. Жұптарға суреттер беріліп, талқылайды. І-жұп. 1-мейоз профазада болатын үдерістер ІІ-жұп. 1-профаза мен 1-метафаза. ІІІ-жұп. 1-анафаза мен 1-телофаза. ІV-жұп. Бірінші бөліну мен екінші бөліну. V-жұп. 2- профаза мен 2-метафаза. VI- жұп. 2-анафаза мен 2-телофаза Дескриптор: -Мейоздың І және ІІ фазаларын ажыратады. -Мейоздың І және ІІ фазаларын айырмашылықтары мен ұқсастықтарын салыстырады. Тапсырма-2. «Жалған шындық» әдісі – жеке жұмыс Мейозға қатысты тұжырымдардың қайсысы дұрыс, қайсысы дұрыс емес екендігін белгілеңіз.
Жеке жұмыс. Тапсырма-1.«Екі түрлі түсініктеме күнделігі»-жеке жұмыс. Оқушылар хромосомалар типтері туралы ақпарат жинақтайды. Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан тік сызықпен бөлу сұралады. Мәтінді оқу барысында олар:
Дескриптор: - Мейоз кезеңдерінің ерекшеліктерін салыстырады. -Хромосомалар типтері туралы ақпарат жинақтайды. Рефлексия. «Аяқталмаған сөйлемдер» Бүгін мен............................... білдім. ........................................қызықты болды. ......................................қиын болды. ..........................................екенін түсінді. | Мұғаліммен амандасу арқылы өз көңіл- күйлерін білдіреді. | Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. Мақсаты: Өз мүмкіндіктері мен мен қызығушылықтарына қарай тапсырмалар орындау барысында нәтижелі білім алу Тиімділігі: Білім алушылардың мамандыққа бағдарлану дағдысы қалыптасады, сабақ мақсатына тиімді жолмен жетеді. Саралау: «Топтық саралау». Топтар бір-бірін бағалайды, ашық сұрақтар қояды. Мақсаты: Алған білімдерін қорытындылайды Тиімділігі: Уақытты тиімді пайдаланып бағаланады. | Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfC4NxXtjSw-KR8hcHBeWnR6EE7KJFUVcPAqu7FpGSdIKzp2A/viewform?usp=sf_lin |