Файл: за мерзімді жоспар блімі 8 сынып бойынша алгебра курсын айталау.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 29.03.2024

Просмотров: 9

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8 сынып бойынша алгебра курсын қайталау

Мектеп: Қапез Байғабылұлы атындағы орта мектеп

Күні: 02.09.2022ж

Мұғалімнің аты-жөні: Ракымбаева Г.Ж

Сынып:9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:0

Сабақ тақырыбы

Квадрат және бөлшек-рационал теңдеулер.

Сабақ типі

Өткенді қайталау

Оқу мақсаттары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу;

8.2.2.4 Виет теоремасын қолдану;

8.2.2.5 |ax2+bx|+c=0; ax2+b|x|+c=0 түрдегі теңдеулерді шығару;

8.2.2.6 бөлшек-рационал теңдеулерді шығару.

Сабақ мақсаттары

Квадрат теңдеуді шешудің алгоритмін қайталау; модуль таңбасы бар квадрат теңдеулерді қайталау және оларды шығара білу.

Жетістік критерийлері

  • квадрат теңдеудің түрін ажыратады;

  • дискриминанттың және квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласын біледі;

  • квадрат теңдеуді, оның ішінде толық емес квадрат теңдеуді де шешудің алгоритмін біледі және қолдана алады;

  • бөлшек-рационал теңдеуді шешудің алгоритмін біледі және қолдана алады;

  • ax2+b|x|+c=0 түрдегі теңдеуді квадрат теңдеуге келтіреді;

  • есептің шартына тиісті түбірлерді таңдап ала алады.




Тілдік мақсаттар

Оқушылар квадрат теңдеуді шешудің тәсілін таңдауды талқылайды.

Пәнге лексика мен терминология

Теңдеу, модуль, айнымалының мәні, өрнектің мәні

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер

Санның/өрнектің мәніне екі жағдайды қарастырайық...

Түбірлерге тексеру жүргізейік...

Құндылықтарды дарыту

Құрмет; ынтымақтастық; жауапкершілік; шынайлық; функционалдық сауаттылық; өмір бойы білім алу.

Пәнаралық байланыстар

Теңдеу құрастыру және оны шығара білу оқушыларға әр түрлі пәндерді оқуда қажет.

АКТ қолдану дағдылары




Бастапқы білім

Квадрат теңдеудің түрлері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

15 мин


Оқушылармен сәлемдесу.

Тапсырма1. Жалпылау.
Оқушыларды сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

Жұптық жұмыс.
Тапсырма 2. Теңдеулерді топтарға бөл.


Оқушылармен теңдеулерді топтарға бөлудің принциптерін талдау.

Болжамалы топтар:

Топ 1-2. Толық емес кв. теңдеулер. (3, 9; 4, 5, 10)

Топ 3-4. Кв. теңдеулер, (1, 7)

Келтірілген кв. теңдеулер(2, 11)

Топ 5. Модуль таңбасы бар квадрат теңдеулер ( 6, 8)

Топтық жұмыс.Постер жасау және оны қорғау.Квадрат теңдеулерді шешу.

Мақсат: квадрат теңдеудің түрлерін шығарудағы білімдерді қайталау және жалпылау.

  1. Оқушылармен бірігіп бағалау критерийлерін әзірлеу. Мысалы:

- теңдеудің түрі көрсетілген,

- теңдеуді шығарудың алгоритмі жалпы түрде көрсетілген,

- теңдеуді шешудің мысалы көрсетілген,

- постерді қорғау (анық қорғау, дәйектілігі, түсінікті).

  1. Постер жасау.

  2. Постерді қорғау.

Топ 1. ax2 + bx = 0; ax2 + c = 0

түрдегі квадрат теңдеулердің шығарылу жолы

Топ 2. ax2 + bx + c = 0түрдегі квадрат теңдеулердің шығарылу жолы.

Топ 3. ax2 + b| x |+ c = 0түрдегі квадрат теңдеулердің шығарылу жолы.
ax2+b|x|+c=0 түрдегі теңдеуді шығарудың алгоритмі:

  1. Жаңа айнамалы енгізуt=|x|.

  2. x2=|x|2 екенін біле отырып,at2+bt+c=0 теңдеуін шығару.

  3. t=|x| теңдеуін t 0кезінде шығару.


Оқушыларға квадрат теңдеулерді шығарудағы коэффициенттер қасиеттерін еске салу:

ax2 + bx + c = 0:

  1. Егерa + b + c = 0 (коэффициенттер қосындысы), ендешеx1 = 1, x2 = c/a;

  2. Егерab + c = 0 немесеb= a + c, ендешеx1 = –1, x2 = – c/a.


Құрастырылған критерийлер бойынша топтардың бір-бірін бағалайды.


Презентация

Квадрат теңдеуді қайталау

Слайд 1

Слайд 2

Слайд 3

Слайд 4

Слайд 5



Середина урока

15мин

2 мин


Топтық жұмыс. Квадрат теңдеулерді шешу

Мақсат: білім деңгейін бағалау және Виет теоремасын қолдана отырып есеп шығару дағдыларын бағалау.


  1. 3, 9; 4, 5, 10

  2. 1, 7

  3. 2, 11

  4. 6, 8

Домино-Тарсиясы арқылы тексеріс жүргізу.

Топ А – Қосымша 1. (Франсуа Виет есімі шығуы тиіс).

Топ В – Қосымша 2.
Виет теоремасын қайталау, Виет теоремасы арқылы түбірлерді тексеру.

Өзін-өзі бағалау

Жұмыстардың нәтижелерін жалпылау, квадрат теңдеулерді шешудің тәсілдерін қайталау.


Қосымша 1

Тарсия. КвУр_домино_ГрА_Виет

Қосымша 2

Тарсия. КвУр_домино_ГрВ

Сабақтың соңы

3 мин

Үй жұмысы.

  1. Теңдеулерді шығару:

а)

b)

2. Ықшамда:




Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет




Дифференциация- Көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз?

Бағалау – ұсынылған дискрипторлар оқушыны әділ бағалай алды ма?

Пәнаралық байланысқа сілтеме

Денсаулық және қауіпсіздік

Барлық оқушылар ax2+bx+c=0 түріндегі квадраттық теңдеулерді шешеді

Оқушылардың басым бөлігі ax2+b|x|+c=0 түріндегі теңдеудің қарапайм жағдайында шешеді.

Кейбір оқушылар қиын деңгейлі есптерді шеше алады, мысалы, толық квадрат бөліп алу және модуль таңбасы бар теңдеулер.

Оқушылар бағалау критерийіне сүйене отырып, постер қорғайды және бір-бірін өзара бағалайды;

«Домино» - Тарсия ойындары арқылы өзін-өзі тексеру және бағалау

Формативное оценивание учителем на протяжении всего урока.


Оқушыларға ауыртпашылықты төмендету мақсатында әр түрлі іс-әрекеттер ұсынылады.

Презентациятек сабақтың басында ғана колданылады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары және оқу мақсаттары нақты ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына дете алды ма?

Егер жете алмаса, неге?

Дифференциация сабақта дұрыс жүргізілді ме?

Сабақта уақыт кезеңдері сақталды ма?


Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлекция жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтілді?

1:

2:

Қандай іс-әрекеттер сабақтың жақсы деңгейде өтуіне әсер ете алады?






Скачано с www.znanio.ru