ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.04.2024
Просмотров: 11
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
«№26 орта мектебі» МКМ
Қысқа мерзімді жоспары
Бөлім: | 10.1 C Химиялық байланыс |
Педагогтің аты-жөні: | Усимбаева Жулдыз Биржановна |
Күні: | |
Сыныбы: | 10 |
Сабақтың тақырыбы: | Иондық байланыс |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: | 10.1.4.8 иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілетіндігін түсіну; 10.1.4.9 иондық байланысты қосылыстар үшін «нүктелер мен айқыштар» диаграммасын құрастыру |
Сабақтың мақсаты: | Білім алушылар: - иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілетіндігін көрсетеді; - ионды байланысты қосылыстар үшін «нүктелер мен айқыштар» диаграммасын құрастырады. *Ерекше білім беруді қажет ететін балаларға арналған сабақ мақсаты: - «Ион» терминінің мағынасын ажыратады; - Иондық байланыстың не екенін біледі; - Иондық байланысты нүктелер мен айқыштар диаграммасы көмегімен салады. |
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңі / Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 3 минут | Ұйымдастыру кезеңі 1.Сәлемдесу 2.Cast Lots платформасы арқылы 2 топқа бөлу. 3.Оқушыларды түгендеу. 4. Ынтымақтастық орта қалыптастыру | Сәлемдеседі; Топқа бөлінеді; Үш тілде бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. | | http://en.castlots.org/cast-lots-online/ | ||||
10 минут | Өткен тақырыпқа шолу «Ішкі және сыртқы сфера» әдісін қолдану арқылы оқушылардың арқасына сұрақтар жазылған стикер жабыстырылады Сұрақтар:
| Стикері бар оқушылар - ішкі сфера сұрақтарын сыртқы сфера оқушыларына қояды, егер жауап сыртқы сфера жауап бере алмаса сол сұраққа өзі жауап береді. | ҚБ: «дұрыс, бұрыс - менің жауабым» әдісі Дескриптор: - Электртерістілік деген не екенін айтады; -ЭТ-тің периодтық жүйеде өзгеруін сипаттайды; | стикер | ||||
Сабақтың ортасы 25 минут | «Төңкерілген оқыту» технологиясы арқылы, оқушылардың үйде оқып келген теориялық білімдерін практикада тапсырмалар беру арқылы толықтыру.
Оқушыларға мәтін беремін, соған байланысты лабиринт сұрақтарына жауап беру керек. Мәтін: Иондық заттар алып құрылымдар немесе алып иондық тор ретінде сипат ала алады. Әрбір катион өзін барынша көп аниондармен қоршауға тырысады. Иондар электростатикалық тартылыс күштерінің әсерінен бір-біріне тартылып тұрады. Катиондар мен аниондар саны кристалл тұтастай бейтарап болатындай қатынаста болады. Қатты күйдегі ионды қосылыстардың ешқайсысында осы қосылыстың формуласына сәйкес келетін жекелеген молекулалары болмайды. Ас тұзының кристалдарында да жеке молекуланы бөліп алу мүмкін емес. Осыған байланысты иондардың бар екендігін, олардың мөлшерінің көптігін көрсетуге мүмкіндік беретіндей бұл заттардың формуласын жазу жолын өзгерту керек. Дегенмен, қолайлы болу үшін біз әлі де NaCl сияқты қысқартылған формулаларды қолданамыз.
ЕББҚ оқушыға берілетін көпірше: Ас тұзының пайдасы мен зияны туралы қосымша мәлімет видео түрінде беремін, лабиринттің соңғы сөресіне жеткенде осы сұрақтарға жауап береді. Тапсырмасы: Ас тұзының пайдасы қандай? Ас тұзының зияны қандай?
5 минутта 4 сұраққа жауап береді Оқушылардан сұралатын сұрақтар мен тапсырмалар: І деңгейлі тапсырмалар (білу мен түсіну) «True or false?»
ІІ деңгейлі тапсырмалар (қолдану): 1. «Нүктелер мен айқыштар» диаграммасы дегенде нені түсінесіз? Нақты мысал арқылы түсіндіріңіз. (ЕББҚ оқушыларға «нүктелер мен айқыштар» диаграммасына мысалды бере отырып, көпірше жасаймын) 2. Аммиак пен метан молекуласы үшін «Нүктелер мен айқыштар» диаграммасын құрыңыздар. | Оқушылар үйден ресурстарды көріп, теориясын оқып келеді. Оқушылар мәтінді оқып, лабиринттегі сұрақтарға жауап береді. Мәреден сөреге дейін жету керек Оқушылар деңгейлік сұрақтарға жазбаша жауап береді. | ҚБ Топтар өзара «SPARKOFF» әдісі арқылы бағалау
Дескриптор: -Иондық байланыстың өмірде қолданылуын сипаттайды; -Иондық байланыстың ерекшеліктерін атайды; -Ас тұзының пайдасы мен зиянын түсіндіреді. ҚБ «Жапондық бағалау» әдісі Дескриптор: -Термин сөздердің анықтамасын біледі; -«Нүктелер мен айқыштар» диаграммасына нақты мысалдар келтіреді; -Берілген мысалдар бойынша «Нүктелер мен айқыштар» диаграммасын құрады | https://www.youtube.com/watch?v=jw2UPKXIbW0 https://wordwall.net/resource/15001590 https://wheelofnames.com/ Слайд (1-бет) Слайд (2-бет) | ||||
Сабақтың соңы Рефлексия 5 минут Үй тапсырмасы: 2 минут | «Білім пирамидасы» әдісі арқылы сабақтың соңында кері байланыс алу. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. «Нүктелер мен айқыштар» диаграммасына мысалдар келтіру. | Тақырып бойынша есте сақтауға тұрарлық 1 нәрсе, білгісі келетін 2 нәрсе, бұрыннан білетін 3 нәрсе, жаңадан үйренген 4 нәрсесін стикерге жазып, тақтаға іледі. | Сабақ барысында жинаған балдарын жинақтап күнделікке қою. | Слайд (3-бет) Стикер |