Файл: 8. 3 атраты электр тогы Педагогті атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.04.2024

Просмотров: 5

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар


Бөлімі:

8.3 АТұрақты электр тогы

Педагогтің аты-жөні:

Қармысова Ұ

Күні:

24.01.2023 ж

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

№ 4 зертханалық жұмыс. «Тiзбек бөлiгi үшiн ток күшінің кернеуге және кедергіге тәуелділігін зерттеу»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.4.2.5 –сипаттамасын графикалық түрде бейнелеу және түсіндіру;

8.1.3.1 – эксперименттен деректерді жинақтау, талдау және қателіктерін ескеріп жазу

8.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау

Сабақтың мақсаты:

Тұрақты температурада металл өткізгіштің вольт – амперлік сипаттамасын беретін эксперименттің нәтижелерін түсіндіреді және қателіктерін ескеріп жазады; Тәжірибе нәтижесіне сүйеніп, ток күшінің электр тізбегі бөлігінің кедергісіне тәуелділік графигін сызады, салыстырмалы және абсоюлттік қателіктерін табады;


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут



Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

«Ойлан-жұптас-топтас»әдісі арқылы үй тапсырмасын қайталау.




1 . = I · t




2 . А = ·




3 . = /R




4. U=/




5. =ρ·l /




Мұғалім берген қосымша-1 нұсқаулығымен танысып, оқушылар зертханалық жұмысты жасайды.




Дескриптор:

-Өткен сабақ формуласын есте сақтайды.

-Формуланы түрлендіре алады.



ДК экран
Слайд


Интер

белсенді тақта

Сабақтың ортасы

20 минут


Жұмыс орындау кезеңі

Әдісі: Жеке жұмыс (I). Ашық және жабық сұрақтар. Тұрақты температурада металл өткізгіштің вольт–амперлік сипаттамасын графикалық түрде бейнелеу және түсіндіру

1-тапсырма. Амперметр мен вольтметр шкалаларының құнын және өлшеудің аспаптық санақ қатесін анықтаңдар.

2-тапсырма.Сұлба бойынша электр тізбегін жинаңдар.

Тәжірибе 1. Ток күшінің кернеуге тәуелділігін зерттеу (кедергі тұрақты R=const). Тізбекті тұйықтап, ток көзіне қосыңдар. Реостаттың жәрдемімен кедергісі 2 Ом резистордың ұштарындағы кернеуді 1В, 2В және – қа жеткізе отырып, әр жолғы амперметр мен вольтметрдің көрсетулерін кестеге түсіріңдер.

1 кесте

Кернеу, В










Ток күші, А











3-тапсырма.Тәжірибе нәтижесіне сүйеніп, ток күшінің кернеуге тәуелділік графигін сызыңдар да қорытынды жасаңдар.

Тәжірибе 2.Ток күшінің тізбектің бөлігіндегі кедергіге тәуелділігін зерттеу (кернеу тұрақты: C=const)

4-тапсырма. Электр тізбегіне кедергісі 1 Ом, 2 Ом және 4 Ом болатын резисторды кезекпен қосып, әр жолы реостаттың жәрдемімен олардыңұштарындағы кернеуді 2 В-қа теңестіріп отырыңдар. Әр кедергіге сәйкес амперметрдің көрсеткен ток күшін төмендегі 2 кестеге түсіріп жазыңдар.

2 кесте

Тізбек бөлігінің кедергісі, Ом










Ток күші, А










5-тапсырма. Тәжірибе нәтижесіне сүйеніп, ток күшінің электр тізбегі бөлігінің кедергісіне тәуелділік графигін сызыңдар да қорытынды жасаңдар.

Тапсырма: Өлшеу нәтижелері бойынша ток күшінің кернеуге тәуелділік графигін тұрғызып, сол функцияға сипаттама беріңдер.

Әр жұп графиктерімен таныстырады.


Электрлік құралдармен жұмыс жасағанда техника қауіпсіздік ережесін есте сақтайды.

Дескриптор:

-Тұрақты температурада металл өткізгіштің вольт – амперлік сипаттамасын графикалық түрде бейнелейді және түсіндіреді

Жалпы балл-4


Дескриптор:

-Белгіленуін, өлшем бірлігін дұрыс жазады.

- Тәжірибенің мазмұнын түсінеді.

- Формуланы дұрыс пайдаланады.

- Қажетті формуланы қолданып нәтижесін шығара алады.

- Тәуелділік графигін салады

Жалпы балл-6

Қосымша-1

Сабақтың соңы.
10минут


Бағалау


Үй тапсырма

сы

Рефлексия (кері байланыс) «Алақан» әдісі арқылы

Басбармақ – кереметәріқызықтыболды!

Екіншібармақ – осығанкөңілбөлукерек.

Ортаңғыбармақ– менде қандай қиындықтар болды?

Төртінші бармақ – бұл жерде орта...

Кішкентай бармақ– бүгін мен не білдім, қандай тәжірибе жинақтадым?
Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критерийлері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау
 «Электр тоғынсыз Жер» тақырыбына эссе жазу (қалауы бойынша)

Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша алған әсерлерін алақан әдісі өз ойларын жеткізеді.

Ынталандыру

Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл


Алақан суреті бар қағаздар




Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі:

8.3 АТұрақты электр тогы

Педагогтің аты-жөні:

Қармысова Ұ

Күні:

27.01.2023ж

Сыныбы: 8 «д»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тiзбек бөлiгi үшiн Ом заңы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.4.2.6 – тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты:

Кедергі, кернеужәне ток күшінің байланысын біледі.

Тізбек бөлігі үшін Ом заңын графиктік және сандық есептерде қолданады. Ом заңын, Ток күшінің, кедергінің формуласын есеп шығаруда қолданады


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут



Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Оқушылардың шапшаңдығын және теориялық материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін ауызша сұрақтар беріледі.

Тапсырма "Иә" немесе "жоқ"

  1. Аттасзаряттарбір-біріментартыламама? (жоқ)

  2. Токкүшініңөлшембірлігі омметр. (иә)

  3. Электр кернеуінөлшейтінқұраламперметр (жоқ)

  4. Токкүшінөлшейтінқұраламперметр (иә)

  5. Электр тогыныңмагниттікәсеріболамама? (иә)

  6. Әраттасзаряттарбірін-бірітебеме? (жоқ)

  7. Электр кернеуініңөлшембірлігі Ом (жоқ)

  8. Электр кернеуініңөлшембірлігівольт (иә)

  9. Кедергіні R-әрпіменбелгілейме? (иә)

  10. Кедергініңөлшембірлігі секунд (жоқ)

  11. Кедергініөлшейтінқұрал реостат (иә)

  12. Электр тогыныңхимиялықәсеріболамама? (иә)


Жауаптарын мұғалім айтады, оқушылар өзара бағалау жүргізеді.Оқушылардың жауаптарына мұғалім кері байланыс жасайды.
2) Ой қозғау. Ток күші кернеуден қалай тәуелді? Ток күші басқа қандай шамаға тәуелді болады?

Оқушылар өткен сабақтағы зертханалық жұмыс нәтижесін қолданып, Ом заңын тұжырымдайды.



Оқушылар үй тапсырмасын қайталау сұрақтарына «иә» немесе «жоқ» деп тез-тез жауап береді.

Оқушылар Ом заңы және оған тәуелді шамалар туралы оқулықтан ізденіп, танысып, өз ойларын айтады.

Ынталандыру

Дескриптор:

-Заряд, оның түрлері және әсері туралы біледі

-Кернеу. Кедергі, ток күші ұғымдары жайлы біледі.

Жалпы балл-2

ДК экран

Оқулық

Слайд

Таратпа материал

Оқулық слайд

дәптер

Сабақтың ортасы

20 минут


Қолдану дағдысын дамыту үшін, оқушылар Ом заңын қолданып жұпта «Деңгейлік есептер »шығарады.

Тапсырмалар:

1. Кернеу 220 В, ток күші 0,25 А болғанда, өткізгіш кедергісі қанша?
2. Электр үтігі 220 В желіге қосылған. Үтіктің қыздыру элементінің кедергісі 50 Ом болса, ондағы ток күші қандай?
3. 30 Ом өткізігіштің ток күші 0,6 А, ұштарындағы кернеуін анықтаңыздар.

4. Суретте екі өткізгіш үшін ток күшінің кернеуге тәуелділік графигі берілген.Қай өткізгіштің кедергісі үлкен?



5. Суретте үш өткізгіш үшін ток күшінің кернеуге тәуелділік графигі берілген. Әрқайсының кедергісін анықтаңдар



6. Кедергілері 5 және 15 Ом болатын екі өткізгіш үшін ток күшінің кернеуге тәуелділік графигін сызыңдар

7. Тізбектің бір нүктесінен екінші нүктесіне 120 Кл зарядт тасымалдау үшін 8 мин ішінде600 Дж жұмыс атқарылды.Тізбектегі ток күші мен кернеуді анықтаңдар.

8. Өткізігіштің ұштарындағы кернеу 15В. Егер 20с ішінде 150 Дж жұмыс атқарылса, өкізігіштегі ток күші қандай?

Әр оқушы өзін-өзі тексереді, оқушылар өзара кері байланыс жасайды

Оқушылар жұптасып деңгейлік есептер шығарады.

Дескриптор:

-Ом заңын біледі және қолданады.

-Кедергілерді салыстырады.

-Ток күшінің кернеуге тәуелділік графигін сызады.

-Ток күшін және электр кернеуін біледі және қолданады.
Жалпы балл-8

Қосымша-1

Дәптер

Сабақтың соңы.
10минут


Бағалау


Үй тапсырма

сы

Рефлексия: (пойыздың вагондары сабақтың кезеңі )

Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критерийлері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау







Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл


Стикерлер