Файл: Малімні атыжні Б. М. Айтмакушева.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.04.2024

Просмотров: 15

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

     

Бөлім:

5.3.Сақтар

Мұғалімнің аты-жөні:

Б.М.Айтмакушева

Күні:

19.01.2023ж.

Сынып:

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Берел қорғандары.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.2.1. археологиялық ескерткіштерді сипаттау;

5.2.1.2. ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау.

Сабақтың мақсаты

- археологиялық ескерткішті және ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттайды.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі:

«Алып қадамдар» әдісі бойынша сыныпта жағымды ахуал орнату.


«Ой шақыру» - ребуспен жұмыс жасап, сабақ тақырыбына шығу.



М: Оқушылар, білесіздер ме, сіздерге казпочтадан хат келіпті.

  • Қанекей, кім оқиды?

  • Қандай хат екен?


М: Бұл бізге бүгінгі сабақтың мақсаты келген екен. Олай болса оқушылар, бүгінгі сабақтың мақсатын көздеген нысанамызға іліп қояйық.


Қадамдар бойынша өз орындарына өтеді

Ребусты шешеді, сабақ тақырыбын анықтап, дәптерге жазады

Казпочтадан келген хатты бір оқушы оқиды, сабақтың мақсаттарымен сыныптастарын таныстырады

Мадақтау

Қағаз қималары

Ребус



1, 2 слайд
Казпочта конверті

Нысана



Жаңа сабақ

  • 1 тапсырма (жұптық): бейнероликті қарап археологиялық ескерткіштерді сипаттау.

  • орналасқан жері

  • зерттеген археологтар

  • табылған олжалар


М: археолог В.Радлов пен З.Самашевтың портреттерін тақтадан көрсету.

  • өткен тақырыптарды еске түсіру үшін: К.Ақышев, Ә. Төлеубаевтың портреттерін де көрсетіп, қандай қорымдарды зерттегендерін сұрау.

  • Есік обасын осы археологтардан кім зерттегенін де анықтау.




  • 2 тапсырма: кескін картамен жұмысБерел қорымдарының орналасқан жерін белгілеу



М: оқушыларды отырған нұсқалары бойынша 2 топқа бөлу.


  • 3 тапсырма (топтық): қалыптастырушы бағалау тапсырмасымен жұмыс.

  • Қосымша 1 мәтінімен жұмыс


Декрипторлар:

  • орналасқан жерін анықтау;

  • зерттеген археолог-тарды анықтау;

  • табылған олжаларды белгілеу.

КҚеО жұпта сыныптас-тары көмек береді

Кескін картаға Берел қорымының орналас-қан жерін белгілейді
Декрипторлар:

  • Берел қорымындағы жерлеу дәстүріне назар аударып, ежелгі сақтар-дың дүниетанымын сипаттайды;

  • сақ тайпаларының қол-өнерде қолданған метал-лдарды атайды;

  • сақтарда қолданбалы өнерінде кең таралған стилді атайды.

Бағалау критерийле-рі:

  • орналасқан жерін анықтайды;

  • зерттеген археолог-тарды атайды;

  • табылған олжаларды сипаттайды.



https://youtu.be/1frND74eULs

археологтар-дың портрет-тері
карта, кескін карта

ҚБ тапсырма-сы

Қосымша 1

QR кодтары

Жауап парағы

1




2




3




4




5






Сабақтың соңы

  • 4 тапсырам (топтық): QR кодтар арқылы 5 мәлімет қандай қорымға қатысты екенін анықтап, жауап парағын толтыру керек.

1 – Бесшатыр (Кемал Ақышев)

2 – Шілікті (бесжұлдыз)

3 – Берел (Берел жәдігерлері)

4 – Есік (Алтын адам)

5 – Берел (Зейнолла Самашев)


топта жауап парағын толтырады.



Бағалау критерийлері:

  • Бесшатыр қорымын К.Ақышев зерттегенін анықтайды;

  • бесжұлдыз Шілікті қорымынан табылғанын анықтайды;

  • Берел қорымының жәді-герлерін анықтайды;

  • Алтын адам Есік обасы-нан табылғанын анық-тайды;

  • Шілікті қорымын З.Самашев зерттегенін анықтайды.

Рефлексия

М: Қанекей, оқушылар, нысанамызға назар аударайықшы.

  • Казпочта арқылы келген хатымыздағы мақсаттарға жеттік пе?

  • Археологиялық ескерткішт пен ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттай алдық па?

Кері байланыс «Шығу билеті» әдісі бойынша:

  • Мен үшін қызық болды _____________________

  • Мен үшін құнды болды _____________________

  • Мен үшін қиын болды ____________________




Мақсатқа жеткен/ жетпегенін анықтайды

Шығу билеттерін толтырады

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

нысана
шығу билеті

Сиқырлы қорап

Үй жұмысы

Дәптердегі мәліметті қайталау.