Файл: Білім беру йымыны атауы С. Шкіров орта мектебі Пні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 24.04.2024

Просмотров: 5

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Білім беру ұйымының атауы

С.Шәкіров орта мектебі

Пәні:

Математика

Бөлім:

Ондық бөлшектер. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану

Педагогтің аты-жөні:

Байсултанова Г

Күні:

01.03

Сынып: 5 ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ондық бөлшекті натурал санға бөлу.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

15.1.2.30

ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлуді орындау.


Сабақтың мақсаты

- Ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлу әдісін біледі

- Ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді орындай алады

- Ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді күрделі жағдайлар үшін дұрыс орындайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
Өткен білімді қайталау

Топтық жұмыс:


Жұптық жұмыс:


Жеке жұмыс:

Кері байланыс

оқушылармен амандасу;

оқушыларды түгендеу;

сабаққа назар аударту

Топқа бөлу:

1-топ: Қосу

2-топ: Азайту

3-топ: Көбейту

Үй тапсырмасын тексеру: №699

«Сұрақ-жауап»

- Ондық бөлшек деп қандай бөлшекті айтады?

- Ондық бөлшекке қолданылатын қандай арифметикалық амалдарды білесіңдер?

- Ондық бөлшектерді қосу, азайту,көбейту қалай орындалады?

- Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін тұжырымда.

- Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту ережесі қалай қорытылады?

-Ондық бөлшек натурал санға қалай бөлінеді?

Мысал:

Саяхатшы 1,2 сағатта 5,52км жол жүрді. Саяхатшының жүру жылдамдығын табыңдар

Балалар, мына мысалда берілгендер қандай бөлшектер?

-Жылдамдықты табу үшін не істейміз?

-Сонда біз қандай амал орындайық деп жатырмыз?

-Олай болса біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?
Шешуі: Саяхатшының жүру жылдамдығын табу үшін,5,52:1,2 бөліндісін табу керек. Бөліндінің негізгі қасиетін пайдаланып,1,2-ге бөлуді натурал сан 12-ге бөлуге келтіреміз. Бөлгіш 1,2-де бір ондық таңба бар. Сондықтан бөлінгіш 5,52-ні де , бөлгіш 1,2-ні де 10-ға көбейтеміз.

5,52:1,2꞊ (5,52*10):(1,2*10)꞊55,2:12

5,52:1,2꞊55,2:12꞊4,6

Сонда ондық бөлшекті бөлуді натурал санға бөлуге келтіріп орындауға болады.

Тапсырма 1:

І топқа 2,093:91+0,2166:0,38=0,023+0,57=0,593

ІІ топқа 0,004:0,25-0,2:16=0,016-0,0125=0,0035

ІІІ топқа 0,5415:0,57-0,003:0,024=0,95-0,125=0,825
Тапсырма 2:

1)Кестеге есептің жауаптарымен бір бағанға оның тұсындағы әріпті қойыңдар. Сонда ондық бөлшектерге амалдар қолдану ережесін жазған ортаазиялық ғалымның және "Арифметика кілті" кітабының авторы кім екенін білесіңдер К.2,17:0,7=3,1 Л.34,6:0,1=346 Ә.2,8:0,7=4 И.2,48:0,02=124 А.1,4:0,1=14 Ш.2,5:0,5=5

4

346

3,1

14

5

124

Ә

Л

К

А

Ш

И


2)Кестеге есептің жауаптарымен бір бағанға оның тұсындағы әріпті қойыңдар. Сонда ондық бөлшектің бүтін бөлігін бөлшек бөлігінен үтірмен ажыратуды енгізген неміс зерттеушісі кім екенін білесіңдер

Е.13,2:0,2= Р. 5,18:0,01= К.4,5:0,9= Е. 15,9:0,3= Л. 15,6:0,3= П. 0,18:0,6=


5

66

0,3

52

53

518

К

Е

П

Л

Е

Р

Дескриптор:

- Ондық бөлшекті натурал санға бөлу және ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу анықтамасын біледі. -Oндық бөлшекті нaтурaл сaнғa бөлу және oндық бөлшекке бөлу ережесін қолданып,есептің мәнін тауып сәйкестендіреді

Тапсырма 3:

Есептеңдер:

1,68: 0,8=2,1                  2,08:0,05= 41,6               0,29:0,05=5,8

1,64:0,41=4                    20,3:1,45=14                   2,244:5,61=0,4

86,1:0,41= 210               0,016:0,08=0,2                60,75:0,9=67,5

Дескриптор:

-          --Ондық бөлшекті баған түрінде жазады

-         -Бөлуді орындайды

 Өрнектің мәнің табады

Бағалау: бір-бірін бағалайды. (жауабы тақтада)

Тапсырма 4:

«Сәйкестендіру »

3,4*10꞊ 53,4

5,6:100꞊ 1,84

8,9*6꞊ 210

0,009*7꞊ 0,4

14,72:8꞊ 0,056

2,244:5,61꞊ 0,7

10,5:15꞊ 34

86,1:0,41꞊ 0,063

0,975:1,95꞊ 0,5

-Барлығын түсіндім,тапсырманы орындай аламын

-Түсіндім,бірақ тапсырманы орындауда көмек қажет

-Ештеңе түсінбедім

Үй тапсырмасы:


Амандасу,сабаққа назар аудару

Үй тапсырмасында қиындық тудырған есепті сыныпта талқылау

Сабақ тақырыбы мен мақсатын мұғаліммен бірге талқылау
-Oндық бөлшекті нaтурaл сaнғa бөлу ережесін тұжырымдау

Oндық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу амалын oрындaйды


Бөлу,қосу,азайту амалдарын орындайды


Бөлуді орындайды,

кестеге сәйкес дұрыс жауап әрпін жазады

Oндық бөлшектерді бөлуді орындайды


Дұрыс жауабымен сәйкестендіреді


Сабақ соңында кері байланыс орнатады



1 балл

1 балл

1 балл

2 балл

1 балл

1 балл

1 балл

1 балл

1 балл




Оқулық, Дәптер

Презентация

Презентация