Файл: азастан Республикасыны Оуаарту министрлігі орта мектебі.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 25.04.2024

Просмотров: 9

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Қазақ тілі 79-сабақ

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Шығыс септік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу

Сабақтың мақсаты

  • зат есімді септеуді біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру

10 мин

Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

  1. «Санау» әдісімен топқа бөліп отырғызу.

- 1,2,3,4-ке саналып, топқа бірігіп отыра қалыңдар.

- Топқа ат қойыңдар.

- Топ басшысын сайлап, топ ережесін еске түсіріңдер.

Өткен сабаққа шолу, жаңа сабаққа кіріспе:

А)Үй тапсырмасын тексеру.

Ә) Сұрақ-жауап:

- Өткен сабақтарда қандай тақырыптарды өттік?

-Атау септігінің сұрақтарын кім айтады?

-Атау септігінің жалғаулары қандай?

-Ілік септігінің сұрақтарын кім айтады?

-Ілік септігінің сұрақтары қандай?

-Барыс септігінің сұрақтарын кім айтады?

-Барыс септігінің жалғаулары қандай?

-Табыс септігінің сұрақтарын кім айтады?

-Табыс септігінің сұрақтары қандай?

-Жатыс септігінің сұрақтарын кім айтады?

-Жатыс септігінің жалғаулары қандай?

-Ал бүгінгі сабақта келесі септік- шығыс септікті ажыратуға арналған тапсырмалар орындайтын боламыз.

Сабақ мақсатын хабарлау.

Жаттығу жасайды.

Топқа бірігеді.

Топ басшысын сайлайды.

Топ ережесін еске түсіреді.

Тапсырма тексертеді.
Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды.



«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.



Жаңа білім

15 мин

2 мин
15 мин


Жаңа сабақ

(Ұ) 1-тапсырма - «Ашық микрофон» әдісі.

62-жаттығу.

Ертегіні тыңдап, нақыл сөзді тауып, мағынасын ашыңдар.

Көжектердің қуанғанын, ренжігенін ым-ишара ақылы көрсетіңдер.

63-жаттығу.

Жұмбақты оқып, шешуін табыңдар.

Аттан биік,

Қойдан аласа.(ертоқым)

Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қойыңдар.

- Неден?

Олардың қай септікте тұрғанын айтыңдар.

Ж: шығыс септікте тұр.

Анықтамамен жұмыс.



Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Ілік септігіне мысалдар келтір.
Сергіту сәті: «Қаражорға» биі.
(Т) 2-тапсырма - «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

65-жаттығу.

Сызбадағы жалғауларға сай келетін зат есімдерді табыңдар.Бұл сөздерге шығыс септік жалғауының әртүрлі жалғану себебін түсіндіріңдер.

Гүлжаннан

Сәкеннен

кітаптан

күшіктен

оқушыдан

дәптерден

Ж: Сөздің соңғы буыны жуан болса, оған жалғанатын жалғау да жуан, жіңішке болса,жіңішке болады.

66-жаттығу.

Көп нүктенің орнына тиісті жалғауды қойып, мақал-мәтелді көшіріп жазыңдар.

Ақылжастаншығар, асылтастаншығар. Отаноттан да ыстық. Бір жеңненқолшығар, бір жағаданбасшығар. Барлық өнерденсөз өнерікүшті.

Сөйлем мүшесіне талдаңдар.

Шығыс септігіндегі сөздер сөйлемнің қай мүшесі болып тұр?

Ж: тұрлаусыз мүше.

Топта мақал-мәтелдің мағынасын талдаңдар.

67-жаттығу.

Берілген сөздердің шығыс септігінде тұрғанын дәлелдеңдер.

Арайлымнан, өрістен, теңізден, кітаптан.

Ж: Бұл сөздер шығыс септігіндегі сөз, себебі олар кімнен? неден? деген сұрақтарға жауап береді. Әрі

-нан, -тен, -ден, -тан деген шығыс септік жалғаулары жалғанған.

Тапсырмамен жұмыс жасайды.

Билеп сергиді.
Тапсырма орындайды. Пікірін дәлелдейді.

Дескриптор:

Нақыл сөзді тауып, мағынасын ашады-1балл.

Жұмбақты оқып, шешуін табады-1балл.

Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қояды-1балл.

Сөздердің шығыс септікте тұрғанын анықтайды-1балл.

Сызбадағы жалғауларға сай келетін зат есімдерді табады-1балл.

сөздерге шығыс септік жалғауының әртүрлі жалғану себебін түсіндіреді-1балл.

Тиісті жалғауды қойып, мақал-мәтелді көшіріп жазады-1балл.
Сөйлем мүшесіне талдайды-1балл.

Шығыс септігіндегі сөздер сөйлемнің тұрлаусыз мүшесі екенін анықтайды-1балл.

Берілген сөздердің шығыс септігінде тұрғанын дәлелдейді-1балл.

Қазақ тілі 4 сынып оқулығы

2-бөлім


Қорытынды

5 мин


Кері байланыс - «Нысана» әдісі.

  • Сабақтан алған білімдерің жайлы пікірлерін жазыңдар.

  • - Бүгінгі сабақтан алған білімдеріңді бағалаңдар.

Үй тапсырмасы: 64-жаттығу.

Өзінің жұмысын бағалайды.

Жазады.

ҚБ қойылады.

Интербел-сенді тақта





Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі

«------------------------ орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 94-сабақ

Бөлім:

Табиғат құбылыстары. Қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Бір бағыттағы қуып жету және қалып қою қозғалысына берілген есептерді салыстыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.3.3.2 нысандардың бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, бірінен - бірі қарама-қарсы бағытта) анықтау

4.3.3.1 қозғалыстың басталуы мен бағытын пайдалана отырып, нысандар қозғалысы сызбасын құру, сәйкес есептеулер жүргізу

Сабақтың мақсаты

  • нысандардың бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, бірінен - бірі қарама-қарсы бағытта) анықтайды;

  • қозғалыстың басталуы мен бағытын пайдалана отырып, нысандар қозғалысы сызбасын құрады, сәйкес есептеулер жүргізеді.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру

2 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларын жасату арқылы жүреді.

Топқа бөлу «Санау» әдісімен жүреді.

Өткен тақырыпқа шолу, жаңа тақырыпты ашу:

А)Үйге берілген тапсырманы тексеру.

-Ал бүгінгі сабағымызда бір бағыттағы қуып жету, қалып қою қозғалысына берілген есептерді талдап шығаруды жалғастыратын боламыз.

Оқу мақсаты жарияланады.

-Табиғатта қандай өзгерістер болады?

-Неліктен болады?

-Олардың алдын алуға бола ма? Қалай?

Жаттығу жасайды.

Топтарға бірігеді.

Тапсырма тексертеді.



«Бас бармақ» әдісі. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.




Жаңа білім

11 мин

2 мин

15 мин

Бекіту

13 мин


(Ұ, Д) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

1) Енді екі дененің қозғалысымен байланысты барлық формулаларды білесіңдер. Сызбада көрсетілген әрбір жағдай нені көрсетіп тұрғанын түсіндіріңдер. Қозғалыстың түрін анықтаңдар.

А)Бір-біріне қарама-қарсы бағыттағы қозғалыс кезіндегі жақындау жылдамдығы.

Ә) Бір-бірінен қарама-қарсы бағыттағы қозғалыс кезіндегі бір-бірінен қашықтау жылдамдығы.

Б)Бір бағыттағы қуып жету қозғалысы кезіндегі жақындау жылдамдығы.

В)Бір бағыттағы қалып қою, қашықтау жылдамдығы.

2) Сызбалар бойынша есептер құрастырыңдар.

А) Арақашықтығы 80км болатын екі ауылдан автокөліктер бір бағытқа жолға шықты. Біріншісінің жылдамдығы 70км/сағ, екіншісінікі 90км/сағ. Олар 2 сағатта қанша жол жүрді?

Ә) Арақашықтығы 200км болатын екі кенттен автокөліктер бір бағытқа жолға шықты. Біріншісінің жылдамдығы 60км/сағ, екіншісінікі 40км/сағ. Бірінші автокөлік екіншісін қанша уақытта қуып жетеді?

Б) Бір пунктен екі мотоцикльші жолға шықты. Біріншісі 25км/сағ, екіншісі 35км/сағ жылдамдықпен қозғалған болса, 4 сағаттан кейін олар бір-бірінен қандай арақашықтықта болады?

В) Арақашықтығы 50км болатын екі ауылдан автокөліктер екі бағытқа жолға шықты. Біріншісінің жылдамдығы 70км/сағ, екіншісінікі 50км/сағ. 2 сағаттан кейін олар бір-бірінен қандай арақашықтықта болады?

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

- Ұқсас тапсырмалар құрастыр.
Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.
(Ж) 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

3) Есепті шығарыңдар.

Ш: V=V1-V2=7-5=2м/с

t=S:V=50:2=25c

Ж: 25 секундтан кейін қуып жетеді.

4) Есепті шығарыңдар.

Ш: Vқаш=S:t=40:2=20км/сағ

V2=Vқаш+V1=20+70=90км/саг

Ж: Екінші мәшиненің жылдамдығы 90км/саг.

5) Теңдеулерді жазып, шешіңдер.

27401:k=398+119

27401:k=517

K=27401:517

K=53

27401:53=398+119

517=517

d-863=39565:205

d-863=193

d=193+863

d=1056

1056-863=39565:205

193=193

5020+z=36054*23

5020+z=829242

z=829242-5020

z=824222

5020+824222=36054*23

829242=829242

6) Амалдардың орындалу ретін анықтап, оларды есептеңдер.

(10025:25+8549600)-10335:39=

=8549736

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

-Ұқсас тапсырмалар құрастыр.
(Т) 3- тапсырма дәптермен жұмыс.

7)Жер сілкінісі кезінде ашық жерге шығу керек. мысалы, ашық алаңға. Есепті шығарыңдар.

Ш:S1=a*b=32*16=512м2

S=S1*9=512*9=4608м2

Ж: алаңның ауданы 4608м2.

7) Есепті шығарыңдар.

Ш: Vқаш=V2-V1=21-18=3км/саг

S= Vқаш*t=3*3=9км

Ж: арақашықтықтары 9км.

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

№9.

Тапсырмаларды орындайды.

Билеп сергиді.

Тапсырмаларды орындайды.

Тапсырмаларды орындайды.


Дескриптор:

- Екі дененің қозғалысымен байланысты барлық формулаларды оқиды-1балл.

Қозғалыс сызбаларына қарап, олар нені білдіретінін және формулаларды түсіндіреді-1балл. Есептің шешуін, жауабын табады-1балл.
Сызбалар бойынша есептер құрастырады-1балл.

Есептің шешуін, жауабын табады-1балл.


Есептің шешуін, жауабын табады-1балл.
Теңдеулерді жазып, шешімін табады-1балл.

Амалдардың орындалу ретін анықтап, оларды есептейді-1балл.

Есептің шешуін, жауабын табады-1балл.
Есептің шешуін, жауабын табады-1балл.


Математика

4-сынып 3-бөлім


Қорытынды

2 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Үй тапсырмасы: 45-бет №10.

Рефлексия жасайды.


ҚБ қойылады.






Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 95-сабақ

Бөлім:

Табиғат құбылыстары. Қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Математикалық мазмұндағы пікірлер. Ақиқат және жалған

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.3.3.2 нысандардың бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, бірінен - бірі қарама-қарсы бағытта) анықтау

4.3.3.1 қозғалыстың басталуы мен бағытын пайдалана отырып, нысандар қозғалысы сызбасын құру, сәйкес есептеулер жүргізу

Сабақтың мақсаты

  • нысандардың бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, бірінен - бірі қарама-қарсы бағытта) анықтайды;

  • қозғалыстың басталуы мен бағытын пайдалана отырып, нысандар қозғалысы сызбасын құрады, сәйкес есептеулер жүргізеді.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру

3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларын жасату арқылы жүреді.

Топқа бөліну «Санау» әдісімен жүреді.

-Санала отырып топқа бірігіп, топ басшысын сайлаңдар.

Өткен тақырыпқа шолу, жаңа тақырыпты ашу:

А)Үйге берілген тапсырманы тексеру.

Жаңа тақырыпты ашу «Жасырын сөз» әдісі:

-Бөлмедегі жасырын сөзді анықтаңдар. (Ақиқат, жалған)

-Ақиқат, жалған деген сөздер нені білдіреді?

-Ендеше бүгінгі сабағымызда математикалық мазмұндағы пікірлерді анықтап, олардың ақиқат не жалған екенін анықтайтын боламыз.

Оқу мақсаты жарияланады.

-Ал төтенше жағдай дегенді естідіңдер ме?

-Ол қай кезде болады?

-ТЖ қандай түрлері болады?

-ТЖ кезде қауіпсіздік сақтау үшін не істеу керек?

-Елімізде 2020-2021 жылдары жарияланған ТЖ не себепті болып еді?

Ширату жаттығуларын жасайды.

Топтарға бірігеді.
Тапсырма тексертеді.
Жасырын сөзді табады.


«Ауызша мадақтау» әдісі. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.

Ақиқат, жалған

сөздері

Жаңа білім

10 мин

2 мин

15 мин

Бекіту

13 мин


(Т) 1- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

1) «Жер сілкінісі кезінде...» деген сөздермен өз пікірлеріңді құрастырыңдар. Олар қандай пікірлер болады?

Жер сілкінісі кезінде сынатын, құлайтын заттардан алыс тұру керек.

Жер сілкінісі кезінде үстел астына жасырынуға болады.

Жер сілкінісі кезінде есіктің жақтауына тұру қауіпті азайтады.

Жер сілкінісі кезінде мүмкіндігінше ғимараттан сыртқа шыққан жөн.

2) Мына пікірлер дұрыс па? Анықтап көріңдер.

15 саны 5-тен 3 есе артық-а.

Теңдеуді шешу деген оның түбірін табу-а.

Кез келген шаршы тіктөртбұрыш болып табылады-а.

Х-3 санынан кем.

Қандай жағдайда мұны анықтай алмайсың?

Х-тің нақты мәні белгісіз болғандықтан, анықтау мүмкін емес.

3) Математикалық жазбалар бойынша пікір құрастырыңдар. Олардың қайсысы дұрыс және қайсысы бұрыс?

12*6=72

12-мен 6-ның көбейтіндісі 72-ге тең-а.

185>97

185 саны 97 санынан үлкен-а.

324<305

324 саны 305 санынан кіші-ж.

47-39=18

47санынан 39санын азайтқанда 18шығады-ж.
Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.
(Ұ, Д) 2- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

4) Ақиқат пікірлерді оқыңдар.

А,ә,б, в-пікірлері ақиқат.

Осы пікірлердің әрқайсысын «...екендігі жалған» деген сөзбен аяқталатын басқа пікірмен алмастырыңдар.

А)Дауыл –кенеттен соғатын күшті жел екендігі жалған –ж.

Ә) Бұрқасын-жел күшімен қарды ұйытқыта соққан боран екендігі жалған-ж.

Б) Көшкін-тік беткейлерден қардың жылжуы екендігі жалған-ж.

В) Сел-су, құм, тастан тұратын екпінді су тасқыны екендігі жалған-ж.

5)Берілген жазбалар бойынша пікірлер құрастырыңдар. Олар ақиқат па, жалған ба? Тура теңдіктер мен теңсіздіктер жазыңдар.

8 бен 9-дың көбейтіндісі 63-ке тең-а.

24 пен 3-тің бөліндісі 8-ге тең-а.

16-ға 8 бен 4-тің бөліндісін қосқанда 20 шығады-ж.

2м 200см-ден кіші-ж.

3минут 300секундтан үлкен-ж.

3600 бен 100-дің бөліндісін 36-ға бөлгенде 0 шығады-ж.

8*9=63 2м=200см

24:3=8 3мин<300c

16+8:4=18 3600:100:36=1

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

-Ұқсас тапсырма құрастыр.

(Д) 3- тапсырма дәптермен жұмыс.

7) Есеп бойынша өрнек жазыңдар.

Есепте артық мәліметтер бар ма?

880:(50+60)

Артық мәлімет: Бірінші пойызда 15 вагон бар, ал екіншісінде одан 2 вагон артық. Бірінші пойыздың жылдамдығы-50км/сағ, екіншісі-60км/сағ. Пойыздар қанша сағаттан кейін кездеседі?

7) Тек ақиқат пікірлерді жазыңдар.

1. 7санын 6 есе арттырып, 42 санын алдық.

2. 9 бен 8-дің қосындысы 17-ге тең.

3. 9-ды 21-ге арттырып, 30 санын алдық.

4. 48 бен 6-ның бөліндісі 8-ге тең.

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

-№8.

Тапсырмаларды орындайды.

Билеп сергиді.
Тапсырма орындайды.

Тапсырма орындайды.


Дескриптор:

Берілген сөздермен өз пікірлерін құрастырады-1балл.


Пікірлердің дұрыстығын анықтайды-1балл.


Математикалық жазбалар бойынша пікір құрастырады-1балл.

Ақиқат пікірлерді оқиды-1балл.


Пікірлердің әрқайсысын «...екендігі жалған» деген сөзбен аяқталатын басқа пікірмен алмастырады-1балл.

Берілген жазбалар бойынша пікірлер құрастырады, ақиқат, жалған екендігін анықтайды-1балл.

Есеп бойынша өрнек жазады, артық мәліметті табады-1балл.

Математика

4-сынып 3-бөлім


Қорытынды

2 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Үй тапсырмасы: 48-бет №9.

Ойын айтады. жасайды.

ҚБ қойылады.






Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі

«------------------------ орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 96-сабақ

Бөлім:

Табиғат құбылыстары. Қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Пікір. Пікірлердің ақиқат және жалғандығы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.3.3.1 қозғалыстың басталуы мен бағытын пайдалана отырып, нысандар қозғалысы сызбасын құру, сәйкес есептеулер жүргізу

Сабақтың мақсаты

  • қозғалыстың басталуы мен бағытын пайдалана отырып, нысандар қозғалысы сызбасын құрады, сәйкес есептеулер жүргізеді.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру

3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларын жасату арқылы жүреді.

Топқа бөліну «Таңдау» әдісімен әртүрлі суреттер алғызу арқылы жүреді.

Өткен тақырыпқа шолу, жаңа тақырыпты ашу:

А)Үйге берілген тапсырманы тексеру.

Ә) «Ой қозғау» әдісі:

-Біз өткенде не үйрендік?

- Пікірлердің түрлерін атаңдар.

-Ақиқат пікірге мысал келтіріңдер.

-Жалған пікірге мысал келтіріңдер.

-Өте жақсы, онда бүгінгі сабағымызға кірісейік.

Оқу мақсаты жарияланады.

Жаттығу жасайды.
Топтарға бірігеді.

Тапсырма тексертеді.

Сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпты ашады.


«Бас бармақ» әдісі. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.


әртүрлі суреттер



Жаңа білім

10 мин

2 мин

15 мин

Бекіту

13 мин


(Т) 1- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

1) Сурет бойынша ақиқат пікірлер құрыңдар.

Үміт үтікті үстелге тоққа қосылған қалпында қоя салды-а.

Маржан газды өшіруді ұмытты-а.

Ердос пен Қанат отты сөндірмей кетті-а.

Шырша шамы тоқ тұйықталуынан жана бастады-а.

2) Пікірлерді оқып, олардың ақиқаттығын немесе жалғандығын анықтаңдар.

Өрт кезінде 101-ге хабарлас-а.

Өрт кезінде үйде жасырыну керек-ж.

Өрт –тілсіз жау-а.

Өртті өртсөндірушілер сөндіреді-а.

Өрт сөндіргіш құралды қол жетпейтін жерде сақтау керек-ж.

3) Жалған пікірлерді оқыңдар. Әрбір пікірді «...екендігі жалған» сөзімен аяқталатын жаңа пікірмен алмастырыңдар. Қандай пікірлер пайда болды? Қандай қорытынды жасауға болады?

Кез келген төртбұрыштың 3 төбесі бар екендігі жалған-а.

Тонна –ұзындықтың өлшем бірлігі екендігі жалған-а.

45 пен 10 сандарының қосындысы 54-ке тең екендігі жалған-а.

Есіңде сақта!
Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.
(Ұ, Д) 2- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

4) «Жоққа шығар!» ойыны. «...екендігі жалған» сөзімен аяқталатын пікірлер құрыңдар.

Дельфин орманда өмір сүретіндігі жалған-а.

Әтеш ұша алатындығы жалған-а.

Әлия балмұздақты ұнатпайтындығы жалған-а.

Төрт 2-ге бөлінбейтіндігі жалған-а.

Тауықтың төрт аяғы бар екендігі жалған-а.

Театрда адамдар спортпен айналасатындығы жалған-а.

Мысық тышқанды ауламайтындығы жалған-а.

5) Ақиқат пікірлерді табыңдар. Егер пікір жалған болса, жоққа шығарыңдар.

27-саны 9-ға бөлінеді және 30-дан үлкен екендігі жалған-а.

80 мен 15-тің айырмасы 80 мен 25-тің айырмасынан кем дегенім жалған-а.

14 пен 25 үш таңбалы сандар дегенім жалған-а.

Кез келген тіктөртбұрыш шаршы бола алады дегенім жалған-а.

6) Әр есепке лайықты сызба мен теңдеу таңдаңдар.

А) 50*х+60=210

50*х=210-60

50*х=150

х=150:50

х=30

ә) 50*3+х=210

150+х=210

Х=210-150

Х=60

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

-Ұқсас тапсырма құрастыр.

(Д) 3- тапсырма дәптермен жұмыс.

7) Табиғат зерттеушілеріне қөбінесе әртүрлі есептерді жиі шығаруға тура келеді. Оларға көмектесіңдер. Есептерді шығарыңдар. Өрнектерді жазыңдар.

А) 1600*60=960000

Ж: 1 минутта инелік 96000 рет қағады.

Ә) 27:3=9

Ж: Жылдамдығы 96000.

Б) 60км/сағ*5=300км/саг

80) Есептеп тексеріңдер.

8602:17= 506 973920:24=40580

84420:14= 6030 947700:45=21060

8925:85= 105 958830:31=30930

820680:21= 39080

867720:42=20660

681850:60=10490

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

№9.

Тапсырмаларды орындайды.

Билеп сергиді.

Тапсырма орындайды.

Тапсырма орындайды.


Дескриптор:

-Сурет бойынша ақиқат пікірлер құрады-1балл.

Пікірлерді оқып, олардың ақиқаттығын немесе жалғандығын анықтайды-1балл.

Жалған пікірлерді ақиқат пікірге алмастырады-1балл.

«...екендігі жалған» сөзімен аяқталатын пікірлер құрады-1балл.


Ақиқат пікірлерді табады, жалған пікірді жоққа шығарады-1балл.


Ақиқат пікірлерді табыңдар. Егер пікір жалған болса, жоққа шығарады-1балл.
Есепке лайықты сызба мен теңдеу таңдайды -1балл.

Есептерді шығарады6-1балл.

Өрнектердің мәнін звондап, тексереді-1балл.

Математика

4-сынып 3-бөлім


Қорытынды

2 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Үй тапсырмасы: 52-бет №10.

Қорытынды жасайды.

ҚБ қойылады.






Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 97-сабақ

Бөлім:

Табиғат құбылыстары. Қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қорытындылау. Пікірлер.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.3.3.1 қозғалыстың басталуы мен бағытын пайдалана отырып, нысандар қозғалысы сызбасын құру, сәйкес есептеулер жүргізу

Сабақтың мақсаты

  • қозғалыстың басталуы мен бағытын пайдалана отырып, нысандар қозғалысы сызбасын құрады, сәйкес есептеулер жүргізеді.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру

3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларын жасату арқылы жүреді.

Топқа бөліну «Таңдау» әдісімен фигуралар суретін алғызу арқылы жүреді.

Жаңа тақырыпты ашу- «Жасырын сөзді тап» ойыны:

-Берілген тапсырмадан бір-бірден алып орындап, жасырын сөзді ашыңдар.

347821+99123 -п 710145:3-і

943614-83545-і 813645:9 -р

3401*64-к

-Олай болса, бүгінгі сабағымызда пікірлер туралы қорытындылап, тапсырмалар орындайтын боламыз.

Оқу мақсаты жарияланады.

Ширату жаттығуларын жасайды.

Топтарға бірігеді.
Тапсырма тексертеді.

Тапсырма орындайды

Тақырып ашады.


«Ауызша мадақтау» әдісі. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.


Интер-белсенді тақта

Жаңа білім

10 мин

2 мин

15 мин


Бекіту

13 мин


(Ұ, Д) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

1)Балалардың тұсбағдарларының түсі алуан түрлі: қызғылт сары, қызыл, көк. Балалардың айтқан барлық пікірлері жалған болса, кімде қандай тұсбағдар екендігін анықта.

А)көк, ә)көк, б) қызғылт сары.

2) Тапсырманы орындаңдар.

Өтірікші: «Суреттегі барлық фигуралар-тіктөртбұрыш-ж.

Эйлер дөңгелегіне нысандар жиынын белгілеңдер.

3) Көшіріп жазыңдар. Жалған (ж) және ақиқат (а) пікірлерді анықтаңдар.

ЖАУАБЫ: А, Ж, А, А, Ж, А, А, Ж.

Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

- Ұқсас тапсырмалар құрастыр.
Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.
(Т) 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

4) Сурет және мәтін бойынша ақиқат және жалған пікірлер құрастырыңдар.

Темірқазық жұлдызы үнемі солтүстіктен көрінеді дегенім жалған-ж.

Егер оған қарап тұрсаң, алдыңғы жағың солтүстік болады-а.

тсс

5) Сызба бойынша есеп құрап шығарыңдар.

Бір қаладан автобус пен жеңіл көлік жолға шықты. Автобустың жылдамдығы 70км/сағ, жеңіл көліктің жылдамдығы 100км/сағ. Қанша уақыттан кейін олардың арақашықтығы 90км болады?

Vжақ=V2-V1=100-70=30км/саг

t=S:Vжақ=90:30=3саг

Ж: 3 сағаттан кейін олардың арақашықтығы 90км болады.
(Д) 3- тапсырма дәптермен жұмыс.

6) Әріптердің қандай мәнінде теңдік дұрыс болады?

Z+z=z z=0.

S*s=s s=0;1.

D*0=0 d-кез келген сан болғанда;

1235*с=с с=0

728*k=k k=0

987540:f=987540 f=1

n*458=458*n n-кез келген сан болғанда;

123456*m=0 m=0

2*b=b+4586 b=4586.

7) Төрт папкада белгілі бір жердің планы жатыр. Олар: облыс, қала, аудан және ауыл. Папкалардың сыртындағы жазбалар дұрыс. Олардың әрқайсысында қандай план жатыр?

Тоқ сары-ауыл,

Қызыл-қала,

Көк-облыс,

Жасыл-аудан.

Тапсырмаларды орындайды.

Билеп сергиді.
Тапсырмаларды орындайды.

Тапсырма орындайды.


Дескриптор:

- Балалардың тұсбағдарларының түсін анықтайды-1балл.

Пікірдің иесін анықтайды-1балл.

Эйлер дөңгелегіне нысандар жиынын белгілейді-1балл.

Жалған (ж) және ақиқат (а) пікірлерді анықтайды-1балл.

Сурет және мәтін бойынша ақиқат және жалған пікірлер құрастырады-2балл.


Сызба бойынша есеп құрап шығарады-2балл.

Есептің формуласын тауып, шешуін, жауабын шығарады-1балл.

Папкаларда қандай план жатқанын табады-1балл.


Математика

4-сынып 3-бөлім


Қорытынды

2 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Үй тапсырмасы: 55-бет №8.

Рефлексия жасайды.

ҚБ қойылады.