Файл: Білім беру йымыны атауы ырауылды ауылындаы аза орта мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 25.04.2024

Просмотров: 7

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Білім беру ұйымының атауы

«Қырғауылды ауылындағы қазақ орта мектеп» КММ

Пәні:

Биология

Бөлім:

9.2 Бөліп шығару

Педагогтің аты-жөні:

Нұрманбет Сабина Марғуланқызы

Күні:

18.11.2021

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Бүйрек жұмысын бұзатын факторлар: тамақтану рационы, дене температурасының күрт түсуі, дәрілік препараттар, созылмалы және инфекциялық аурулар: кариес, іріңді ангина.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.1.5.3 - бүйректің жұмысына әсер ететін факторларды сипаттау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар үшін:

Бүйрек қызметіне әсер ететін факторларды сипаттайды;

Көпшілік оқушылар үшін:

Тамақтану рационын және тұздың құрамын біледі;

Кейбір оқушылар үшін:

Дәрілік препараттар. Инфекциялық және созылмалы аурулар кезінде бүйрекке қалай әсер ететін сипаттап талдай алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Жаңа білім

Бекіту

Кері байланыс

Бағалау.


Үйге тапсырма.

Оқушылармен сәлемдесу және түгендеу.

Психологиялық ахуал туғызу.«Ең жақсы» ойыны

Берілген мінездеме қай оқушыға сай екендігін айту қажет. Ең ақшалы, ең ақылды, ең тәтті, ең күлкілі, ең пысық, ең қарым - қатынасы күшті, ең жауапты, ең салмақты, ең әдемі қыз бала, ең әдемі ұл бала, ең жалқау, ең керемет дос болатын, ең жақсы оқитын.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша қайталау сұрақтарын қою:

1.Нефрон дегеніміз не?Ол қандай екі бөліктен тұрады?

2.Ультрафильтрация және кері фильтрация , реабсорбция, үдерістеріне анықтама беріңдер.

3.Нефрон капсуласы мен ирек өзек не үшін керек екенін түсіндіріңдер.
«Ой қозғау» әдісі арқылы жаңа тақырыптың мәнін ашу:



1.Суретте қандай мүше берілген?

2. Оның қызметі қандай?



Оқушылар сұрақтарға жауап беріп болғаннан кейін, оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

.

1-тапсырма. «Жұптық жұмыс»

Оқушылар жұпта тапсырма орындайды. Мұғалім бүйрекке әсер ететін факторларды бөліп береді:

Бірінші жұп – «Диета»

Екінші жұп – «Су»

Үшінші жұп – «Диабет»

Төртінші жұп – «Жоғары қан қысымы»

Бесінші жұп – «Инфекция»

Алтыншы жұп – «Бүйрек тасы»

Жетінші жұп- « дәрілік препараттар»

Сегізінші жұп- « тамақтану рационы»

Тоғызыншы жұп - «температураның күрт түсуі»

Оныншы – «салқын тию»
2-тапсырма. «Жеке жұмыс.

Оқулықпен жұмыс. Қолдану айдарындағы тапсырманы орындату. Нұсқау, бағыт-бағдар, қолдау көрсету.


Бекіту сұрақтары:

1. Әсер етуші факторлар дегеніміз не?

2. Бүйрек қызметіне кері әсер ететін жағымсыз факторларды атайды.

3. Неліктен өсімдіктегі тамақты көбірек пайдалану керектігін түсіндіреді.
Бүгінгі сабақта:







Түсіндім




Түсінуді қажет етеді




Түсіне алмадым




Өзін-өзі бағалау.



Берілген тапсырмалар бойынша 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
«Талдау айдарындағы тапсырманы орындау»

Мұғаліммен амандасады, мәлімет береді.

Өткен тақырыпты еске түсіріп, сұрақтарға жауап береді.
Сұрақтарға жауап беріп, жаңа тақырыптың мәнін ашады.

Оқушылар назарын сабаққа аударады.
Тапсырма орындау арқылы тақырыпты меңгеру.

Жаңа тақырыпты меңгерін анықтау.



Дескриптор:

Бүйрек қызметіне әсер ететін факторларды сипаттайды.

ҚБ: 4 балл

Дескприптор:

- Тамақтану рационы, тұз бен суды тұтыну және бүйрек қызметінің арасындағы байланысты анықтайды.

- Бүйрек қызметі және дәрілік препараттарды қолдану арасындағы байланысты түсіндіреді.

ҚБ: 6 балл



Презентация

Презентация,

оқулық

Слайд, оқулық





Білім беру ұйымының атауы

«Қырғауылды ауылындағы қазақ орта мектеп» КММ

Пәні:

Биология

Бөлім:

Заттардың тасымалдануы

Педагогтің аты-жөні:

Нұрманбет Сабина Марғуланқызы

Күні:

16.11.2021

Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ксилема мен флоэма элементтерін салыстыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.1.3.5 – флоэма мен ксилеманың элементтерін құрылысын салыстыру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар үшін: ксилема мен флоэма компонеттерінің құрылымдары мен қызметтерін атай алады;

Көпшілік оқушылар үйренеді: ксилема мен флоэманы сурет арқылы анықтай алады.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

Бекіту
Кері байланыс


Бағалау

Үйге тапсырма

Оқушылармен сәлемдесу және түгендеу.

Үй жұмысын тексеру.

Психологиялық ахуал туғызу. Сергіту сәті

«Тазару» жаттығуы

Терең дем алып,демді барынша қайта шығарыңыз.Денеңізді босатыңыз.Өзіңізге былай деңіз: «.Менде бәрі тамаша.Мен бүгін биология сабағынан 10 балл аламын!.»
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша қайталау сұрақтарын қою:

1.Тамыр қысымы дененіміз не?

2.Өсімдік фотосинтез процесінде түзілген органикалық заттарды қандай тіршілік қызметіне пайдаланады?

3. Өткізу аймағы қалай сипатталады


«Ой қозғау» әдісі арқылы жаңа тақырыптың мәнін ашу:

1.Берілген суреттен өсімдіктің қандай мүшелерін көріп тұрмыз?

2.Өсімдіктердің ұлпалары қанша және қандай?


Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.
1-тапсырма. «Жеке жұмыс»

Венн диаграммасы арқылы ксилема мен флоэманың құрылымдары мен қызметтерін анықтайды.

Тапсырма №2. Ксилема мен флоэманың ерекшеліктерін және құрылымын анықтап суретін салады.

Бекіту сұрақтары:

1. Ксилема қандай қызмет атқарады?

2. Флоэма қандай қызмет атқарады?

3. Өсімдік үшін ксилема маңызды ма, әлде флоэма ма?
Бүгінгі сабақта:







Түсіндім




Түсінуді қажет етеді




Түсіне алмадым







Берілген тапсырмаларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

«Оқулықпен жұмыс». Тапсырмалар айдарындағы сұрақтарға жауап беру.


Мұғаліммен амандасады, мәлімет береді.

Сергіту сәтіне қатысады.

Өткен тақырыпты еске түсіріп, сұрақтарға жауап береді.

Сұрақтарға жауап беріп, жаңа тақырыптың мәнін ашады.

Тақырыпты тапсырма арқылы меңгеру.

Тақырыпты меңгергенін анықтау.



Дескриптор:

ксилема мен флоэма компонеттерінің құрылымдары мен қызметтерін атай алады.

ҚБ: 5 балл
Дескоиптор:

- ксилема мен флоэманы сурет арқылы анықтай алады.

ҚБ: 5 балл



Презентация

Слайд,

Жұмыс дәптері,

Оқулық (9-сынып)





Білім беру ұйымының атауы

«Қырғауылды ауылындағы қазақ орта мектеп» КММ

Пәні:

Биология

Бөлім:

Заттардың тасымалдануы

Педагогтің аты-жөні:

Нұрманбет Сабина Марғуланқызы

Күні:

15.11.2021

Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Иммунитет. Иммунитеттің түрлері: туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет. Екпенің (вакцин) түрлері және оның жасанды иммунитетті қалыптастырудағы маңызы. Жұқпалы аурулардың алдын алу.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.1.3.6 аурудың алдын алудағы вакцинацияның ролін бағалау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар үшін:

аурудың алдын алудағы вакцинацияның ролін біледі.

Көпшілік оқушылар үшін:

Жұқпалы аурулардың алдын алу шараларын біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім

Бекіту


Кері байланыс

Оқушылармен сәлемдесу және түгендеу.

Үй жұмысын тексеру.

Психологиялық ахуал туғызу.

Психологиялық ахуал қалыптастыру.Сергіту сәті.

«Мен басқаның көзімен»

Ортаға бір оқушыдан кезекпен шығып, қалған қатысушылар ол жайлы қандай ой - пікірде екенін айтады. Оқушы өзін басқаның көзімен қандай адам екенін анықтайды.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша қайталау сұрақтарын қою:

1.Иммунитет дегеніміз не?

2. Иммуниттеттің қандай түрлері бар?

3.Лейкоциттердің түрлері және қызметі қандай?

4. Фагоцитоз құблысына анықтама беріңіздер.
«Ой қозғау» әдісі арқылы жаңа тақырыптың мәнін ашу:

Вакциналау барлық адам үшін қажетті ме?
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.
Тапсырма №1.

«ТОПТЫҚ ЖҰМЫС»

Вакциналаудың рөлін бағалау дебаты
А) 1 топ – « вакциналаудың артықшылықтары»

В) 2 топ – «вакциналаудың кемшілігі»

2-тапсырма. «Жеке жұмыс». Кестемен жұмыс.

Ғылыми атау

Анықтамасы

Жұғу жолдары

Жою жолдары

Холера










Дифтерия










Лейшманиоз
Герпес











Бекіту сұрақтары:

1. Иммунитеттің қандай түрлері бар?

2.Сарысуды не үшін енгізу керек түсіндіріңдер.

3. Өздеріне белгілі иммунитет түрлерін атаңдар.

3. Жасанды және табиғи иммунитет арасында қандай айырмашылық бар.

Бүгінгі сабақта:







Түсіндім




Түсінуді қажет етеді




Түсіне алмадым





Бағалау. «Өзін-өзі бағалау»

Берілген тапсырмаларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

Үйге тапсырма.

«Талдау айдарындағы тапсырмаларды орындау»

Мұғаліммен амандасады, мәлімет береді.

Сергіту сәтіне қаьысады.

Өткен тақырыпты еске түсіріп, сұрақтарға жауап береді.


Сұрақтарға жауап беріп, жаңа тақырыптың мәнін ашады.

Тәжірбие арқылы жаңа тақырыпты меңгеру.

Тапсырма арқылы жаңа сабақты меңгеру.

Сұрақтарға жауап бере отырып, тақырыпты меңгергенін анықтайды.



Дескиптор:

-Аурудың алдын алудағы вакцинацияның ролін бағалайды.

-Вакцинациялаудың артықшылығы мен кемшілігін саралайды.

ҚБ: 5 балл

Дескриптор: - Қарапайымдылар,

саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар

талатынын жұқпаның атауын анықтай біледі.

ҚБ: 5 балл




Слайд


Презентация


Жұмыс дәптері, оқулық.