Файл: Кні Малімні атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 25.04.2024

Просмотров: 11

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Буғибаева К.Ж.

Сынып: 6 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

С.Мұратбеков "Жусан иісі" повесінің тақырыбы мен идеясы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.1.1.1. әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау.

6.1.2.1. әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: С.Мұратбеков "Жусан иісі" повесіне сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну.

Көпшілігі: шығармадағы авторлық идеяның әлеуметтік-қоғамдық мәселемен байланысын анықтау.

Кейбір оқушылар:әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау, әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру.

Жоспар

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы


І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады.

І. Қызығушылығын ояту.

«Сөзді тап» ойыны. Ортаға бір оқушы шығып, бүгінгі тақырыпқа байланысты бірнеше сөзді дене қимылы арқылы көрсетеді. Қалған оқушылар сөзді табу арқылы са- бақтың тақырыбын болжайды.

Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады.
ІІ. Мағынаны тану. «Конверттегі сұрақ» әдісі.

Конвертте жасырылатын сұрақтар:

  1. Жазушы Сайын Мұртабеков туралы қандай мәлімет алдыңдар?

  2. «Жусан иісі» әңгімесіндегі Аян ауылға кіммен, қашан көшіп келеді?

  3. Аянды ауыл балалары қалай қарсы алды?

  4. Балалардың арманы қандай еді?

  5. Балалар Аянды қалай естеріне алушыеді?

  6. Әңгімені айтып отырған балаға жусанның иісі кімді есіне түсіреді?

  7. Қаралы қағаз деген не?

  8. Аянға келген қара қағаздың басқалардан айырмашылығы неде?

  9. Аян қара қағазды қалай қабылдады? Қалай әсер етті деп ойлайсыңдар?

  10. Аян жасырынған ат қораның іші қандай?

  11. Аян кімнен, неге жасырынып жылады?

  12. Аянның қандай бала екенін байқадыңдар?

Соғыс жылдарындағы балалар өмірінің көрінісі қалай бейнеленгендігі туралы айтып беріңдер.

Дескриптор:

  • сұрақтарға жауап береді;

  • кейіпкерге сыни тұрғыда баға береді;

  • салыстырады;

  • шығарманың идеясын анықтайды.

ҚБ

2-тапсырма. Шығарма мазмұны бойынша, тапсырмаларды орындаңдар:

– мәтін мазмұнына сәйкес тақырыпты анықтаңдар;

– мәтінді бірнеше мағыналық бөлікке бөліңдер;

– әр бөлікке атау беріңдер;

– әр бөліктің негізгі ойын білдіретін сөйлемдерді табыңдар

– мәтіндегі барлық кейіпкерлерді кезегімен атап шығыңдар;

– кейіпкерлерді сипаттайтын сөз, сөз тіркесі, сөйлемдерді анықтаңдар;

– кейіпкерлердің ой толғамын білдіретін сөйлемді көрсетіңдер;

– шығармадағы оқиға орын алған жерлерді атаңдар;

– шығарманы аяқтаудың нұсқасын ұсыныңдар.

Дескриптор:

  • мәтін мазмұнына сәйкес тақырыпты анықтайды;

  • мәтінді бірнеше мағыналық бөлікке бөледі, әр бөлікке атау береді;

  • әр бөліктің негізгі ойын білдіретін сөйлемдерді табады;

  • мәтіндегі барлық кейіпкерлерді анықтайды;

  • кейіпкерлерді сипаттайтын сөз, сөз тіркесі, сөйлемдерді анықтайды;

  • кейіпкерлердің ой толғамын білдіретін сөйлемді көрсетеді;

  • шығармадағы оқиға орын алған жерлерді атайды;

  • шығармадағы оқиға орын алған жерлерді анықтайды.

ҚБ

Бекіту. Әңгіменің аяқталуы туралы ойларыңмен бөлісіңдер. «Төрт сөйлем» тәсілі арқылы ой-пікірлеріңмен бөлісіңдер:

Пікір. «Жусан иісі» әңгімесінің мазмұны бойынша пікірлеріңді бір сөйлеммен білдіріңдер.

Дәлел. Пікірлеріңді бір сөйлеммен дәлелдеңдер.

Мысал. Пікірлеріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтіріңдер.

Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарыңдар.

Дескриптор:

  • Әңгіменің аяқталуы туралы ойларымен бөліседі;

  • «Төрт сөйлем» тәсілі арқылы тақырыпты қорытындылайды;

  • әңгіме мазмұны бойынша пікірлерін бір сөйлеммен білдіреді;

  • Пікірлерін бір сөйлеммен дәлелдейді;

  • Пікірлерін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді;

  • Тақырып бойынша қорытынды шығарады.

ҚБ

Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады.

Ортаға бір оқушы шығып, бүгінгі тақырыпқа байланысты бірнеше сөзді дене қимылы арқылы көрсетеді. Қалған оқушылар сөзді табу арқылы са- бақтың тақырыбын болжайды.
«Конверттегі сұрақ» әдісімен өткен сабақты еске түсіреді.

Сұрақтарға жауап береді;

Кейіпкерге сыни тұрғыда баға береді;

Салыстырады;

Шығарманың идеясын анықтайды.

Мәтін мазмұнына сәйкес тақырыпты анықтайды;

Мәтінді бірнеше мағыналық бөлікке бөледі, әр бөлікке атау береді;

Әр бөліктің негізгі ойын білдіретін сөйлемдерді табады;

Мәтіндегі барлық кейіпкерлерді анықтайды;

Кейіпкерлерді сипаттайтын сөз, сөз тіркесі, сөйлемдерді анықтайды;

Кейіпкерлердің ой толғамын білдіретін сөйлемді көрсетеді;

Шығармадағы оқиға орын алған жерлерді атайды;

Шығармадағы оқиға орын алған жерлерді анықтайды.
Оқушылар әңгіменің аяқталуы туралы ойларымен бөліседі;

«Төрт сөйлем» тәсілі арқылы тақырыпты қорытындылайды;

Әңгіме мазмұны бойынша пікірлерін бір сөйлеммен білдіреді;

Пікірлерін бір сөйлеммен дәлелдейді;

Пікірлерін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді;

Тақырып бойынша қорытынды шығарады.


Қалыптастырушы бағалау

ҚБ




ҚБ



ҚБ



ҚБ





6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
С.Мұратбеков "Жусан иісі" повесі


С.Мұратбеков "Жусан иісі" повесі

С.Мұратбеков "Жусан иісі" повесі



Сабақтың соңы


Кері байланыс.