Файл: Білім беру йымыны атауы 22 Пні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 25.04.2024

Просмотров: 18

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Білім беру ұйымының атауы

№ 22

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы

Педагогтің аты-жөні:

Каратаева Б.К.

Күні:

15.11.21

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.2.2.5 -қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасуының біріктіруші рөлін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасуының біріктіруші рөлін түсіндіреді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Ж/Т Оқушы бұл ұғымдарға қатысты өз ойларын білдіреді және бір-бірімен байланысын қарастырады.

«ру, тайпа, жүз, ата жұрт, ата мекен»
у.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

Қазақстан тарихы І том (көне заманнан бүгінге күнге дейін) Алматы, «Атамұра» 2010 ж.


Жаңа білім


  • Мәтінмен жұмыс

Оқушыларға тақырыптарына байланысты мәтінмен қамтамасыз етіп, тарихи кезеңдер негізінде көшпелі қоғамдағы рулардың қалыптасуына талдау жүргізуді тапсырыңыз

Сұрақ: «Генетикалық код» деген не?

«Мәдени-генетикалық код» -дегенді қалай түсінеміз?

БЖБ жазу


Мәтінмен жұмыс


Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

БЖБ жазажы

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

К.А.Акышев. Древные с средневековые государства на территории Казахстана. Алматы, 2013 г.
ұсыну.

Бекіту


Сабақты қорытындылау Жүздік жүйенің қазақ қоғамындағы орны мен рөлі қандай?

Тест тапсырмасын беру


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»



Рефлексия

- Нені білдім? Нені үйрендім?

- Нені толық түсінбедім?

- Немен жұмысты жалғастыру қажет?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін айтады








Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: № 22

Күні:22.11.21 Мұғалімнің аты жөні: Каратаева Б.К.

Сынып: 10



Сабақтың тақырыбы:

Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.2.3 – қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеологиялық аңыздар);


Сабақтың мақсаттары

Шежіре, генеология ұғымдарының мағынасын ашу.

Генеологиялық аңыздарды сипаттау

Ғалымдардың қазақ шежіресі туралы жазған еңбектерін, айтқан пікірлерін талдау

Сабақтың барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар


Сабақтың басы:

3 минут



Ұйымдастыру кезеңі:
Үй тапсырмасын сұрау. «Почта» әдісі арқылы алған білімдерін ортаға салу. Сұрақ-жауап
ҚБ; «Ауызша марапаттау» (Жарайсың! Керемет!, Ғажапсың!

Оқулық

Жұмыс дәптері


Сабақтың ортасы:

3 минут

12 минут

5 минут


Жаңа сабақ. Зерттеу және талдау. Жаңа білімге ізденіс

БЫМ/Б «Галлереяға саяхат» әдісі арқылы оқушы назарына шежірені сипаттайтын ағаш суреті көрсетілдеі.



-Суреттен не көрдік?

Келесі сұрақтар төңірегінде ойлануды сұраңыз:

- шежіре дегеніміз не?

-тамыр нені сипаттайды?

-неліктен жеті атаны білу маңызды?

Оқушылардың жауаптары арқылы бүгінгі сабақ тақырыбы ашылады.
М. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстырылады.
Ж «1-тапсырма. Кесте толтыру «Ұлы ғалымдар сөйлейді» «Жүз» ұғымы туралы айтылған пікірлердің авторын сәйкестендіру





Пікірлер




Авторы

1

"Алтын Орда мемлекетінің ыдырауы кезінде қазақтар өздері көшіп жүретін жерлердегі өз құқықтарын қамтамасыз ету үшін осындай үлкен одақтар құрған".

А

М. С. Мұқанов


2

"Қазақ елі, жері үш жүзге моңғолдарға дейінгі кезеңде — X—XII ғасырларда бөлінді", — деп есептейді.

Ә

Тұрсын Икрамұлы Сұлтанов

3

-"Жүздердің құрылуына табиғи-географиялық себептермен қатар саяси оқиғалар әсер етті, жекелеген ордалар ерекше саяси одақтар ретінде XVI ғасырдың аяғында қалыптасты", — дейді.

Б

Василий Владимирович Бартольд

4

"Қазақ жүздерінің пайда болуына географиялық фактор әсер етті, табиғи-географиялық жағдайға икемделу және аумақтық оқшаулану жүздердің мәдени-шаруашылық ерекшеліктерін қалыптастырды", — деп есептейді.

В

Михаил Порфирьевич Вяткин

5

Жүздердің құрылуы жөнінде нақты деректердің тапшылығын айта келіп: "XVI ғасырдың екінші жартысында ұлыс жүйесі біртіндеп жүздерге ауысқан", — деген болжам айтады.

Г

С. Аманжолов

6

Қазақтың жүздері этноәлеуметтік ағзаның жоғары санаттарының бірі. "Этноәлеуметтік организм" деп этностық, әлеуметтік, шаруашылық, саяси бірлестіктерді түсінеміз.

Ғ

Ш. Уалиханов




1

2

3

4

5

6


Дескриптор:

1.Жүз ұғымының пайда болуы туралы әр түрлі пікірлер бар екенін біледі.

2.Жүз ұғымының пайда болуы пікір айтқан ғалымдарды анықтайды.
Қ\майликтер арқылы бағалау

Оқулық

Жұмыс дәптері

Қазақстан картасы, Суреттер

Кесте парағы


Сабақтың соңы:

10 минут


Сабақты бекіту: «Guizlet live» әдісі бойынша жаңа сабақты пысықтау. «Біз не білдік?» Сұрақ-жауап

Рефлексия : «4Қ» тәсілімен оқуда қызық, қиын, қажет, құнды тұстарын стикерге белгілейді

Үйге тапсырма беру:§25 Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы

Кері байланыс парағы

стикер





Білім беру ұйымының атауы

№ 22

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы

Педагогтің аты-жөні:

Каратаева Б.К.

Күні:

22.11.21

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.2.2.3 -қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар);

Сабақтың мақсаты

қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіреді (шежіре, генеалогиялық аңыздар);

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру



Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы туралы не білетіндерін сұрау Сұрақтар беру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

Қазақстан тарихы І том (көне заманнан бүгінге күнге дейін) Алматы, «Атамұра» 2010 ж.


Жаңа білім


  • Мәтінмен жұмыс

Оқушыларға тақырыптарына байланысты мәтінмен қамтамасыз етіп, тарихи кезеңдер негізінде көшпелі қоғамдағы рулардың қалыптасуына талдау жүргізуді тапсырыңыз.



Мәтінмен жұмыс

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

«Жұлдызшалар»

Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

К.А.Акышев. Древные с средневековые государства на территории Казахстана. Алматы, 2013 г.
Н.Э.Масанов, Ж.Б.Абылхожин,

И.В. Ерофеева, А.Н.Алексеенко, Г.С.Баратова. История Казахстана. Народы и культуры. Алматы, 2001 г.

«Жүз» ұғымы туралы Ш. Уәлиханов, С.Аманжолов, Н. Аристов, М. Мұқанов, В.В.Бартольд, Ю.А Зуев, Ж.О.Артықбаев т.б. ғалымдардың пікірлерін ұсыну.



Бекіту


Сабақты қорытындылау Жүздік жүйенің қазақ қоғамындағы орны мен рөлі қандай?

Үйге тапсырма«Дәстүр мен мәдениет – ұлттың генетикалық коды» немесе«Мәдени-генетикалық код - ұлттың негізі» тақырыптарының бірінемақала жазу»150-200 сөз.


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка


Кері байланыс

- Нені білдім? Нені үйрендім?

- Нені толық түсінбедім?

- Немен жұмысты жалғастыру қажет?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект





Білім беру ұйымының атауы

№ 22

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы

Педагогтің аты-жөні:

Каратаева Б.К.

Күні:

22.11.21

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.2.2.1 -қазақтардың этникалық құрылымын сипаттау үшін «ру», «тайпа », «жүз», « ата-жұрт», «ата-мекен» ұғымдарын пайдалану;

Сабақтың мақсаты

Көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін ескере отырып, қазақтардың ру-тайпалық құрылымыныңқалыптасуы мен рулық құрылымның функционалдық маңызын түсіну.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Ж/Т Тақтаға тақырыпқа байланысты негізгі ұғымдар жазылады. Оқушыларбұл ұғымдарға қатысты өз ойларын білдіреді және бір-бірімен байланысын қарастырады.

«ру, тайпа, жүз, ата жұрт, ата мекен»
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы туралы не білетіндерін сұрап, сыныптық талқылау ұйымдастыру.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

Қазақстан тарихы І том (көне заманнан бүгінге күнге дейін) Алматы, «Атамұра» 2010 ж.


Жаңа білім


  • Мәтінмен жұмыс

Оқушыларға тақырыптарына байланысты мәтінмен қамтамасыз етіп, тарихи кезеңдер негізінде көшпелі қоғамдағы рулардың қалыптасуына талдау жүргізуді тапсырыңыз.

  • Сақ-үйсін –ғұн дәуіріндегі ру-тайпалық ұйымдасу

  • Ерте Түркі дәуіріндегіру-тайпалық ұйымдасу

  • ХІ-ХІІІ ғғ. кезіндегі ру-тайпалық ұйымдасу (Найман, Қыпшақ т.б)

  • ХІІІ-ХҮ ғғ. ру-тайпалық ұйымдасу

Ш. Уәлихановтың пікірі бойынша, "Алтын Орда мемлекетінің ыдырауы кезінде қазақтар өздері көшіп жүретін жерлердегі өз құқықтарын қамтамасыз ету үшін осындай үлкен одақтар құрған".

Н.А.Аристовтың ойынша, "жүздерге бірігу жоңғар шапқыншылығы кезінде шыққан".

Василий Владимирович Бартольд: "Қазақ жүздерінің пайда болуына географиялық фактор әсер етті, табиғи-географиялық жағдайға икемделу және аумақтық оқшаулану жүздердің мәдени-шаруашылық ерекшеліктерін қалыптастырды", — деп есептейді.

Михаил Порфирьевич Вяткин: "Жүздердің құрылуына табиғи-географиялық себептермен қатар саяси оқиғалар әсер етті, жекелеген ордалар ерекше саяси одақтар ретінде XVI ғасырдың аяғында қалыптасты", — дейді.

С. Аманжолов: "Қазақ елі, жері үш жүзге моңғолдарға дейінгі кезеңде — X—XII ғасырларда бөлінді", — деп есептейді.

Шығыстанушы Тұрсын Икрамұлы Сұлтанов жүздердің құрылуы жөнінде нақты деректердің тапшылығын айта келіп: "XVI ғасырдың екінші жартысында ұлыс жүйесі біртіндеп жүздерге ауысқан", — деген болжам айтады.

Махмүд бен Уәлидің 1634—1641 жылдарда жазылған еңбегінде: "Шайбани хан өлгеннен кейін оның ұлы Баһадүр осы ел мен ұлысқа басшылық ете бастады... ол қыстауы мен жайлауы үшін Ақ Орданы таңдап алды, ол әрі Йүз-Орда ретінде де белгілі", — дейді. Осы деректе кездесетін йүз (жүз) сөзін кейбір зерттеушілер қазақтың жүзімен теңестіреді.

М. С. Мұқановтың пайымдауынша, қазақтың жүздері этноәлеуметтік ағзаның жоғары санаттарының бірі. "Этноәлеуметтік организм" деп этностық, әлеуметтік, шаруашылық, саяси бірлестіктерді түсінеміз.

деген сұрақ қойып, оқушылардан неліктен осы сөзді таңдағанын нақты дәлел келтіру арқылы өз ойын негіздейді.
Сұрақ: «Генетикалық код» деген не?

«Мәдени-генетикалық код» -дегенді қалай түсінеміз?

2-тапсырма Берілген ұғымдарды пайдаланып, қазақ ұлтының этникалық құрамын сипаттаңыз.




Ру

Тайпа

Жүз

Ата-жұрт

Атамекен

Сипаттама

















Мәтінмен жұмыс


Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Дескрийптор:

Тақырып аясында ру-тайпа ұғымын ашу;

Ру-тайпалық бірлестікке бөліну ерекшеліктерін түсіндіру;

Ру-тайпалық бірлестіктің қоғамдағы рөлін сипаттау;

Жүз ұғымының мәні де толық ашылған жоқ. Біраз зерттеушілер қазақтың "жүз" деген сөзін арабтың "джуз" — бір нәрсенің "басты бөлігі", "тармақ" деген сөзімен сәйкестендіреді.

«Жүз», қазақ жүздерінің мәні, олардың құрылуы туралы пікірлеріңіз қандай? деген сұрақ төңірегінде сыныптық талқылау ұйымдастыру. «Қазақ рулары неліктен жүзге бірікті?»,«Қазақ жүздерінің қандай ішкі белгілері бар?»деген сұрақтар төңірегінде өзіндік ой қорытынды шығарады.



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

«Жұлдызшалар»

Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

К.А.Акышев. Древные с средневековые государства на территории Казахстана. Алматы, 2013 г.
Н.Э.Масанов, Ж.Б.Абылхожин,

И.В. Ерофеева, А.Н.Алексеенко, Г.С.Баратова. История Казахстана. Народы и культуры. Алматы, 2001 г.

«Жүз» ұғымы туралы Ш. Уәлиханов, С.Аманжолов, Н. Аристов, М. Мұқанов, В.В.Бартольд, Ю.А Зуев, Ж.О.Артықбаев т.б. ғалымдардың пікірлерін ұсыну.



Бекіту


Сабақты қорытындылау Жүздік жүйенің қазақ қоғамындағы орны мен рөлі қандай?

Үйге тапсырма«Дәстүр мен мәдениет – ұлттың генетикалық коды» немесе«Мәдени-генетикалық код - ұлттың негізі» тақырыптарының бірінемақала жазу»150-200 сөз.


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка


Кері байланыс

- Нені білдім? Нені үйрендім?

- Нені толық түсінбедім?

- Немен жұмысты жалғастыру қажет?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект





Білім беру ұйымының атауы

№ 22

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы

Педагогтің аты-жөні:

Каратаева Б.К.

Күні:

22.11.21

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.2.2.1 -қазақтардың этникалық құрылымын сипаттау үшін «ру», «тайпа », «жүз», « ата-жұрт», «ата-мекен» ұғымдарын пайдалану;

Сабақтың мақсаты

Көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін ескере отырып, қазақтардың ру-тайпалық құрылымыныңқалыптасуы мен рулық құрылымның функционалдық маңызын түсіну.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Ж/Т Тақтаға тақырыпқа байланысты негізгі ұғымдар жазылады. Оқушыларбұл ұғымдарға қатысты өз ойларын білдіреді және бір-бірімен байланысын қарастырады.

«ру, тайпа, жүз, ата жұрт, ата мекен»
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы туралы не білетіндерін сұрап, сыныптық талқылау ұйымдастыру.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

Қазақстан тарихы І том (көне заманнан бүгінге күнге дейін) Алматы, «Атамұра» 2010 ж.


Жаңа білім


  • Мәтінмен жұмыс

Оқушыларға тақырыптарына байланысты мәтінмен қамтамасыз етіп, тарихи кезеңдер негізінде көшпелі қоғамдағы рулардың қалыптасуына талдау жүргізуді тапсырыңыз.

  • Сақ-үйсін –ғұн дәуіріндегі ру-тайпалық ұйымдасу

  • Ерте Түркі дәуіріндегіру-тайпалық ұйымдасу

  • ХІ-ХІІІ ғғ. кезіндегі ру-тайпалық ұйымдасу (Найман, Қыпшақ т.б)

  • ХІІІ-ХҮ ғғ. ру-тайпалық ұйымдасу

Ш. Уәлихановтың пікірі бойынша, "Алтын Орда мемлекетінің ыдырауы кезінде қазақтар өздері көшіп жүретін жерлердегі өз құқықтарын қамтамасыз ету үшін осындай үлкен одақтар құрған".

Н.А.Аристовтың ойынша, "жүздерге бірігу жоңғар шапқыншылығы кезінде шыққан".

Василий Владимирович Бартольд: "Қазақ жүздерінің пайда болуына географиялық фактор әсер етті, табиғи-географиялық жағдайға икемделу және аумақтық оқшаулану жүздердің мәдени-шаруашылық ерекшеліктерін қалыптастырды", — деп есептейді.

Михаил Порфирьевич Вяткин: "Жүздердің құрылуына табиғи-географиялық себептермен қатар саяси оқиғалар әсер етті, жекелеген ордалар ерекше саяси одақтар ретінде XVI ғасырдың аяғында қалыптасты", — дейді.

С. Аманжолов: "Қазақ елі, жері үш жүзге моңғолдарға дейінгі кезеңде — X—XII ғасырларда бөлінді", — деп есептейді.

Шығыстанушы Тұрсын Икрамұлы Сұлтанов жүздердің құрылуы жөнінде нақты деректердің тапшылығын айта келіп: "XVI ғасырдың екінші жартысында ұлыс жүйесі біртіндеп жүздерге ауысқан", — деген болжам айтады.

Махмүд бен Уәлидің 1634—1641 жылдарда жазылған еңбегінде: "Шайбани хан өлгеннен кейін оның ұлы Баһадүр осы ел мен ұлысқа басшылық ете бастады... ол қыстауы мен жайлауы үшін Ақ Орданы таңдап алды, ол әрі Йүз-Орда ретінде де белгілі", — дейді. Осы деректе кездесетін йүз (жүз) сөзін кейбір зерттеушілер қазақтың жүзімен теңестіреді.

М. С. Мұқановтың пайымдауынша, қазақтың жүздері этноәлеуметтік ағзаның жоғары санаттарының бірі. "Этноәлеуметтік организм" деп этностық, әлеуметтік, шаруашылық, саяси бірлестіктерді түсінеміз.

деген сұрақ қойып, оқушылардан неліктен осы сөзді таңдағанын нақты дәлел келтіру арқылы өз ойын негіздейді.
Сұрақ: «Генетикалық код» деген не?

«Мәдени-генетикалық код» -дегенді қалай түсінеміз?

2-тапсырма Берілген ұғымдарды пайдаланып, қазақ ұлтының этникалық құрамын сипаттаңыз.




Ру

Тайпа

Жүз

Ата-жұрт

Атамекен

Сипаттама

















Мәтінмен жұмыс


Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Дескрийптор:

Тақырып аясында ру-тайпа ұғымын ашу;

Ру-тайпалық бірлестікке бөліну ерекшеліктерін түсіндіру;

Ру-тайпалық бірлестіктің қоғамдағы рөлін сипаттау;

Жүз ұғымының мәні де толық ашылған жоқ. Біраз зерттеушілер қазақтың "жүз" деген сөзін арабтың "джуз" — бір нәрсенің "басты бөлігі", "тармақ" деген сөзімен сәйкестендіреді.

«Жүз», қазақ жүздерінің мәні, олардың құрылуы туралы пікірлеріңіз қандай? деген сұрақ төңірегінде сыныптық талқылау ұйымдастыру. «Қазақ рулары неліктен жүзге бірікті?»,«Қазақ жүздерінің қандай ішкі белгілері бар?»деген сұрақтар төңірегінде өзіндік ой қорытынды шығарады.



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

«Жұлдызшалар»

Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

К.А.Акышев. Древные с средневековые государства на территории Казахстана. Алматы, 2013 г.
Н.Э.Масанов, Ж.Б.Абылхожин,

И.В. Ерофеева, А.Н.Алексеенко, Г.С.Баратова. История Казахстана. Народы и культуры. Алматы, 2001 г.

«Жүз» ұғымы туралы Ш. Уәлиханов, С.Аманжолов, Н. Аристов, М. Мұқанов, В.В.Бартольд, Ю.А Зуев, Ж.О.Артықбаев т.б. ғалымдардың пікірлерін ұсыну.



Бекіту


Сабақты қорытындылау Жүздік жүйенің қазақ қоғамындағы орны мен рөлі қандай?

Үйге тапсырма«Дәстүр мен мәдениет – ұлттың генетикалық коды» немесе«Мәдени-генетикалық код - ұлттың негізі» тақырыптарының бірінемақала жазу»150-200 сөз.


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка


Кері байланыс

- Нені білдім? Нені үйрендім?

- Нені толық түсінбедім?

- Немен жұмысты жалғастыру қажет?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект