Файл: за мерзімді жоспар блімі Мектеп аныш Сатпаев атындаы орта мектеп кмм.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 26.04.2024
Просмотров: 7
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: «Қаныш Сатпаев атындағы орта мектеп» КММ | |||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Искакова Райгул Нурсапаевна | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Заттардың суда еруі. №5 зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу» Solutions. Solubility. Laboratory practice №5 «Solubility of substances» | |||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.3.4.1 -заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктеу 8.3.4.2 -ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіндіру | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: зертханалық жұмыс жасау барысында ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіне отырып заттардың ерігіштігін зерттеу; Оқушылардың басым бөлігі: тәжірибе нәтижесі бойынша байқаған құбылыстарды салыстыру және қорытындылау; Кейбір оқушылар: есептер шығара алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||
You will | -classify the substances according to the degree of solubility; -learn about solutions and their importance; -determine the composition of salt solutions by using evaporation method; -know and determine saturated solutions. - заттардың ерігіштігі дәрежесіне қарай классификациясы; - шешімдер мен олардың маңыздылығы туралы білуге; - булану әдісімен тұзды ерітінділердің құрамын анықтау; - Қаныққан шешімдерді білу және анықтау. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | 1. Ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын айқындап, заттардың суда ерігіштігін анықтай алады; 2. Тәжірибе нәтижесі бойынша байқаған құбылыстарды сипаттай алады; | |||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік дағдылар: заттар ерігіштігіне әсер ететін факторларды анықтау, заттардың ерігіштік кестесін және графигін қолдану дағдыларынқалыптастыру. Терминология:
| |||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіну үшін ерітінділер және олардың концентрациясы жөнінде білім қажет; Жеке тұлғаның пікірін ескеріп, әрбір ойдың құндылығын құрметтеуге үйрету; Зертханалық тәжірибелер жүргізу барысында оқушылар бірлік пен ынтымақтастықты сақтап, бірлесе тәжірибе барысында топпен ұйымдаса жұмыс жасайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Жаратылыстану-5.3.2.5 заттарды ерігіштігі бойынша жіктеу; | |||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Белсенді тақта, слайд | |||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Жаратылыстану 5-сынып 5.3.2.4 еріген заттың массалық үлесін анықтау; 8.3.4.1 заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктеу; | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин 3мин 2 мин | 1.Сынып ахуалын тудыру. Good morning dear сhildren! Haw are you feel today? Let^ s start our lesson Who is on duty today ?Are all present? I want to divade you into 3 groups 2.Топқа бөлу. Балалар solvent solute solution сөздерін таңдау арқылы топқа бөлінеді.: 1-топ solvent 2-топ solute 3-топ solution Children are divided into groups by choosing the words solvent solute solution Топ басшылары сайланады. Топ басшысы өзінің тобында –хатшыны, бақылаушыны, баяндаушыны, Тайм киперді сайлайды. Миға шабуыл: 1.Табиғатта ең көп тараған зат (су) 2.Судың формуласы (Н2О) 3.Судың қайнау температурасы (100 0С) 4.Адамның денесіндегі судың үлесі(65-7 ) 5.Мидағы судың мөлшері(81 ) 6.Судың қатты күйі(мұз) 7.Судың қату температурасы(0 ) 8.Жердің су қабаты(гидросфера) 9.Жер шарындағы судың пайызы(70 ) 10.Судың кристалл тор типі(молекулалық) Сұрақтарға жауап беру арқылы сабақтың тақырыбын мақсатын анықтау. - theme of today's lesson: -you will: Жаңа сабақ бойынша термин сөздермен танысу. | Топқа бөлінеді Интербелсенді тақта слайд | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 7 мин 6 мин 9 мин 1 мин | Үш топқа сұрақтар тастау. Жауаптарын постерге түсіріп қорғау. Querying for three groups. Posting replies to posters. 1-топ: -Ерітінді деген не? -Ерітіндінің қандай құраушылары еріткіш пен еріген зат деп аталады? -Агрегаттық күйлеріне байланысты қандай ерітінділер бар? 2-топ: -Ерігіштік деген не? Қатты және газ тәрізді заттардың ерігіштігі қандай факторларға тәуелді? - Ерігіштік кестесін пайдаланып, жақсы еритін, аз еритін, іс жүзінде ерімейтін заттарға мысал келтіріңдер. 3-топ: -Қаныққан және қанықпаған ерітінді деген не? - Күнделікті өмірде бір ғана натрий хлориді, тұз ерітіндісінің медицина, ауыл шаруашылығы, үй жағдайында пайдалануға болады, осы жөнінде толығырақ айтып беріңдер. Әр топ шығып жауап береді. ҚБ: «Бас бармақ» әдісі 5-зертханалық тәжірибе: Заттардың ерігіштігін зерттеу. Мақсаты: әр түрлі заттардың суда ерігіштігін зерттеңдер. Тәжірибе 1.Әр түрлі заттардың суда ерігіштігін зерттеу. Химиялық стакандарға бірдей мөлшерде әр түрлі заттарды саламыз:
Барлығына аздаған мөлшерде бірдей су құямыз. Мұқият араластырамыз. Experiments 1. To study water solubility of various substances. We also create the same amount of chemicals as: 1. СuSO4 - copper sulphate 2. NaCl-sodium chloride 3. CaCO3 - calcium carbonate We bring a few small quantities of water. Mix thoroughly. Химиялық реакциялардың белгісі байқалама, байқауды талдаймыз. There is no indication of chemical reactions, we analyze the competition. -Қай заттың судағы ерігіштігі жоғары? Which substance is soluble in water? Әр бір топ жасаған тәжірибелері бойынша кезекпен келесі топқа өз тәжірибелерінің тұжырымын айтып, талқылайды шығарады. ҚБ: «От шашу» Facts: Some mineral salts have been carried to the oceans and seas by rivers for many centuries. These salts are soluble in water and produce ions such as CI-, Na+, SO42-, Mg2+, Ca2+. These dissolved ions make sea salt. | Қосымша №1 Презентация Стақан, шыны таяқша, | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Есептер шығару Calculation of the mass mass 1.Молярлық массаларын есептеу М (CaCO 3 )= 40+12+16*3=100 г/моль 2. Молярлық массаларын есептеу М (CaO)= 40+16=56 г/моль 2. Молярлық массаларын есептеу М (NaCI)= 23+35,5=58,5 г/моль ν 3 Кері байланыс: Әр бір топ бір-бірін бағалайды. Сабақтың қалай өткені туралы, сабақтың қай бөлігі сәтті, қай бөлігі сәтсіз екендігі, алдағы сабақтан не күтесіз т.б. кері байланыс үшін стикер таратады | | ||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Тәжірибе жасау арқылы кейбір оқушылар ойларын тиянақтап, білімдерін тереңдетеді. | Эксперимент түрінде тапсырмалар берілді. Оқушылар топ болып жұмыс жасап өз эксперименттерін тұжырымдап, нақтылай білгендері үшін бағаланады | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |