Файл: азастан Республикасыны Білім жне ылым министрлігі орта мектебі кмм.doc
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 26.04.2024
Просмотров: 13
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Әдебиеттік оқу 4-сабақk
Бөлім: | Уақыт | |
Мұғалімнің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: 3 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Ауыл күзі | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 3.2.1.2 шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, сын тұрғысынан бағалап оқу 3.2.2.1қолдануға (практикалық), бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап бер | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: шығармадан қажетті ақпаратты тауып оқиды. Көптеген оқушылар: өз ойы мен сезімін жеткізе алады. Кейбір оқушылар: күз тақырыбында жазылған өлеңдерді есіне түсіріп, мәнерлеп оқиды. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 10 мин | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Топқа бөліну «Санау» әдісі бойынша өтеді. Өткен сабаққа шолу: - «Күз» шығармасын мазмұндау. Оқу материалын жариялау «Сұрақтар ілмегі» әдісі арқылы жүреді: -Қазір жылдың қай мезгілі? -Күздің нешінші айы? -Ауа райы қандай? - Ендеше бүгінгі сабақта да күз туралы туынды оқып, ауыл күзінің қандай болатынын білетін боламыз. |
Тақырыпты ашады. Тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді. | | |
Сабақтың ортасы 15 мин 2 мин 15 мин | (Ұ) 1- тапсырма. А) Анықтамамен жұмыс: Ә) Т.Жароковтың «Ауыл күзі» өлеңін тыңда. Өлең ырғағына мән бер. Мәнерлеп оқуға жаттық. Б) Анықтамамен жұмыс: В) Автор туралы әңгіме. Тайыр Жароков (1908–1965) қазіргі Батыс Қазақстан облысы Жәнібек ауда- ны Жетібай ауылында туған. Ұлы Отан соғысына қатысқан. Балаларға арналған «Күн тіл қатты», «Теңіз баласы» және т.б. жыр жинақтары бар. Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Кейбір оқушыға: -Күз тақырыбында жазылған қандай өлеңдерді білесің? Мәнерлеп оқы. Сергіту сәті: «Көңілді күн» әні. (Т) 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, алқыла» әдісімен жүреді. 1-топ: Өлеңнен көркемсөзді теріп жаз. Эпитет немесе теңеу екенін анықта. 2-топ: Кестені толтыр. 3-топ: Сен осы мәтіндер бойынша қандай сурет салар едің? Ашық түсті бояулар қай мәтінге сәйкес келеді деп ойлайсың? Күңгірт түсті ше? Неліктен? 4-топ: Екі мәтінді салыстыр. Ұқсастығы неде? Айырмашылығы ше? Ә) «Жұмбақ жеміс» ойыны. Топқа бөлініп, бір топ екінші топқа жұмбақ жемістің сипатын айтады. Қарсы топ оның атауын табуы тиіс. Б) Берілген сызбаға сай «Күз» тақырыбына өлең құрастырып көріңдер. | - Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқиды. - Автор туралы әңгімелейді. Терминдердің анқтамасын жазып алады. Билеп сергиді. - Мәтіннің негізгі ойына сай келетін нақыл сөздер ойластырып жазады. - Мәтінге сүйеніп, әр жылды сипаттап айтады. - Ертегі бойынша 5–6 сұрақ құрастырып, жауап береді. | Дескриптор:- Қарасөз бен өлеңді ажыратады-1балл. -Өлеңді мәнерлеп оқиды-1балл. -Автор туралы әңгімелейді-1балл. Дескриптор: - Өлеңнен көркемсөзді теріп жаз. Эпитет немесе теңеу екенін анықтайды-1балл. - Мақал-мәтелдерге сәйкес келетін өлең жолдарын табады-1балл. - Мәтіндер бойынша қандай сурет салатынын әңгімелейді-1балл. - Екі мәтінді салыстырып, ұқсастығы мен айырмашылығын айтады-1балл. - Жұмбақ жемісті сипатттап, жауабын табады-1балл. -Өлең жолдарын құрастырады-1балл. | Оқулық Оқулық, дәптер |
Сабақтың соңы 3 мин | Кері байланыс: «Менің сөзім» әдісі бойынша өтеді. Оқушылардың жауабын талдап, ҚБ қояды. Оқу тапсырмасы: өлеңді жаттау. | Сабаққа кері байланыс жасайды. | ҚБ қойылады. | |
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Әдебиеттік оқу 5-сабақ
Бөлім: | Уақыт | |
Мұғалімнің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: 3 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Қысқы кеш суреттері | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 3.1.1.1 шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру 3.2.8.1 эпизодтарды салыстыру, сюжеттің дамуындағы өзгерістерді анықтау | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қояды және жауап береді, сюжеттің дамуындағы өзгерістерді анықтай алады. Көптеген оқушылар: көркемсөздерді дұрыс қолдана алады. Кейбір оқушылар: қыс тақырыбында жазылған өлеңдерді есіне түсіріп, мәнерлеп оқиды. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін ширату жаттығуларын жасату. Топқа бөліну «Санау» әдісі бойынша өтеді. Өткен сабаққа шолу: - «Ауыл күзі» өлеңін мәнерлеп оқу. Оқу материалын жариялау «Жұмбақ» және «Миға шабуыл» әдісі арқылы жүреді: 1. Қыста бар да, жазда жоқ. (қар) 2. Құлағы мен көзi жоқ, Жоқ тiптi қол мен аяғы. Бiрақ ғажап өнерпаз, Мәнерлеп ою ояды. (аяз) 3. Көлге жапқан қақпақ Сiресiп тұр – Қатты-ақ. (мұз) 4. Қанаты жоқ – ұшады. Аяғы жоқ – желедi. Аузы жоқ – ұлиды.(боран) -Күзден кейін қандай жыл мезгілі келеді? -Қыс туралы әңгімелеп беріңдер. - Ендеше бүгінгі сабақта қыс жайлы өлеңді оқып, жыл мезгілінің ерекшеліктерін білетін боламыз. | Жаттығу жасайды. Топқа бөлінеді. Жұмбақ шешеді. Сұрақтарға жауап береді. | «От шашу» әдісі | |
Сабақтың ортасы 10 мин 2 мин 20 мин | (Ұ) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен жүзеге асырылады. А) «Қысқы кеш» өлеңін дауыстап, тізбектей, түсініп оқыңдар. ә) «Сұрақ-жауап: -Өлеңді қайталап оқып, боранға қатысты сөздерді тап, дауыстап айт. -Ақын суреттеген қысқы боран нені елестетеді? Сергіту сәтінде «Поэзия минуты». Абайдың «Қыс» өлеңін тізбектей оқу. (Т) 2-тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі арқылы орындалады. Дәптермен жұмыс болады. 1-топ: Қыс мезгілін суреттейтін көркемсөздерден кластер құрастыр. 2-топ: Суретке қарап, қыс мезгілінің маңызын айт. Суретті сипатта. 3-топ: Қыс туралы мақал-мәтелдердің мағынасын ашып түсіндір. 4-топ: Жырдағы көркемсөзді қолданып, қыс туралы әңгіме құрап айтыңдар. Ә) «Қыс» тақырыбына өлең құрастырып көріңдер. Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады Қарқыны жоғары оқушыға: - Оқуға, білімге, өнер үйренуге шақыратын тағы қандай шығармаларды білесің? | - Өлеңді оқиды. - Жас кезде көңіл бөлу керек істерді айтады. - Өлеңнен Абай атаның өсиет, нақыл сөздерін теріп жазып, жаттап алады. Өлең оқиды. - Топта тапсырманы талқылап, орындайды. | Дескриптор: - Өлеңді мәнерлеп оқиды-1балл. - Боранға қатысты сөздерді тауып, дауыстап айтады-1балл. - Ақын суреттеген қысқы боран нені елестететінін айтады-1балл. -Шығарманы талдайды-1балл. Дескриптор: - Көркемсөзден кластер құрастырады-1балл. - Қыс мезгілінің маңызын айтып, суретті сипаттайды-1балл. - Қыс туралы мақал-мәтелдердің мағынасын ашады-1балл. - Жырдағы көркемсөзді қолданып, қыс туралы әңгіме құрап айтады-1балл. «Қыс» тақырыбына өлең құрастырады-2балл. | Оқулық, Оқулық, дәптер |
Сабақтың соңы 2 мин | Кері байланыс: «Менің сөзім» әдісі бойынша өтеді. Оқу тапсырмасы: «Қысқы кеш» өлеңінен 2 шумақ жаттау. | Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. | ҚБ қойылады. | |
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Әдебиеттік оқу 6-сабақ
Бөлім: | Уақыт | |
Мұғалімнің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: 3 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Қысқы кеш | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 3.2.1.2 шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, сын тұрғысынан бағалап оқу 3.1.1.1 шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: шығармадан қажетті ақпаратты тауып оқиды, маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қояды, жауап береді. Көптеген оқушылар: өз ойы мен сезімін жеткізе алады. Кейбір оқушылар: қыс тақырыбында жазылған өлеңдерді есіне түсіріп, мәнерлеп оқиды. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін ширату жаттығуларын жасату. Өткен сабаққа шолу: - «Қысқы кеш» өлеңінен 2 шумақ жатқа айт. Топқа бөліну үшін «Пазл» әдісі бойынша қыс мезгілі суретінің бөліктерін алады. Топта суретті құрастырады. Оқу материалын жариялау «Миға шабуыл» әдісі арқылы жүреді: -Қазір жылдың қай мезгілі? -Қыс мезгілі туралы не айта аласыңдар? -Қандай ерекшелігі бар? - Ендеше бүгінгі сабақта да қыс туралы оқитын боламыз. | Жаттығу жасайды. Топқа бөлінеді. Суретті құрастырады. Сұрақтарға жауап береді. | «От шашу» әдісі | Бөліктерге бөлінген қыс суреттері |
Сабақтың ортасы 15 мин 2 мин 15 мин | (Ұ) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен жүзеге асырылады. А) М.Иманжановтың «Қысқы кеш» мәтінін бөліктерге бөліп оқып, ат қойыңдар. ә) «Қысқы кеш» өлеңінің алғашқы 2 шумағын қайталап оқып, осы жолдардағы көркем ойға сәйкес келетін қарасөзді мәтін бөлігін табыңдар. Б) Автор туралы түсінік. Мәтіннің авторы туралы сызбаға сүйеніп әңгімелеңдер. Мұқан Иманжанов (1916–1958) Қарағанды облысы Жезді ауданында туған. Балаларға арналған «Алғашқы айлар» повесі мен «Шаңғышылар» деген әңгімелер жинағы бар. В) Анықтамамен жұмыс: Сергіту сәтінде «Қаражорға» биін билету. (Т) 2-тапсырма «Микс жаттығулары» әдісі. 1-топ: «Қысқы кеш» деген бір атаумен берілген екі шығарманы салыстыр. Қай шығарма бұрынырақ жазылған? Оны неден аңғардың? 2-топ: Мәтіндерге сүйеніп, боранға қатысты кейіптеулерді тауып жаз. 3-топ: Сызбада берілген шығармаларды салыстыр. 4-топ: «Синквейн» стратегиясы. Мәтіндерді пайдаланып, 5 жолдан тұратын өлең құрастыр. Тақырыбы: «Боран». Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады Қарқыны жоғары оқушыға: - Қыс туралы жазылған қандай шығармаларды, өлең-жырларды, мақал-мәтелдерді білесің? | - Мәтінді оқиды. - Мәтіннен өлеңге сәйкес бөлігін табады. Автор туралы әңгімелейді. Анықтаманы жазады, жаттайды. Билеп серигиді. Шығармаларды салыстырады, кейіптеулерді жазады, кестені толтырады, өлең құрастырады. | Дескриптор: - Мәтінді оқиды-2 балл. -«Қысқы кеш» өлеңінің алғашқы 2 шумағына мәтіннен сәйкес келетін бөлігін табады-2балл. - Мәтіннің авторы туралы сызбаға сүйеніп әңгімелейді-2балл. Дескриптор: Шығармаларды салыстырады, қай шығарма бұрынырақ жазылғанын анықтайды, дәлелдейді-1балл. - Мәтіндерге сүйеніп, боран жайлы кейіптеулерді тауып жазады-1балл. - Сызбада берілген шығармаларды салыстырып, кестені толтырады-1балл. - Мәтіндерді пайдаланып, 5 жолдан тұратын өлең құрастырып жазады-1балл. | Оқулық, оқулық |
Сабақтың соңы 3 мин | Кері байланыс: «Менің сөзім» әдісі бойынша өтеді. Оқу тапсырмасы: мәтінді мазмұндау. | Сабаққа кері байланыс жасайды. | ҚБ қойылады. | |