Файл: ыса мерзімді жоспар за мерзімді жоспарды тарауы денелерді Мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 27.04.2024

Просмотров: 8

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар




Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: денелердің Мектеп:

өзара әрекеттесуі

Күн: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: қатысқандар: Қатыспағандар

Сабақтың тақырыбы

Серпімділік күші.Гук заңы.


Сабақ негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары)

7.2.2.5 – Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

Серпімділік күшін,оны сипаттайтын шамаларды біледі;

Оқушылардың басым бөлігі:

Гук заңының түсінеді;

Кейбір оқушылар:

Гук заңын қолдана отырып, деңгейлік және графикалық есептер шығара алады

Бағалау критерийі


Серпімділік күшінің анықтамасын біледі

Гук заңын түсінеді

Гук заңын есеп шығаруды қолданады



Тілдік мақсаттар

Серпімділік, қатаңдық, Гук заңы, серпімділік күші

Құндылықтарға баулу

4.Индустрияландыру мен иновацияға негізделген экономикалық өсу

Пәнаралық байланыс


Математика,технология




Алдыңғы оқу

Күш, аурлық күші, ұзындық, масса,бөлік құны


Сабақ барысы


(Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз )

Ресурстар

сабақтың басы

(7 мин)

Таныстырылым

-сынып оқушыларымен амандасып, сыныпта жағымды орта құрамын. Күндеріне сәттілік тілеймін. «Бастағы қалпақ»

-сынып оқушыларын суреттер арқылы топтастырамын.

-үй тапсырмасын тексеру

I.Тапсырма

«Шындық,жалған» әдісі

1.Деформация – жайылу, таралу /жалған,өлшемін,пішінін өзгерту/

2.Күшті өлшем бірлігі Ньютон /шын/

  1. Дене пішінің немесе өлшемдерінің өзгеруін деформация деп аталады. /шындық/

  2. Деформация түрлері: ауырлық, серпімділік, үйкеліс /жалған,созылу,сығылуғу,ығысу

,майысу,бұралу/

  1. Жебені ату кезіне пластикалық деформация пайда болады./жалған,серпімді деформация/

  2. Күштің әрекеті тоқтағаннан кейін, дене өзінің бастапқы пішіні мен өлшемін қайта келмейтін болса, мұндай деформация пластикалық деп аталады. /шындық/


II тапсырма.«Меннен сұрақ сеннен жауап » әдісі

Әр топ Роберт Гук туралы 3 сұрақ дайындап,келесі топқа береді.Жауаптарын бағалайды.
ҚБ.Стикер және шапалақ арқылы бағалау

мадақтау, ынталандыру
Оқушыларды топтағы суреттердің ұқсастықтары туралы ойлануына мүмкіндік беремін.

Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру


музыка

Үлестірме парақтары



Стикер

сабақ ортасы

(25 мин)

Негізгі бөлім

Тақырыпқа талдау жасауға бағыт беру (топтық жұмыс)
1 «Бейнеролик көрсету»
Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы игеру

1 топқа тапсырма:

Серіппені штативке бекітіп, оған массасы белгілі жүктерді іліп созылуын бақылаймыз.

Қорытынды жасау
2- топқа тапсырма.

Қатаңдығы басқа серіппені штативке бекітіп, оған алдыңғы серіппеге ілген жүктерді ретімен іліп созылуын бақылаймыз. қорытынды жасау
ҚБ. 1 тапсырма бойынша формативті бағалау.

Оқушылар әр топты тыңдай отырып, «Бағдаршам» әдісімен
«Есте сақта» әдісі бойынша маңызды ұғымдарды дәптерге жазады.
II тапсырма. Ұжымға

Мәтінмен жұмыс




«Қобдишадағы сұрақтар»

Әр топ өздеріне берілген сұрақтарға жауап жазады,қорғайды.
I топқа сұрақ

1.Серпімділік күші қандай жағдайда пайда болады?

2.Серпімділік күші қалай бағытталады?

3.Динамометрге оның өлшеу шегінен артық болатындай жүк ілсе не болар еді?

II топқа сұрақ

1.Серпімділік күші қандай денелерде болады

2.Гук заңы қай деформацияда қолданылады?

3.Серпімділік күші мен тіректің реакция күші арасында қандай байланыс бар
ҚБ. стикермен бағалайды.
Сергіту сәті.деформация түрлеріне сәйкес дене мүшелерін қозғалту


ЭО,авторы

оқулық

серіппе

жүктер

үлестірме сұрақтар


Түсті қағаздар


дәптер

қобдиша

таза парақтар

стикерлер



Сабақтың соңы


Бекіту
Деңгейлік есептер (жеке)

I топқа тапсырма
1.Болат серіппе 260Н күштің әсерінен 40мм-ге созылды. Серіппенің қатаңдығы неге тең?

2. Есікті ашқанда оның серіппесі 12 см ұзарды, сонда серпімділік күші 0,004кН тең, серпімділік күші 10Н-ға тең болғанда серіппе қаншаға ұзарту керек?

3. Қатаңдығы 100 Н /м –ге тең сымды 1см –ге созу үшін оның шеттеріне қандай күш түсіру керек?

4. Жай тұрған серіппенің ұзындығы 88 мм, оны 120 мм-ге дейін ұзартқанда 120 Н серпімділік күші пайда болады. Осы серіппеге 90Н күш түскендегі ұзындығын анықтаңдар.
II топқа тапсырма
1.Қатаңдық коэффициенті 100 Н/м серіппені 0,01 м-ге созатын күш

2. 320Н күштің әсерінен амортизатордың серіппесі 9мм-ге сығылады. 1,6кН күштің әсерінен серіппе қаншаға сығылады?

3.Массасы 0,2 кг балықты тік жоғары көтергенде қатаңдығы 500 Н / м –ге тең қармақ бауы қаншаға созылады?  

4. Серіппенің қатаңдығы 6*103н/м. Оның оның серпімділік қасиетінің сақталу шегі 18мм. Егер серіппеге 50Н, 100Н және 150Н күш түсіретін болсақ серіппенің серпімділік қасиеті сақтала ма?

.

ҚБ. Смаиликтер
Кері байланыс

«Таза тақта» әдісі
Рефлекция

«Табыс ағашы»



Оқулық

суреттер

үлестірме қағаздар


смаилик

плакат

түсті қағаздар



Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау- сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Саралау сабақ мақсатынан басталды.«Шындық, жалған» әдісі арқылы жылдамдыққа сұрақтар қойып жауап аламын

Бекіту тапсырмалары диференциалды түрде берілді.

Тәжірибелік тапсырма бойынша сабақ оқылады.








Сабақ бойынша рефлекция




Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатыты) ?

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не ықпал етер еді (оқу мен оқытуға қатыты) ?

Осы сабақ барысында сынып туралы немесе жеке оқушы туралы не анықтадым.Келесі сабақтарда неге баса назар аудару керек?




Қосымша1


Бөлім

Тақырып

Денелердің өзара әрекеттесуі
Серпімділік күші.Гук заңы

Оқу мақсаты

7.2.2.5 – Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу

Ойлау дағдыларының деңгейлері

білу,түсіну,қолдану

Бағалау критерийлері


Серпімділік күшінің анықтамасын біледі

Гук заңын түсінеді

Гук заңын есеп шығаруды қолданады

1 тапсырма.

Қатаңдығы 1000 н/м болат серіппе ілнген жүк 12 cм ге ұзарса, серпімділік күші?


Бағалау критерийі

Дискриптор



Гук заңын қолданады


Гук заңының формуласын біледі

Есеп шартын жазады

CИ жүйесін қолданады

Гук заңының формуласы бойынша есепті шығарады


Қосымша2


Бөлім
Тақырып

Денелердің өзара әрекеттесуі
Серпімділік күші.Гук заңы

Оқу мақсаты

7.2.2.5 – Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу

Ойлау дағдыларының деңгейлері

білу,түсіну,қолдану

Бағалау критерийлері


Серпімділік күшінің анықтамасын біледі

Гук заңын түсінеді

Гук заңын есеп шығаруды қолданады



2 тапсырма

Жай тұрған серіппенің ұзындығы 88 мм, оны 120 мм-ге дейін ұзартқанда 120 Н серпімділік күші пайда болады. Осы серіппеге 90Н күш түскендегі ұзындығын анықтаңдар.


Бағалау критерийі

Дискриптор


Гук заңын қолданады


1.Гук заңының формуласын біледі

2.Есеп шартын жазады

3.Гук заңының формуласын түрлендіріп,серіппенің қатаңдығын анықтайды

4.Гу заңы формуласынан серппенің ұзаруын өрнентеп шығарады


Қосымша 3


Қатаңдығы 1000 н/м болат серіппе ілнген жүк 12 cм ге ұзарса, серпімділік күші?


Бағалау критерилері

Дискрептор


I.Гук заңын біледі,есеп шығаруда қолданады


I.1.Гук заңының формуласын біледі

I.2.Гук заңының формуласы бойынша есеп шығарады