Файл: Урок Гісторыя Беларусі Дата Kлас.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.04.2024

Просмотров: 4

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Урок: Гісторыя Беларусі

Дата:

Kлас:6

Tэма: Умацаванне вялікакняскай улады

Сувязь з папярэднімі ведамі: Утварэнне Вялікага Княства Літоўскага

Мэта ўрока:Мяркуецца, што вучні будуць ведаць вызначэнні паняццяў: Вялікае Княства ЛітоўскаеіРускае;шляхі ўключэння беларускіх зямель у склад ВКЛ.

Вучні будуць ўмець характарызавацьадносіны ВКЛ з Тэўтонскім ордэнам; вынікі ўключэння беларускіх зямель у склад ВКЛ;вызначацьвынікі барацьбы з крыжацкай агрэсіяй;давацьацэнкудзейнасці князёў Гедзіміна, Альгерда, Давыда Гарадзенскага, Андрэя Полацкага.

НаШтоБуЗУ (на што буду звяртаць увагу).Мэты ўрока мовай вучняў:

1.Буду ведацьнаступныя паняцці: Вялікае Княства ЛітоўскаеіРускае;шляхі ўключэння беларускіх зямель у склад ВКЛ.

Буду ўмецьхарактарызавацьадносіны ВКЛ з Тэўтонскім ордэнам; вынікі ўключэння беларускіх зямель у склад ВКЛ;вызначацьвынікі барацьбы з крыжацкай агрэсіяй;давацьацэнкудзейнасці князёў Гедзіміна, Альгерда, Давыда Гарадзенскага, Андрэя Полацкага.

Ключавое пытанне да вучняў: Пытанне 8* §2

Ход урока (метады і заданні):

  1. Арганізацыйны момант 2. Праверка д/з: пыт. §1 (франтальна)

План тэмы

Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць вучняў

1. Шляхі

ўключэння

беларускіх зямель у склад

ВКЛ.


Арганізацыя работы са стужкай часу, з гістарычнай картай, з дакументам.


Работа са стужкай часу: адзначыць даты ўклю-

чэння беларускіх зямель у склад ВКЛ.

Работа з дакументам (вучэбны дапаможнік):«Бітва на Сініх водах»: вызначыць прычыны перамогі літоўска-рускага войска.

Работа з гістарычнай картай: вызначыць тэрыторыі, якія ўвайшлі ў склад ВКЛ рознымі шляхамі; гарады, дзе вялікія князі літоўскія пабудавалі замкі для барацьбы з крыжакамі.

2. Княжанне Гедыміна і Альгерда.

Арганізацыя работы з вучэбным дапаможнікам.

Работа з вучэбным дапаможнікам п.2§2.

3. Змаганне з крыжацкай агрэсіяй.

Арганізацыя работы са стужкай часу, з гістарычнай картай, па запаўненню табліцы.


Работа са стужкай часу: адзначыць асноўныя даты барацьбы з крыжацкай агрэсіяй.

Скласці табліцу «Барацьба беларускага народа супраць крыжацкай агрэсіі» (дата, гістарычная падзея, вынікі).

4. Стараста

Давыд Гарадзенскі,

князь Андрэй

Полацкі

Арганізацыя работы з вучэбным дапаможнікам.

Работа з вучэбным дапаможнікам п.2§4.




Спосаб праверкі дасягнення мэтаў урока вучнямі:Адказ на ключавое пытанне

Дамашняе заданне:§ 2; працягнуць стварэнне гістарычнага слоўніка.

На аснове схемы «Князі ВКЛ» і дадатковых інфармацыйных рэсурсаў скласці апавяданне аб тых, хто названы ў схеме.Індывідуальнае (на выбар):скласці гістарычныя партрэты Давыда Гарадзенскага і Андрэя Полацкага, даць ацэнку іх дзейнасці

Матэрыялы і дыдактычныя дапаможнікі:

1.Карта “ Утварэнне Вялікага Княства Літоўскага (каля 1245—1316 гг.)”.

2.Атлас. Гісторыя Беларусі, другая палова ХІІІ — першая палова ХVI ст. 7 клас / А. В. Перзашкевіч ; навук. рэд. Э. М. Загарульскі, Ю. М. Бохан. — Мінск : Белкартаграфія, 2015.