Файл: Мектеп Ю. Гагарин атындаы 29 орта мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 29.04.2024

Просмотров: 11

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Желілер және қауіпсіздік

Мектеп: Ю.Гагарин атындағы №29 орта мектеп

Күні:7.8-11-2022

Мұғалімнің аты-жөні: Казыбаева Г.Б.

Сынып: 7а,ә,г

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Вирусқа қарсы қауіпсіздік







Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.4.2.1компьютерді зияңды программалардан қорғау

Сабақтың мақсаты

Барлығы үшін компьютерді зияңды программалардан қорғау программаларын біледі

Көпшілігі үшін компьютерді зияңды программалардан қорғау программаларын талдап, салыстырады.
Кейбірі үшін
компьютерді зияңды программалардан қорғау программаларының әлді және әлсіздерін ұсынады.

Бағалау критерийі

Білім алушы үшін

- Компьютерді зияңды программалардан қорғау программаларын біледі, қолдана алады.

- Компьютерді зияңды программалардан қорғау программаларын талдап,салыстыра алады.

- Компьютерді зияңды программалардан қорғау программаларының әлді және әлсіздерін ұсына алады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады: компьютерді зияңды программалардан қорғау программаларын біледі
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:
Антивирус, вирустар, брандмаузэр

Құндылықтарға баулу



Патриоттық сезімі, ұлттық рухы, азаматтылығы мен әлеуметтік белсенділігі жоғары деңгейлі зияткер әрі бәсекеге қабілетті тұлғаға тән қасиет-сапаларды жетілдіру. Жауапкершілікке, сын тұрғысынан ойлауға , уақытты үнемдеуге . (тапсырмаларды орындау барысында)

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, математика, ағылшын

Алдыңғы білім


Компьютердің вирусқа қарсы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелерін біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы


БББ әдісі



Білемін

Білгім келеді

Білдім

Антивирус түрлері

Антивирус бағдарламасына ену жолы




Тақырыпқа шығу
- Компьютердің жұмыс қабілеті неге төмендейді?
- Компьютерлер де адамдар сияқты ауыруы мүмкін бе?
- Бүгінгі тақырыпты калай деп ойлайсындар?



Сабақтың ортасы
Білімді өзектендіру


Тақырыпты меңгеру мақсатымен «Зерттеушілік әдіс»» қолданылады : (10 минут)
Оқушылардың алдына тақырып бойынша таратпа қағаздары беріледі, сол ақпаратты толық оқып, танысады.
Тапсырма №1
Анықтамадағы қалып кеткен жерлерді толықтырыңыз:
Брандмауэр – бұл _____ арқылы, компьютерге вирустар мен вирусты құрттардың түсуін _______, хакерлердің шабуылын _____ бағдарламалық немесе аппараттық қамсыздандыру

Қалып кеткен сөздер: тоқтатады, блокқа қояды, қалдырып кетеді, рұқсат береді, рұқсат бермейді, интернет, жергілікті желі.

Бағалау критериі

Дескриптор

Ұпай

Анықтамадағы қалып кеткен жерлерді толықтырады.

Брандмаузэр атауының анықтамасын жазады.

Брандмаузэрдің қызметін біледі.


1

1

Тапсырма №2
1 деңгей
Компьютерді зиянды программалардан қорғайтын программаларды теріп жаз.











1

2

3

4

5

2 деңгей
Вирусқа қарсы қауіпсіздікке жататын бір бағдарламаны ашып зерттеу жоспарын құрастырыңыз
3 деңгей
Антивирустік бағдарламаның қызметін жазыңыз.
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________


Бағалау критериі

Дескриптор

Ұпай

Компьютерді зиянды программалардан қорғайтын программаларды жазады

Avast бағдарламасын белгілейді

DrWeb бағдарламасын белгілейді

Eset бағдарламасын белгілейді

1

1

1

Вирусқа қарсы қауіпсіздікке жататын бір бағдарламаны ашып зерттеу жоспарын құрастырады

Антивирус бағдарламасына ену жолын біледі;

Вирусқа тексерілетін дискті таңдайды;

Тексеру параметрлерін реттейді;

Вирустарды болдырмау тәсілін біледі;

2

2

2

2

Антивирустік бағдарламаның қызметін жазыңыз

Қызметін толық және нақты жазады

3





Сабақтың соңы


«Ыстық орындық» әдісі арқылы
әрбір оқушы сұрақтар құрастырады.

Бағалау үшін оқушылардың алған ұпайларына байланысты мадақталады.
14-12 ұпай – «Бүгін ең көп ұпай жинаған оқушылардың бірісің. Сен өте тиімді және пайдалы жұмыс істедің, мен сені мақтан тұтамын!»
11-7 ұпай - «Бүгін сен жақсы жұмыс істедің. Келесі сабақта, жіберген қателіктерінді жойып, одан да тиімді жұмыс істейді деп сенемін!»
6-0 ұпай - «Бүгін сенің күнің емес екен. Бірақ, келесі сабақтарда сен жемісті жұмыс істейсін деп ойлаймын!»

БББ әдісі

Білемін

Білгім келеді

Білдім














Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау





Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы).

Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады.

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары