Файл: Блім Отбасы ндылытары Педагогті атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 02.05.2024

Просмотров: 10

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

«Қазақ тілі мен әдебиеті» Т1

ПШО филиалы мұғалім портфолиосы

Павлодар қаласы 01.07.2022

Бөлім:

«Отбасы құндылықтары»

Педагогтің аты-жөні:

Аубакирова Зарина Сайлауқызы

Күні:




Сынып:

5 «а»

Сабақ тақырыбы:

Н.Ақыш «Нағыз әже қайда?» әңгімесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.2.1. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;

5.1.3.1. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу.

Сабақ мақсаты

 (SMART)

Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды,

кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образдарын ажыратады


Сабақ барысы

Уақыты

Педагог әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
2 минут

1 минут


5 минут

2 минут




1. Оқушылармен сәлемдесу
Қызығушылықты ояту

(ұсынылған ресурстар бойынша тақырыпқа шығу)
Топқа бөлу. Оқушылар түрлі-түсті кәмпиттер арқылы екі топқа бөлінеді

(«Ботақан» тобы, «Құлыншақ» тобы,
«Wordwall» бағдарламасы арқылы үй жұмысын тексеру ақиқат/жалған )

1. Әкесі «Ер Төстік» ертегісін айтып берді (ақиқат)

2. Райхан Аядан үлкен (жалған)

3. Тәрбиеші бақшада «Құйыршық» ертегісін айтты (жалған)

4. Қыздар нағыз әжені көргілері келді (ақиқат)

5. Ая Жолдастың үйіне қонаққа барды (ақиқат)

6.Ауылдан келген әжей ертегі айтты (жалған)

7. Райхан Аядан екі жас кіші (ақиқат)

8. Тәрбиеші «Қызыл телпек» ертегісін айтты (ақиқат)

9. Ая қонақтан көңілді қайтты (жалған)

10. Ажар институтқа түсті (ақиқат)

11. Ая мен Райхан нағыз әжені кездестірді (жалған)

12. Қыздардың әкесі - Азат (ақиқат)
3. Оқушылармен бірігіп, бүгінгі сабақ тақырыбын, мақсатын айқындап аламын
«Миға шабуыл» әдісі

Балалар, сендердің ойларыңша, әже деген кім? Сендердің әжелерің бар ма?


тақырыпқа шығады


топқа бөлінеді

сұрақтарға жауап береді

сабақ мақсатын анықтайды, өздері айтады



ҚБ «Жұлдызша»







«Wordwall» интерактивті тақта





Сабақтың ортасы
10 минут

10 минут

Сабақтың соңы
2 минут

10 минут

2 минут



  1. минут

1-тапсырма. «Ашық микрофон» әдісі.

1.Не себепті жазушы әңгімені «Нағыз әже қайда?» деп атаған деп ойлайсыңдар?

2.Ая мен Райханның түсінігі бойынша нағыз әже қандай болуы керек?

3.Не себепті олар әжені көруді армандады?

4.Қалай ойлайсыңдар, қыздар нағыз әжені көре ала ма?
Берілген кестені толтырыңыздар (жалпы сыныпқа)

Тақырып пен идеяның анықтап алу


Тапсырмаларды саралау

Жеке оқушыларға тапсырма

1-оқушыға:

ЕБҚ оқушы үшін Көп нүктенің орнына қажетті сөздерді қойыңыз.

(Әжем, құрметтеу, кейуананы, ардақты, қасиетті)

Мақсатым – қыздарыма өз ... сияқты нағыз қазақи кейіптегі ... көрсету еді. Ондағы ойым – әже деген жарықтықтың анау-мынау қарапайым адам емес, былайғы жұрттан өзгеше, ... а ... жан екенін сәбилер шын көңілмен сезінсін, оларды не үшін ... керегін түсіне білсін деген ниет...
2-оқушыға:

ЕБҚ оқушы үшін Сөздерді анықтамасымен сәйкестендіріңіз
Ұршық қазақ әйелдерінің дәстүрлі

ұлттық бас киімі
Мәсі жүннен жіп иіруге

арналған жеңіл аспап, жіп

иіретін құрал
Кимешек былғарыдан, шегіреннен

тігілетін аяқ киімнің бір

түрі

Топпен жұмыс

«Оқиғалар картасы» әдісі

Әңгіменің сюжеті бойынша оқиғалардың ретін анықтаңыздар.

ЕББҚ: оқушы үшін осы тапсырманы үлестірмелі карточка түрінде бермін


Ая мен Райхан тілегі тілегі

«Келіңдер, ертегі айтып берейін!»


Қонаққа бару

«Әже» дейді мені



Әже мен ұршық ұғымындағы байланыс


Әке уәдесі


Ауылдан келген әже

Ол – әже емес, жай ғана бабушка


Сергіту сәті. «Асыл әжем» әнін айтқызып сергіту сәтін өткізу
Топтық жұмыс

1-топ:

«Дара диаграмма» әдісі арқылы шығармадағы әженің бейнесін сипаттаныздар

ЕБҚ оқушы үшін мәтінің мазмұны бойынша әженің суретін салыңыз, сурет салу жақсы көретін оқушыға

2-топ:

«Дара диаграмма» әдісі арқылы Ая мен Райхан қиялындағы әженің бейнесін сипаттаныздар

ЕБҚ оқушы үшін мәтінің мазмұны бойынша дайын сөздер мен сөз тіркестері арқылы әже бейнесін сипаттаңыз (Жасы үлкен,ертегі оқиды,бата береді,намаз оқиды,мейрімді)

1-2 -топ: «Дара диаграмма» әдісі арқылы заманауи нағыз әжелердің бейнесін топтастырыңыздар

ЕБҚ оқушы үшін заманауи бұрынғы әжелердің суретін топтастырыңыз




Рефлексия «Білім қоржыны»

Үй жұмысы «Майшам ойға шақырады...»

«Шіркін, менің әжем...» ой толғау жазу (35 – 40)сөйлем



«Сұрақ – жауап» арқылы диалогке түсіру.

кестені толтырады

Тақырыбы мен идеясын анықтайды.

Сөздерді анықтамасымен сәйкестендіреді

оқиғалардың ретін табады
Үлестірмелі карточкаларды рет – ретімен орналастырады

шығармадағы әженің бейнесін сипаттайды
мәтінің мазмұны бойынша әженің суретін салады

заманауи нағыз әжелердің бейнесін топтастырады

Қызыл – өте жақсы түсіндім, мен үшін қызықты

Жасыл – мен сабақты жақсы түсіндім

Сары – тақырып бойынша әлі де ізденуім керек

ой толғау жазады


ҚБ : Мадақтау сөздері арқылы оқушы жауаптарын бағалап отырамын

ҚБ: Кофе таяқшалар


Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл

Оқиға кезеңдерін ретімен орналастырада;


- оқиға кезеңдерін ретімен орналастырады;

1

- ойларын жүйелі жеткізеді;

1



Бағалау парақшасы» арқылы бағалау


Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл

- Ұсынылған әжелердің бейнесін сипаттайды

- сырт келбетін сипаттайды;

1

- мінезін сипаттайды;

1

- киім кию мәнерін сипаттайды;

1

- іс-әркетің сипаттайды;

1



Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл

Заманауи нағыз әжелердің бейнесін топтастырады

Әжелердің бейнесін сипаттайды;

1

Қиялындағы әжені ашады

1

Нағыз әжені айтады

1


Бағалау парақшасы» арқылы бағалау








киім кию мәнері