Файл: Казангапова Асия Рамазановна Кні Сыныбы 9 атысушылар саны атыспаандар саны Сабаты таырыбы 8 сыныптаы алгебра курсын айталау практикум.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 02.05.2024

Просмотров: 29

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар №1-сабак

Бөлім:


Тригонометрия элементтері

Мұғалімнің аты-жөні:

Казангапова Асия Рамазановна

Күні




Сыныбы: 9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

8 - сыныптағы алгебра курсын қайталау Практикум сабағы


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.2.2.3квадрат теңдеулерді шешеді;

8.2.2.4Виет теоремасын қолданады;

8.5.2.1 квадрат теңдеулердің қөмегімен мәтіндік есептерді шешеді;

8.2.2.6 бөлшек-рационал теңдеулерді шешеді

Сабақтың мақсаты:

Квадрат және квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулерді шешу


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру:

1. Сыныпты ұйымдастыру

Оқушылармен сәлемдесу. Сынып тазалығына назар аудару. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

2. Сабақтың мақсаты мен жетістік критерийлерін оқушылармен бірге талқылау.


3.Оқушылармен «Идеялар қоржыны» атты әдісті қолданып бүгінгі қарастырылатын оқу мақсатына тиісті анықтама, термин, ереже тағы басқа білетіндерін парақшаға жазып қоржынға салу сұралады (парақшаға оқушы аты-жөні жазылады). Мұғалім бір-бірден парақшаны ала отырып есімі жазылмаған оқушыдан алынған парақшадағы тұжырымдамаға толық сипаттама беруін сұрайды.

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»



Түрлі түсті қима қағаздар



Сабақтың ортасы


Білу және түсіну

Оқушыларды үстел үстінен парақшаны таңдауды сұраймын. Тандалған парақшадағы квадрат теңдеудің түрін ескере отырып сыныптағы оұушыларды жұптастырамын (келтірлген және келтірілмеген квадрат теңдеуі бар екі оқушы бәр жұп болып отырады). Бос орындарды толтырыңыз.



Теңдеулер

Дискриминантты зерттеу

Түбірлер саны

1









2









3









4









5









6









7









8











Тапсырма 3. «Ауданы ең үлкен ( ) облыс»;Ауданы ең кіші

( ) облыс; Тұрғын саны ең көп облыс; Тұрғын саны ең аз( ) облыс; Қазақстандағы ең биік нүкте - Хан-Тәңірі шыңы орналасқан ( ) облыс; Қазақстанда ең төмен температура тіркелген ( ) облыс(-570 С)».

Теңдеу

Облыс атауы



Атырау



Маңғыстау



Ақмола



Оңтүстік Қазақстан



Алматы



Қарағанды

Тапсырма 3. «Ауданы ең үлкен ( ) облыс»;Ауданы ең кіші

( ) облыс; Тұрғын саны ең көп облыс; Тұрғын саны ең аз( ) облыс; Қазақстандағы ең биік нүкте - Хан-Тәңірі шыңы орналасқан ( ) облыс; Қазақстанда ең төмен температура тіркелген ( ) облыс(-570 С)».

Теңдеу

Облыс атауы




Атырау



Маңғыстау



Ақмола



Оңтүстік Қазақстан



Алматы



Қарағанды




Қолдану. Жұптық жұмыс

Тапсырма 1. теңдеуінің және түбірлері болсын. Теңдеудің түбірлерін таппай-ақ,. өрнегінің мәнін табыңыз.

Оқушылар есептің мәтіні бойынша математикалық модель құрастыруы, теңдеуді шешуі және жауабын есептің шартына сәйкес жазуы қажет.

Тапсырма 2. Жас инженер Арман Ермеков «Жас жанұя» мемлекеттік бағдарламасы бойынша жаңа пәтер алды. Ол балалар бөлмесінің еденіне ковролан төсеуді ұйғарды. Ол үшін ұзындығы енінен екі есе үлкен тіктөртбұрыш тәрізді ковролан сатып алды. Шеберлер ковроланды еденге төсеу үшін оның енінен 30 см және ұзындығынан 1 м 20 см кесіп алды. Егер Ермеков пәтеріндегі балалар бөлмесінің ауданы 17,36 м2болса, осы бөлмеге қойылатын плинтустың ұзындығы қандай болуы керек?

Оқушылармен бөлшек-рационал теңдеулерді шешу алгоритмін еске саламыз.

Бөлшек-рационал теңдеулерді шешу дағдыларын нығайту үшін әрбір теңдеуге Қазақстандағы облыс аты сәйкес келетіндей тапсырманы орындауды ұсынамын. Оқушылар теңдеулерді шешіп, облыстар атауын мәтіндегі көрсетілген түбірдің орнына қойып, өз елі туралы ақпарат алады.


Дескриптор:

-1-ші сұраққа жауап береді.

1-балл

-2-ші сұраққа жауап береді.

1-балл

-3-ші сұраққа жауап береді.

1-балл
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады


ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.
Оқулық 9-сынып.






Сабақтың соңы

1. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: карточканың сыртына сабақтың мақсатын жазу керек.

- Мен түсінген жоқпын ....

- Мен үшін өте күрделі ...

- Мен бәрін түсіндім және орындай аламын ...


Үйге тапсырма:дескриптор құрып мәтін есепті шешу сұралады.

Екі бригада жұмыс жасап 8 сағат көлемінде жер жыртты. Егер екінші бригада бірінші бригадаға қарағанда 12 сағатқа артық жұмыс жасау керек болса, онда әр бригада жеке жұмыс жасағанда жерді қанша уақытта жыртады.

Бағалау. Оқушылар бір-бірін ауызша критерий бойынша бағалайды.

- Кейбір оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі.







Қысқа мерзімді жоспар №2-сабак

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Квадрат теңдеулер

Мұғалімнің аты-жөні:

Казангапова А.Р.

Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сыныбы: 9




Сабақтың тақырыбы:

8 - сыныптағы алгебра курсын қайталау Практикум сабағы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.2.2.3квадрат теңдеулерді шешеді;

8.2.2.4Виет теоремасын қолданады;

8.5.2.1 квадрат теңдеулердің қөмегімен мәтіндік есептерді шешеді;

8.2.2.6 бөлшек-рационал теңдеулерді шешеді

Сабақтың мақсаты:

8 сыныпта қарастырылған оқу мақсаттарына тиісті терминдерді, анықтамаларды еске түсіру және есептер шығару

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


. Сыныпты ұйымдастыру

Оқушылармен сәлемдесу. Сынып тазалығына назар аудару. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

2. Оқушылармен сөздікпен жұмыс жүргізу арқылы 8 сыныптағы терминдерді еске түсіру, бос орындарды толтыру сұралады

Қазақша

Русский

English

Функция

Функция

Function

Түбір астындағы х

Квадратный корень из х

square root from x

Қасиеттер

Свойства

properties

Функцияның анықталу облысы

Область определения функции

domain of a function

мәндер жиыны

Область значений

Area of values

үзіліссіздік

непрерывность

continuity

Өсу аралығы

Промежуток возрастания

increase interval




3. Сабақтың мақсаты мен жетістік критерийлерін оқушылармен бірге талқылау.

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»



Түрлі түсті қима қағаздар



Сабақтың ортасы


Оқушыларға жеке жұмыс ұсынылады. Әр оқушының жеке жұмысты шығару жылдамдығын ескере отырып сыныпты топтастырамын. Бірінші болып орындаған үш оқушы бір топқа бірігеді және келесі топтар тура осы тәсілмен пайда болады. Жеке жұмысты мұғалім дайын жауап парағымен өзі тексереді.

Тапсырма 1. Көбейткішті түбір таңбасының алдына шығару:- Тапсырма 2. Өрнекті ықшамдаңдар:

Тапсырма 3. Өрнекті ықшамдаңдар: (

Тапсырма 4. Бөлімдегі иррационалдықтан арылу:


Әр топ мүшесі өздігінен төменде берілген үш тапсырманы орындайды. Кейін тапсырманы орындап болған соң топ мүшелері дәптерлерімен алмасып бір-біріне кері байланыс беру арқылы пайда болған қателерді жоюға көмектеседі. Топ мүшелері өзара ішінен бір оқушының жұмысын таңдап алып келесі топпен алмасады. Келесі топ мүшелері дайын дескрипторлар бойынша басқа топтың жұмысын бағалайды.

Тапсырма 1.Иррационал сандарды көрсетіңіз:

19; ; ; 5,639; ; 2 ; ; 4,(3)[1]

Тапсырма 2.Денелердің еркін түсуі деп ауа кедергісі болмағандағы денелердің Жерге түсуін айтады. Дененің v жерге еркін түсу жылдамдығын h биіктікке байланысты мына формуламен анықтауға болады, мұндағы g- еркін түсу үдеуі ( ).

    1. v жылдамдықтың h-қа тәуелділік формуласын жазыңыз;

    2. тастың 4 м биіктіктен жерге түсу жылдамдығын табыңыз;

    3. жерге түсу жылдамдығы 10 м/с болғандағы биіктікті анықтаңыз.[3]

Тапсырма 3. Өрнектің мәнін табыңыз:

а)

б) [5]



Дескриптор:

-1-ші сұраққа жауап береді.

1-балл

-2-ші сұраққа жауап береді.

1-балл

-3-ші сұраққа жауап береді.

1-балл
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру.
Саралау тәсілі: диалог және қолдау көрсету

Белсенді оқу әдісі: «Тілек шоғы»

Оқушылар шеңбер бойымен тұрып, қолдарынан ұстайды. Көршісінің көзіне қарап тұрып оларға жақсы сөз айтып, мақтау керек. Оны қабылдаған адам басын изеп: «Рақмет, мен өте ризамын!»-деп айтады. Кейін ол өз көршісіне қошемет сыйлайды. Жаттығу шеңбер бойымен жүреді.

ҚБ: «Қошемет» әдісі арқылы бір-біріне қошемет көрсетеді

Топқа бөлу.

Саралау тәсілі: жіктеу (аралас - гендерлік топ)

Белсенді оқу әдісі: «Сиқырлы сандықша»

Оқушылар мұғалім алдында тұрған сандықша ішінен қағаз қиындыларын алады, қағаздағы теңдеуге байланысты график түрін анықтайды, сол бойынша 3 топ құрылады.


І топ:

«Парабола»

ІІ топ: «Гипербола»

ІІІ топ:

«Шеңбер»


у = х2-4х +3




х22=16


у = -3х2+2х +5




(х+3)2+(у-1)2=9


у = 2х2-4х +5




х22=36


у = -х2+7х -12





(х+1)2+(у-3)2=4




Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»





Түрлі түсті қима қағаздар



Үлестірме қағаз;

Слайд 1-5





Сабақтың ортасы


ІІ топ: «Гипербола»












ІІІ топ:

«Шеңбер»


х22=16


(х+3)2+(у-1)2=9


х22=36


(х+1)2+(у-3)2=4




Жеке жұмыс

Бағалау критерийі:

  • - екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулерді тауып, дәрежесін анықтайды

Ойлау деңгейлерінің дағдылары: білу, түсіну.

Саралау тәсілі: диалог және қолдау көрсету

Белсенді оқу әдісі: «Допты лақтыру»

Өткен сабақты қайталау мақсатында оқушылар бір-біріне допты лақтыру арқылы бірнеше сұрақ қояды.Допты қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер оқушы сұраққа жауап бере алмаса , допты басқа оқушыға береді.


Дескриптор:

-1-ші сұраққа жауап береді.

1-балл

-2-ші сұраққа жауап береді.

1-балл

-3-ші сұраққа жауап береді.

1 -балл
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады


ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.
Оқулық 9-сынып.



Сабақтың соңы

Жаңа сабақты бекітуге арналған сұрақтарға қолдын көтеріп жап береді:
• Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу дегеніміз не?
• Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулердің қасиеттерін айтып беріңдер.
• Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің шешімі дегені


4. Үйге тапсырма:№4

Бағалау. Оқушылар бір-бірін ауызша критерий бойынша бағалайды.

- Кейбір оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі.






Қысқа мерзімді жоспар №6-сабак

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Тригонометрия элементтері

Мектеп:

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және олардың жүйелері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.2.1 екі айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңдеулерді ажырату;

9.2.2.2 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу;

9.4.2.1 мәтінді есептерді теңдеулер жүйелері арқылы шығару;

9.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру;

Сабақтың мақсаты:

көп айнымалылы сызықтық емес теңдеулер жөнінде мәліметтер бере отырып,оның ішінде екі айнымалылы теңдеулерді олардың геометриялық мағыналарын қарастыру.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Үй тапсырмасын тексеру

Ойлау деңгейлерінің дағдылары: қолдану

Саралау тәсілі: тапсырма

Белсенді оқу әдісі: «Өзара тексеріс»

Оқушылар дәптерлерін сағат тілі бағытымен алмастырып, интербелсенді тақтада көрсетілген жауап арқылы тексереді.

33

а) х = 0; у = 2;

ә) х = – 1; у = 1;

б) х = 1; у = 0 сандар жұбы 4х3 – у2 + 4 = 0 теңдеуінің шешімі бола ма?

Жауабы:

а) х = 0; у = 2;

3 – у2 + 4 = 0

4∙03 – 22 + 4 = 0 – 4 + 4 = 0 (теңдеудің шешімі болады)
ә) х = – 1; у = 1;

3 – у2 + 4 = 0

4∙(– 1)3 – 12 + 4= – 4 – 1 + 4= – 1 (теңдеудің шешімі болмайды)
б) х = 1; у = 0;

3 – у2 + 4 = 0

4∙ 13 – 02 + 4= 4 – 0 + 4= 8 (теңдеудің шешімі болмайды)


Дескриптор: Білім алушы:

  • - теңдеудегі айнымалыларды сан мәндерімен алмастырады;

  • - теңдеудің шешімін табады.

ҚБ: «Геометриялық фигуралар» арқылы бірін-бірі бағалау.

1 .Тапсырма сауатты орындалды, жауабы дұрыс;




2.Тапсырма орындауда кемшіліктер бар, жауабы дұрыс;




3.Тапсырмада қателер орын алған, жауабы жартылай дұрыс.
Үшбұрыш, төртбұрыш алған оқушылар топтың белсенді оқушыларынан көмек алады.

Мұғалімнің мадақтамасы: «Жарайсыңдар!»

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»


Түрлі түсті қима қағаздар



Үлестірме қағаз;

Слайд 1-5




Сабақтың ортасы


Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің дәрежесі дегеніміз?

Жауабы: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудегі бірмүшелердің ең жоғарғы дәреже көрсеткіші осы теңдеудің дәрежесі болып табылады.

3. х(х+y2)=х+1 теңдеуінің дәрежесі?

Жауабы: үшінші

4.Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің шешімі дегеніміз?

Жауабы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеуді дұрыс теңдікке айналдыратын айнымалы мәндерінің реттелген жұптарының жиыны.

5. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің графигі дегеніміз?

Жауабы: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің графигі деп координаталары осы теңдеудің шешімдері болатын нүктелер жиыны аталады.

6. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің графигі (шешімі) Жауабы: қисық сызық
ҚБ: Смайликтер арқылы өзін-өзі бағалау (өте жақсы, жақсы, орташа)


Жеке жұмыс

Бағалау критерийі:

  • - екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулерді тауып, дәрежесін анықтайды

Ойлау деңгейлерінің дағдылары: білу, түсіну.

Саралау тәсілі: диалог және қолдау көрсету

Белсенді оқу әдісі: «Допты лақтыру»

Өткен сабақты қайталау мақсатында оқушылар бір-біріне допты лақтыру арқылы бірнеше сұрақ қояды.Допты қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер оқушы сұраққа жауап бере алмаса , допты басқа оқушыға береді.


Дескриптор:

-1-ші сұраққа жауап береді.

1-балл

-2-ші сұраққа жауап береді.

1-балл

-3-ші сұраққа жауап береді.

1 -балл
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады


ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.
Оқулық 9-сынып.



Сабақтың соңы

  • - екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің шешімін тауып, графигін салады

Ойлау деңгейлерінің дағдылары: қолдану

Саралау тәсілі: тапсырма

Белсенді оқу әдісі: суретші

Мұғалім әр топқа 3 түрлі тапсырма жазылған карточкалар үлестіреді. Оқушылар екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулердің графигін GeoGebra программасы арқылы салады, салу жолдарын талдайды, жауапты презентация арқылы тексереді.



І топ

ІІ топ

ІІІ топ

у –х2+2х = 0

2 + у = 4х-3

х2+3х-у+7= 0

ху = 6

ху = 8

ху = -3

(х-1)2+(у+2)2=1

(х-3)2+(у-1)2=9

(х+2)22=4




Бағалау. Оқушылар бір-бірін ауызша критерий бойынша бағалайды.

- Кейбір оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі.