Файл: азастан Республикасыны Білім жне ылым министрлігі М. О.уезов атындаы педагогикалы колледжі МК Саба жоспары аза дебиеті Таырыбы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.05.2024

Просмотров: 12

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжі» ҚМКҚ



Сабақ жоспары

Қазақ әдебиеті
Тақырыбы: «Құлагер» поэмасындағы Ақан бейнесі

Іс-тәжірибе базасы: Әбу Насыр әл Фараби атындағы №201 мектеп-лицей

Әдіскер: Искакова Фарида

Машықкер: Шаментай Диана

Сыныбы: 9 «К»

Күні: 27.01.2021 ж

Баға____________

Бекітемін:

Бөлім: «Адам жанының құпиясы»

Машықкердің аты-жөні:

Шаментай Диана

Күні:27.01.2021

Сынып: 9 «К»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Құлагер» поэмасындағы Ақан бейнесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар орындай алады: көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Берілген үзінділерден шығарманың идеясы мен образдар жүйесін ашып, қорытындылап, кейіпкерді анықтайды .
Кейбір оқушылар орындай алады: Поэма идеясы мен кейіпкерлерін қазіргі өмірмен байланыстыра отырып, ойын тұжырымдайды. 


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

(Ұйымдастыру кезеңі)

2 мин


Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық ахуал. Мұғалім шаттық шеңберіне тұрғызу.

"Құлагер", "Ақан", "Батыраш" сөздері жазылған қима қағаздарды тарату арқылы топқа бөлу.

Үй тапсырмасын сұрау. «Қар кесегі» әдісі арқылы.

Оқу мақсаттары және бағалау критериймен таныстыру.

Оқушылар шаттық шеңберін құрып,бір-біріне жақсы тілек айтады.
"Құлагер", "Ақан", "Батыраш" сөздері жазылған қима қағаздар арқылы топқа бөлінеді.
Оқу мақсаттары және бағалау критериймен танысады.  



«Бас бармақ» әдісі

арқылы



Әртүрлі қима қағаздар

Қар кесегі

Негізгі бөлім

(Тақырыпты ашу)

8 мин


1-тапсырма.

Жеке жұмыс. "Әдебиет лотосы"әдісі арқылы кейіпкерлер жүйесін анықтап мінездеме беру, себебін түсіндіру,кестені толтыру.


Шығарма атауы

Авторы

Кейіпкері











Қандай жағымды қасиеттері ұнайды?

Кейіпкерге ұқсағың келе ме?

Себебін түсіндір.
Жеке жұмыс. "Әдебиет лотосы"әдісі арқылы кейіпкерлер жүйесін анықтап мінездеме береді, себебін түсіндіреді,кестені толтырады.
Дескриптор:

-адамгершілік қасиетін анықтайды,

-мінездеме береді;

-себебін түсіндіреді;

-кестеге жазады.



Кейіпкерлердің адамгершілік қасиетін анықтап мінездеме береді, себебін түсіндіреді,кестені толтырады .


Бағалау парақшасы арқылы өзін-өзі бағалайды.




Тапсырма_12_мин__2-тапсырма'>Тапсырма

12 мин



2-тапсырма.

«Үш түрлі күнделік» әдісі арқылы «Құлагер» поэмасынан берілген үзінділерден кейіпкерлер образын талдап, қорытындылау.



Үзінді

Кейіпкер

Қорытынды

1.Қайырып қыстай баптап Құлагерді,Осы астың дақпыртына Ақан келді

Атбегі Ақан




2. Көзімнің көбеймесе бүгін ағы,Есімнен жаңылтпаса сайтан тағы.Егер де шын жылқыны мен танысам.Хақ мұның қырып ,жойып бәйге алмағы!

Нағыз атбегі, сыншы Күреңбай




3. Жайраңдап жайсаң Ақан қаймыққан жоқ,Жүрегін жолбарыстан айнытқан жоқ."Жат елде жалғыз жүрмін" деп именіп,Болар деп түбі қалай қайғыртқан жоқ

Ешкімге бас имейтін асқақ Ақан




4. Бұл кәпір жылқы ма екен,немене екен? Осы аста алдымен -ақ келе ме екен?Алдында ат салмаған Көктұйғынға.Бір пәле Көкшетаудан келер ме екен!

Іші тар,қауіпті,өз басының қамын ойлайтын адам Батыраш




5. Ақ отау топырлады Ақан түскен,Қалың жұрт кетті керіп сырттан,іштен.Шығады Ақан даусы әнге толып,Безелген ғашық жармен,қыран құспен.

Еліне сыйлы,өнері көпке ортақ,елдің еркесі. Ақан




6. Жүрегі жаралған ер жүйрікпенен,Сері Ақан сұрауына илікпеген.Сонан соң кегін сақтап кеткен Батыраш.Үкілеп Көктұйғынын жүйрік деген.

Кекшіл,өзімшіл,қыз-ғаншақ. Батыраш





Дескриптор:

-образдар жүйесін ашады;

- берілген үзінділерге қорытынды жасайды;

-кестеге жазады.


«Құлагер» поэмасынан берілген үзінділерден кейіпкерлер образын талдап, қорытындылайды.

"Бутерброд" әдісі арқылы жұптар бір мадақ,бір сын,бір ұсыныс айтып, келесі жұптың жұмысын бағалайды.




Тапсырма

6 мин



3- тапсырма.

Поэманың идеясы мен кейіпкерлерін қазіргі өмірмен байланыстыра отырып, ойын тұжырымдау.
"Попс формуласы"
Бірінші сөйлем:

"Менің ойымша..."

Екінші сөйлем:

"Себебі,мен оны былай түсіндіремін..."

Үшінші сөйлем:

"Мен оны мына үзінділермен дәлелдеймін..."

Соңғы сөйлем:"

Соған байланысты мен мынадай қорытынды шемімге келдім..."
Дескриптор:

-нақты дәлелдер келтіреді;

-себебін анықтайды;

- қазіргі өмірмен байланыстырады;

-ойын тұжырымдайды.

«Құлагер» поэмасының идеясы мен кейіпкерлерін қазіргі өмірмен байланыстыра отырып, ойларын тұжырымдайды.

«Екі жұлдыз, бір тілек»




Тапсырма

3 мин

Тест тапсырмасы.

«Kahoot» арқылы сабақты қорытындылау мақсатында сұрақтарға жауап беру.

  1. 1894 жылы 5 мамырда Алматы облысы Ақсу ауданында дүниеге келген ақын кім?

  2. Ілияс Жансүгіров қай рудан шыққан?

  3. Ел ішінде сері болып, келіннің бетін ашып, өлгенге жоқтау шығарған ақын – І. Жансүгіров.

  4. І.Жансүгіров 1922 жылы атқарған қызметі қандай?

  5. І. Жансүгіров қай жасынан бастап өлең шығарған?

  6. Ақынның баспа бетін көрген алғашқы туындысы қандай?

  7. «... артық әсер етті. Ойым ояна бастады» - ақын кім туралы айтып отыр?

  8. Жазушының Алтай мен Атырау,Алатау мен Еділ секілді өлкені мекен еткен қазақ халқы туралы шабытпен жырлаған шығармасы?

  9. «І.Жансүгіров – қазақ әебиетінің көгіндегі аз ғана жарық жұлдыздардың бірі». Кімнің сөзі?

  10. Ақынның 1927 жылы жазған тұңғыш өлеңі?

  11. «Құлагер поэмасы – қазақ халқының әйгілі өнерпазы, ардагер ұлы Ақан серінің өміріне арналған.»

  12. І. Жансүгіров сықақ әңгімелері мен фельетондары топталған жинағы.

  13. Ақан сері – 20 ғ қазақ елінің рухани мәдениетінің тарихынан елеулі орын алатын белгілі өнер қайраткері.

  14. Жас мұраты, тәлім- талабы...

Өнер, оқу – жастықтың қару жарағы...

  1. Ақынның «Жетісу суреттері» өлеңінің бірінші тарауы қалай аталады?

  2. Буан үндестігіне бағынбайтын, жалқы есім болып келетін ақынның шығармасы?

  3. «Құлагер» поэмасында суреттелетін тау?

  4. Поэмада суреттелетін ас?

  5. Поэмадағы Батыраштың тұлпары?

  6. Ескі күн елім көрген енді ойласам, көрінер кейде қорлық, кейде мазақ - жолдары «Құлагер» шығармасынан алынған?

  7. Жануар жүйрігі екен жылқы малдың,

Жері ұзақ, күші алдында, ерен жүйрік, -деп құлагерге баға берген кейіпкер кім?

  1. Ақын поэмасында қанша жүйрік атқа жырмен сипаттама жасайды?

  2. Ақан серіге қастандық жасағандар кімдер?

  3. Поэмада Құлагермен бірге жарысқа түскен аттың саны?

  4. Атақты Құлагер мерт болған Сағынайдың асын өткізген?

  5. Сағынайдың асы өткен жер?

  6. Қайыңдай мінсіз, таудай таза жігіт,

Көң-қоқыр, былапыттан жеріп жүрген, - қай кейіпкерге берілген сипаттама?

  1. Ақынның 300 жылға жуық тарихты қамтитын тарихи-философиялық поэмасы?

  2. Ақынның пьесасы?

  3. Ақынды «Қазақ поэзиясының Құлагері» деп атаған сыншы?




«Kahoot» арқылы сабақты қорытындылау мақсатында сұрақтарға жауап береді.


«Қол шапалақ» әдісі арқылы

Kahoot! - My Kahoots

Сабақтың соңы

4 мин

«Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы бүгінгі сабақтан түсінген, түсінбеген тұстарын жазу.



«Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы бүгінгі сабақтан түсінген, түсінбеген тұстарын жазады.