ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.05.2024
Просмотров: 9
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
-
ҰЗАҚМЕРЗІМДІ ЖОСПАРЛАУ
«СУРЕТ САЛУ» бойынша күнтізбелік-тақырыптық жоспарлау
9 |
№
1
Ортақтақырыптар | Бөлім |
және қандаймын? | |
Мен кіммін | І ЕРС1. СУРЕТГІЗДНАТЕР2.М |
| АЛИ |
| М АРД |
| РАЛҚҰНЕ |
Бөлімше | Мақсаттар | ҰОҚ-нің | Сағат | |
тақырыптары | саны | | ||
| | | ||
1.1. Сызықтар және сызық | 0.1.1.1. Түрлі сызықтарды (түзу, қисық, зигзаг, ирек, | | | |
түрлері. | т.б.) пайдаланып, қарапайым заттар мен күрделі емес | | | |
2.1. Құралдармен және | сұлбаларды салу. | | | |
көркем материалдармен | | | | |
0.2.1.2. Жіңішке сызықтарды сызғанда қылқаламды қағазға | 1-ҰОҚ. Мен сурет | | | |
жұмыс тәсілдері. | 1 | | ||
көлбеу не көлденең, ал жіңішке сызықтар мен нүктелерді | | |||
2.2. Құралдармен жұмыс | саламын! | | ||
салғанда тік ұстау. | | | ||
істеуде еңбек гигиенасын, | | | | |
| | | | |
қауіпсіздік техникасын | 0.2.2.2. Өткір құралдармен жұмыс кезінде қауіпсіздік | | | |
сақтау. | техникасы ережелерін сақтау, жеке бас гигиенасының | | | |
| ережелерін орындау. | | | |
| | | | |
1.3. Түс . | 0.1.3.1. Негізгі және қосалқы, жылы және суық түстерді | 2-ҰОҚ. | | |
2.2 Құралдармен жұмыс | ажырату. | | | |
Кемпірқосаққа | 1 | | ||
істеуде еңбек гигиенасын, | | | ||
0.2.2.1.Жұмыс барысында жұмыс орны мен құралдарды | «қонаққа келдім» | | ||
қауіпсіздік техникасын | | | ||
ретке келтіру, материалдарды үнемдеп жұмсау. | (сюжетті) | | | |
сақтау. | | | ||
| | | | |
| | | | |
1.1. Сызықтар және сызық | 0.1.1.2. Түрлі сызықтар көмегімен қарапайым сәндік | | | |
түрлері. | өрнектерін және қазақ өрнектерінің түрлерін салу. | | | |
2.1. Құралдармен және | 0.1.5.2. Суреттегі бейненің көңіл күйін беру үшін қағаз реңі | 3-ҰОҚ. Мен | | |
көркем материалдармен | мен түс үйлесімділігін таңдау. | сиқыршымын! | 1 | |
жұмыс тәсілдері. | | (сәндік) | | |
0.2.1.3. Жапырақтарды, гүлдерді, т.б. салғанда қылқаламды | | | ||
| қағаз бетіне сипай жанастыру әдісін қолдану. | | | |
| | | | |
-
Қысқамерзімді жоспарлау (32 сағат)
-
– ұжымдық жұмымс. Ж – жұптық жұмыс. Ө – өзіндік жұмыс. Т – топтық жұмыс.
1-ҰОҚ. Мен сурет саламын! | Мектеп/МҰ: | | |
| | | |
Күні: | Педагогтің аты-жөні: | | |
| | | |
Сынып/топ: | Қатысқандардың саны: | | Қатыспағандардың саны: |
| | | |
ҰОҚ-нің оқу мақсаттары | 0.1.1.1. Түрлі сызықтарды (түзу, қисық, зигзаг, ирек, т.б.) | ||
| пайдаланып, қарапайым заттар мен күрделі емес сұлбаларды салу. | ||
| 0.2.1.2. Жіңішке сызықтарды сызғанда қылқаламды қағазға | ||
| көлбеу нүктелерді салғанда тік ұстау. | ||
| 0.2.2.2. Өткір құралдармен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы | ||
| ережелерін сақтау, жеке бас гигиенасының ережелерін орындау. | ||
| | | |
Күтілетін нәтижелер | Барлық тәрбиеленушілер: | | |
| түрлі сызықтарды пайдаланып, қарапайым заттарды салады; | ||
| жіңішке сызықтарды сызғанда қылқаламды қағазға көлбеу, | ||
| нүктелерді салғанда тік ұстайды; | ||
| жеке бас гигиенасының ережелерін орындайды. | ||
| | | |
| Көпшілік тәрбиеленушілер: | ||
| қылқаламмен жұмыс барысында қауіпсіздік техникасын | ||
| сақтайды; | | |
| ұзын сызықтарды салу кезінде бүкіл қолымен қозғалыс | ||
| жасайды; | | |
| алдағы әрекеттерін айтады. | | |
| | | |
| Кейбір тәрбиеленушілер: | | |
| сызықтардың бірқалыптылығына бірігуіне, олардың жіңішкелігі | ||
| мен көркемдігіне қол жеткізеді; | ||
| өз ойларын шығармашылықпен жеткізеді. | ||
| | | |
Тілдік мақсаттар | Дағдыларды дамыту. | | |
| Тәрбиеленушілер келесі іскерліктерін дамытады: | ||
| • сабақ мақсаттарын және оларға жету ұмтылысын түсінеді; | ||
| • пішінді бейнеге өзгерту жөнінде идеялар ұсынады; | ||
| • затты бейнелеудің ойын түсіндіреді; | ||
| • өзінің және құрдастарының жұмыстарын талқылайды және | ||
| пікір білдіреді; | | |
| • сызық түрлерін, олардың сипаттық ерекшеліктерін ауызша | ||
| формада анықтайды. | | |
| Көптілділік: сызық–линия– line. | ||
| | | |
| Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: | ||
| • сызық түрлері, ирек, түзу, үзік, қисық, әліппе-альбом, жұмыс | ||
| орны, жеке гигиена. | | |
| | | |
| Талқылауға арналған сұрақтар: | ||
| Сызық дегеніміз не? | | |
| Сызықтың қалыңдығы неге байланысты? | ||
| Қандай сызық түрлерін білесің? | ||
| Шеңберді неге айналдыруға болады? | ||
| Сенің бүгінгі көңіл-күйің қалай? | ||
| Сен мұны қандай түспен жеткізе аласың? | ||
| | | |
17
Бастапқы білім | | Қылқаламмен жұмыс істеудің техникалық дағдылары, зат | | |
| | сұлбасын дұрыс жеткізу, оның нышандары туралы түсініктер. | | |
| | | | |
| | Жоспар | | |
| | | | |
Жоспарланған | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | | |
уақыт | | | | |
| | | | |
I. Оң көңіл күй | (Ұ) ҰОҚ-де оң көңіл күй қалыптастыру. | Музыкалық сүйемелдеу, | | |
қалыптастыру. | «Мен күнмін» (қол ұстасып, өз сезімдерін айтады). | жіптерге байланған | | |
| «Мен кішкентай күнмін. Мен оянамын, | алуан түсті әуе | | |
0–1 минут | жуынамын. Сәулелерімді тараймын және | шарлары. | | |
| көкжиекке көтерілемін. | | | |
| Мен үлкен шармын. Менің жылуым мен жарығым | | | |
| көп. Мен жер бетіне және барлық адамдарға жылу | | | |
| сыйлаймын. Мен жылу таратамын, жер бетімен | | | |
| ұшамын және оны жарықтандырамын». | | | |
| | | | |
II. Өмірлік | (Ұ) Педагог алуан түсті әуе шарларымен Сурет | Белгілі қазақ | | |
тәжірибені | еліне ұшуды ұсынады. | суретшілерінің | | |
жандандыру. | | | (Ә.Қастеев, Н.Г.Хлудов, | |
Мақсатты | Педагог Сурет елінде балаларға суреттер | К.Телжанов, | | |
тұжырымдау. | көрсетеді және олардан қандай сурет салуды | Н.Крутильников) | | |
2–5 минут | ұнататындықтары туралы әңгімелеуін сұрайды. | көшірмелері. | | |
Сурет салу кезінде нені пайдалануға болады? | | | ||
| | | | |
III. ҰОҚ-нің | (Ұ) Әліппе-альбомдағы материалмен жұмыс. | Әліппе-альбом. | | |
тақырыбы | Қуаныштың шарларының жіптеріне назар | | | |
бойынша жұмыс. | аударыңдар, Қуаныштан сыйлыққа қандай | | | |
6 – 25 минут | шарларды алғанды қалар едіңдер? | | | |
| Әрбір шардың жібі не түрінде салынған? (Сызық | | | |
| түрінде.) | | | |
| Сызықтар түзу, қисық, ирек, үзік, т.б. болады. | | | |
| Жіңішке сызық болу үшін қылқаламды қағаз | | | |
| бетінде қалай жүргізуді көрсетіңдер? Жуан сызық | | | |
| үшін ше? Үзік сызық үшін ше? | | | |
| Бүгін біз қарапайым шеңберді түрлі заттарға | | | |
| айналдырамыз. Бұған бізге сызықтар көмектеседі. | | | |
| Проблемалық жағдаят: шеңберді неге | | | |
| айналдыруға болатынын ойластыр. | | | |
| Бүгін біз қандай құралдарды қолданатын боламыз? | | | |
| (Қылқалам.) Бізге акварельді бояулар да қажет | | | |
| болады. | | | |
| (Ұ) Сергіту сәті | Музыкалық сүйемелдеу. | | |
| Сурет салу талабы, | | | |
| Шабыттандырар баланы! (Жұдырықтарын ашып, | | | |
| саусақтарын ауада қимылдатады.) | | | |
| Ашып альбом-дәптерді, | | | |
| Бастаймыз сурет салуды: (Алақандарын ашады.) | | | |
| Алдымен түзу сызамыз, | | | |
| (Қолдарымен түзу сызық салады.) | | | |
| | | | |
18
| Содан соң, достым, | | |
| Кішкентай шеңбер саламыз. (Білезігін қозғамай, | | |
| саусақтарымен кішкентай шеңбер салады.) | | |
| Міне, біз салған шеңберлерден дөңгелек ауа шары | | |
| пайда болды. | | |
| (Қолдарымен үлкен шеңбер салады.) | | |
| Ол жоғары қарай көтеріліп, бізге қол бұлғағандай | | |
| болады. (Білезіктерімен жоғары қарай ирек | | |
| тәріздес қозғалыстар жасайды.) | | |
| (Ұ) Қауіпсіз жұмыс техникасы. | | |
| Педагог заттарды парта бетінде орналастыру | | |
| ережелерін еске салады. Балалардан білезіктерін | | |
| қалайша дұрыс ұстау керектігін көрсетуін | | |
| сұрайды. | | |
| Қылқалам, бояумен жұмыс барысында қауіпсіздік | | |
| ережелерін еске салады. | | |
| Балаларға «жеке гигиена» ұғымын түсіндіреді. | | |
| Тәрбиеленушілерді жұмыс орындарын тазалықта | | |
| сақтау қажеттілігіне ынталандырады. | | |
| (Ұ, Ө) Жұмыстың орындалу технологиясы. | | |
| (Жұмысты сатылай орындау ретін түсіндіру.) | | |
| Педагог балаларға шеңберді белгілі бір затқа | | |
| айналдыруды ұсынады. Балалар суретті жасауда | | |
| қандай сызықтарды пайдаланатындығын анықтауы | | |
| тиіс. Қолданатын қылқаламды таңдаулары қажет. | | |
| Әліппе-альбоммен жұмыс. | Әліппе-альбом. | |
| Балаларға шеңберді үзік сызықпен айналдырып | Түрлі өлшемдегі | |
| шығып, артынан толық салу керектігін түсіндіреді. | қылқаламдар №3, | |
| Оған белгілі бір бейне, сюжет, ым-ишара, т.б. | №6, акварель, су | |
| көрсетеді. | төгілмейтін стақан, | |
| Соңынан балалар сызықтар туралы алынған | мақта майлықтар. | |
| ақпаратты қолдана отырып, шеңберге күн бейнесін | | |
| беру үшін суретке ирек сызықтарды, бет, күлкі, т.б. | | |
| жасау үшін үзік сызықтарды қосады. | | |
| | | |
IV. ҰОҚ-нің | (Ұ, Ө) Шағын көрме ұйымдастырылады. Балалар | Балалардың | |
қорытындысы. | өз жұмыстарын талқылайды. Жасалған бейне | жұмыстарын | |
Рефлексия. | туралы әңгімелейді. Педагог тәрбиеленушілерден | орналастыруға | |
26 –30 минут | өз жұмыстарын бағалауды сұрайды: | арналған стенд, әліппе- | |
Кімге өз жұмысы ұнады? | альбом. | | |
| Салғысы келген затты сала алды ма? | | |
| Сенің ойыңша, жұмыс мұқият, жақсы орындалды | | |
| ма, әлде онша емес пе? | | |
| Не жүзеге аспады? | | |
| Кімнің суреті ең көп ұнады? Неліктен? | | |
| Өзін-өзі бағалауды ұсынады. | | |
| Әліппе-альбомда бәрі сәтті болды, жұмыс | | |
| мұқият, жақсы орындалды деп санасаңдар, үш | | |
| қылқаламды; бірдеңе ұнамаса не қиыншылықтар | | |
| болса, екі қылқаламды; тапсырманы орындай | | |
| алмадым деп ойласаңдар, бір қылқаламды | | |
| бояңдар. | | |
| | | |
19
2-ҰОҚ. Мен | Мектеп/МҰ: | | | |
Кемпірқосаққа «қонаққа | | | | |
келдім» | | | | |
(сюжетті) | | | | |
| | | | |
Күні: | Педагогтің аты-жөні: | | | |
| | | | |
Сынып/топ: | Қатысқандардың саны: | | Қатыспағандардың саны: | |
| | | ||
| | | | |
ҰОҚ-нің оқу | 0.1.3.1. Негізгі және қосалқы, жылы және суық түстерді ажырату. | | ||
мақсаттары | 0.2.2.1. Жұмыс барысында жұмыс орны мен құралдарды ретке | | ||
| келтіру, материалдарды үнемдеп жұмсау. | | ||
| | | | |
Күтілетін нәтижелер | Барлық тәрбиеленушілер: | | | |
| негізгі түстерді ажыратады, жылы және суық түстерге бөледі; | | ||
| дәстүрлі емес сурет салу тәсілдерін меңгереді; | | ||
| жұмыс орнын таза ұстайды. | | | |
| | | | |
| Көпшілік тәрбиеленушілер: | | | |
| қосалқы түстерді ажыратады, «нұқу» тәсілімен сурет салу | | ||
| технологиясын қолданады; | | | |
| сюжетті сурет жасайды; | | | |
| материалдарды тиімді жұмсайды. | | ||
| | | | |
| Кейбір тәрбиеленушілер: | | | |
| сызықтарға дәстүрлі емес сурет салу тәсілімен фактуралық етіп | | ||
| береді, түстен-түске бірқалыпты ауысуды қалыптастырады; | | ||
| суретті сюжет бойынша әңгімемен толықтырады. | | ||
| | | | |
Тілдік мақсаттар | Дағдыларды дамыту. | | | |
| • оқу міндетін және оған қол жеткізу ұмтылысын түсінеді; | | ||
| • түс гаммасын ойға сәйкес анықтайды; | | ||
| • шығармашылық үдеріс барысында мүмкіндіктер ауқымын | | ||
| талқылайды; | | | |
| • қорытынды нәтижені болжайды; | | ||
| • табиғи құбылыстарды қиялына қарай иллюстрациялайды. | | ||
| Көптілділік: түс–цвет– color. | | | |
| | | | |
| Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: | | ||
| • кемпірқосақ, жылы және суық түстер, негізгі және қосалқы түстер, | | ||
| палитра, сюжетті сурет. | | | |
| | | | |
| Талқылауға арналған сұрақтар: | | ||
| Кемпірқосақ дегеніміз не? | | | |
| Түстер кемпірқосақта қалай орналасады? | | ||
| Түстер қандай реңдерге бөлінеді? | | | |
| Қай түстер негізгі болып табылады? Қосалқы түстер ше? | | ||
| Палитра не үшін керек? | | | |
| Сюжетті сурет дегеніміз не? | | | |
| | | | |
Бастапқы білім | Спектрдің негізгі түстері туралы түсінігі бар, олардың үйлесімін | | ||
| суретте қолданады. | | | |
| | | | |