Файл: азастан Республикасыны Білім жне ылым министрлігі орта мектебі кмм.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.05.2024

Просмотров: 42

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------ орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 24-сабақ

Бөлім:

Аудан. Шамалар

Мұғалімнің аты-жөні

Өмірзақова.Н.Ғ

Күні:

06.12.22

Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Есептер шығару. Өзіңді тексер.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.2.4 6; 7; 8; 9 сандарына көбейту мен бөлу кестесін құру, білу және қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: қоршаған ортадағы жазық фигуралардың периметрін анықтай алады.

Көптеген оқушылар: жазық фигуралардың қиылысу, бірігу аймағын ажырата алады.

Кейбір оқушылар: тақырыпқа сай тапсырмалар құрастыра алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру
3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында жаттығулар жасайды.

Өткен білімді еске түсіру:

Үйге берілген оқу тапсырмасын тексеру. 4-тапсырма 55-бет.

Топқа бөліну «Таңдау» әдісімен фигуралар суретін алғызу арқылы жүреді.

Жаңа тақырыпты ашу «Сұрақ-жауап» әдісімен өтеді:

-Біз қандай бөлімді оқып аяқтадық?

-Біз фигуралардың периметрін қалай есептеуші едік?

-Ал ауданын қалай есептеуші едік?

- Ендеше бүгінгі сабағымызда не істейміз?

Ширату жаттығуларын жасайды.
Тапсырманың орындалуын тексертеді.
Топқа бірігеді.

Сұрақтарға жауап береді.

-Тақырыпты ашады.

Оқу тапсырмасын орындаған, сұрақтарға жауап берген оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.



Жаңа білім

17 мин

2 мин

Бекіту

18 мин


(Ұ, Д) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

1а) Мұзайдындардың ауданын өсу реті бойынша ата.

Алматы Арена- жасанды мұзайдын сарайы. Ауданы -600м2.

Алау- жасанды мұзайдын сарайы. Ауданы -700м2.

Медеу- жасанды мұзайдын сарайы. Ауданы -10000м2.

ә) осы санды деректерді пайдаланып есептер құрастыр. Оларды шығар.

А лматы Арена ауданы -600м2

Алау ауданы -700м2 ? м2

Медеу ауданы -10000м2

Ш:600м2+700м2+10000м2=23000м2

Ж: жалпы ауданы 23000м2.

4) Есепте.

9м-205см=695см 1тәул-15сағ=9сағ

4дм-15мм=385мм 2тәул-40сағ=8сағ

5ц-198кг=302кг 1т -8ц=2ц

1кг-465г=535г 1км-602м=398м

1дм-45мм=55мм

5) Тіктөртбұрыштың ұзындығы енінен 3 есе ұзын. Оның ауданы мен периметрін тап.

B

2см

1см

3см

а=b*3

6см

3см

9см

P

16см

8см

24см

S

12см2

3см2

27см2

6) Есептерге сызба таңдап, оларды шығар.



А)Ш: 4м*3=12м

Ж:барлығы 12м сым орамы

ә)Ш: 27м:3=9м

Ж:9мм сым орамы кесіп алынды.

7) Есептерді шығар.

1 бұйымға жұмсалатын шығын

саны

Жалпы шығын

бірдей

6

12м

8



Ш: 12м:6*8=16м

Ж: 8 кәстөм үшін 16м мата керек.

Ә)

1 бұйымға жұмсалатын шығын

саны

Жалпы шығын



2

?

? бірдей

?

3

Ш: (3м*2):3=2м

Ж: әр жейдеге 2м мата керек.

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

- Тақырыпқа сай тапсырмалар құрастыр.
Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.

(Т) 2- тапсырма дәптермен жұмыс.

А) Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табуға арналған формуланы жаз.

Sтікт.= a*b

Sшаршы=a2

Ә) Есепте.

Sтікт.= a*b

S= 63см2:9см=7см

S= 64см2:8см=8см

Б) Ұзындығы 45мм болатын кесінді сыз. Оның ұштарын А және В әріптерімен белгіле. А нүктесінен радиусы кесіндінің ұзындығына тең шеңбер сыз.

В) Тіктөртбұрыштың ауданына қара. Мүмкін нұсқаларды ата. Бұлардың ішінде шаршы бар ма?




Ұзындығы

Ені

S

1-фигура

4см

3см

12см2

2-фигура

7см

2см

14см2

3-фигура

4см

4см

16см2

Г) Ұзындығы 6см және ені 3см болатын тіктөртбұрыш сал. Оны бірдей екі тікбұрышты үшбұрышқа бөл. Әрбір тікбұрышты үшбұрыштың ауданын тап. Неге бірдей нәтиже алынғанын түсіндір.

Ш: (6см*3см):2=9см2

Ғ) Нүктелер дұрыс орналасқан ба? Тексер. (9,1), (1,3),(6,5), (4,5), (6,10). Берілген нүктелердің дұрыс координаталарын жаз.



Дұрыс: (9,1),(6,5).

Қате: (1,3), (4,5), (6,10).

Тапсырмаларды орындайды.

Билеп сергиді.

Формуланы жазады. Тіктөртбұрыштың ауданын есептейді.

Радиусы кесіндінің ұзындығына тең шеңбер сызады.

Тіктөртбұрыштың ауданы арқылы фигураның қабырғаларының мүмкін нұсқаларын атайды.

Тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табады, түсіндіреді.

Дескриптор:

Мұзайдындардың ауданын өсу реті бойынша атайды -1 балл.

- Санды деректерді пайдаланып есептер құрастырады -1 балл.

- Шамалармен берілген өрнектердің мәнін табады-1балл.

Тіктөртбұрыштың ауданы мен периметрін табады-1балл.

Есептерге сызба таңдап, оларды шығарады-1балл.

Дескриптор:

Формуланы жазады-1балл, Тіктөртбұрыштың ауданын есептейді-1балл.

Радиусы кесіндінің ұзындығына тең шеңбер сызады-1балл.

Тіктөртбұрыштың ауданы арқылы фигураның қабырғаларының мүмкін нұсқаларын атайды-1балл.

Тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табады, түсіндіреді-1балл.

Оқулық, дәптер

Оқулық, дәптер,
Оқулық, дәптер



Кері байланыс

5 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Оқу тапсырмасы: 2,3-тапсырма 57-бет

Кері байланыс жасайды.

ҚБ қойылады.





Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 25-сабақ

Бөлім:

Сәуле

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

10-ға, 100-ге көбейту және бөлу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.2.5** үш таңбалы сандарды олардың ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау

3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: үш таңбалы сандарды олардың ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындайды, 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдана алады.

Көптеген оқушылар: санды 10,100-ге көбейткендегі өзгерісті анықтап, қорытынды жасай алады.

Кейбір оқушылар: тақырыпқа сай тапсырмалар құрастырады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Өткен білімді еске түсіру:

Оқу тапсырмасы: 2,3-тапсырма 57-бет.

Топқа бөліну «Санау» әдісімен жүреді.

Оқу материалын жариялау «Ауызша жаттығу» әдісі арқылы жүреді:

- Берілген өрнектердің мәнін атаңдар.

2*10, 3*10, 4*10, 5*10,6*10, 7*10, 8*10, 9*10

-Бұл өрнектердің қандай ұқсастығы бар?

-Ендеше бүгінгі сабағымызда санды 10-ға,100-ге көбейту, бөлуге арналған тапсырмалар орындайтын боламыз.

Жаттығу жасайды.

Сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпты ашады.


«Ауызша мадақтау» әдісі



Жаңа білім

10 мин

13 мин

2 мин

Бекіту

15 мин


(Ұ) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

1) Ежелгі және қазіргі уақыттағы ғимараттардың неден тұрғызылғанын анықта.

(27+15):6+8*5=47-тас

(82-74):2*7+7*4=56-ағаш

(91-83)*3:4=6-кірпіш

2а) Суретке берілген жазбаларға қара.



Санды 10-ға көбейткенде ол қалай өзгереді?

Ә) Санды 10-ға бөлгенде ол қалай өзгереді?

Б) Есептеулерді түсіндір.

10*2=10+10=20 15*10=150

2*10=20 10*15=150

20:10=2 150:10=15

20:2=10 150:15=10

23*10=230 230:10=23

10*23=230 230:23=10

Анықтамамен жұмыс:



3. Есептеулерді қарастыр.

Санды 100-ге көбейткенде ол қалай өзгереді?

100*3=100+100+100=300 100*5=500

3*100=300 5*100=500

Санды 100-ге бөлгенде ол қалай өзгереді?

300:100=3 500:100=5

300:3=100 500:5=100

Қорытынды жаса.



(Т) 2- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

4а) Әр бағандағы өрнектерді салыстыр. Бағандар қандай тәртіппен орналасқанын түсіндір.

9*10=90 7*10=70

10*9=90 100*7=700

90:9=10 700:7=100

90:10=9 700:100=7

Ә) Үлгі бойынша тағы екі баған құрастырып, оларды есепте.

24*10=240 6*100=600

10*24=240 100*6=600

240:24=10 700:7=100

240:10=24 700:100=7

8) Амалдардың орындалу ретін анықтап, оларды есепте.

(45-25):2+4=14 60-(35-26)*2=42

(84-82)*6:4=3 80+2*(3+6)=98

2*5+6*2=22 (6+8):2+6=13
Сергіту сәтінде «Көңілді күн» әуенімен билеп сергиді.
(Д) 3- тапсырма «Есепті шығар» әдісі арқылы жүзеге асады.

6а) Есептерді шығар.

Келтек-10см

Тақтай-400см, ? есе ұзын

Ш: 400:10=40

Ж: Тақтай 40 есе ұзын.

ә) Есептерді шығар.

Келтек-10см

Тақтай-400см, ? см артық

Ш: 400-10=390

Ж: Тақтай 390см артық.

Б) 1-құрылысшы-400к

2-құрылысшы-?, 2 есе артық

Ш: 400*2=800

Ж: екінші құрылысшы 800 кірпіш қалады.

В) ) 1-құрылысшы-400к, 2 есе артық

2-құрылысшы-?

Ш: 400:2=200

Ж: екінші құрылысшы 200 кірпіш қалады.

7) Әр автобуста -15 қыз,23 ұл

10 автобуста-? бала

Ш: (15+23)*10=380

Ж: 380 бала оралды.

Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады

Қарқынды оқушыға:



Тапсырма орындайды.

Тапсырма орындайды.


Билеп сергиді.
Есептерді шығарады.


Дескриптор:

- Өрнектердің мәнін тауып, ғимараттардың неден тұрғызылғанын анықтайды -1балл.

- Санды 10-ға, 100-ге көбейткендегі өзгерісті анықтап қорытынды жасайды -2 балл.

- Санды 10-ға, 100-ге бөлгендегі өзгерісті анықтап қорытынды жасайды -2балл.

Дескриптор:

- Өрнектерді салыстырып, орналасу ретін түсіндіреді -1 балл.

- Үлгі бойынша тағы екі баған құрастырып, есептейді -1балл.

Амалдардың орындалу ретін анықтап, оларды есептейді-1балл.

Дескриптор:

- Есептердің шартын, шешуін, жауабын табады -5 балл.


Оқулық, дәптер, сызғыш, қарындаш

Оқулық,дәптер


Кері байланыс

2 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Оқу тапсырмасы: 5-тапсырма 63-бет.

Кері байланыс жасайды.

ҚБ қойылады.







Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 26-сабақ

Бөлім:

Сәуле

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Толық ондықтар мен жүздіктерді көбейту және бөлу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.2.12 нөлмен аяқталатын үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту/бөлу тәсілін қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: нөлмен аяқталатын үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту/бөлу тәсілін қолдана алады.

Көптеген оқушылар: өрнектердің мәнін табу жолын түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар: тақырыпқа сай тапсырмалар құрастыра алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру
3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларын жасату арқылы жүреді.

Өткен білімді еске түсіру:

Оқу тапсырмасы: 5-тапсырма 63-бет.

Оқу материалын жариялау «Мюссенберг» әдісі арқылы жүреді:

-Берілген әріптер арасынан мағыналы сөздерді тауып, тақырыпты шығарыңдар.

Раэлищнтолықштбишжбнондықтаррөдишжгкмендшшскжүздіктердірөсвллишжкөбейтуыгморишжәнепмндэбөлупиишж

- Қандай сөйлем шықты?

- Ендеше бүгінгі сабағымызда осы мақсаттағы тапсырмалар орындайтын боламыз.Оқу мақсаты жарияланады.

Ширату жаттығу-ларын жасайды.

Сұрақтар-ға жауап береді.

Тақырыпты ашады.

«Ауызша мадақтау» әдісі






Жаңа білім

15 мин

10 мин

2 мин

Бекіту

10 мин


(Т) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

1) Өрнектердің мәнін тапсаң, суреттегі әйгілі көпірлердің қай елде орналасқанын білесіңдер.

750-3*8+56=782-Тауэрс көпірі

(30+51):9+400=409-Арқар көпірі

(100-36):8+700=708-Бруклин көпірі

2) Есептеулерге қарап, түсіндіруді жалғастыр.



3) Үлгі бойынша тағы да екі баған құрастырып, оларды есепте.

30*2=60 200*3=600

2*30=60 3*200=600

60:2=30 600:3=200

60:30=2 600:200=3

50*2=100 500*2=1000

2*50=100 2*500=1000

100:2=50 1000:2=500

100:50=2 1000:500=2

Анықтамамен жұмыс:



4) Түсіндіре отырып есепте.

(5*3)*2=30 (7*2)*5=70 20*(5*8)=800

4*(3*20)=240 6*(3*5)=90 (50*4)*2=400


(Т) 2- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

5) Есептерді шығар.

200тг-5 нан

320тг-? Нан

Ш:320: (200:5) =8

Ж: 8 нан.

Әкелді-200 жай, 300түсті қ.

Сатылды-?, 1/5 бөлігі

Қалды-?

Ш: (200+300):5 =100

(200+300)-100=400

Ж: 400 қарындаш.

Б) S қабырға -?м2

Сырлады-30м2,1/6 бөлігі

Сырлауы керек-? м2

Ш: 30м2*6- 30м2=150 м2

Ж: әлі 150м2 қабырғаны сырлауы керек.

6) Түсіндіре отырып есепте. Дұрыстығын тексер.

80:2=40 900:300=3

800:2=400 400:2=200

100:20=5 1000:200=5

100:2=50 60:30=2

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

- Ұқсас тапсырмалар құрастыр.
Сергіту сәтінде «Көңілді күн» әуенімен билеп сергиді.
(Д) 3- тапсырмада есеп шығару.

8) Теңдіктер тура болатындай жақшалар қойыңдар.

5*(20+30)=250 (400+200):2=300

5*20+30=130 400+200:2=500

2*(60+40)=200 (100+350):9=50

9) Есепте.

245+39=284 49+548=597

99+257=356 99+359=458

390000+45000=435000

29000+80000=109000

Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады

Қарқыны жоғары оқушыға:



Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.

Тапсырмалар орындайды.

Тапсырма орындай-ды.

Билеп сергиді.
Тапсырма орындай-ды.

Дескриптор:

Өрнектердің мәнін тауып, көпірлердің атауын біледі -1балл.

Есептеулерге қарап, түсіндіруді жалғастырады-1балл.

Үлгі бойынша өрнектер құрастырып, оларды есептейді-1балл.

Түсіндіре отырып есептейді-1балл.

Дескриптор:

Есептердің шешуін, жауабын табады-2балл.

Өрнектердің мәнін түсіндіре отырып есептейді-1балл.

Дескриптор:

Теңдіктер тура болатындай жақшалар қояды-2балл.

Өрнектердің мәнін табады-1балл.

Оқулық, дәптер,


Кері байланыс

5 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Оқушылар жауабын талдап, ҚБ қояды.

Оқу тапсырмасы: 7 -тапсырма 66-бет.

Тақырып бойынша түсінгенін айтады.

Тапсырма жазады.

ҚБ қойылады.







Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 27-сабақ


Бөлім:

Сәуле

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

1000 көлеміндегі көбейту және бөлу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.2.9 1000 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: 1000 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдана алады.

Көптеген оқушылар: өрнектердің мәнін табу жолын түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар: тақырыпқа сай тапсырмалар құрастыра алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру
8 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

«Санау» әдісімен топқа бөлу.

Үйге берілген оқу тапсырманы тексеру:

7 -тапсырма 66-бет.

Оқу материалын жариялау «Керме жіп» әдісі арқылы жүреді:

-Парақшаларда жазылған тапсырмаларды орындаңдар.

10*40 65*10 37*10 64*100

98*10 10*49 10*84 10*37

5*100 9*100 100*83 35*100

- Ендеше бүгінгі сабағымыз не туралы болады?

Оқу мақсаты жарияланады.

Ширату жаттығуларын жасайды.

Сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпты ашады.

«Ауызша мадақтау жүреді. Оқушылар жауаптары толықтыры-лады.

Керме жіп, қысқыштар, парақ-шада жазыл-ған тапсыр-малар

Жаңа білім

10 мин

10 мин

2 мин

Бекіту

10 мин


(Ұ) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

1) Екі бағандағы өрнектерді салыстыр. Түсіндіре отырып есепте.



2) Түсіндіре отырып есепте. Дұрыстығын тексер.

6*80=480 80*7=560 6*40=240

50*6=300 540:9=60 90*6=540

450:9=50 630:9=70 270:9=30

810:9=90 480:80=6 400:80=5

10*40=400 23*10=230 400:10=40

700:100=7

3а) Саябақтың ландшафт картасына қара. Сурет бойынша:

-гүлзардың ауданын; S=60м*2м=120м2

-хауыздың қабырғаларын; 100м2=10м*10м

-ойын алаңының ауданын есепте.

S=20м*20м=400м2
(Ж) 2- тапсырмада ойын ойнайды.

4. Есепте.

А)5*100=500 9*10=90 90*10=900

100*8=800 10*60=600 10*7=700

100*8=800 7*100=700

Ә)600:100=6 1000:10=100 340:10=34

700:100=7 670:10=67 800:10=80

530:10=53 450:10=45

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

-Ұқсас тапсырмалар құрастыр.
Сергіту сәтінде «Қаражорға» әуенімен билеп сергиді.
(Д) 3- тапсырмада теңдеу шешу жүзеге асады.

6) Есептерді шығар.

А) 180тг- 6қ

270тг-?қ

Ш:270:(180:6)=9

Ж: 9 қалам алуға болады.

Ә) 3вагонда-180 орын

7вагонда-? орын

Ш:180:3*7=420

Ж: 420 орын болады.

Б) 6кг-3л

180кг-? л

Ш:180:(6:3)=90

Ж: 90л шырын болады.

В) 100кгалмадан -50кг тосап

200кг алмадан -? кг тосап

Ш:200:(100:50)=100

Ж: 100кг тосап.

7) Есепте.

100*(77+23):10=1000 10*(32+68):10=100

10*(888-880):10=8 10*(45-40):10=5

100*(2+6):100=8 100*(4+5):100=9

Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады

Қарқыны жоғары оқушыға:

-Сабақ тақырыбына сай тапсырмалар құрастыр.

Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.

Тапсырма орындайды.
.


Тапсырма орындайды.


Билеп сергиді.
Есептерді шығарады. Өрнектердің мәнін есептейді.

Дескриптор:

Екі бағандағы өрнектерді салыстырып, мәнін табады -2балл.

- Түсіндіре отырып мәнін есептейді, дұрыстығын тексереді-1балл.

- Сурет бойынша берілген тапсырмаларды –есептейді-2балл.
Кесте бойынша өрнек құрастырып, мәнін есептейді-2балл.

Дескриптор:

Есептердің шешуін, жауабын табады-2балл.

Өрнектердің мәнін есептейді-1балл.

Оқулықдәптер,


Кері байланыс

5 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Оқушылар жауабын талдап, ҚБ қояды.

Оқу тапсырмасы: 5-тапсырма 68-бет.

Кері байланыс жасайды.


ҚБ қойылады.






Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 28-сабақ


Бөлім:

Сәуле

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Дөңгелек сандарды ауызша көбейту және бөлу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.2.12 нөлмен аяқталатын үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту/бөлу тәсілін қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: нөлмен аяқталатын үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту, бөлу тәсілін қолдана алады.

Көптеген оқушылар: өрнектерді салыстыра алады.

Кейбір оқушылар: тақырыпқа сай тапсырмалар құрастыра алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру
5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Үйге берілген оқу тапсырманы тексеру.

«Таңдау» әдісімен дөңгелек сандарды алғызып, топқа бөлу.

Оқу материалын жариялау «Миға шабуыл» әдісі арқылы жүреді:

-Біздің қолымыздағы сандар туралы не айта аласыңдар?

- Олар қандай сандар?

- Ендеше бүгінгі сабағымызда дөңгелек сандарды ауызша көбейту, бөлуге арналған тапсырмалар орындайтын боламыз.

Ширату жаттығуын жасайды.

Топқа бірігеді.

Сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпты ашады.






дөңгелек сандар

Жаңа білім

13 мин


10 мин


2 мин

Бекіту

10 мин



(Ұ) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

1) Гүлбақ пен саябақтарды безендіру үшін өсімдіктерден жасалған қоршау жиі қолданылады. Суреттегі қоршаулардың периметрін тап.

Р=8м*4=32м

Р=8м*2+80м*2=16м+160м=176м

Р=(10м+20м)*2=60м
(Т) 2- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

4) Есепте.

a)23*10=230 10*40=400

900:9=100 20*30=600

4*200=800 310:10=31

70*10=700 300:10=30

Ә) 250:10=25 600:30=20

700:100=7 210:10=21

500:100=5 1000:50=20

40*20=800 200*4=800

5) Әр бағандағы өрнектерді салыстыр. Бағандар қалай құрастырылғанын түсіндір. Есепте.

4*10=10*4 8*100=100*8

40:10<40:4 800:100<800:8

20*3=3*20 200*2=2*200

60:20<60:3 400:200<400:2

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

- Массаның өлшем бірліктерін салыстыруға мысалдар келтір.
Сергіту сәтінде «Көңілді күн» әуенімен билеп сергиді.
(Ж) 3- тапсырма «Есепті шығар» әдісі арқылы жүзеге асады.

6) Салыстыр.

7*100>600+90 30*2>360:60

1000:10<10*20 444+9<450+30

300:100=210:70 980-900>700:100

7а) Қоршаудың ұзындығын тап. Қоршаудағы әр бөліктің ұзындығы бірдей және олар суретте көрсетілген.

2м*7=14м 3м*4=12м 4м*3=12м

Ә) Егер әр бөліктің ұзындығын 10 есе арттырса, онда қоршаудың ұзындығы қалай өзгереді? Есептеуді жаз.

20м*7=140м 30м*4=120м 40м*3=120м

Б) Ауданы 32см, ал бір қабырғасы 4см болатын тіктөртбұрыштың периметрін тап.

32см2:4см=8см

Р=4см*2+8см*2=24см

Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады

Қарқыны жоғары оқушыға:

-Тақырыпқа сай тапсырмалар құрастыр. Оны шығаруды досыңа ұсын.

Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.

Тапсырманы орындайды.

Тапсырма орындайды.

Билеп сергиді.
Тапсырманы орындайды.

Дескриптор:

Қоршаулардың периметрін табады-1балл.

Дескриптор:

Өрнектердің мәнін табады-2балл.

Өрнектерді салыстырады-1балл.

Дескриптор:

Өрнектерді салыстырады-1балл.

Қоршаудың ұзындығын табады-1балл.

Әр бөліктің ұзындығын 10 есе арттырып, қоршаудың ұзындығын табады-2балл.

Ауданы мен бір қабырғасы белгілі тіктөртбұрыштың периметрін табады -2балл.

Оқулық, дәптер


Оқулық, дәптер


Кері байланыс

5 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Оқу тапсырмасы: 2,3-тапсырма 70-бет.

Кері байланыс жасайды.

Тапсырманы жазып алады.

ҚБ қойылады.