Файл: за мерзімді жоспар блімі 2A блім Жай блшектерге амалдар олдану Мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.02.2024

Просмотров: 10

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5.2A бөлім: Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Мектеп: №31 жбб

Күні:


Мұғалімнің аты-жөні: Уйсинбаева Ж.С

Сынып: 5


Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Саақтың тақырыбы

Жай бөлшектерді, аралас сандарды ортақ бөлімге келтіру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.1.2.16

жай бөлшектерді, аралас сандарды ортақ бөлімге келтіру;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады:

Жай бөлшектерді, аралас сандарды біледі.

Оқушылар көпшілігі орындай алады:

Жай бөлшектер мен аралас сандарға жай бөлшектің негізгі қасиетін қолдана алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Жай бөлшектер мен аралас сандардың ЕКОЕ-сін тауып, ортақ бөлімге келтіре алады.

Жетістік критерийлері

Оқушылар:

- жай бөлшек және аралас сан ұғымын біледі;

- жай бөлшектің негізгі қасиетін біледі;

- жай бөлшектердің ЕКОЕ-сін таба біледі;

- жай бөлшектің толықтауыш көбейткішін анықтайды;

- жай бөлшекпен аралас санды ортақ бөлімге келтіре алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

-бөлшектің негізгі қасиетін бөлшектерді қысқартуда және ортақ бөлімге келтіруде қолданады;

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • үлес;жай бөлшек;бөлшектің алымы мен бөлімі;

- жартысы, ширегі, сегізден бірі(т.с.с)

  • дұрыс және бұрыс бөлшектер;

  • бөлшектерді қысқарту;

  • аралас сандар;аралас санның бүтін және бөлшек бөліктері;

  • бөлшектің негізгі қасиеті;

  • қысқартылмайтын бөлшек;

  • ортақ бөлім;толықтауыш көбейткіш;

-бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру;

Диалог пен жазуүшінпайдалысөздер мен тіркестер:

- бүтін және бөлшек бөліктен тұратын сан ... деп аталады;

- жай бөлшектің бөлімі..., ал алымы... білдіреді;

- бөлшектің негізгі қасиетін қолданып, ... берілген бөлшектің ... ауыстыруға болады;

- бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде көрсету үшін... керек;

- аралас санды бұрыс бөлшек түрінде көрсету үшін... керек;

- натурал санды бұрыс бөлшек түрінде көрсету үшін, ... керек;

- натурал санды аралас сан түрінде көрсету үшін ... керек;

- бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру үшін ... керек.

Құндылықтарды дамыту

1. Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана

2. Өзіндік бақылау мен бағалауды шешім қабылдауды үйрену,  әр түрлі пікірлерді қабылдай алу, бір-бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау.

Бастапқы білім

Үлес;жай бөлшек;бөлшектің алымы мен бөлімі;дұрыс және бұрыс бөлшектер

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Оқыту ресурстары

Сабақтың басы

10 минут

Ұйымдастыру сәті: Сабақ басында мұғалім мен оқушылар амандасады.

Мұғалім оқушылардың сабаққа ынтасын оятуға бағытталған жаттығу орындайды.

Үй тапсырмасын тексеру. №456

Оқушылар үй тапсырмаларымен ауысып, дайын жауаптар бойынша тексеру орындайды.

Өткен тақырыпты қайталау. Ауызша сұрау.

Өтілген материалдарды еске түсіру мақсатында «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы байланысы арқылы шолу сұрақтары қойылады:

  • Жай бөлшек дегеніміз не?

  • Бөлшектің алымы дегеніміз не?

  • Бөлшектің бөлімі дегеніміз не?

  • Аралас сан дегеніміз не?

  • Жай бөлшектің негізгі қасиеті қандай?

  • Жай бөлшектерді қысқарту дегеніміз не?

  • Бұрыс бөлшек дегеніміз не?

  • Дұрыс бөлшек дегеніміз не?



Сабақтың ортасы

10 минут



Жай бөлшектің негізгі қасиетін пайдаланып, бөлшегін бөлімі 16-ға тең бөлшекке түрлендіру керек. Ол үшін бөлшегінің алымын да, бөлімін де 2-ге көбейту керек, себебі 16 : 8=2. Сонда



Мұндағы 2 саны - бөлшегінің толықтауыш көбейткіші деп аталады.

Берілген бөлшектің толықтауыш көбейткішін табу үшін, жаңа бөлімді сол бөлшектің алғашқы бөліміне бөлу керек.

Бөлшекті жаңа бөлімге келтіру үшін оның алымын да, бөлімін де көбейтетін сан толықтауыш көбейткіш деп аталады.

Берілген бөлшектердің бөлімдерінің ең кіші ортақ еселігі сол бөлшектердің ең кіші ортақ бөлімі болады.

Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру үшін:

1) берілген бөлшектердің бөлімдерінің ең кіші ортақ еселігін, яғни ең кіші ортақ бөлімін табу керек;

2) бөлшектердің әрқайсысы үшін толықтауыш көбейткішті табу керек;

3) әрбір бөлшектің алымы мен бөлімін сол бөлшектердің толықтауыш көбейткішіне көбейту керек.

Қандай бөлігі боялған?

а) қызыл түспен в) сары түспен с) жасыл түспен



Жауабы:

а)қызыл а) қызыл а) қызыл а) қызыл



в) сары в) сары в) жасыл



с) жасыл

Жалпы сыныппен жұмыс:

  1. а) Әрбір бөлшектін алымы мен бөлімін 3- ке көбейтіңіз:

; ; ;

2.Неліктен тең болатынын түсіңдіріңіз:



  1. Ең кіші ортақ бөлімге келтіріңдер:

1) 2) 3) 4)

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар


Жай бөлшектің негізгі қасиетін қолдана алады

Жай бөлшектің негізгі қасиетін біледі

Бөлшектердің неліктен тең болатынын түсіңдіре алады

Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіре алады





кеспелер

А4 форматты ақ қағаздар


Деңгейлік_тапсырмалар:__Деңгей'>Жеке жұмыс

15 минут

Деңгейлік тапсырмалар:

  1. Деңгей

х-тің қандай мәнінде теңдік тура болады?

; ; ;

  1. Деңгей

Бөлшекті қысқартыңыздар:



  1. Деңгей

Бөлшектерді алдымен қысқартып алып, содан кейін оларды бөлімі 60 болатындай ортақ бөлімге келтіріңіздер:



Бағалау критерийлері

Дескрипторлар


Жай бөлшектің негізгі қасиетін қолдана алады

Жай бөлшектің негізгі қасиетін біледі

Тең бөлшектерді анықтай алады

Жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолдана алады

Ең кіші ортақ бөлімге келтіре алады


Оқулықпен жұмыс, деңгейлік тапсырмаларды қолдану

Дискриптор

Бағалау критерийлері

Дескриптор

Баллы

Жай бөлшектерді және аралас сандарды ең кіші ортақ бөлімге келтіру



Жай бөлшектің негізгі қасиетін біледі.




Тең бөлшектерді анықтай алады.




Жай бөлшектерге бөлшектің негізгі қасиетін қолдана алады.




Жай бөлшектерді қысқарта алады.




Ең кіші ортақ еселігін таба алады.




Толықтауыш көбейткішін таба алады.




Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіре алады.




Аралас сандарды ең кіші ортақ бөлімге келтіре алады.




А деңгейінің есептері № 459(ж), №460(ж)

В деңгейінің есептері № 463(ж)

С деңгейінің есептері № 466(ж)

Математика 5 – сынып авторлары Т. А. Алдамұратова мен Е. С. Байшоланов, Алматы «Атамұра» 

2017ж.
үлестірмелі кеспелер



Сабақтың соңы

5 минут

Сабақты бекіту. Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын тақырып критерийлері бойынша бағалайды.

Рефлексия:

«Бағдаршам» әдісімен: Қызыл –«ештене түсінбедім» ,

Сары – «жартылай түсіндім», жасыл – «түсіндім»



Үйге тапсырма: №459-460(т), №463(т), №466(т)

(1.Алдамұратова Т.А., Байшоланов Е.С. Математика: Жалпы білім беретін мект. 5-сыныбына арн. / Т. Алдамұратова, Е. Байшоланов.- Алматы: Атамұра, 2017

стикерлер, оқулық





Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс - денсаулық және қауіпсіздік АКТ-мен байланыс.

Құндылықтармен байланыс

(тәрбие элементі)




Үлгерімі нашар оқушыларға тапсырмалар беру.

Дарынды оқушыларға жеке тапсырмалар беру.

Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау

1. Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана

2. Өзіндік бақылау мен бағалауды шешім қабылдауды үйрену,  әр түрлі пікірлерді қабылдай алу, бір-бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?