Файл: Білім беру йымыны атауы С. Шарипов атындаы Доссор мектепинтернаты Пні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 05.05.2024

Просмотров: 9

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Білім беру ұйымының атауы

С.Шарипов атындағы Доссор мектеп-интернаты

Пәні:

Қазақтан тарихы

Бөлім:

6.2X ғасыр - XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан

Педагогтің аты-жөні:

Нұрниязова А.О.

Күні:

02.12.2022

Сынып: 6 сыныптар

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қыпшақ хандығы.

Зерттеу сұрағы: Не себепті Еуразия даласы «Дешті Қыпшақ» деп аталды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау;

6.2.1.3 тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттауда «Ұлы Дала» ұғымын қолдану

Сабақтың мақсаты

Қыпшақтардыңхалықаралық қатынастарға ықпалын талдау негізінде Еуразия тарихындағы орнын бағалау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларға Қыпшақ хандығы және көршілес мемлекеттердің аумағы белгіленген картаны көрсетіп, келесі сұрақтар бойынша ой талқы жүргізіңіз:

Қыпшақтардың кең байтақ аумақты иеленуінің себептері қандай? Қыпшақ хандарының жүргізген ішкі және сыртқы саясатының нәтижелері туралы қандай болжам жасауға болады?
Сабақтың оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін таныстырыңыз.
Сабақтың зерттеу сұрағы:

  • Қыпшақтар қандай елдермен саяси қарым-қатынаста болды?

  • Қыпшақ хандарының жүргізген сыртқы саясатының нәтижесі қандай?

  • Қыпшақтар ұлан-ғайыр жерге қалай ие болды?




Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

Ахинжанов С.М. Кыпчаки в истории средневекового Казахстана – Алматы: Ғылым, 1995.
«Қазақстан тарихы» (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 1-том. — Алматы: Атамұра, 2010.



Жаңа білім


1-тапсырма. Оқушыларды келесі тақырыптары бойынша интеллект карта дайындап, қорғау тапсырмасын беріңіз:

1-Қыпшақтардың Хорезм елімен қатынастары

2-Қыпшақтардың Киев Русі және Византиямен қарым-қатынасы

3-Қыпшақтардың әскери өнері

Оқушылармен бірге дескрипторларды толықтыру жасаңыз. Мысалы:

  • Негізгі үш фактінің (дәлелдер) келтірілуі;

  • Топ оқушыларының толық қатысуы;

  • Қорытынды ойдың ұсынылуы;

  • Уақыт регламентін сақтау, т.с.с.

«Эйлер шеңбері» әдісі

Тақырып бойынша негізгі идеяларды жинақтап, саралау.

Идеялар жинақталып, сараланады

А-4 параққа, шағын постерге Эйлер шеңбері сызылып, кезекпен идеялар талқыланып, жазылады. Не?Қалай? Неге? Нәтиже? деген Мәселер бойынша идеялар сараланады.


Не? Қайда? Қашан? Неге? Нәтиже

ЕБҚ оқушыларға арналған тапсырма. 2-тапсырма. Ойлан, бөліс

  • Сіздің ойыңызша, неліктен қыпшақтардың көрші мемлекеттерге ықпалы күшті болды?

3-тапсырма. Ой талқы

  • Сіздің ойыңызша, неліктен қыпшақтардың көрші мемлекеттерге ықпалы күшті болды?

  • Қыпшақ хандығының нығаюына сыртқы байланыстары қалай әсер етті?

  • Қыпшақтар неліктен моңғолдарға қарсы төтеп бере алмады?




  1. Мұғалімнің бағалау критерийлері бойынша кері байланысы

  2. Рефлексия:.

Бағалау критерийі: Қыпшақтардың дипломатиялық және әскери саладағы жетістіктерін талдайды.

Дескрипторлар

Қыпшақтардың Хорезм елімен қарым-қатынастарының екі күшті жағын және екі әлсіз жағын көрсетеді;

Қыпшақтардың Киев Русі және Византия елдерімен қарым-қатынастарының екі күшті жағын және екі әлсіз жағын көрсетеді

Қыпшақтардың әскери өнер жетістіктеріне дәлел келтіреді

Жұмысты дайындауда және қорғауда «Ұлы Дала» ұғымын қолданып, қыпшақтарға қатысты мәнін түсіндіру (ортақ).


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»
Сабақтан соң тексеріп, кері байланыс беріледі.


«Алақан-жұдырық»

«Жұлдызшалар»



Путешествие в восточные страны ПланоКарпини и Гильома де Рубрука. (Серия: Путешествия. Открытия. Приключения). – Алматы: Гылым, 1993.


Исенбаев Т. А. Историческое прошлое кыпчаков Евразии: Очерки истории средневековых кыпчаков. – Павлодар: Павлодарский государственный университет, 2002 г.


Бекіту

Сабақты қорытындылау

«Қазақ даласы не себепті «Дешті Қыпшақ» деп аталды?»

Үйге тапсырма

Қыпшақ хандығы

Эссе жазу

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка

Кері байланыс

Сабақта сәтті өткен

3 нәрсе,

сәтсіз өткен 3 нәрсе

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект




« Эйлер шеңбері» әдісі Не? Қайда? Қашан? Неге? Нәтиже