ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 05.05.2024
Просмотров: 11
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| ||||||||
Пән: Қазақ тілі | Бөлім: 8. Дені саудың – жаны сау | |||||||
Күні : | Педагогтің аты-жөні: Сейткалиева М.С | |||||||
Сынып: 1 | Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : | |||||||
Сабақтың тақырыбы: «Мен қолымды жуамын» | ||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 1.1.4.1 мұғалімнің қолдауымен тыңдаған материалдың кім/не туралы екенін түсіну; 1.3.3.1* мәтіннің жанрын (санамақ, тақпақ, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі) ажырату; 1.5.1.3* сөйлеу барысында мұғалімнің қолдауымен етістіктің шақтарын, бұйрық рай, болымды/болымсыз етістікті қолдану. | |||||||
Сабақтың мақсаты : | Барлық оқушылар: қолыңды жу тіркесін түсінеді, өзінің қолын жуатынын айта алады. Оқушылардың басым бөлігі: тақырып бойынша белсенді лексиканы қолдана алады, сыныптағы оқушылар тақырып бойынша сұрақ қоя алады. Кейбір оқушылар: сабақта үйренген құрылымдық үлгілерді өмірлік жағдаяттарда еркін қолдана алады. | |||||||
Сабақтың барысы | ||||||||
Сабақтың кезеңі | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурс | ||||
Сабақтың басы (5 минут) | Оқушыларды «шаттық шеңберіне»тұрғызып, сәлемдеседі. Жоқ оқушыларды түгендейді. Сабаққа дайындығын тексеру. «Көбелек» ойыны | Оқушылар шеңберге тұрып,айтады Таңертең көбелек оянды, тартылды, Қанаттарын бұлғады, терең тыныс алды, Азғана айналып, барлығына күліп, Қайта гүліне оралды | Қолпаштау | Слайд | ||||
Сабақтың ортасы (6-32 минут) | 1.Тыңда. Қайтала. Сөздікпен таныстыру: Жу-вымой Жуамын-помою Кір-грязный Таза-чистый . 2. 1-тапсырмадағы сюжетті суретке аударады. Сурет бойынша аудиодискіні тыңдатады, жу етістігін түсіндіреді, тамақ ішу сөзін қайталатады. Берілген үлгі бойынша қолыңды жу тіркесін сөйлеу барысында байланыстыра қолдануға үйретеді. Сондай-ақ Ас болсын! Рақмет! үлгілерін де еске түсіріп, сөйлесуде қолдануға жаттықтырады. Оқушылардың арасындағы өзара сыпайылыққа көңіл бөлінеді. Сөздермен жұмыс «Жұптық жарыс» әдісі бойынша бекітіледі. «Есте сақта!» айдары бойынша оқушылардың назарын жаңа құрылымға аударады, жеке-жеке, хормен қайталату арқылы жаттықтырады. 3.2-тапсырмада оқушылардың етістікті үш жақта қолдану дағдысына көңіл бөледі. Осы тапсырмада оқушыларды қол жуу етістігін үш жақта айта алуға үйретеді, қайталату арқылы жаттықтырады. 4. 3-тапсырмада тірек сурет бойынша оқушыларды таза, кір сөздерімен таныстырады.Сөздерді жеке-жеке, хормен қайталату жұмыстары «Қызықты суреттер» тәсілі бойынша жүргізіледі.Содан кейін тапсырмада берілген сөйлеу үлгісімен жұмыс жүргізіледі. 4-тапсырмада оқушылардың сұрақты түсіну, сұраққа дұрыс жауап бере алу дағдыларын қалыптастыруға көңіл бөледі. Оқушыларды «Сен қолыңды жуасың ба?» деген сұраққа болымды/болымсыз түрде жауап беру үлгілерімен таныстырады, түсіндіреді. Оқушылардың берілген үлгі бойынша өзара сөйлесе алу дағдыларын қалыптастыруға көңіл бөледі. | Тыңдалым,айтылым. 1-тапсырмада суретпен жұмыс істейді. Жу етістігін, содан соң «Қолыңды жу!» үлгісін түсінеді, тыңдайды, қайталайды. Сөйлеу барысында бұйрық райда айтылған тіркесті түсінеді, өз бетінше айтуға тырысады. Тыңдалым,айтылым. -2-тапсырмада қол жуу етістігін үш жақта айтады, айырмашылығын түсінеді 3-тапсырмада кір, таза сөздерімен танысады. Тапсырмада берілген сөйлеу үлгісін оқиды, берілген үлгі бойынша сөйлеу барысында таза, кір, жуамын, жумаймын сөздерін айтып жаттығады 4-тапсырмада «Сен қолыңда жуасың ба?» деген сұраққа жауап береді. Өз жауаптарын төмендегі үлгіде толықтыра алады. Мысалы:
Менің қолым таза. 5-тапсырмада аудиодискіден тақпақты тыңдайды, қайталайды, жатқа айтуға тырысады. Тақпақты қимылмен көрсете отырып есте сақтайды. Қолыңды жу, қолыңды жу. Қолыңды жу, балақай! Оң қол, сол қол, Тап-таза, алақай! | «Бас бармақ» Дескриптор «Қолыңды жу!» үлгісін түсінеді, тыңдайды, қайталайды. Сөйлеу барысында бұйрық райда айтылған тіркесті түсінеді, өз бетінше айтуға тырысады «Бас бармақ» | Слайд Слайд Оқулық 130 бет Слайд Оқулық 131 бет | ||||
| Сергіту сәті Буратино тұрды, Буратино созылды, Буратино секірді, Буратино жүгірді. | | ||||||
| 5. Жазылым. | Жазу дәптері №2 | ||||||
| 6.Слайд бойынша «Сәлем!» деп кімдерге айтуға болады. | Айтылым. «Қайырлы таң!», «Қайырлы күн!», «Қайырлы түн!» сөздердің мағынасын түсіну | Дескриптор: − кез келген амандасу түрлерін қолдана алады | Слайд | ||||
Сабақтың соңы | «Дұрыс-бұрыс» ойыны | Слайд | ||||||
| Кері байланыс «Бағдаршам» әдісі Қызыл- мүлдем түсінбедім Сары- жартылай түсіндім Жасыл-толық түсінікті | Оқушылар сабақта алған білімдерін бағдаршамның түстері арқылы түсінгенін білдіреді | |