Файл: за мерзімді жоспарды блімі 2B блімі Ежелгі ндістан буддизмні глденуі мен индуизмні триумфі.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 17.10.2024
Просмотров: 5
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Пәні:Дүниежүзі тарихы Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 2B бөлімі – Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің триумфі Күні:16.03.2018ж Мектеп:Айша бибі Сыныбы:5 Мұғалімнің аты-жөні:Замариддинова Д Тақырыптық тарихи концепті (түсінігі):Ұқсастық пен айырмашылық Қыстысқандар:16 Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Император Ашока буддизмді қабылдаса да, неліктен индуизм басым болып қала берді. | |||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты (Оқу бағдарламасынан сілтеме) | 5.1.2.3 Қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін Үндістандағы «касталық жүйе» ұғымын қолдану. 5.2.1.3 Ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын сипаттау | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар:. 4 кастаның ерекшеліктерін анықтайды Оқушылардың басым бөлігі:. Діннің ежелгі үнді қоғамына ықпалын біледі Кейбір оқушылар: Император Ашока кезіндегі индуизм мен буддизмнің айырмашылығын талдайды | |||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Касталық жүйенің ерекшеліктерін анықтайды Ашоктың буддизим дінін қабылдаған туралы біледі Индуизм мен буддизмнің белгілерін салыстыра алады | |||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Тыңдалым – оқушылардың бір-бірінің жауаптарын тыңдау барысында. Оқылым – тәжірибелік тапсырмалар жасау барысында тарихи деректермен және мәтінмен жұмыс. Жазылым – тәжірибелік тапсырмалар орындау барысында жазбаша жұмыстар жасау. Айтылым - топтарда және жұптарда талдау және мұғалімнің сұрақтарына жауап беру барысында. Терминология: Реинкарнациялау, карма, каста, нирвана Сол терминдер бойынша жұмыс жасайды | |||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлaу қaбілетін дaмытa отырып, рухани адамгершілік тәрбие беру . | |||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Әдебиет, өнер | |||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы бөлім: | Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 4 мин 5 мин Сабақтың ортасы 8 мин | Сәлемдесу Түгендеу Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Қонақтармен амандасу, Қонақ күту салтымыз, Оқып-біліп жатырмыз Келген қонақ сіздерге, Сәлем бердік жалпымыз. Оқушыларды суреттер арқылы 3 топқа біріктіру. Оқушыларға құдайлары бейнеленген суреттер тарата отырып, оқушылардың топқа бірігуін ұйымдастырамын 1-топ « Брахман» 2-топ « Шива» 3-топ «Вишну» Топқа бірігіп болған соң, оқушылар өз топтарынан топ басшысын сайлайды. Топ басшысына бағалау парағы беріледі. Зейінді шоғырландыру. Үй тапсырмасын тексеру мақсатында «Миға шабуыл» әдісін қолданамын: 1.Үнді жерінің табиғи ерекшеліктері қандай? 2.Үнді өркениетің негізгі белгілерін атаңдар. 3.Мохенджо-Даро қаласының табылған археологиялық деректерді адамзат үшін ең құндысы қайсысы деп есептейсіндер? 4.Магадханың ірі мемлекетке айналу үрдісін түсіндіріндер. Үй тапсырмасын смайлик пен бағалау КБ Тақырыпқа шығу және оқушылардың Белсенділігін арттыру мақсатында «Мені тап» әдісі арқылы Брахма құдайының бейнесі көрсетіледі Суретке байланысты үш сұрақ құрастырамын: 1.Брахма құдайда неге үш бас бейнеленілген? 2.Олардың қолында не бинеленілген? 3.Олар нені білдіреді? Талқылау, үнді қоғамының құрлымы қандай болғаны туралы қысқаша шолу жасау Сабақ тақырыбымен сабақ мақсаттары анықталады «Мені тап» әдісін Бағдаршамен бағалаймын.КБ Осы сұрақтарға жауап ала отырып,үнді қоғамындағы касталық жүйе туралы толықтыра мәліметтер беру арқылы түсінік қалыптастырамын. | Ресурстар 5-сынып ежелгі дүние тарихы оқулығы Авторы:Б.С.Букаева.Г.Б.Зикирина,Ж.С.макашева.Д.Н.Мукатаева.И.А.Тен. Презентация Сурет оқулық | ||||||||||||||||||||||||||||
12 мин 6мин | 2-тапсырма.Кестемен жұмыс. Қалыптастырушы бағалау. Әр топ үнді қоғамы туралы мәтінді таратпа қағаздар арқылы алып, касталарды зерттеп,төменде келтірілген касталарды сипаттайтын сын есімдерді сәйкестендіреді:бағынушы, сауатты, қызмет етуші, ауқатты, билеп төстеуші, құқықсыз, қорғалған, діншіл, бұйрық беруші, кедей.
«Бас-бармақ» әдісі арқалы бағалайды.КБ 3-тапсырма: «Сұраққа жетіп ал» әдісі арқалы деңгейлік (АВС) тапсырмалар беремін. Үш топқа мәтін бойынша деңгейлік сурақтар беремін А деңгей 1.Индуизм мен буддизм діндернің айрмашылығы неде? 2.Сиддхардhаға деген көзқарасыныз қандай? 3.Ашок патша не себепті буддизмді қабылдаса да индуизмнің ықпалы кемімеді? Буддизимнің ұстамнымдарына қарапайым халық пен бай шонжарлардың көзқарасы қандай болды?Пікір талас жүргізу В деңгей 1.Ежелгі үнділіктердің алғашқы діни түсініктері қандай? 2. Буддизмнің ұстамдарына қарапайым халық пен бай шонжарлардың көзқарасы қандай болды? 3.Индуизмнің үнді қоғамындағы орнын айқындаңдар. Ойталқы С деңгей 1.Будда дінінің негізін қалаушы? 2.Индуизм дінінің шыққан уақыты? 3. Ашок қайтыс болғаннан кейінгі мемлекетің жағдайы Сурақ –жауап Стикермен бағалаймын.КБ | Кесте,оқулық,қосымша мәлімет Қосымша мәтіндер Стикер | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Қорытындылау: «Ой толғaныс» әдісі. (Жeкe жұмыс) Неліктен ежелгі үнді қоғамында дін үстемдік етті? Оқушылар өзіндік пікірлерін білдіреді Кері байланыс Үйге тапсырма беру Император Ашока буддизмді қабылдаса да, неліктен индуизм басым болып қала берді. Эссе жазып келу. | Интербелсенді тақта, жұмыс дәптері. | ||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. | ||||||||||||||||||||||||||||
Барынша қолдау көрсету:«Миға шабуыл» тапсырмасы бойынша. Үй тапсырмасын сұрадым Белсенділігін арттыру мақсатын да «Мені тап» әдісі арқылы Брахма құдайының бейнесі көрсетімін. Кестемен жұмыс»әдісін пайдаланып тапсырма бердім «Сұраққа жетіп ал» әдісі бойынша барлық оқушылар деңгейіне қарай сұрақтар қойдым(АВС) | «Миға шабуыл» тапсырмасы бойынша оқушыларды Смаликтермен бағаладым. «Мені тап» әдісііні Бағдаршаммен бағаладім «Кестемен жұмыс» тапсырмасын«Басбармақ» әдісімен бағалаймын. Сұраққа жетіп ал» әдісі арқалы стикериен бағалаймын Керібайланыста не білемін?,не білдім?,не білгім келеді? . | Сынып бөлмесінің тазалығы және дұрыс отыруды ескеру |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары
Тақырып | Император Ашока буддизмді қабылдаса да, неліктен индуизм басым болып қала берді. | ||||
Оқу мақсаты | 5.1.2.3.қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін »касталық жүйе» ұғымын қолдану; 5.2.1.3. ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын сипаттау. | ||||
Ойлаудағдылары | қолдану. | ||||
Бағалаукритерийлері |
| ||||
Бағалау критерийі | Дескриптор | | |||
| - Брахмандар, кшатриилер,вайшьилер шудралар туралы талқылайды. Индуизм кастасын қолдайтындар сиыр мен жылқы жануарларын құрметтеуі мен Ганга өзенін қасиет тұтуы туралы біледі | | |||
Индуизм мен буддизмнің белгілерін салыстыра алады | Қазіргі таңда әлемдік діндердің бірі – буддизмді әлемнің қай елдері ұстанатынын айта алады | | |||
Ашоктың буддизим дінин қабылдаған туралы біледі | Ашока патшаның ұстанған қағидалары туралы түсінеді. | |